Bieloruská neskorá

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bieloruská neskorá

25 Máj 2020, 20:17

V posledných rokoch sa k nám dostávajú odrody (nielen) jadrovín východoeurópskej proveniencie. Jednou z takýchto zatiaľ tak trochu neznámych a tajomných (presnejší výraz: nevyskúšaných) odrôd je hruška Bieloruská neskorá (Beloruskaja pozniaja). Na foto 1 je strom, ktorý som zasadil na jeseň r.2015, na podpníku hruškový semenáč. Tento rok by mala byť prvá úroda (foto 2,3). Som v miernom napätom očakávaní, pretože iná odroda z východnej Európy - Mramornaja - sa prezentovala ako absolútny prepadák (vykopaná, never more!). Dúfam, že Bieloruská neskorá nesklame a potvrdí avizované kvality - teda veľmi dobrú chuť, odolnosť chorobám aj mrazom a výbornú skladovateľnosť. Ale poznáte to - reči sa hovoria a chlieb sa je. Takže uverím až vlastným očiam a chuťovým pohárikom. IH
(P.S.: Na foto 4 je ďalšia hruška pôvodom z východu, moldavská odroda Nojabrskaja, na podpníku dula Adams. Tá už nemusí nič dokazovať - je to bezpochyby jedna z najkvalitnejších odrôd hrušiek, s ktorými som sa stretol počas celej mojej záhradkárskej praxe).
IMG_20200525_195235.png
IMG_20200525_195258.png
IMG_20200525_195326.png
IMG_20200525_195136.png
RastoD
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 29 Apr 2020, 21:00
Bydlisko: Lučenec

Bieloruská neskorá

25 Máj 2020, 21:05

Pekne vytvarované tvary hrušky. Novembru mám aj ja na Dule. Vlani prvý krát rodila a mal som problém s veľkosťou plodov. Pod váhou plodov sa výrazne deformovali konáre. Jeden sa dokonca zlomil - pod jedným plodom!
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bieloruská neskorá

25 Máj 2020, 21:15

RastoD napísal:
25 Máj 2020, 21:05
Pekne vytvarované tvary hrušky. Novembru mám aj ja na Dule. Vlani prvý krát rodila a mal som problém s veľkosťou plodov. Pod váhou plodov sa výrazne deformovali konáre. Jeden sa dokonca zlomil - pod jedným plodom!
Áno, plody Nojabrskej sú veľmi veľké, bežne medzi 400-500g. Preto je vhodné najprv zapestovať kompaktnú korunku s pevnými kostrovými konármi, až potom jej 'popustiť uzdu' s rodivosťou. Na duli totiž začína rodiť veľmi skoro. Ale aj neskôr treba vyväzovať a podopierať tie konáre, kde je viditeľné, že hrozí pod váhou plodov fraktúra. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bieloruská neskorá

25 Máj 2020, 21:28

Ad Nojabrskaja: Na foto 1 je prvá úroda v 3.roku po výsadbe (podpník dula Adams). Na foto 2,3 je demonštrovaná veľkosť plodov. Na foto 4 je úroda v 5.roku po výsadbe. IH
IMG_20200525_212551.png
IMG_20200525_212620.png
IMG_20200525_212620.png (787.67 KiB) 3851 zobrazení
IMG_20200525_212641.png
IMG_20200525_212705.png
RastoD
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 29 Apr 2020, 21:00
Bydlisko: Lučenec

Bieloruská neskorá

25 Máj 2020, 22:11

veľmi kvalitné a chutné plody!
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bieloruská neskorá

26 Dec 2020, 20:03

K odrode Bieloruská neskorá (Beloruskaja pozniaja):
Tento rok prvá úroda - a absolútne sklamanie. Plody vzhľadovo a chuťovo na úrovni plánky. Vodnatá dužina prakticky bez chuti. Nebudem nadávať na predajcu - je to moja blbosť, že som naletel. Podobne ako predtým s odrodou Mramornaja - tú som po prvej úrode vykopal. Bieloruskú nevykopem, ale 5-ročný pekný stromček na semenáčovom podpníku preštepím. Plánujem z nej spraviť pestrý mix odrôd, ktorých bude (vrátane pôvodnej Bieloruskej) spolu 21. Už mám takto preštepený strom jablone tiež s 21 rôznymi odrodami (pôvodne odroda Lilla Seemik). Na Bieloruskú plánujem naštepiť tieto odrody: Boscova, Konferencia, Lucasova, General LeClerc, Hardyho, Grosdemange, Bohemica, Erika, Patten, Williamsova červená, Avranšská, Thirriotova, Merodova, Lebosca, Viennská, Hardenpontova, Abate Fetel, Nojabrskaja, Salisburyho a Harrow Delight. Bude to riadny galimatiáš, ale nech to spraví čo to spraví (som si plne vedomý všetkých negatív z tohto zámeru plynúcich). Možno sa ale nie všetky štepy ujmú. IH
vysloužil
Príspevky: 4705
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bieloruská neskorá

