Škůdce / choroba ?

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Škůdce / choroba ?

23 Júl 2022, 09:36

Neregistrovaný napísal:
23 Júl 2022, 09:14
Patlal lep pořád na jedno místo přímo na kmen a vznikla tam větší vrstva lepu kolem kmínku stromu, v tom byla pravděpodobně ta chyba.
OK - ale prečo v týchto prípadoch začne tak masívne odumierať kôra na kmeni pod miestom "napatlania" ?
Ten lep musí pôsobiť nejako 'toxicky', nie iba 'mechanicky'. Ak by sme "napatlali" na kmeň trebárs oveľa hrubšiu vrstvu blata, tak sa vôbec nič nestane...
Ďalšia otázka je, prečo takáto katastrofálna reakcia stromu niekedy nastane, a inokedy nie... (?). IH
Neregistrovaný

IP:  2.198

Škůdce / choroba ?

23 Júl 2022, 09:52

Ivan Hlavatý napísal:
23 Júl 2022, 09:36
Ten lep musí pôsobiť nejako 'toxicky', nie iba 'mechanicky'. Ak by sme "napatlali" na kmeň trebárs oveľa hrubšiu vrstvu blata, tak sa vôbec nič nestane...
Odpověděl jste si sám, příčinou je složení použitého lepu.
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Škůdce / choroba ?

23 Júl 2022, 10:30

Vrstva lepidla může působit jako lupa.
přasličák
Príspevky: 1590
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Škůdce / choroba ?

25 Júl 2022, 17:50

Pracovníci VŠUO vydávají zajímavé signalizační zprávy k monitorinku škůdců a chorob. Je to spíše pro profesionály, ale něco si vyberou i amatéři. Ani u nás není v lapačich nálet obaleče jablečného, ale upozorňuji na letovou vlnu slupkových obalečů - obaleče zimolezového. Jeho housenky způsobují většinou pouze povrchové požerky na slupce. Tyto požerky jsou však vstupní branou pro monilinie a poslední roky u nás způsobují značné škody. Plody hnijí ve velkém na stromech, nebo později na skládce. Feromony na obaleče jablečného na něj nefungují. Dají se zakoupit feromony k monitorinku přímo na tento druh. Letní odrůdy již samozřejmně neošetřuji. Pro podzimní je dobrým řešením Spintor, pro zimní odrůdy další přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.
Prílohy
obaleči,_mšice_25.7.2022.pdf
(973.07 KiB) 45 stiahnutí
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Škůdce / choroba ?

25 Júl 2022, 18:32

Ivan Hlavatý napísal:
23 Júl 2022, 09:36
Ak by sme "napatlali" na kmeň trebárs oveľa hrubšiu vrstvu blata, tak sa vôbec nič nestane...
Ja si dovolim nesuhlasit. Pred myslim 3 alebo 4 rokmi som dokola blatom oblepil kmen marhule orangered na myrobalane, cca 5 rocny a 5m vysoky strom. Kora bola dost zvraskavena, chcel som tam dat lepovy pas proti mravcom a inak by mi mravce ten pas podliezali. Skoncilo to tak, ze kora v dotyku s vlhkou hlinou akoby napucala, pravdepodobne sa stala vstupnou branou pre nejaku hubovu chorobu, asi m.laxa. Dovtedy zdravy strom za par tyzdov kompletne odisiel, ani marhule uz nestihli dozriet na nom. Moze byt, ze napr. pri jabloniach by sa to nestalo, marhule su citlive na vsetko mozne, ale aj tak som sa tento postup odvtedy viac neodvazil aplikovat.
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Škůdce / choroba ?

25 Júl 2022, 19:16

Možná budu mít názor, který nepřijmete, ale kůra, tedy rozpraskané borka funguje trochu jako ochrana před teplem. Svou členitostí, tloušťkou. Ježe když jí natřete lepem, tak, že zaplníte veškeré vzduchové bublinky, volné prostory, umožníte přenos tepla od povrchu k živé kůře bez ochlazování. Lep jen na povrch, nebo lepový pás to neudělá....
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Škůdce / choroba ?

