Honeycrisp

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Honeycrisp

26 Feb 2024, 20:57

Hawkeye napísal:
26 Feb 2024, 13:01
Honeycrisp som oberal koncom augusta (foto 1). Moje hodnotenie krátko po obratí je na foto 2 (možno trochu nadnesene kladné). Pár polozabudnutých plodov Honeycrispu som ešte dnes v pivnici našiel (jeden z nich je na foto 3-5). Dnešná jeho degustácia (foto 6,7): šupka je už povädnutá, avšak dužina pri reze aj konzumácii má prekvapivo kvalitnú, pevnú a chruplavú konzistenciu. Na jablko obraté pred pol rokom až neuveriteľnú. Šťavnatosť je teraz už len priemerná. Chuť je harmonická, sladko-kyslo vybalansovaná, ale už 'prázdnejšia', chýba jej iskra, esprit a aróma. Honecrisp je koncom februára v pohode konzumovateľný, ale rozhodne (okrem konzistencie dužiny) už ničím neoslňuje.
Jedným dychom však treba dodať, že Honeycrisp nie je zimná odroda určená na dlhé skladovanie a koncom februára by mal byť už dávno skonzumovaný. U mňa je to - podľa termínu oberania - skorá jesenná odroda (až by sa chcelo povedať, že neskorá letná).
Celkove možno k Honeycrispu povedať asi toto: táto odroda vyniká v podstate len v jednej vlastnosti, a tou je jeho úžasná šťavnatosť a konzistencia dužiny - to platí v čase jeho konzumného optima. V tom čase je to chuťovo vysoko nadpriemerné jablko, avšak publicitu, ktorá najmä v USA vytvorila okolo neho auru výnimočnosti, si podľa mňa nezaslúži. V porovnaní s mnohými českými odrodami (nebudem ich tu menovať) jeho 'americká sláva' vädne ako poľná tráva. Zlé jablko to nie je, ale vetu "toto musím mať určite v záhrade" v jeho prípade ja osobne nepovažujem za imperatív.
(Obligátna poznámka na záver: Uvedené hodnotenie Honeycrispu je mojím subjektívnym názorom, bez nároku na zovšeobecňovanie a vnucovanie. Pretože: "koľko ľudí - toľko chutí" ... 😀) H.



Screenshot_20240226_124344_Chrome.jpg
Screenshot_20240226_124404_Chrome.jpg
20240226_114749.jpg
20240226_114750.jpg
20240226_114829.jpg
20240226_124200.jpg
20240226_124204.jpg
Myslím, že k úplnému a objektivnímu zhodnocení odrůdy to bude chtít ještě více roků a z různých poloh. Výsledky pak možná budou jiné.
Např. letošní Rubinoly vydržely sotva do Nového roku, v minulosti v pohodě do března.
Hawkeye
Príspevky: 2406
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Honeycrisp

26 Feb 2024, 21:08

vysloužil napísal:
26 Feb 2024, 20:57
▪︎ Myslím, že k úplnému a objektivnímu zhodnocení odrůdy to bude chtít ještě více roků a z různých poloh. Výsledky pak možná budou jiné.
▪︎ Např. letošní Rubinoly vydržely sotva do Nového roku, v minulosti v pohodě do března.
▪︎ S tým samozrejme nemožno nesúhlasiť. 😀
▪︎ Len by som doplnil, že pri hodnotení Honeycrispu som vôbec nebral do úvahy skladovateľnosť. Podľa mňa to nie je jablko na dlhodobejšie skladovanie. Mal som na mysli jeho chuť - tá nie je síce zlá, ale nie je ani vyslovene výnimočná. To čo má Honeycrisp naozaj výnimočné, je jeho šťavnatosť a dokonalá kvalita dužiny z hľadiska jej konzistencie, textúry a 'chruplavosti'. Niekomu to môže stačiť, mne nie. Trebárs aj spomenutá Rubinola má v sebe chuťovo "to niečo" navyše, čo Honeycrispu bohužiaľ chýba.
Ale súhlasím s tým, že odrodu treba 'definitívne' zhodnotiť až po viacerých sezónach. Aj keď - čo sa týka chuti - "objektívne" to nikdy nebude... 😀 H.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Honeycrisp

27 Feb 2024, 07:38

Za mne chuť Honeycrispa je výborná. I přes mnoho jeho vzpomínaných necností. Nezdá se mi zatím ani nijak náročný na polohu . Určitě bych jtuto odrůdu doporučil pěstitelům, kteří nemají absolutní odpor k postřikovači. Rozhodně tuto odrůdu nepovažuji za zimní, skladovatelnou. Je to podzimní odrůda. Její chuťové přednosti nejvíce vyniknou od sklizně do konce listopadu. Předpokládám, že většina z nás nemá možnosti skladování v ULA. Souhlasím, že s objektivním hodnocením musíme chvíli počkat. Známe ji většinou krátce. Perspektivní se jeví i někteří kříženci s touto odrůdou s podobnou chutí, odolnější k chorobám a vyživovým poruchám, delší skladovatelnosti.
jaja

IP:  249.141

Honeycrisp

05 Mar 2024, 11:37

to: Např. letošní Rubinoly vydržely sotva do Nového roku, v minulosti v pohodě do března.

Musím nesouhlasit, Rubinulu mám stále ve sklepě, sice už jen dvě bedničky, ale stále je v top stavu.
Napísať odpoveď