Prebierka plodov.

andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Prebierka plodov.

22 Jún 2023, 13:07

Já vím, ale je to částečně taková "výzva". U toho mladšího stromu jsem se dostal z úrody když se tomu nikdo nevěnoval, typicky cca 95% ku 5/% na úroveň cca 70-30 až 60-40%, což se mi už líbí.
U velkého jsem začínal na poměru 99-1, nyní tak 80-20, možná i 70-30.
Pomáhá hnojení, probírka a řez. V plodných letech hlubší prosvětlení, celých větví, nechat hodně vlků, které další rok přinesou úrodu, v chudších letech spíše zakracuji, strom má více energie do růstu a roste tak více do dřeva a tvoří ty tady žádané vlky.
V podstatě něco na způsob štíhlého vřetene a obměny plodonosného obrostu, akorát u toho ontaria je to ve vertikálním směru :D .
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Prebierka plodov.

22 Jún 2023, 14:36

Probírka ... to je dilema - po ní vždy udělá ještě větší obaleč :).
Bungydom33
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 29 Sep 2022, 15:08

Prebierka plodov.

23 Jún 2023, 17:25

Zdravím, na mladom rubine mi opadli takmer všetky jablká. Vždy z celej ruzice ostalo iba jedno. Myslíte že si strom takto sám zreguloval nasadu plodov a ostane to takto alebo odpadnú všetky plody?
Prílohy
IMG_20230623_092030.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Prebierka plodov.

23 Jún 2023, 17:30

Bungydom33 napísal:
23 Jún 2023, 17:25
Zdravím, na mladom rubine mi opadli takmer všetky jablká. Vždy z celej ruzice ostalo iba jedno. Myslíte že si strom takto sám zreguloval nasadu plodov a ostane to takto alebo odpadnú všetky plody?
Plod, ktorý je na fotke by už nemal odpadnúť.
Dá sa tak usudzovať podľa hrúbky a farby stopky.
Plody, ktoré strom 'zhadzuje', majú predtým stopku tenšiu a hlavne sfarbenú do žlta. Tiež tie plodíky zaostávajú v raste. Čo neopadne do konca júna, už takmer vždy zostane na strome.
Podľa hrúbky konárikov je ten stromček Rubínu naozaj mladý - buďte rád, že si sám takto reguluje úrodu. Mladé stromčeky netreba preťažovať úrodou. H.
Bungydom33
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 29 Sep 2022, 15:08

Prebierka plodov.

23 Jún 2023, 17:58

Strom je 3 ročný a ostalo na ňom cca 8 jabĺk, ktoré teda dúfam že už vydržia.. minulý rok nemal ani jedno, tak hádam to zvládne.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Prebierka plodov.

24 Jún 2023, 17:57

Fuji Hawkeye jsou nádherně vybarvené. Klasické Fuji nepěstuji, pouze uvedené mutace s ranějším zráním. Jinak souhlasím. Výborná zajímavá chuť. S alternaci některých odrůd asi nic neuděláme. Alternují mi i na podnoži M9 při uplatňování probírky. Probírku jsem dělal tři půldny. Ale mám hotovo. Dále už pouze příležitostně něco shodím. Při probírce jsem si všiml příznaků strupovitosti na listech některých vnímavých odrůd. Letos jsou u nás pro vznik ideální podmínky. A nejen u nás. Zatím to vypadá, že u resistentů / Vf / dva či tři preventivní postřiky by měly stačit. U odrůd jako Ligol, Jonagold, Gala, Šampion a mnoho dalších to však stačit nebude. Letos se strupovitosti mají problémy i okolní profesionálové. A to již stříkali osmkrát. Evidentně některé účinné látky neučinkují. Také zájmoví pěstitelé mají problémy. Pouze s přípravky Zato a Topas po několik let to asi nepůjde.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Prebierka plodov.

24 Jún 2023, 18:07

Rubín a jeho mutace mají jednu velikou výhodu, že si regulují plodnost. Je pravidlem, že si v okolíku ponechají obvykle jeden nebo dva plody. / Aspoň u mne. / Takže nestřídají, nepotřebují ruční probírku. Většinou za mlada je to vždy na konci výhonu. / Plodnost na dlouhém dřevě./ Pokud se výhon nezakrátí, naroste vidlička opět zakončena květními pupeny. Postupně vyholená část spětně obroste plodonošemi. Pro někoho je to důvod Rubín nevysazovat. U mne je to naopak. Velice rád jej pěstují. Ovoce je velké, krásné, výborné chuti a jsem ušetřen časově náročné probírky plůdků. Kdo však každoročně narostlé letorosty zakracuje, nebude spokojen s plodnosti, pěstuje dřevo.
Peb
Príspevky: 1981
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Prebierka plodov.

24 Jún 2023, 19:23

Prebierku priesvitnej letnej tu robím asi jediný :)
Táto jabloň silne alternuje a jablka bez prebierky nemajú žiadnu chuť ..niekedy ani prebierka nepomôže ..preštepeny celý strom pred asi 6 rokmi zrejme kožená reneta ..

Obrázok
BB kraj 465 mnm
Neregistrovaný

IP:  168.81

Prebierka plodov.

06 Júl 2023, 10:10

Jak už se tu vícekrát psalo, letošní probírka plůdků jabloní není příliš potřebná. Zima a mrazík se postaral.
Mám asi 16 - 18 odrůd. Ale jedna odrůda, State Fire, mi hodně přeplodila. Většinu plůdků (v rukávcích) jsem odstranil. Asi to bude odrůda, k mrazivému počasí v květu, hodně odolná. JG JZ Morava 450 m/m
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Prebierka plodov.

06 Júl 2023, 23:17

Návštěvník napísal:
06 Júl 2023, 10:10
Jak už se tu vícekrát psalo, letošní probírka plůdků jabloní není příliš potřebná. Zima a mrazík se postaral.
Mám asi 16 - 18 odrůd. Ale jedna odrůda, State Fire, mi hodně přeplodila. Většinu plůdků (v rukávcích) jsem odstranil. Asi to bude odrůda, k mrazivému počasí v květu, hodně odolná. JG JZ Morava 450 m/m
I u nás byla State Fair jedinou odrůdou vyžadující probírku. Některé stromy počasí probralo úplně.
Napísať odpoveď