Uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře

Dayof

IP:  6.178

Uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře

13 Mar 2024, 13:49

S dovolením zakládám nové téma, které jsem zde ještě nenašel.

Pro vícero lidí by mohly být zajímavé doporučení zkušenějších na uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře, tzn. lidi, kteří zvládají např. základy povýsadbového řezu ale dále nechtějí stromy nějak intenzivně opečovávat, používat hodně postřiků apod. Tzn. hledají jabloně s dobrou chutí (chuť ale není jediné kritérium) ale hlavně stromky, které přiměřeně rostou, nemají extra sklon ke střídavé plodnosti, jsou odolné k padlí a strupovitosti, nevyžadují probírku, vydrží alespoň do ledna a nemají nějakou specifickou "potřebu". S tím, že je potřeba najít nějakou vyváženost mezi všemi vlastnostmi.

Samozřejmě je to hodně zjednodušené, vždy záleží na konkrétních podmínkách stanoviště, na podnoži, zkušenosti pěstitele, na průběhu sezóny a mnoho dalších, ale to teď pomiňme.

Přečetl jsem zde snad všechny téma typu "odolné jabloně" a i témata spousty jednotlivých odrůd jabloní. Tak abych dal i příklad a netahal jen informace od ostatních.

Jako uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře (na popisu jejich nenáročnosti se shodnulo v jiných tématech vícero uživatelů) jsem zatím nalezl:
1) Lipno,
2) Angold.

Pro ilustraci do tohoto tématu nepatří např. odrůda Admirál s jeho specifickým problémem hořké pihovitosti, Jonatán kvůli jiné pihovitosti při skladování, odrůdy se specifickými nároky na řez apod.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře

13 Mar 2024, 15:42

Dayof napísal:
13 Mar 2024, 13:49
S dovolením zakládám nové téma, které jsem zde ještě nenašel.

Pro vícero lidí by mohly být zajímavé doporučení zkušenějších na uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře, tzn. lidi, kteří zvládají např. základy povýsadbového řezu ale dále nechtějí stromy nějak intenzivně opečovávat, používat hodně postřiků apod. Tzn. hledají jabloně s dobrou chutí (chuť ale není jediné kritérium) ale hlavně stromky, které přiměřeně rostou, nemají extra sklon ke střídavé plodnosti, jsou odolné k padlí a strupovitosti, nevyžadují probírku, vydrží alespoň do ledna a nemají nějakou specifickou "potřebu". S tím, že je potřeba najít nějakou vyváženost mezi všemi vlastnostmi.

Samozřejmě je to hodně zjednodušené, vždy záleží na konkrétních podmínkách stanoviště, na podnoži, zkušenosti pěstitele, na průběhu sezóny a mnoho dalších, ale to teď pomiňme.

Přečetl jsem zde snad všechny téma typu "odolné jabloně" a i témata spousty jednotlivých odrůd jabloní. Tak abych dal i příklad a netahal jen informace od ostatních.

Jako uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře (na popisu jejich nenáročnosti se shodnulo v jiných tématech vícero uživatelů) jsem zatím nalezl:
1) Lipno,
2) Angold.

Pro ilustraci do tohoto tématu nepatří např. odrůda Admirál s jeho specifickým problémem hořké pihovitosti, Jonatán kvůli jiné pihovitosti při skladování, odrůdy se specifickými nároky na řez apod.

Bylo by ještě dobré specifikovat lokalitu.
Pro mě jsou docela blbuvzdorné odrůdy Blaník, Lonalord, Rosana, Sudetská reneta, z těch nových podle referencí Nubia
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře

13 Mar 2024, 20:08

Já bych určitě zařadil Idared, ale někomu nechutná a někde může trpět strupovitostí, proti které není zcela odolný.
Ale s jedním jarním postřikem to není žádná tragédie.
Jinak vším ostatním odpovídá.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře

13 Mar 2024, 21:32

S Angoldem souhlasím. Sudetská reneta, kterou tu vysadili v řadě vedle polní cesty, tu velmi trpí strupovitostí a bez probírky má ohromné množství mrňavých plůdků průměrné chuti. Stromy jsou asi patnáctileté, poslední 4 roky pravidelně řezány a roustou docela pomalu ač mají díky poli pravidelný příjem hnojiv. Druhá hlavní odrůda je s ní sázené Grávštýnské, to roste výrazně rychleji a plodí minimálně, ale plody má velké, čisté a vynikající chuti, škoda, že tolik padají.

Idared nemám, ale jeho mutaci Najdared. Zkouším jej pěstovat na M26 u cesty a bez 2-3 postřiků proti padlí se neobejde (jinak je celý šedivý) a ani to někdy nestačí. Zasadil jsem ho, kvůli velmi dobré chuti Idaredů (a trvanlivosti) z jednoho starého bio sadu, kde je úspěšně pěstovali jen se sirnými postřiky. Některá jablka trochu strupovitá byla.

Ze starých odrůd, které znám a mám určené, považuji za nejlepší Matčino. Sice alternuje, ale chuťové je velmi dobré, dlouho vydží a minimálně strupovatí. Osluněné plody chytají krásně červenou barvu. Musí se sklízet postupně, což mi taky vyhovuje.

Dále jsou nenáročné a úrodné různé typy koženáčů.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře

13 Mar 2024, 21:51

Za mna je to Florina.
Rastie docela dobre aj na slabších podnožiach. Rodí každoročne, je odolná voči chrastovitosti. Hodí sa skôr na juh SR dosahuje lepšie kvality, no ja ju pestujem na severe, a chuťovo vyhovuje.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře

14 Mar 2024, 22:35

Ja som veľmi spokojný aj s Vandou, Orionom a Allegrom. Za minimum starostlivosti prinášajú plody dobrej chuti. Pri Vande treba prebierku, inak sú drobnejšie, ale netrpia chorobami a nie sú ani zvlášť náročné na polohu. Orion má veľké plody aj bez redukcie.
Dayof

IP:  6.178

Uživatelsky vděčné jabloně pro běžné zahrádkáře

15 Mar 2024, 10:09

Bylo by ještě dobré specifikovat lokalitu.
Pro mě jsou docela blbuvzdorné odrůdy Blaník, Lonalord, Rosana, Sudetská reneta, z těch nových podle referencí Nubia
Já schválně to nekomplikoval polohou. Jsem 450 mnm, severní svah. Když zde najdu nějakou odrůdu do teplých poloh, tak jí vynechám, ale někomu jinému by mohla vyhovovat.

O Nubii jsem již slyšel několikrát, ale upřímně jsem o ní nebyl schopen dohledat žádné informace, natož zkušenosti nebo prodejce. Ale to bude tím, že je to novinka.
Napísať odpoveď