Lysice 2023

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lysice 2023

14 Dec 2023, 09:40

Abychom nenatahovali vlákno s nezávaznou amatérskou degustací, když se jednalo o degustaci zcela profesionální.
Psát o výborné organizaci, kvalitních vzorcích a příjemné atmosféře, by bylo nošením dříví do lesa. Zkusím se zastavit nad tím, jak by se daly podobné akce ještě vylepšit.
1. Degustovaná jablka jsou roznášena nakrájená na drobné kousky. Nakrájené kousky jablek jsou nestejného tvaru a velikosti, což může ovlivnit hodnocení, zejména vůně. Možná by kráječ ovoce - např. tento na 12 dílků: https://www.eva.cz/zbozi/DOP11817/kraje ... ym-krytem/ přispěl k vyšší objektivitě a možná ulehčil organizátorům práci.
2. Některé degustované vzorky byly viditelně za zenitem konzumní zralosti. To je v polovině prosince u zimních odrůd trochu neobvyklé. Mohlo to být způsobeno více faktory (čas sklizně, uskladnění, atypická sezóna, předčasné, vyskladnění...). Každopádně to výrazně poškodí danou odrůdu, protože ta u degustujících spolehlivě propadne.
3. S názvy odrůd byli degustující seznámeni po ochutnání 20 vzorků. To je podle mě příliš mnoho, takže nikdo si již nepamatoval, jak která odrůda chutnala (výjimkou mohly být jen případy, kdy degustující odrůdu po chuti poznal). Lepší by bylo zveřejnit odrůdy buď po každém ochutnání během roznášení dalšího vzorku nebo po 3-5 ochutnávkách. Neškodilo by taky, kdyby přítomní šlechtitelé degustovanou odrůdu 1-2 větami popsali (u Rubínu, Rubinole, Admirálu by to asi nutné nebylo).
4. Kategorie VZHLED bych do degustace nezařadil vůbec. Všechna jablka jsou pěkná a bodovat podle barvy dvou vybraných plodů je značně subjektivní.
5. Doprovodná přednáška o tom, jaké byly teploty a srážkové úhrny v jednotlivých měsících roku, byla pěkně zpracovaná, ale přítomné v ničem nepoučila. Kdyby byl promítnut přehled degustovaných odrůd se základními údaji, bylo by to účelnější.
Abych jen nekritizoval. Lysická degustace měla - jako každoročně velmi dobrou úroveň. Již proto, že místní stanice nové odrůdy nešlechtí a tak nelze organizátory podezírat, že by některým jablkům nadržovali.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Lysice 2023

15 Dec 2023, 08:09

A chybí mi u Tvého příspěvku Miloši to podstatné. Které odrůdy Ti nejvíce chutnaly. S tím kráječem je to výborný nápad.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lysice 2023

15 Dec 2023, 09:29

přasličák napísal:
15 Dec 2023, 08:09
A chybí mi u Tvého příspěvku Miloši to podstatné. Které odrůdy Ti nejvíce chutnaly. S tím kráječem je to výborný nápad.
To bych jen odhadoval. Až přijdou výsledky, bude to přesnější. Počkal bych na ně. Určitě budou na předních místech "nič mimoriadne" a další hojně debatované střížovice.
Škoda, že ty profesionální degustace nejsou vedeny jako ty Tvoje - kdy se o každé odrůdě něco řekne. Možná by vzorků nemuselo být tolik. Je dobré, že se mezi novinky zařazují i odrůdy všem známé (Admirál, Topaz, Rubinola), aby šlo s nimi porovnat ta novošlechtění. Jen nevím, je-li nutné ochutnávat rovnou tři Rubíny (R. spur, Gold Bohemia, Bohemia).
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Lysice 2023

15 Dec 2023, 12:14

vysloužil napísal:
14 Dec 2023, 09:40
3. S názvy odrůd byli degustující seznámeni po ochutnání 20 vzorků. To je podle mě příliš mnoho, takže nikdo si již nepamatoval, jak která odrůda chutnala (výjimkou mohly být jen případy, kdy degustující odrůdu po chuti poznal). Lepší by bylo zveřejnit odrůdy buď po každém ochutnání během roznášení dalšího vzorku nebo po 3-5 ochutnávkách.
Chtěl bych se zeptat, proč musí být degustující seznámeni s názvy odrůd?
Děkuju.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lysice 2023

15 Dec 2023, 12:51

Mikeš13 napísal:
15 Dec 2023, 12:14
vysloužil napísal:
14 Dec 2023, 09:40
3. S názvy odrůd byli degustující seznámeni po ochutnání 20 vzorků. To je podle mě příliš mnoho, takže nikdo si již nepamatoval, jak která odrůda chutnala (výjimkou mohly být jen případy, kdy degustující odrůdu po chuti poznal). Lepší by bylo zveřejnit odrůdy buď po každém ochutnání během roznášení dalšího vzorku nebo po 3-5 ochutnávkách.
Chtěl bych se zeptat, proč musí být degustující seznámeni s názvy odrůd?
Děkuju.
Teoreticky by jistě nemuseli.
Ale podle mě je seznámení odborné veřejnosti s názvy nových odrůd s jejich vzhledem a chutí hlavním a v podstatě jediným smyslem degustace. Účelem podobných akcí asi nebude vykopání odrůd, co se umístí na posledních příčkách.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Lysice 2023

