Rozela

vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozela

17 Jan 2022, 21:57

K Rozele - jablko vyniká dlouhou konzumní zralostí, chutí, plodností, kompaktním růstem a není náročné na teplo. Pihovitostí trpí hodně, občas hnědne a hnije od jádřince. Bez probírky zdrobňuje.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozela

18 Jan 2022, 15:40

Rozhodně patří k těm lepším.
Prílohy
1. Rozela..JPG
2. Rozela..JPG
3. Rozela před řezem..JPG
4. Rozela po řezu..JPG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Rozela

18 Jan 2022, 18:29

Dnes jsou samá zajímavá témata (vlákna). Pěkně "návodné" fotky pana Přesličáka k Rozele. To jsem asi potřeboval.
Poslední sezonu byla moje Rozela drobná, sladká a sazovitá. Zbavil jsem se jí jedním "vrzem". "Prý jedné babičce moc chutnají ta malá sladká jablíčka." (A to jsem probírkoval. Pak už bylo vidět, že málo.)
Předposlední sezonu bylo hodně jakési "hluboké" pihovitosti (u jádřince, křenčení?). Pohodil jsem třikrát trochu vápna na povrch, přestal mulčovat posekanou trávou a dal jsem borax. Asi 3 dkg/strom (polovinu zálivkou, polovinu naširoko). Problém s dužninou přestal.
Rozela je můj největší potížista. Už při předposlední sklizni jsem si říkal, že by to chtělo prosvětlit. Ale kdeže z jara podzimní předsevzetí jsou. Asi nebyl čas. Tak teď už bude. JG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozela

18 Jan 2022, 19:10

přasličák napísal:
18 Jan 2022, 15:40
Rozhodně patří k těm lepším.
Z posledných 2 fotiek dedukujem, že Mirek nezaháľa a už v januári sa chopil nožníc a pílky. Zároveň pekný inštruktážny návod, ako udržiavať vo forme a pekne presvetlený aj už nie najmladší, ale plne vitálny strom. Chvályhodné a inšpirujúce ! 😀
(Ešte otázka na Mirka: aký je to podpník a koľko má strom približne rokov ?). IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rozela

18 Jan 2022, 20:30

Rozela - nenáročná, pokud se moc nekrmí, tak bez pihovitosti, chuťově výborná, nejlepší asi v prosinci.
Prílohy
IMG_1216.JPG
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozela

18 Jan 2022, 23:15

Ivan Hlavatý napísal:
18 Jan 2022, 19:10
přasličák napísal:
18 Jan 2022, 15:40
Rozhodně patří k těm lepším.
Z posledných 2 fotiek dedukujem, že Mirek nezaháľa a už v januári sa chopil nožníc a pílky. Zároveň pekný inštruktážny návod, ako udržiavať vo forme a pekne presvetlený aj už nie najmladší, ale plne vitálny strom. Chvályhodné a inšpirujúce ! 😀
(Ešte otázka na Mirka: aký je to podpník a koľko má strom približne rokov ?). IH
Podle barvy trávy a spokojeného kocoura bych si tipnul, že Mirkovy fotky nejsou z ledna. Ale já už jsem s průklestem velkých jabloní začal. Ne snad, že bych tento čas považoval za ideální termín pro předjarní řez, jednoduše v tu pravou dobu bych na všechno neměl dost času ani sil.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rozela

19 Jan 2022, 00:46

vysloužil napísal:
18 Jan 2022, 23:15
Ale já už jsem s průklestem velkých jabloní začal. Ne snad, že bych tento čas považoval za ideální termín pro předjarní řez, jednoduše v tu pravou dobu bych na všechno neměl dost času ani sil.
Ja už som cez víkend tiež orezal jadroviny, ktorých rast chcem rezom podporiť. Z podobného dôvodu - nie som si istý, či sa v optimálnom termíne k rezu dostanem. Druhú etapu nechám asi až na marec, prípadne koniec februára, v závislosti od vývoja počasia.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozela

19 Jan 2022, 08:20

larix napísal:
19 Jan 2022, 00:46
vysloužil napísal:
18 Jan 2022, 23:15
Ale já už jsem s průklestem velkých jabloní začal. Ne snad, že bych tento čas považoval za ideální termín pro předjarní řez, jednoduše v tu pravou dobu bych na všechno neměl dost času ani sil.
Ja už som cez víkend tiež orezal jadroviny, ktorých rast chcem rezom podporiť. Z podobného dôvodu - nie som si istý, či sa v optimálnom termíne k rezu dostanem. Druhú etapu nechám asi až na marec, prípadne koniec februára, v závislosti od vývoja počasia.
U peckovin jsem se příliš brzkého řezu v zimě vždycky bál. Ale na exkurzi ve vizovických švestkových sadech firmy R. Jelínek říkali, že začínají s řezem v listopadu a končí v červnu následujícího roku. Ze stejného důvodu, stromů je tolik, že by to jinak nestihli.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozela

19 Jan 2022, 09:02

Mikeš13 napísal:
18 Jan 2022, 20:30
Rozela - nenáročná, pokud se moc nekrmí, tak bez pihovitosti, chuťově výborná, nejlepší asi v prosinci.
Mikeš13 - parádne plody, nádhera 👍👏. Rozela krásou nezaprie 'rodiča' Bohemiu. A vidno, že to ide aj bez pehovitosti. Naozaj krásne jablká. IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozela

20 Jan 2022, 08:17

Fotografie řezu Rozely jsou opravdu z první dekády ledna letošního roku. A to ne proto, že jsem tak netrpělivý a už mám ostříháno. Jsou to instruktážní fotky ze souboru pro článek do jednoho hoby časopisu, kdy jsem byl požádán a článek k systémům pěstování nízkých tvarů ovocných stromů na zahradách. A tráva je skoro zelená, protože letošní zima je skorozima. Kocour má hustý kožich a na zahradě se mi snaží pomáhat. Většinou vše pozoruje z mého ramene a snaží se odstřihlé větvičky zachytávat. Ještě jej musím naučit jezdit s kolečkem, pro později narozené s fúrikom. Stromek je stáří kolem desíti let. Podnož je J-OH-A, vyšlechtěna Ing. Dvořákem. Tato podnož roste přibližně stejně, jako M9, ale dle mého soudu není tak náročná na půdy. Také má vetší kořenový systém. Na druhé straně , v kombinaci s některými odrůdami silně podrůstá / Idared, Šampion... /.
S mimovegetačním řezem v současnosti raději nespěchám. U jádrovin raději řežu na přelomu února a března. Pokud jsem měl sad, z kapacitních důvodů jsem začal již počátkem února, abych vše stihl.
Napísať odpoveď