Heliodor

Mevík
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 16 Nov 2020, 05:45

Heliodor

19 Jún 2023, 22:57

Hawkeye napísal:
19 Jún 2023, 15:33
👍😀😁
BAN... - za čo, súdruhovia, za čo ??? 🙄🤔😳 H.
To je jednoduché. V dávné minulosti lidi, kteří měli mimořádné výsledky (a ještě se to o nich vědělo), často prohlásili za čaroděje a upálili. Přílišné odchylky je třeba v zájmu zachování celistvosti společnosti odstraňovat.
Nyní jsme humánnější a takové odchylky se řeší podle okolností např. progresivním zdaněním, zrušením známek ve školách nebo banem - jen ať si příliš úspěšný moc nevyskakuje a nedemoralizuje ty, kteří takové výsledky nemají.
Bylo to sice myšleno jako humor, ale podstata je smrtelně vážná. Ale jen více takových fotek, pro mnohé je to výzva dokázat něco podobného.
přasličák
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Heliodor

20 Jún 2023, 07:38

Někoho snad tyto fotky mohou iritovat. Mne a asi většinu z nás naopak takové úspěchy nabíjejí. Je to pěkné pro oko i pro duši. Nutí člověka se zamyšlet co zlepšit, abychom se aspoň částečně takovým sklizním a kvalitě přiblížili. Když mám já z jednoho stromu na podnoži M9 sklizeň 4 přepravky - 60 kg, považuji to za rekordní úrodu.
U profesionálních výsadeb ve tvaru štíhlého vřetene dosahují vysokých hektarových výnosů zahuštěním vysazovaných stromků a použitou agrotechnikou. Pokud sklidí ze stromku 50 jablek, je to až moc. Uplatňuji regulátory růstu a chemické probírky, aby moc plůdků nezůstalo na stromě a zbylé dostatečně narostly. Znám pěstitele, který provádí ještě dodatečnou ruční probírku a nechává na stromku 30 plodů.
Hawkeye
Príspevky: 2422
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Heliodor

20 Jún 2023, 08:00

Mevík napísal:
19 Jún 2023, 22:57
Hawkeye napísal:
19 Jún 2023, 15:33
👍😀😁
BAN... - za čo, súdruhovia, za čo ??? 🙄🤔😳 H.
To je jednoduché. V dávné minulosti lidi...
přasličák napísal:
20 Jún 2023, 07:38
Někoho snad tyto fotky mohou iritovat...
Ten "BAN" bol samozrejme myslený ako dobrý fór.
Ja len pripomeniem, že ovocinárčiť v prakticky 'ideálnej' oblasti je niečo celkom iné, ako tam, kde je nekvalitná pôda, nedostatok slnka, málo alebo príliš veľa zrážok, vysoký 'tlak' chorôb a škodcov atď.
Veľmi si vážim a oceňujem pestovateľov, ktorí to zvládajú aj v takýchto podmienkach. Ja by som to nedokázal. Ale to podstatné čaro záhradkárčenia je asi trochu inde, než v tých plných debničkách ovocia. 'Cesta' a 'cieľ'... 😀 H.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2230
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Heliodor

20 Jún 2023, 08:47

Tak, tak, lov je cennější než kořist :).
Samozřejmě to byl vtip a ta "podstata" mě v tu chvíli ani nenapadla. Nebyl jsem a nejsem ani rudej ani inkvizitor.
Jediný, kdo se mohl výnosově rovnat Hawkeyemu byl pan Hlavatý :).
Hawkeye
Príspevky: 2422
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Heliodor

20 Jún 2023, 10:26

Mikeš13 napísal:
20 Jún 2023, 08:47
▪︎Nebyl jsem a nejsem ani rudej ani inkvizitor.
▪︎Jediný, kdo se mohl výnosově rovnat Hawkeyemu byl pan Hlavatý :).
▪︎Ja viem. 😉😀
▪︎Česť jeho pamiatke. 😉😀😁

H.
M.H
Príspevky: 1828
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Heliodor

20 Jún 2023, 12:24

20 beden výstavních jablek ze stromu, to není velký výnos, to je přímo mimo realitu běžných smrtelníků zahradníků i kdyby denně kolem stromů sklákali. Tady MM106 Idaredy 10 let od výsadby max 3 bedny/strom (extenzivně). Letos třeba skoro nic, vymrzly v poupatech stejně jako Rubíny, Rubinoly atd ... Nemělo by to smysl ani zintenzivňovat pěstování, dělat postřiky. Udělám každoroční po zimě řez + omezím i násadu namísto probírky, navezu hnůj - letos asi zbytečný - mšice si to na listech už užívají.

