Goldstar

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Goldstar

24 Jan 2024, 21:13

Myslím si, že si tato odrůda zaslouží své vlákno, byť se mi zdá, že tento žlutoplodý sourozenec mj.Topazu (stejný rodičovský pár - Rubín × Vanda) se už tak často v zahradách nevyskytuje. Rezistent, bezproblémový růst, pravidelná plodnost, pěkně vybarvující žluté plody s výbornou vyváženou chutí. Mám k němu snad jen jedinou výtku, a to "mladickou" hořkou pihovitost.
Prílohy
IMG_2429.JPG
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Goldstar

24 Jan 2024, 22:15

V době, kdy jsem Goldstar vysadil jsem z něj byl nadšený. Už to nadšení opadlo, podobně jako z Topazu. Chuť je dobrá, trvanlivost slušná, strupovitostí netrpí. Ale nároky na teplo má na naše poměry příliš velké, růst je zřetelně rubínový (vyholuje) a plody jsou velikostně hodně nevyrovnané. Pihovitost bych Goldstaru odpustil.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Goldstar

25 Jan 2024, 09:14

Asi opravdu u Goldstaru podmínky prostředí dělají své. Rubínový růst popravdě nějak nevnímám, strom dobře obrůstá a je z tohoto pohledu "blbuvzdorný", ale překvapuje ta nevyrovnanost plodů - tu jsem tady nepozoroval.
Na Goldstar jsem se naučil z nedalekých sadů, kde ho pěstovali (a snad ještě pěstují?), ale v jejich podnikových prodejnách se přestal, stejně jako Sirius, objevovat. Zřejmě výhodnější export.
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Goldstar

25 Jan 2024, 11:18

G. som kupoval pravidelne zo sadov na juznom Slovensku. Chut i skladovatelnosti byvali vyborne.
Lída
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Goldstar

25 Jan 2024, 21:01

U nás doma je oblíbený... Měla jsem stromek na M7 a přes snahu o záchranu mi ho zlikvidoval drtník, tak jsem na podzim 2022 musela vysadit nový. Ale mohu říct, že ten původní pěkně obrůstal, větvičky nijak nevyholovaly, jablka spíš větší velikosti, jen ta pihovitost byla, takže Kalkosol....
Neregistrovaný

IP:  50.129

Goldstar

25 Jan 2024, 21:28

Můžete porovnat Goldstar a Topaz, myslím chuťově.
Lída
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Goldstar

25 Jan 2024, 22:00

Nemohu, Topaz jsem neměla, nikdy mne nelákal. Ale Goldstar je osvěžující dlouho do jara. Není kyselý, to vůbec ne, ale ani tak přeslazený a převoněný jako některé nové odrůdy.
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Goldstar

25 Jan 2024, 22:25

Neregistrovaný napísal:
25 Jan 2024, 21:28
Můžete porovnat Goldstar a Topaz, myslím chuťově.
Obe odrody som kupoval z rovnakeho sadu (juzne Slovensko) a ich chutove kvality boli velmi vyrovnane/podobne. Topaz mal krehkejsiu duzinu, ku koncu sezony u mna asi castejsie viedol Goldstar kvoli pevnejsej duzine. Ale myslim, ze v tom sade Topaz oberali prilis neskoro a podla mna mu to skracovalo trvanlivost, prilis skoro aj odbural kyselinky. Este pre porovnanie: ja som T. a G. preferoval aj pred Fuji z toho sadu. Asi preto, ze ja mam rad vyraznejsie kyselinky a osviezujucu chut. Teraz preferujem pred vsetkymi Kanzi a tento sa mi zda az do konca aprila cca rovnocenny s Admiralom. Neskor uz vedie skor Admiral.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Goldstar

26 Jan 2024, 06:59

V minulosti jak Goldstar, tak Topaz jsem považoval za odrůdy, vhodnější do teplejších poloh. U mně jim přeci jenom chyběla delší doba vegetace. U Goldstaru ve středních polohách jsem byl spokojen s jednou málo zmiňovanou vlastností. I před sklizní zůstaval žlutozelený. Do žluta se vybarvil až ve sklepě. Takže nebyl napadán před sklizni vosami a sršni. Na rozdíl od Gold Bohemie. V současném klímatu i u nás plně dozrává a sklízí se žlutý. To zjistil i hmyz. Rozhodně je to chutné jablko. A to skoro všechna křížení Vandy s Rubínem či Bohemii.
Napísať odpoveď