Golden Delicious

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Golden Delicious

13 Dec 2021, 16:17

Za "zcvrkávání" / vadnutí slupky / jablíček nemůže prevít etylén. Ten uspišuje dozrávání. Za to může nízká vzdušná vlhkost , kdy zejména jablka s tenkou slupkou prodýchávají a odpařují vodu. Kropení podlahy hodně pomáhá. Potom je však potřeba kontrolovat skládkové choroby.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Golden Delicious

13 Dec 2021, 17:21

Kropení podlahy lze nahradit kbelíky (vaničkou) s vodou, kde přes okraj nádob přehodíme částečně ponořený hadr. Efekt zvlhčení vzduchu není tak silný jako u pokropené podlahy, zato lze ve sklepě chodit i v čistých botách.
Do vody je dobré přidat něco proti plísni, např. trochu Sava či modré sklaice (kbelík pak nesmí být plechový).
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Golden Delicious

16 Jan 2022, 19:43

Ivan Hlavatý napísal:
09 Dec 2021, 11:29
přasličák napísal:
09 Dec 2021, 08:10
V posledních létech i u nás ve středních polohách Golden Delicious dobře vyzrává. Samozřejmně trpí houbovými chorobami. Potřebuje ochranu. Pro podstatně chladnější polohy, pro milovníky goldenovské chuti, kde není prováděná chemická ochrana, si dovoluji upozornit na možnou alternativu.
V polských Skierniewicích byla vyselektována odrůda Gold Milenium. Je to pozdně letní odrůda. V Polsku vyseli osivo, dovezené z USA. / Rodičovský pár neznámý./ Z výsevu vybrali zajímavý hybrid, dnes množen pod názvem Gold Milenium, syn. J75, Milenium, Early Freegold.
Plody jsou velké, velmi podobné odrůdě Golden Delicious. Žluté, se slabým růžovým líčkem na osluněné straně. Dužnina je krémová, chruplavá, velmi šťavnatá, sladká, s typickým goldenovských aromatem. Chuť v obtimální zralosti výborná. Sklízí se koncem srpna. Skladovatelnost krátká. Jedná se o letní odrůdu. Sklízí se na několikrát, opatrně, otlačuje se. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti. Padlím trpí nepatrně.
Vďaka Mirku za zaujímavý tip. Interesantné sú aj popisované vlastnosti tejto odrody (viď foto 1), aj keď ten protirakovinový účinok treba brať s istou rezervou.
Na foto 2 sú synonymické názvy, používané pre odrodu Gold Milenium. Na ďalších fotkách sú potom plody tejto odrody. IH
Pridám ešte jeden tip na neskoršiu letnú sortu 'goldenovského' typu. Je ňou odroda menom LAFAYETTE. Upozornil ma na ňu kamarát, ktorý má istý prehľad o novinkách v Poľsku. Odroda Lafayette vznikla v USA, na pracovisku Univerzity Purdue, jej šľachtiteľom je Dr.Jules Janick. Táto univerzita sídli v meste West Lafayette (štát Indiana) - odtiaľ pravdepodobne pomenovanie odrody. Na tomto pracovisku vznikli také známe odrody, ako Enterprise, Goldrush či Crimson Crisp. Zopár údajov o odrode Lafayette: rodičovskými odrodami sú Goldrush a Pristine. Plody majú guľovitý tvar a zlatožltú farbu, dozrievanie sa udáva 10-15 dní pred odrodou Gala, teda asi v polovici septembra, prípadne v jeho prvej dekáde. Jablká majú pevnú a krehkú šťavnatú dužinu, chuť je sladká s prímesou kyseliniek. Nástup do rodivosti je skorý, úrodnosť vysoká, bez alternácie. Stromy sa dobre tvarujú. Skladovateľnosť nie je dlhá - v chladiarni 1-1,5 mesiaca. Prednosťou je rezistencia voči bežným rasám Venturie inaequalis (chrastavitosti) - na monogénovom podklade. Zdá sa, že Lafayette by mohla byť perspektívnou neskoršou letnou žltoplodou odrodou, niečo na spôsob 'skorého Goldenu' - atraktívna výzorom, plodná, chuťovo podobne kvalitná a navyše s lepším zdravotným stavom a pestovateľsky nenáročná. Osobnú skúsenosť s ňou ale nemám, referujem len údaje získané na nete.V Poľsku by odroda už mala byť dostupná, časom pravdepodobne aj u nás.

