Nemoc jabloně

Štěpánka.3
Príspevky: 766
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Nemoc jabloně

26 Okt 2022, 18:16

Já to, pokud to má nějaké mrtvé dřevo, vyřežu do živého a zatřu balzámem. Případně použiji i ten fungicid, když ho mám po ruce. Stromků nevysazuji moc a nejsou nejlevnější, tak ať se to rychle zavalí.
Olomoucko 220 m n. m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nemoc jabloně

26 Okt 2022, 19:43

Nemyslím si, že by tam bolo niečo závažné, hlavne by som ale sledoval tie prasklinky kôry pod rezom odstraňujúcim pahýľ podpníka. Trochu nepriaznivý je fakt, že tento rez sa zdá byť (podľa fotky) v horizontálnej rovine, čo napomáha stagnácii vody v danom mieste po dažďoch a závlahe. IH
p.n.
Príspevky: 237
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Nemoc jabloně

26 Okt 2022, 20:11

Děkuji všem za postřehy a rady. Co se týče prasklin kůry pod řezem .... budu to ošetřovat voskem (nebo balzámem) a až bude stromek větší, tak to snad bude v pořádku.
Naposledy upravil/-a p.n. v 26 Okt 2022, 23:05, upravené celkom 1 krát.
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Nemoc jabloně

26 Okt 2022, 20:34

Zatřít pouze kvalitním balzámem, nejlépe Lac Balzam.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Nemoc jabloně

27 Okt 2022, 09:20

Ta případná stojící voda by mohla dělat paskudu zejména, pokud je podnož zařízení do roviny. Ošetřil bych to Championem, zatřel voskem nebo Lac balzámem, popř. shora přelepil páskou. Na horním obr. nevidím žádný problém.
p.n.
Príspevky: 237
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Nemoc jabloně

03 Nov 2022, 14:04

Nevím přesně kde to dát, tak zatím sem. Prosím admina, pokud je vhodné příspěvek přesunout jinam, ať tak udělá.

Kdysi jsem měl na zahradě jaderničku. Jenže jablka rodině nechutnaly a rostla velmi bujně, víc než bylo třeba, tak jsem ji "hodil přes plot". Od té doby tam nebylo nic. Protože nyní doplňuji stromky, to volné místo se hodí. Problém je v tom, že nevím, zda tam mohu něco zasadit. Vzpomněl jsem si, že když jsem tam tu jaderničku sadil, vyrůstal ji z jednoho kořene taký divný další tenký "kořen". Vím, že byl bílý a divně kroucený. Nelíbil se mi, tak jsem ho ustřihl. A teď. Bylo to něco co by kontaminovalo zeminu v tom místě a mohlo se to přenést na nový stromek ? Který by uhynul. Nebo to bylo neškodné ? Setkal se s tím někdo? Načrtnul jsem to viz obrázek. To růžové byl ten "kořren".
kořeny.jpg
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nemoc jabloně

03 Nov 2022, 14:45

S největší pravděpodobností to byl kořen nějakého plevele, který se stromkem nesouvisel. Nejspíš svlačec, bršlice, pýr nebo jiná oddenkující rostlina. Často bývají zapletené do kořenů dřeviny tak, že vypadají jakoby z nich vyrůstaly. Přenosu choroby se bát nemusíte.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nemoc jabloně

03 Nov 2022, 14:46

p.n. napísal:
03 Nov 2022, 14:04
Nevím přesně kde to dát, tak zatím sem. Prosím admina, pokud je vhodné příspěvek přesunout jinam, ať tak udělá.

Kdysi jsem měl na zahradě jaderničku. Jenže jablka rodině nechutnaly a rostla velmi bujně, víc než bylo třeba, tak jsem ji "hodil přes plot". Od té doby tam nebylo nic. Protože nyní doplňuji stromky, to volné místo se hodí. Problém je v tom, že nevím, zda tam mohu něco zasadit. Vzpomněl jsem si, že když jsem tam tu jaderničku sadil, vyrůstal ji z jednoho kořene taký divný další tenký "kořen". Vím, že byl bílý a divně kroucený. Nelíbil se mi, tak jsem ho ustřihl. A teď. Bylo to něco co by kontaminovalo zeminu v tom místě a mohlo se to přenést na nový stromek ? Který by uhynul. Nebo to bylo neškodné ? Setkal se s tím někdo? Načrtnul jsem to viz obrázek. To růžové byl ten "kořren".kořeny.jpg
Ajajaj, čo ak ste odstrihli nejaký dôležitý káblik ?
S káblikmi nie sú žarty, teraz v Národnej rade SR jeden poslanec 'prehodil kábliky' a na pár dní nám vypadla demokracia...😀.

Dúfam, že za trochu 'srandy' sa neurazíte, ale naozaj to vyzerá, že "počujete rásť trávu".
Celkom vážne: netreba mať žiadne obavy, žiadna kontaminácia nehrozí. Pokojne saďte, čas sa kráti, a dni tiež.
Veľa zdaru ! (A prepáčte ten úvod, to patrilo našim politikom, nie vám...😀). IH
p.n.
Príspevky: 237
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Nemoc jabloně

03 Nov 2022, 16:45

vysloužil napísal:
03 Nov 2022, 14:45
S největší pravděpodobností to byl kořen nějakého plevele, který se stromkem nesouvisel. Nejspíš svlačec, bršlice, pýr nebo jiná oddenkující rostlina. Často bývají zapletené do kořenů dřeviny tak, že vypadají jakoby z nich vyrůstaly. Přenosu choroby se bát nemusíte.
Ne ne. Toto jsem musel opravdu od toho kořene nůžkami odstřihnout. Taky jsem si myslel co jsem si to za pýr z prodejny se stromkem dotáhl, ale ono to bylo pevně srostlé s jedním hrubším kořenem. No pokud není důvod k obavám, tak ok. Já některé choroby ovocných stromů (zatím) neznám. A nikde na netu jsem to nenašel. Tak se raději ptám.
p.n.
Príspevky: 237
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Nemoc jabloně

03 Nov 2022, 16:51

Ivan Hlavatý napísal:
03 Nov 2022, 14:46

Ajajaj, čo ak ste odstrihli nejaký dôležitý káblik ?
S káblikmi nie sú žarty, teraz v Národnej rade SR jeden poslanec 'prehodil kábliky' a na pár dní nám vypadla demokracia...😀.

Dúfam, že za trochu 'srandy' sa neurazíte, ale naozaj to vyzerá, že "počujete rásť trávu".
Celkom vážne: netreba mať žiadne obavy, žiadna kontaminácia nehrozí. Pokojne saďte, čas sa kráti, a dni tiež.
Veľa zdaru ! (A prepáčte ten úvod, to patrilo našim politikom, nie vám...😀). IH
V pohodě :) rád se taky zasměji.
Ano čas se krátí, dny také. Ale zatím na zbylé stromky čekám. Ještě nejsou vyorané, prý nechtějí potvory usnout (vegetativně)
Napísať odpoveď