25 Júl 2022, 22:17

Trnavsko 145 mnm napísal:
25 Júl 2022, 18:32
Ivan Hlavatý napísal:
23 Júl 2022, 09:36
Ak by sme "napatlali" na kmeň trebárs oveľa hrubšiu vrstvu blata, tak sa vôbec nič nestane...
Ja si dovolim nesuhlasit. Pred myslim 3 alebo 4 rokmi som dokola blatom oblepil kmen marhule orangered na myrobalane, cca 5 rocny a 5m vysoky strom. Kora bola dost zvraskavena, chcel som tam dat lepovy pas proti mravcom a inak by mi mravce ten pas podliezali. Skoncilo to tak, ze kora v dotyku s vlhkou hlinou akoby napucala, pravdepodobne sa stala vstupnou branou pre nejaku hubovu chorobu, asi m.laxa. Dovtedy zdravy strom za par tyzdov kompletne odisiel, ani marhule uz nestihli dozriet na nom. Moze byt, ze napr. pri jabloniach by sa to nestalo, marhule su citlive na vsetko mozne, ale aj tak som sa tento postup odvtedy viac neodvazil aplikovat.
okenkodozahrad napísal:
25 Júl 2022, 19:16
Možná budu mít názor, který nepřijmete, ale kůra, tedy rozpraskané borka funguje trochu jako ochrana před teplem. Svou členitostí, tloušťkou. Ježe když jí natřete lepem, tak, že zaplníte veškeré vzduchové bublinky, volné prostory, umožníte přenos tepla od povrchu k živé kůře bez ochlazování. Lep jen na povrch, nebo lepový pás to neudělá....
Ja naozaj neviem, prečo ten lep na kôru niekedy takto zhubne pôsobí na strom. Či je to "mechanický" účinok (ako píše pán inžinier Dvořák vyššie), alebo sa na tom podieľa nejaká zložka toho lepu ako "toxín".
Práve preto, keďže ten efekt je niekedy doslova katastrofálny, by bolo dobré, keby sa to objasnilo. Aj preto si myslím, že by na túto tému bola vhodná nejaká prospektívna štúdia, trebárs formou tej bakalárky na MendelU. IH
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Škůdce / choroba ?

26 Júl 2022, 15:55

Trnavsko 145 mnm napísal:
25 Júl 2022, 18:32
Pred myslim 3 alebo 4 rokmi som dokola blatom oblepil kmen marhule orangered na myrobalane, cca 5 rocny a 5m vysoky strom. Kora bola dost zvraskavena.
Pětiletý zdravý strom by ještě měl mít spíše hladkou kůru, možná tam máte obaleče meruňkového a ten je pravou příčinou úhynu stromu. viewtopic.php?f=26&t=1736
Olomoucko 220 m n. m.
ariadna30
Príspevky: 2877
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Škůdce / choroba ?

27 Júl 2022, 17:11

Toto je len taky moj vykrik do tmy😀
Vravi sa ze priroda je dokonala a vie co robi.
Ale mna strasne deprimuje tato jej akoze dokonalost. Kazda jedna rastlina, kazdy strom, vsetko to ma dakeho skodcu, hmyz, virusy,vsetko mozne. Ja by som tak rada pestovala kadeco, ale velakrat ma odradi riziko vsetkych tych skodcov. Mohla by som postriekat vsetko mozne proti vsetkemu moznemu, ale to uz je jednoduchsie kupit v Tescu.
Toto bol len taky moj povzdych, nedajte sa znechutit a odradit od pestovania ked vas to bavi😀
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Škůdce / choroba ?

27 Júl 2022, 17:57

ariadna30 napísal:
27 Júl 2022, 17:11
...Mohla by som postriekat vsetko mozne proti vsetkemu moznemu, ale to uz je jednoduchsie kupit v Tescu.
Jednoduchšie určite. Či aj rozumnejšie, to je otázne. Tam je to poväčšine postriekané aj 'proti nemožnému'.
My hobíci záhradkárčime jednak preto, že nás to baví a svojím spôsobom uspokojuje, jednak preto, aby sme získali aj nejaké plodiny pre vlastnú spotrebu. Percentuálny podiel týchto dvoch "dôvodov" je u každého záhradkára iný. Vstupujú do toho mnohé ďalšie faktory - časový (starostlivosť o rodinu, zamestnanie, iné 'koníčky'), fyzický (vek, zdravie, kondícia), materiálny (dostupnosť vody, náklady na energie, finančná náročnosť na kúpu nástrojov, pesticídov a hnojív atď.). Pre niekoho je nemysliteľné, aby 'strácal čas' v záhrade, pre iného je to ten najlepší relax a aktívny oddych. Činnosť v záhrade (sadenie rastlín, stromov, štepenie, starostlivosť o ne) je ale bezpochyby jednou z najušľachtilejších ľudských činností. Je to neoceniteľné aj pre výchovu detí - keď vidia, že tomu, aby si v tom Tescu niekto mohol hodiť do košíka jablko či broskyňu, musí niečo predchádzať. (To 'niečo' by si mali vážiť. Volá sa to 'práca'...).

Napokon - je náhoda, kde sa podľa biblie začínajú dejiny ľudstva ?
Stvoriteľ si ako formu raja zvolil - záhradu... 😀 IH
Napísať odpoveď