(P.S.1: Jedným z rodičov Lafayette je Goldrush - kvalitná zimná odroda odvodená od Golden Deliciousu, ale na rozdiel od neho 'rezistentná'. Inak "gold rush" v preklade znamená "zlatá horúčka", alebo "zlaté opojenie". Túto odrodu už mám vysadenú, prvé plody budú možno už v tomto roku. Uvidíme, či budú 'opojné' 😀.).

(P.S.2: Na poslednej fotke sú údaje o druhom rodičovi Lafayette - odrode Pristine).




Screenshot_20220116-105126_Drive.jpg
Screenshot_20220116-104909_Chrome.jpg
Screenshot_20220116-104920_Chrome.jpg
Screenshot_20220116-104928_Chrome.jpg
Screenshot_20220116-104928_Chrome.jpg (24.89 KiB) 1835 zobrazení
Screenshot_20220116-104940_Chrome.jpg
Screenshot_20220116-105309_Chrome.jpg
Screenshot_20220116-200332_Chrome.jpg
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Golden Delicious

16 Jan 2022, 22:23

Tady je možno se podívat do polského sadu s popisem odrůdy od sadaře

https://www.youtube.com/watch?v=EQnL8TtSq6w
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Golden Delicious

14 Feb 2022, 10:50

K téme GOLDEN DELICIOUS: už som tu opakovane spomínal, že svojou skromnou mierou prispievam článkami do slovenského ovocinársko-vinohradníckeho časopisu Sady a vinice. Väčšinou som písal o novších, perspektívnych odrodách. Posledný príspevok som ale venoval Goldenu. Tak trochu ako poctu tejto legende, keďže toto jablko ma sprevádza odkedy vnímam tento svet až doteraz. Tá nostalgia tam asi presakuje na povrch, ale snažil som sa byť (aspoň trochu) aj kritický. Keďže číslo SaV už vyšlo, dovoľujem si článok zverejniť aj tu na fóre. Verím, že tým nikoho neurazím. IH

Screenshot_20220120-121845_Drive.jpg
Screenshot_20220120-121853_Drive.jpg
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Golden Delicious

14 Feb 2022, 11:46

Pekný článok, dosť stručný, aby ho zvládol prečítať aj mainstreamový čitateľ a zároveň obsahovo nasýtený. Ja som si už časopisy so záhradkárskou tematikou prestal kupovať, lebo obsah nahradili fotografie a všemožné grafické ilustrácie a z textov sa človek nedozvie prakticky nič nové. Stali sa lifestyleovými časopismi. Ale aspoň vidím, že nie všetky.

Aspoň ste mi pripomenuli Golden, ten štepil ešte môj starý otec, do konárov na jednej strane bol zaštepený Golden D. a na druhej Red D. Keď dozrievali, vyzeralo to nádherne. Ale práve pre vysoké nároky na ochranu, ho starý otec pred 15 rokmi vyrúbal. Ani dnes by som sa do jeho pestovania opätovne pre jeho neduhy nepustil, ale keď to jablko dostalo čo malo, tak to bol chuťový zážitok.
Neregistrovaný

IP:  168.30

Golden Delicious

14 Feb 2022, 13:22

Ano dobylo svet a hlavne cloveka kedze je tak narocne na chemicku ochranu a tie rezidua v nom ze clovek si nici zdravie
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Golden Delicious

14 Feb 2022, 22:09

Náročných odrůd na chemickou ochranu je víc, např. populární Jonagold.
Matko
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 10:49

Golden Delicious

14 Feb 2022, 23:26

U mna jonagold ne má chybu,ani jedno jablko nebolo červive ,bez postreku.Hrušky, Broskyne ,Slivky,som nezaznamenal ani pri spadnutia ovocía na zemi náznak škodca.Hlavne nemám čas keď som 6 mesiacov v zahraničí!.A hlavne pozor na mravce prenášajú choroby ja to riešim lepiacou páskou a učini je mydlovi kúpeľ a ocot.
Napísať odpoveď