Prebierka plodov.

PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Prebierka plodov.

01 Jún 2023, 22:58

Pripomienka aj pre mňa, že už musím na južnej záhrade začať s prebierkou. U niektorých jabloní bude nutná, hlavne krajová citrónka zarodila bohato, pričom minulý rok veľmi slabo. Vypozoroval som, že má sklon k alternácii, takže ju musím v tomto roku kúsok pribrzdiť, hoci viem, že genetiku prelomím ťažko. Na ostatných to bude brnkačka, pri Rajke preriedim iba zhluky plodov, Lucy prakticky identicky. Tento rok mám slabé násady na Vande aj Orione, ale to je pre opravu mojich chýb v reze spred dvoch rokov. Sirius, Admirál nemajú plody, čo je škoda, sú to malé stromy, Sirius ešte nerodil, hoci podľa mňa mal už pred rokom, Admirál zas na moje počudovanie nevytvoril žiadne kvetné puky, hoci sa mi zdalo, že ich má. Pri marhuliach som unikol mrazom, ale o prebierku sa postarala monilióza, plodov je nula, tiež rovnako som dopadol pri broskyni Patty. Ostatné druhy sú našťastie v pohode. Sliviek aj tento rok vyzerá byť hojne, rysuje sa aj prvá úroda Joganty. Zemolez tiež dozrieva, ale moje kríky majú plodov oproti minulému roku nejak málo a sú navyše drobné. Májová čerešňa už dozrieva, priebežne oberám, takže po zemoleze si vychutnávam aj druhé ovocie roka.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Prebierka plodov.

02 Jún 2023, 09:52

Tému 'Admiral a prebierka' považujem za jednu z najdôležitejších (pozor: toto nie je 'provokácia' 😀). Vzhľadom na fakt, že Admiral nasadzuje obvykle viac plodov v jednej ružici a autoreguláciu násady má nedostatočnú, je pri tejto odrode prebierka naozaj dôležitým aktom. Tá dôležitosť je daná navyše ešte tým, že plody Admiralu majú veľmi krátke stopky a ak ponecháme v ružici viac ako 2 plody, prakticky vždy dôjde k ich vzájomnému 'vytlačeniu'. Z ružice plodov pri Admirale odstraňujem obvykle tzv. 'kráľovský' plod - ten je v strede ružice, býva najväčší a máva najkratšiu stopku. Snažím sa ponechať 2 plody, ktoré sú v ružici čo najďalej od seba a majú čo najdlhšie stopky. Ideálne je ponechať len 1 plod - ale prinúťte sa k tomu, keď ide o Admiral...😀
Na foto 1 je typický príklad trojice plodov, na foto 2 ponechané 2 plody po odstránení 'nadbytočného' tretieho. Na foto 3,4 je úsek konára s nadmernou násadou plodov. Na 5,6 je potom ten istý úsek po prebierke. Tá je pri Admirale technicky o niečo náročnejšia a časovo zdĺhavejšia vzhľadom na 'stiesnený priestor' v dôsledku krátkej stopky plodov a ich tesného vzájomného priliehania. H.


20230602_083323.jpg
20230602_083636.jpg
20230602_083308.jpg
20230602_083402.jpg
20230602_083644.jpg
20230602_083712.jpg
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Prebierka plodov.

02 Jún 2023, 20:16

Některé stromy mohou alternovat, ale aby se toto dělo ve větší míře ve všech zahradách ? Alespoň tady na SV. Příčinou je počasí, dost nešťastný průběh jara (jestli se to letos dalo tak nazvat).
[/quote]
Já myslím, že květní pupeny se zakládají už v předešlém roce na podzim, takže spíše deštivý a chladnější podzim u nás. Také jablka dozrávala o 14 dní později.
Že mi alternují staré, loni přeplozené stromy, chápu. Ale i na mladých silných vřetenech je sem tam plod.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Prebierka plodov.

02 Jún 2023, 21:46

Daník napísal:
02 Jún 2023, 20:16
Některé stromy mohou alternovat, ale aby se toto dělo ve větší míře ve všech zahradách ? Alespoň tady na SV. Příčinou je počasí, dost nešťastný průběh jara (jestli se to letos dalo tak nazvat).
Já myslím, že květní pupeny se zakládají už v předešlém roce na podzim, takže spíše deštivý a chladnější podzim u nás. Také jablka dozrávala o 14 dní později.
Že mi alternují staré, loni přeplozené stromy, chápu. Ale i na mladých silných vřetenech je sem tam plod.
[/quote]

Myslím, že květní pupeny se zakládají dřív než na podzim. Spíš někdy na přelomu jara a léta.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Prebierka plodov.

