Hetlina

Dayof

IP:  6.178

Hetlina

20 Feb 2024, 09:25

Asi taková špeková otázka - máte někdo zkušenosti s Hetlinou?

Stará odrůda, původem od nás, z Chodska.
Asi před deseti lety proběhlo pár článků o tom, že je to jedno z tzv. "health apple", že má prostě až třikrát více antioxidantů a protirakovinných látek než běžné moderní odrůdy. To skutečně může být pravda, dnes se pořád řeší degustace na chuť, na vzhled, prostě na komerční úspěch. Nevím jestli někdo zkoumá obsah látek v jablku.

Asi má úspěch na Novém Zélandu, protože když zadáte Hetlina apple tak google najde mnohem více školek v NZ s prodejem této odrůdy než v česku (asi jeden množitel) a i mnohem více článků anglicky než česky.

Ale nejde mi o obsah látek ale o jiné vlastnosti. Nenáročná jabloň vhodná i do horských poloh, odolnost padlí a mrazu, odrůda je dobrý opylovač, dobrá schopnost přepravy jablek, poškození korkovatí, dlouhověké až 100 let, slušná skladovatelnosti - uvádí až do června ale očekával bych tak březen/duben jako ontario, což je i tak slušné.

Tzn. když pomineme chuť, která bude na úrovni původních starých odrůd, mohla by to být tzv. "blbuvzdorná odrůda" na severní svahy do vyšších poloh Českého Lesa. Prostě do blbých lokalit a navíc uchování genofondu. Jenže nevím o jediné, kterou by tu někdo pěstoval a mám pouze podezření na pár stromů ve starých alejích ale tam si člověk nemůže být jist, co je to přesně zač.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hetlina

20 Feb 2024, 16:30

Dayof napísal:
20 Feb 2024, 09:25
... když zadáte Hetlina apple tak google najde mnohem více školek v NZ s prodejem této odrůdy než v česku (asi jeden množitel) a i mnohem více článků anglicky než česky...
Nemám dojem, že by články o tejto odrode v češtine či slovenčine bolo treba nejako prácne vyhľadávať. Po zadaní názvu odrody ich 'vyskočí' dosť. Čo sa týka obsahu zdraviu prospešných látok v plodoch (antioxidanty, flavonoidy, polyfenoly etc.), takýchto údajov som už čítal o rôznych odrodách viacero. Napríklad aj o Rubinole. Netvrdím, že Hetlina v tomto smere nevyniká, ale tvrdenia typu "toto jablko má protirakovinové účinky" treba brať s rezervou. Tá mozaika, z ktorých sa skladá prevencia onkologických ochorení, je o dosť zložitejšia a tých "kamienkov" v nej je podstatne viac. A výrazné slovo v tom má aj genetika (nie jabĺk, ale tá naša...). H.


Screenshot_20240220_160235_Chrome.jpg
Screenshot_20240220_160409_Chrome.jpg
Screenshot_20240220_160255_Chrome.jpg
Screenshot_20240220_160242_Chrome.jpg
Screenshot_20240220_163548_Chrome.jpg
Screenshot_20240220_203250_Chrome.jpg
Screenshot_20240220_203614_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hetlina

22 Feb 2024, 07:18

V minulosti jsem dostal roub Hetliny od kamaráda z Domažlic. Když jsem si vygugloval její takřka zázračné antioxidační vlastnosti, udělal jsem si stromek a vysadil do zahrady. Po třech létech plodnosti jsem ji vykopal. Za mne škoda místa. Samozřejmně její blahodárnost na zdraví nejsem schopen posoudit, ale já ani nikdo z rodiny ji nechtěli jíst. Nechutnala. V konkurenci jiných odrůd nic mimořádného. Takže v boji proti radikálům raději spoléhám na dvě deci červeného vína. Třeba vynikající slovenskou odrůdu Dunaj, kterou jsem vloni dostal od Hawkeye. Když se podívám proti světlu, tak ty antioxidanty tam přímo vidímn tancovat.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hetlina

22 Feb 2024, 09:25

Podobně - nič mimoriadne - hodnotili Hetlinu v Malé pomologii už před 55 lety Dvořák - Vondráček. K jídlu asi nebude. Ale kdyby se pokřížila třeba s Goldenem, Vandou, Coxovou, Rubínem, Galou - kdo ví? Třeba by to byla další hitovka, nazval bych ji Principál.
attachment=0]hetlina.JPG[/attachment]
Prílohy
hetlina.JPG
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hetlina

22 Feb 2024, 09:49

vysloužil napísal:
22 Feb 2024, 09:25
Podobně - nič mimoriadne - hodnotili Hetlinu v Malé pomologii už před 55 lety Dvořák - Vondráček. K jídlu asi nebude...
Ono to s tou chuťou je naozaj subjektívne a individuálne - viď hodnotenie Hetliny jej pestovateľom spred pár rokov na 'starom' fóre... 😀 H.