26 Dec 2020, 22:31

Ivan Hlavatý napísal:
26 Dec 2020, 20:03
K odrode Bieloruská neskorá (Beloruskaja pozniaja):
Tento rok prvá úroda - a absolútne sklamanie. Plody vzhľadovo a chuťovo na úrovni plánky. Vodnatá dužina prakticky bez chuti. Nebudem nadávať na predajcu - je to moja blbosť, že som naletel. Podobne ako predtým s odrodou Mramornaja - tú som po prvej úrode vykopal. Bieloruskú nevykopem, ale 5-ročný pekný stromček na semenáčovom podpníku preštepím. Plánujem z nej spraviť pestrý mix odrôd, ktorých bude (vrátane pôvodnej Bieloruskej) spolu 21. Už mám takto preštepený strom jablone tiež s 21 rôznymi odrodami (pôvodne odroda Lilla Seemik). Na Bieloruskú plánujem naštepiť tieto odrody: Boscova, Konferencia, Lucasova, General LeClerc, Hardyho, Grosdemange, Bohemica, Erika, Patten, Williamsova červená, Avranšská, Thirriotova, Merodova, Lebosca, Viennská, Hardenpontova, Abate Fetel, Nojabrskaja, Salisburyho a Harrow Delight. Bude to riadny galimatiáš, ale nech to spraví čo to spraví (som si plne vedomý všetkých negatív z tohto zámeru plynúcich). Možno sa ale nie všetky štepy ujmú. IH
Hrušeň je k pěstování více odrůd na jednom stromě zřejmě nejvhodnějším ovocným druhem. to ze dvou důvodů:
1. Stromy jsou dlouhověké, takže se ta námaha vyplatí.
2. Hrušky mají povětšinou krátkou konzumní zralost, úrodu z jednoho stromu nikdy nestihneme sníst. Dobře navolené odrůdy tak mohou zajistit čerstvé ovoce z jednoho stromu od července do zimy.
Má to však svoje úskalí.
Jedním z nich je rozdílná růstová potence jednotlivých odrůd. To lze do jisté míry eliminovat vhodným řezem a umístěním jednotlivých roubů v koruně (výš umístit ty slaběji rostoucí).
Horší však je, že odrůdy se liší nejen růstem, ale i plodností a ta už se reguluje hůř, zejména na větším stromě. Dochází k nevítanému jevu, že méně plodné odrůdy plodí ještě méně, zato ty plodnější přeplozují. Takové hrušky jako Boscova, Vila, Solanka či Clappova patří samostatně k plodným odrůdám, ale v kombinacích je to horší.
Nezanedbatelný je i fakt, že stromy s více odrůdami se rychleji vyčerpávají a stárnou. Období kvetení je více odrůdami prodlouženo, taktéž doba maximální nárůstu plodů, což jsou pro strom náročná období.
Nic z toho ale není důvodem k tomu, abychom víc odrůd na strome nezkoušeli.
Jediné, nad čím se trochu podivuji, proč chce dr. Hlavatý na strom Běloruské zimní (já jsem ji nazval Lukašenkova pomsta) štěpovat i odrůdy, které již pěstuje na samostatných stromech (Boscova, Nojabrskaja, Abate Fetel, Harrow Delight, aj). Tolik větví přece mladý stromek ani nemá.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bieloruská neskorá

26 Dec 2020, 23:43

vysloužil napísal:
26 Dec 2020, 22:31
Jediné, nad čím se trochu podivuji, proč chce dr. Hlavatý na strom Běloruské zimní (já jsem ji nazval Lukašenkova pomsta) štěpovat i odrůdy, které již pěstuje na samostatných stromech (Boscova, Nojabrskaja, Abate Fetel, Harrow Delight, aj). Tolik větví přece mladý stromek ani nemá.
Strom je na semenáči a má už výšku asi 3,5 metra. Vetiev na štepenie tam bude dosť. Odrody ktoré budú pre mňa nové (Salisburyho, Lebosca, Merodova, Viennská, Thirriotova...) dostanú prominetné miesta. Bude to skôr taká atrakcia - inak dôsledne dodržiavam princíp 'jeden strom-jedna odroda', výnimkou je len jedna jabloň (pôvodne odroda Lilla Seemik, tiež 'sklamanie z Východu'). A druhou výnimkou bude 'Lukašenkova pomsta'. A keď už výnimka, tak nech to teda stojí za to. Keďže na jabloni je 21 odrôd, plánujem toľko aj na hruške. Aby Lukašenkovi nebolo ľúto a necítil sa sankcionovaný 😃. A 21 je pekné číslo, okrem iného aj v kartách. IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2212
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Bieloruská neskorá

27 Dec 2020, 20:21

Mám na jedné hrušni zatím 9 odrůd a ze zkušenosti bych na terminál dal spíše asi něco středně bujného, protože růst ji ž plodící slaběji rostoucí Williamsovy červené byl silně potlačen neustále přerůstajícími silněji rostoucími odrůdami (Radana).
vysloužil
Príspevky: 4705
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bieloruská neskorá

27 Dec 2020, 22:40

Mikeš13 napísal:
27 Dec 2020, 20:21
Mám na jedné hrušni zatím 9 odrůd a ze zkušenosti bych na terminál dal spíše asi něco středně bujného, protože růst ji ž plodící slaběji rostoucí Williamsovy červené byl silně potlačen neustále přerůstajícími silněji rostoucími odrůdami (Radana).
Dopadlo by to ještě hůř. Největší přednost v růstu má vždycky terminál. Pokud na něj naštěpujete silněji rostoucí odrůdu, vyletí nahoru, vytvoří horní patro a spodní slaběji rostoucí ramena zastaví růst.
Napísať odpoveď