03 Jún 2023, 06:36

Příčin letošní slabé násadym plodů u mne bude asi Kamile více. U odrůd se sklonem alternace je to jasné. Vloni jsem to nechal přeplodit a to mám za to / Lucy, Fuji, Orion.../. Jarní mrazy poškodily u mne pouze meruňky a některé odrůdy zimolezu kamčatského. Oba ovocné druhy kvetly velice časně a -7 stupňů nevydržely. Další jarní mrazýky v dubnu a květnu byly slaboučké, do -2 stupňů a myslím si, že květy nepoškodily. Ale proč venechaly takové držáky jako Admirál a Rubinola, to opravdu nevím. Deštivé září rozhodně na to vliv mít nemohlo. Diferenciace pupenů u jabloní probíhá koncem, května až začátkem června. Navíc jinak byl u nás podzim krásný, teplý a dlouhý. V miniškolce mi kvetly letos i špičáky, takže jsem musel hodně vyštipovat. Za nejpravděpodobnější příčinu považuji absolutně nevhodné počasí v době květu většiny ovocných drůhů. U mně bylo skoro pořád zataženo, mrholilo nebo byl studený vítr, teplota nevystoupila nad 10 stupňů. Nelétaly včely. Poznal jsem to i v úlech. Žádná donáška sladiny, slabé plodování, slabý rozvoj včelstva. Všeobecné tvrzení o přeceňování úlohy včely medonosné na opylení stromů nepovažuji za věrohodné. Ani čmeláci letos u mně moc nelétali. Samozřejmně jsou to všechno pouze mé dohady. Prostě vliv počasí, což neovlivním. Ale přátelé, neklesejme na mysli. Bude líp.
Zvláštní počasí zatím pokračuje. Dnes ráno u mne ve dvou metrech plus tři stupně. Teplomilná zelenina trpí a neroste. Ani samečkům obalečů se u nás večer moc ven nechce. Lapáky jsou skoro prázdné. Takže i s načasováním postřiků to bude složité. Přitom na Plzeňsku už měly letovou vlnu a mají ošetřeno. V příštím týdnu aspoň slivoně ošetřím preventivně, ať mi tam aspoň něco zůstane.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Prebierka plodov.

03 Jún 2023, 12:02

...pribudol Desert...
Stále som len pri menších stromoch. Odhadujem, že celkove bude takýchto plných fúrikov 7 až 8. Práca na nasledujúce 2 týždne... 😳🥴 H.


20230603_114648.jpg
20230603_114658.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Prebierka plodov.

03 Jún 2023, 13:13

Já jsem, aspoň si to myslím, dost trpělivý člověk, ale tohle bych nedal.
A poslední dobou bych to ani neustál.
Mohl bych tak maximálně probírat rybíz nebo angrešt ze stolečku.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Prebierka plodov.

03 Jún 2023, 13:17

Všeobecné tvrzení o přeceňování úlohy včely medonosné na opylení stromů nepovažuji za věrohodné.

Já vůbec nezpochybňuju význam hmyzu na opylení hmyzosnubných rostlin, ten je naprosto zásadní. S tím jednoznačně souvisí i potřeba vhodného počasí. Je-li po celou periodu kvetení zima, sychravo, déšť či prudký vítr, je zaděláno na problém. Jinou otázkou je, jakou roli v tom hraje právě včela medonosná. Příroda, když vymýšlela rozmnožování rostlin, nemohla počítat, že se tu objeví člověk a bude chovat opylovače. Údajně existují plodiny, které včely nedokáží opylit (snad nějaký druh jetele?), přesto se tyto plodiny úspěšně pěstují. V naprosté většině sezón je nejhorší prací na zahradě probírka nadbytečných plodů. Pokud by procento opylení kleslo na 10 - 20%, byl by menší červnový propad, ne však celková úroda. Bavíme se o jádrovinách, u třešní bude situace trochu jiná.
Pamatuji, že podobný debaklový rok jako tento byl 1981 (nepočítám mrazovou kalamitu r. 2012, kdy všechno úspěšně odkvetlo a zmrzlo v plůdcích). Toho roku 1981 většině pěstitelů v okolí, zejména těm pečlivějším, jabloně nekvetly, nebo jen minimálně a úroda z toho takřka nebyla. Zato stromy přísně střídající - Ontario, Boskoopské, Strýmka, Boikovo, Baumanova r. které v předešlém roce odpočívaly, byly - jako jediné - plné plodů. Poctiví ovocnáři si tehdy kupovali jablka u těch, co na zahradu vyrazili 2x do roka. Dvěma slovy: ostuda a potupa. Od té doby jsem razil myšlenku, že není špatné mít na zahradě pár stromů střídajících odrůd a nenutit je k pravidelné plodnosti.

P.s. Ivane, nic ve zlém, ale letos ty Tvé fotky opravdu působí trochu jako provokace.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Prebierka plodov.

03 Jún 2023, 13:35

vysloužil napísal:
03 Jún 2023, 13:17
...P.s. Ivane, nic ve zlém, ale letos ty Tvé fotky opravdu působí trochu jako provokace.
OK, už to nebudem dávať. 😀😀😀
Aj tak je to suverénne najotravnejšia činnosť v záhrade počas sezóny. Šťastný ten, kto sa jej vyhne... 😀 H.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Prebierka plodov.

03 Jún 2023, 13:43

vysloužil napísal:
03 Jún 2023, 13:17
...Od té doby jsem razil myšlenku, že není špatné mít na zahradě pár stromů střídajících odrůd a nenutit je k pravidelné plodnosti.
Tiež mám v záhrade viacero silne alternujúcich odrôd (Jonagored, Heliodor, Fuji, Red Cap, Ligol, Karneval, Lucy) a vôbec mi to neprekáža. Navyše tie plodné a neplodné roky majú rozdelené zhruba na polovicu, takže aj z týchto 'alternantov' je každý rok nejaká úroda. Ak by všetky tieto stromy zarodili každý rok, to by už bol vážny problém s nadúrodou. H.
Napísať odpoveď