Staré sady se dělaly na vysokokmenech, ještě nedávno jsem byl podívat a úrody co strom to několik set kg, v dnešní době se nevyplatí takto pěstovat, jabka padaly a sbíraly je na mošt, zbytek shnilo .... Samozřejmě že v prodejní kvalitě v takových extenzivních sadech by byl jen zlomek, kdo by to ale přebíral.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2201
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Heliodor

20 Jún 2023, 13:55

:D
Měl bych takový nápad, ale nechci s tím návrhem admina v příslušném vlákně obtěžovat.

Neměly by být některé, nebo většina, příspěvků p. Hawkeye opatřena nějakým varováním? Třeba takovým:
Varování.jpg
Varování.jpg (9.05 KiB) 602 zobrazení
Před potencionálně nebezpečným obsahem.

Ve smyslu, že to jeho psaní může způsobit některým jedincům těžké trauma, deprese, beznaděj a může vyústit i k úplnému zanevření na veškeré pěstitelské aktivity v méně příznivých lokalitách!

Třeba já, být mladší, velmi vážně bych uvažoval o likvidaci sadu a chovu býložravců a pěstování pícnin.
:D
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2230
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Heliodor

20 Jún 2023, 15:21

Rafael napísal:
20 Jún 2023, 13:55
Neměly by být některé, nebo většina, příspěvků p. Hawkeye opatřena nějakým varováním?
Třeba jako na krabičkách cigaret anebo fotografie zobrazovat až po 22 hodině :).
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2201
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Heliodor

20 Jún 2023, 15:45

:D
To asi ne. Varování na tabákových výrobcích mě od kouření neodradilo.

Chtělo by to něco razantnějšího!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Heliodor

20 Jún 2023, 16:08

Hawkeye napísal:
20 Jún 2023, 08:00
Mevík napísal:
19 Jún 2023, 22:57
Hawkeye napísal:
19 Jún 2023, 15:33
👍😀😁
BAN... - za čo, súdruhovia, za čo ??? 🙄🤔😳 H.
To je jednoduché. V dávné minulosti lidi...
přasličák napísal:
20 Jún 2023, 07:38
Někoho snad tyto fotky mohou iritovat...
Ten "BAN" bol samozrejme myslený ako dobrý fór.
Ja len pripomeniem, že ovocinárčiť v prakticky 'ideálnej' oblasti je niečo celkom iné, ako tam, kde je nekvalitná pôda, nedostatok slnka, málo alebo príliš veľa zrážok, vysoký 'tlak' chorôb a škodcov atď.
Veľmi si vážim a oceňujem pestovateľov, ktorí to zvládajú aj v takýchto podmienkach. Ja by som to nedokázal. Ale to podstatné čaro záhradkárčenia je asi trochu inde, než v tých plných debničkách ovocia. 'Cesta' a 'cieľ'... 😀 H.
Parafrázoval bych včelařské přísloví: Úl medu nepotí na podobné ovocnářské: Sad plodů nechová.
Jinými slovy - musí se spojit - jak říkali marxisté - objektivní a subjektivní předpoklady revoluce. Tedy: ideální podmínky podnební, půdní s dostatečným zdrojem vody. K tomu zkušený, znalostmi vybavený a hlavně motivovaný pěstitel. Když se to sejde všechno dohromady, může nastat průser. Jako roku 1917 VŘSR. Anebo nyní, kdy pěstitelé berou do ruk pily a zahradu adaptují na tenisový kurt. :(
Napísať odpoveď