15 Dec 2023, 18:08

Rovněž na degustacích v Holovousích jsou hodnotitelé nakonec sezámení s tím, jaká odrůda je pod číslem vzorku. Navíc na závěr dostanou prostor šlechtitelé, kteří přítomné seznámí s charakteristikami některých odrůd a zejména nových hybridů. Včetně pěstitelských vlastností.
Na amatérských zahrádkářských degustacích tuto praxi děláme již spoustu let. Většinou jsou účastníci běžní zahrádkáři. Při úvahách , kterou odrůdu koupit, jim tento přístup značně pomáhá v rozhodování. Na těchto degustacích nejde o soutěž, která odrůda je nej, ale o osvětu. Tak jako na tomto foru. Ale samozřejmně ne všechny degustace probíhají stejně. Dostávají se ke mně výsledky, a třeba odrůda Rubín je zastoupena sedmkrát od různých pěstitelů. To my neděláme. Ale záleží na pořadateli a zvyklostech.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Lysice 2023

08 Jan 2024, 11:49

Dnes mi došly oficiální výsledky z degustace jablek v Lysicích. Výsledky mne nepřekvapily. Pro zajímavost přikládám i mé hodnocení.
Prílohy
Degustace_XII_2023_celkové_výsledky.pdf
(195.79 KiB) 82 stiahnutí
Degustace_XII_2023_Přasličák.pdf
(181.82 KiB) 79 stiahnutí
Hawkeye
Príspevky: 2411
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Lysice 2023

08 Jan 2024, 12:42

přasličák napísal:
08 Jan 2024, 11:49
Dnes mi došly oficiální výsledky z degustace jablek v Lysicích. Výsledky mne nepřekvapily. Pro zajímavost přikládám i mé hodnocení.
Mirku, vďaka ! 👍😀 Veľmi zaujímavé...
Ja som si to pre seba okresal 'Ockhamovou britvou' a zrátal som pri odrodách, ktoré ma zaujímali, len 3 položky: konzistenciu dužiny + šťavnatosť + chuť (aj tú len 1x).
Vyšli mi pri týchto 10-tich odrodách tieto výsledky:

1. Admiral 22,26 b.
2. Sirius 21,62 b.
3. Lucy 20,70 b.
4. UEB 4702/1 20,15 b.
5. Rubelit 19,96 b.
6. Lyra 19,95 b.
7. Barby 19,77 b.
8. Gold Bohemia 19,48 b.
9. Orion 19,44 b.
10. Red Bohemia 18,96 b.

P.S.: Je to "len" degustácia, ale som rád, že z tejto desiatky mám v záhrade až 9 odrôd ... 😀

P.P.S.: Trochu sklamaním sú umiestnenia odrôd p.Buzrlu (Sissi, Brilliant, Festina) - a to aj v Mirkovom hodnotení ... H.

Screenshot_20240108_121950_Samsung Notes.jpg
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Lysice 2023

08 Jan 2024, 14:25

Hawkeye v sobě nezapře střížovického agenta. Všech 10 jim vybraných odrůd je střížovických. / Gold Bohemia a Red Bohemia sice jsou z Pěnčína, ale to je 2 km pod Střížovicemi a jsou to prakticky mutace Rubínu /. Ale sohlasím. Chutě a preference máme podobné. Letos mi v Lysicích chutnaly i odrůdy Orion a Sirius. V hodnocení pod podle mne nesprávným číslem UEB 6581 je podařený hybrid, registrovaný jako I-658/1. Jedná se o křížení Fuji x Opál. Celá serie s odrůdou Fuji se šlechtitelům podařila. Rovněž I-647/1 Ghiva / Fuji x Heliodor, I-648/1 Orange Crisp / Fuji x Heliodor /. Jablka s pevnou dužninou, sladká, šťavnatá, aromatická. U mne je u nich potřebna probírka a jsem zvědav, neprojeví li se střídavá plodnost po Fuji a Heliodoru. Rozhodně to jsou zajímavé věci pro zahrádkáře do teplých a snad i teplejších středních poloh. Někdo může mít problém s pevnou dužninou. Ta je však v současnosti trendy.
K odrůdám Josefa Buzrly. Záleží, jak dlouho byly v teple. Kde byly skladovány. Vzhledem k velmi teplému podzimu kdy byly sklizeny.Den před Lysicemi jsme degustovali v Moravském Žižkově. Byly tam už hybridy s odrůdou Sisi jako rodič a patřily k nejchutnějším. U mne doma rovněž Sisi chutnala lépe. V Lysicích to dělala pevnější slupka a trochu více kyselinek. Zřejmně měla ještě čas.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lysice 2023

08 Jan 2024, 15:18

Přidám své hodnocení. Příliš se neliší. Taky agent.
Prílohy
Degustace_XII_2023_Vysloužil.pdf
(144.29 KiB) 57 stiahnutí
Napísať odpoveď