Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec

botanickaliberec
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24 Jan 2024, 13:15

Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec

25 Jan 2024, 09:23

Mikeš13 napísal:
24 Jan 2024, 20:25
Tak to si asi ujít nenechám a navíc pod vedením kamaráda "tu od nás" :).
Těšíme se!
botanickaliberec
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24 Jan 2024, 13:15

Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec - NOVÝ TERMÍN

05 Feb 2024, 19:47

Překvapil nás obrovský zájem o degustace. Týden před akcí jsme vyprodali všechny 3 termíny.
Přidali jsme proto další dva:

17. února od 11 hodin a od 15 hodin.

Pokud by to pro vás bylo zajímavé, neváhejte si zakoupit vstupenky, víc termínů už opravdu přidávat nebudeme.
https://vstupenky.botanyliberec.cz/category/akce
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec

12 Feb 2024, 11:24

Liberecká degustace v příjemném prostředí botanické zahrady proběhla v přátelském duchu. Součástí byla expozice a edukační výstavka spektra odrůd, poradna (přínosné popovídání si s Ing. Zimou) i úvodní přednáška o historii i současnosti šlechtění jabloní.
Celkem se degustovalo 22 odrůd (nebo novošlechtění) plus dva "slepé" vzorky. Hodnotil se vzhled, vůně, slupka, konzistence, šťavnatost, kyselost (nezapočítává se), celkový dojem (2×). K identifikaci jednotlivých odrůd došlo až po degustaci posledního vzorku. Jelikož degustace probíhá v několika termínech, výsledky budou k dispozici asi až po konečné degustaci na stránkách botanické zahrady (facebook).
V tabulce uvádím mé osobní pořadí odrůd, kde jsem při hodnocení vypustil pár, pro mě nepodstatných, hodnocených parametrů a pár fotografií z akce.
PS: Za pořadí mě nekamenujte, opravdu jsem hodnotil podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a hlavmě podle své mlsné huby :).
Prílohy
Pořadí.pdf
(404.25 KiB) 68 stiahnutí
IMG_2464.JPG
IMG_2473.JPG
IMG_2466.JPG
Kolekce degustovaných odrůd
Kolekce degustovaných odrůd
Hawkeye
Príspevky: 2412
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec

12 Feb 2024, 16:57

Mikeš13 napísal:
12 Feb 2024, 11:24
Liberecká degustace v příjemném prostředí botanické zahrady proběhla v přátelském duchu. Součástí byla expozice a edukační výstavka spektra odrůd, poradna (přínosné popovídání si s Ing. Zimou) i úvodní přednáška o historii i současnosti šlechtění jabloní.
Celkem se degustovalo 22 odrůd (nebo novošlechtění) plus dva "slepé" vzorky. Hodnotil se vzhled, vůně, slupka, konzistence, šťavnatost, kyselost (nezapočítává se), celkový dojem (2×). K identifikaci jednotlivých odrůd došlo až po degustaci posledního vzorku. Jelikož degustace probíhá v několika termínech, výsledky budou k dispozici asi až po konečné degustaci na stránkách botanické zahrady (facebook).
V tabulce uvádím mé osobní pořadí odrůd, kde jsem při hodnocení vypustil pár, pro mě nepodstatných, hodnocených parametrů a pár fotografií z akce.
PS: Za pořadí mě nekamenujte, opravdu jsem hodnotil podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a hlavně podle své mlsné huby :).
Mikeš, vďaka za zaujúmavú 'reportáž' zo zaujímavej degustácie. Kvitujem výber odrôd usporiadateľom - absolútne čerstvé novinky bolo možné porovnať nielen s relatívne 'staršími' střížovickými odrodami (Topaz, Opál, Sirius, Karneval...), ale aj s vyslovenými klasickými 'starinkami' (Golden a Red Del., Zvonkové, Idared, Jonagold, Spartan, Ontario...).
K Vášmu poradiu: 'kameňovať' určite nebudem, hádam len malá poznámka: 'Jablko z inej planéty' by možno nemalo byť hodnotené spolu s tými pozemskými... 😀😜 H.


Screenshot_20240212_164755_Samsung Notes.jpg
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec

12 Feb 2024, 17:16

Hawkeye napísal:
12 Feb 2024, 16:57
Mikeš13 napísal:
12 Feb 2024, 11:24
Liberecká degustace v příjemném prostředí botanické zahrady proběhla v přátelském duchu. Součástí byla expozice a edukační výstavka spektra odrůd, poradna (přínosné popovídání si s Ing. Zimou) i úvodní přednáška o historii i současnosti šlechtění jabloní.
Celkem se degustovalo 22 odrůd (nebo novošlechtění) plus dva "slepé" vzorky. Hodnotil se vzhled, vůně, slupka, konzistence, šťavnatost, kyselost (nezapočítává se), celkový dojem (2×). K identifikaci jednotlivých odrůd došlo až po degustaci posledního vzorku. Jelikož degustace probíhá v několika termínech, výsledky budou k dispozici asi až po konečné degustaci na stránkách botanické zahrady (facebook).
V tabulce uvádím mé osobní pořadí odrůd, kde jsem při hodnocení vypustil pár, pro mě nepodstatných, hodnocených parametrů a pár fotografií z akce.
PS: Za pořadí mě nekamenujte, opravdu jsem hodnotil podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a hlavně podle své mlsné huby :).
Mikeš, vďaka za zaujúmavú 'reportáž' zo zaujímavej degustácie. Kvitujem výber odrôd usporiadateľom - absolútne čerstvé novinky bolo možné porovnať nielen s relatívne 'staršími' střížovickými odrodami (Topaz, Opál, Sirius, Karneval...), ale aj s vyslovenými klasickými 'starinkami' (Golden a Red Del., Zvonkové, Idared, Jonagold, Spartan, Ontario...).
K Vášmu poradiu: 'kameňovať' určite nebudem, hádam len malá poznámka: 'Jablko z inej planéty' by možno nemalo byť hodnotené spolu s tými pozemskými... 😀😜 H.



