Hetlina

Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hetlina

22 Feb 2024, 19:17

Neregistrovaný napísal:
22 Feb 2024, 19:02
Kto da admiral kralikom,toho treba trestne stihať...
Presne tak ! 👍
Admiral patrí do úst kráľom, nie králikom ! 😬 H.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Hetlina

22 Feb 2024, 20:08

Dayof napísal:
22 Feb 2024, 12:07
Děkuji všem za odpovědi a skeny podkladů.
V této lokalitě opravdu nemám ambice na jablka s prvotřídní chutí, mám pocit, že naprostá většina moderních odrůd tam selže díky chudé půdě. Nevím zda z "moderních" odrůd existuje zimní jabloň do velmi chudých půd.
Já bych vysadil Angold.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hetlina

23 Feb 2024, 07:10

Dovolím si Dayofa upozornit, že špatné půdní podmínky řeší spíše použitá podnož, než samotná odrůda. Do špatných půd bych to vysadil na semenné podnoži, Jaderničce případně A2. I některé moderní, velkoplodé odrůdy, které nezdrobňuji se dají pěstovat na semenáči. Angold by mohla být dobrá volba, pokud to není do hor. Dovolím si přidat i Rubín a jeho mutace a spousta dalších odrůd. Z novinek by byla zajímavé zřejmně i nenáročná Nubia. Největší zkušenosti s pěstováním v drsných podmínkách má zřejmně Miloš Vysloužil.
Neregistrovaný

IP:  34.62

Hetlina

23 Feb 2024, 11:09

Hawkeye napísal:
22 Feb 2024, 12:32
V takom prípade bude zrejme Hetlina dobrou voľbou.
Také si to myslím. Pokud jablka nebudou nikomu chutnat, tak z nich můžete dělat zdravý mošt. Já Hetlinu nemám, ale měl bych mít možnost si tyto jablka na podzim sehnat a udělat si na ně vlastní názor.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hetlina

23 Feb 2024, 13:55

Dayof napísal:
22 Feb 2024, 12:07
Děkuji všem za odpovědi a skeny podkladů.

Abyste rozuměli, mně vůbec nešlo o nějaké ty zázračné zdravotní vlastnosti, takových "superpotravin" se objeví každý rok několik.

Jde o to, že mám jedno místo, kde je asi tak 15 cm trochu tmavší půdy, pak cca do 60 cm hloubky z 40% kamení a zbytek jíl a jalová hlína. Místo s velmi neúrodnou půdou. Takže mi šlo spíše o zkušenosti, zda opravdu je na pěstování a půdu hodně nenáročná a má smysl jí zkusit v takovéto lokalitě. Tzn. budu rád, když tam poroste alespoň "něco" než jen tráva. V této lokalitě opravdu nemám ambice na jablka s prvotřídní chutí, mám pocit, že naprostá většina moderních odrůd tam selže díky chudé půdě. Nevím zda z "moderních" odrůd existuje zimní jabloň do velmi chudých půd.
Jabloně určené pro chudou půdu asi nejsou, a to ani mezi starými odrůdami. Pokud se jablka sklidí, listí pohrabe a tráva pod stromy poseče (což většina lidí v zahradě dělá) bude chudá půda zakrátko ještě chudší a strom bude skomírat bez ohledu na odrůdu. Moderní odrůdy jsou typické tím, že jsou všechny velmi plodné, takže při absenci výživy bude strom skomírat dřív. Některé ze starých odrůd se vyznačovaly kromě bujného růstu i nižší plodností (Jadernička, Blenheimská, aj.). V extenzivních podmínkách, u cest či v alejích, kde popadané listí a plody zůstaly, kde se nesekla tráva a pravidelně neodřezávalo dřevo, mohly takové stromy vydržet dlouho i na chudší půdě, protože se nevyčerpávaly nadúrodou a samy sebe pohnojily.
Jsem pro, aby se do přírody, jako krajinotvorné prvky, vysadily odrůdy místní, staré, v kraji ověřené (tím nevylučuji, že i mezi novými mohou být odrůdy k danému účelu vhodné). Jestliže se ale jedná o zahradu, kde o stromy pečujeme jak "v dobrém" (hnojení, výživa, ochrana, řez) tak "ve zlém" (bereme plody, listí, trávu, dřevo), pak se nutit do odrůd, které sám čas a zkušenosti odsoudily do ovocnářského důchodu - jako třeba Hetlina - mi nedává smysl.
_dejvak_

IP:  116.175

Hetlina

02 Mar 2024, 19:24

Jako pěstitele bych doporučil pana Bočka, který množí staré odrůdy na semenáčích nedaleko Olešnice. Nabídka je opravdu široká a množí i Hetlinu. Její ohodnocení můžete najít zde https://vysokokmeny.cz/rady-pro-vyber-odrud/ v soubor výběr odrůd. Pokud máte nevyužitý prostor se špatnými půdními podmínkami, tak bych ji na tom semenáči klidně zasadil, využití si asi najd, zvlášť pokud je pravdivá ta dobrá skladovatelnost, navíc příběh o staré odrůdě Chodů co se dostala na Zéland je prostě super. Ale určitě jsou zajímavější staré odrůdy, ať už z hlediska "exotičnosti" nebo užitku (do vyšších poloh by měl být dobrý Gdáňský hranáč).
Napísať odpoveď