Screenshot_20240222_094536_Chrome.jpg
Dayof

IP:  6.178

Hetlina

22 Feb 2024, 12:07

Děkuji všem za odpovědi a skeny podkladů.

Abyste rozuměli, mně vůbec nešlo o nějaké ty zázračné zdravotní vlastnosti, takových "superpotravin" se objeví každý rok několik.

Jde o to, že mám jedno místo, kde je asi tak 15 cm trochu tmavší půdy, pak cca do 60 cm hloubky z 40% kamení a zbytek jíl a jalová hlína. Místo s velmi neúrodnou půdou. Takže mi šlo spíše o zkušenosti, zda opravdu je na pěstování a půdu hodně nenáročná a má smysl jí zkusit v takovéto lokalitě. Tzn. budu rád, když tam poroste alespoň "něco" než jen tráva. V této lokalitě opravdu nemám ambice na jablka s prvotřídní chutí, mám pocit, že naprostá většina moderních odrůd tam selže díky chudé půdě. Nevím zda z "moderních" odrůd existuje zimní jabloň do velmi chudých půd.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hetlina

22 Feb 2024, 12:32

Dayof napísal:
22 Feb 2024, 12:07
Jde o to, že mám jedno místo, kde je asi tak 15 cm trochu tmavší půdy, pak cca do 60 cm hloubky z 40% kamení a zbytek jíl a jalová hlína. Místo s velmi neúrodnou půdou. Takže mi šlo spíše o zkušenosti, zda opravdu je na pěstování a půdu hodně nenáročná a má smysl jí zkusit v takovéto lokalitě. Tzn. budu rád, když tam poroste alespoň "něco" než jen tráva. V této lokalitě opravdu nemám ambice na jablka s prvotřídní chutí, mám pocit, že naprostá většina moderních odrůd tam selže díky chudé půdě. Nevím zda z "moderních" odrůd existuje zimní jabloň do velmi chudých půd.
V takom prípade bude zrejme Hetlina dobrou voľbou.
Podobne dobrou by mohlo byť Smiřické vzácné, Matčino či Sudetská reneta (všetko staršie odrody s asi lepšou chuťou plodov). Z 'moderných' by mohlo byť zaujímavé vyskúšať tam Admiral (ale bez záruky 😀). H.
Dayof

IP:  6.178

Hetlina

22 Feb 2024, 13:17

No však Admirál (od kterého raději nic neočekávám) tam už je, je jen na M26 ale nic jiného jsem nesehnal. Jsem zvědav jak jablko z jiné planety poroste v chudé půdě, původní hlínu jsem tam vrátil a jen z 25% vyměněna za domácí kompost a v metru kolem přidáno vápno, protože ph půdy je tam asi 4,5 :D Pokud to bude ok, tak dám vědět, protože před výsadbou mám udělaný rozbor půdy, takže případně budu přesně vědět jaká půda a jaký poměr živin u mě funguje. No uvidíme za pár let řekl slepej...
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hetlina

22 Feb 2024, 16:21

U hodnocení Heltliny ze starého fóra moc moudrý nejsem. Nerozumím hodnocení " Dužnina stále tuhá, byť už začíná být místy lehce rozsypavá. Šťavnatost podprůměrná. Slupka silná, při jídle může vadit ". A nakonec " V pomologiích uváděnou podprůměrnou chuť rozhodně nemohu potvrdit". Nechci být šťoura, ale zní mi to jako protimluv. Třeba jako by někdo hodnotil Admirál. Dužnina pevná, chruplavá, velmi šťavnatá, silně aromatická, výborná . Prostě nic mimořádného. Nežrali by mi to ani králici.
Neregistrovaný

IP:  168.30

Hetlina

22 Feb 2024, 19:02

Kto da admiral kralikom,toho treba trestne stihat,admiral je zakonom chraneny.
Napísať odpoveď