Screenshot_20240212_164755_Samsung Notes.jpg
Ty staré odrůdy (sakra "staré", já je pamatuju jako vlajkové lodi našich zahrad!) se, pravda až tolik nevyznamenaly, otázkou samozřejmě je, jestli všechny stromy byly ve srovnatelné kondici ;)
Ovšem že z nich nejlíp zaboduje Zvonkové a převálcuje nejen Goldena se Spartanem a Jonagoldem, ale i Topaz, to by čekal málokdo.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec

12 Feb 2024, 20:49

Vzorek Topazu mi připadal konzistencí už za zenitem, Zvonkové bylo opravdu dobré - ne nijak moc ostře kyselé. Zajímavostí byla odrůda s červenou barvou dužniny (uvedená jako šlechtitelský materiál z USA), která mně chutnala a ke skladování jdou žluté plody, které při skladování zčervenají. Rovněž příjemně navinulý Karneval byl v top formě. A jedno novošlechtění (číslo dodám později - nemám teď zápisky u sebe) by mělo v budoucnu, až údajně vyprchá kouzlo Opálu, právě tuto odrůdu nahradit.
Jinak byl kladen důraz na snižování množství postřiků i díky odolnosti nových odrůd vůči strupovitosti a zazněly také stížnosti ohledně nedostatečného tržního uplatnění těchto odrůd v našich obchodních řetězcích.
Hawkeye
Príspevky: 2412
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec

12 Feb 2024, 21:13

Mikeš13 napísal:
12 Feb 2024, 20:49
... Zajímavostí byla odrůda s červenou barvou dužniny (uvedená jako šlechtitelský materiál z USA), která mně chutnala a ke skladování jdou žluté plody, které při skladování zčervenají...
Vo výseku z Mikešovej fotky je ním spomínaná odroda s červenou dužinou
Vo výseku z Mikešovej fotky je ním spomínaná odroda s červenou dužinou
Screenshot_20240212_211728_Chrome.jpg (15.69 KiB) 1624 zobrazení

Možno to bola americká odroda s červenou dužinou menom LUCY (pochopiteľne nie "naša", střížovická Lucy). Táto americká odroda má 2 varianty - 'Lucy Glo' so žltou šupkou (práve tá by to mohla byť) a 'Lucy Rose' s červenou šupkou - viď údaje v prílohe. H.



Screenshot_20240212_205538_Chrome.jpg
Screenshot_20240212_210145_Chrome.jpg
Screenshot_20240212_210013_Chrome.jpg
Screenshot_20240212_210018_Chrome.jpg
Screenshot_20240212_210131_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec

13 Feb 2024, 08:34

Hawkeye napísal:
12 Feb 2024, 21:13
Možno to bola americká odroda s červenou dužinou menom LUCY (pochopiteľne nie "naša", střížovická Lucy). Táto americká odroda má 2 varianty - 'Lucy Glo' so žltou šupkou (práve tá by to mohla byť) a 'Lucy Rose' s červenou šupkou - viď údaje v prílohe. H.
Možné to je. Při identifikaci odrůd bylo řečeno: "prostě šlechtitelský materiál z USA" :)
Ještě doplním onoho případného nástupce Opálu. Bylo to zmíněno u novošlechtění ÚEB 4802/1 (na fotografii degustovaných odrůd je to druhé jablko zprava v horní řadě).
Neregistrovaný

IP:  1.169

Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec

13 Feb 2024, 09:27

Mikeš13 napísal:
12 Feb 2024, 20:49
Vzorek Topazu mi připadal konzistencí už za zenitem,
Metoda jak novým odrůdám ubrat konkurenci.
Petr

IP:  191.56

Degustace jablek v Botanické zahradě Liberec

17 Feb 2024, 18:23

Dnes 17.2.2024 jsem se také zúčastnil. Souhlasím s panem Mikešem s jeho shrnutím, snad jenom doplním, že ta edukativní doprovodná expozice je opravdu velice pěkně zpracovaná. Pro zajímavost přikládám výsledek mojí degustace. Tímto způsobem jsem degustoval poprvé v životě. Velmi vydařená akce a jsem rád, že jsem se zúčastnil.
Prílohy
IMG_20240217_175633430[1].jpg
Napísať odpoveď