Odolné jablone

peron
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Odolné jablone

13 Nov 2023, 18:05

Zdravim.
Rád by som sa opýtal na vaše skúsenosti s odrodami jabloní.
Mám kopec odrôd ktoré ešte nerodia, aj novinky aj klubovky ale výsledok je taký že bez chémie je to bieda...
Ale sú výnimky a práve o tie mi ide: u mňa sú to napr. Idared, citrónka a z novších Piros. Tam sa aj bez akejkoľvek chemickej ochrany dočká človek peknej úrody, jednak asi až tak nechutia škodcom a tiež choroby zvládajú v pohode.
Aké máte skúsenosti Vy?
Jedna sa nielen o chémiu ale aj o čas...
Samozrejme mi je jasné že väčšina odrôd sa bez chémie nezaobide... Keď vidím foto obsypanych stromov p.Hlavateho tak klobúk dole. Ale hľadám právr tie výnimky 😉
Dik
Naposledy upravil/-a peron v 05 Dec 2023, 22:03, upravené celkom 1 krát.
Hawkeye
Príspevky: 2416
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Odolné jablone

13 Nov 2023, 18:15

peron napísal:
13 Nov 2023, 18:05
Zdravim.
...Mám kopec odrôd ktoré ešte nerodia, aj novinky aj klubovky ale výsledok je taký že bez chémie je to bieda...
Ale sú výnimky a práve o tie mi ide: u mňa sú to napr. Idared, citrónka a z novších Piros...
Tá prvá veta mi nedáva príliš zmysel: "...ešte nerodia...ale bez chémie je to bieda". (?) V čom je to bieda, keď ešte nerodia ?
V druhej vete spomínate Idared - ten je práve náchylný na hubové choroby (chrastavitosť a múčnatka). Pod "citrónkou" rozumiete Golden Delicious ? Ten je tiež výrazne náchylný na chrastavitosť.
Pokúste sa svoj dotaz viac špecifikovať - čo Vám spôsobuje problémy ? Sú to hubové choroby ? Alebo škodce spôsobujúce červivosť (obaľovače) ? Alebo hmyz poškodzujúci zrejúce jablká (osy, sršne, drozofily) ? H.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Odolné jablone

13 Nov 2023, 19:52

Jestli chceme jít směrem pěstování bez chemie, nevím, jestli novinky a klubovky jsou ta správná cesta. Hlavně proto, že nejsou ověřené. Mezi starými odrůdami je mnoho těch, které vykazují velmi slušnou polní odolnost vůči houbovým chorobám - Matčino, Watervlietské mr., Vilémovo, Blenheimská r. a plno dalších.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Odolné jablone

14 Nov 2023, 07:49

Rovněž mezi novými odrůdami jsou takové, které se hodí pro ekologické pěstování. Většinou jsou šlechtěny k odolnosti proti houbovým chorobám. / Allegro, Natyra, Lyra.../ Je to potřeba před koupí nastudovat. Doporučuji vybírat odrůdy s odolnosti proti strupovitosti na polygenním základě. Je i spousta odrůd s polní odolnosti k této chorobě. / Angold, Julia, Elise, Pinova../. Spousta odrůd netrpí ani padlím. To jsou dvě nejzávažnější houbové choroby jabloní. V produkčních sadech vyžadují i přes deset postřiků. Trochu problematičtější je odolnost proti škůdcům. Vychytat obaleče u hobby pěstitelů není tak jednoduché. O vosách a sršních ani nemluvě. Trochu pomohou odrůdy se silnou a pevnou slupkou nebo ty pozdnější odrůdy, které při dozrávání na stromě nejsou pro hmyz tak atraktivní. / Story Inored, Natyra... /. Tady zatím vidím řešení / ne u vos a sršňů / v použití biopřípravků na základě pečlivého monitoringu s využitím feromonových lapáků. U jiných ovocných druhů lze použít i lepové desky, ale jedna na strom nic nevyřeší. A pouze můj subjektivní názor. Pokud je někdo přesvědčen, že sklidí dostatek kvalitního ovoce jako umí udělat MUDr. Hlavatý bez jakékoliv ochrany v takových klimatických podmínkách, jako panovaly letos, tak je na omylu.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Odolné jablone

20 Nov 2023, 08:12

Ja sadim jedine 'rezistenty' k chrastavitosti a tolerantne ci malo citlive na mucnatku. Ale dopestovat urodu bez postrekov sa u mna neda. Najvetsim problemom je velke mnozstvo skodcov, ktori urodu celkom zdecimuju ... Takze musim nevyhnutne striekat proti kvetopasu, bez toho je uroda cca ziadna. Ale velke skody robi aj vrtivka, zobonosky, obalovace - tak pridavam dalsie 3 postreky.
Bohuzial ani to nestaci a velmi velke skody robia vtaky dalej srsne, osi. Octomilky zatial nie. Realne riesenie na vtaky a srsne nemam.
K vtakom je nutne sa spravat nepriatelsky a odhanat ich z pozemku ako sa len da, co ma sice mrzi, ale inak to neviem. Macka je velky pomocnik voci vtakom. Tesi ma, ze nas maly kocurik uz ma uspechy v love, vidavam chumace pierok na zemi. Ale aj tak skody su velmi velke - dufam ze sa kocur zdokonali v love.
Najhorsie je, ze tie skody sposobuje len zopar miestnych vtakov, ZIADNE krdle. Odporucam neprikrmovat ani sykorky v zime, aj tie sposobuju velke skody. A pritom v okoli su divoko rastuce jablone.
Naposledy upravil/-a rony v 20 Nov 2023, 21:11, upravené celkom 1 krát.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Odolné jablone

20 Nov 2023, 11:45

Sýkorky čistí stromy, když nejsou kočky. U mně nedělají jinou škodu, než pár načatých ořechů a teď snad 3 hrušky spadly naklované. I vrabci ožírají mšice na růžích, pokud jim v tom ty chlupaté bestie nebrání. Bohužel, díky mužovi máme překočkováno. A nakonec s 8 kožichy byly letos na dvoře hraboši. Aktuálně hraboši asi přežívají pod sousedovic polystyrenem - nemá zakládací lištu.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Odolné jablone

20 Nov 2023, 14:36

rony napísal:
20 Nov 2023, 08:12
Bohuzial ani to nestaci a velmi velke skody robia vtaky dalej srsne, osi. Octomilky zatial nie. Realne riesenie na vtaky a srsne nemam.
Čo som tak pozeral, sršne zdá sa, keď môžu, vyžierajú jablká čo to dá, niekedy zostane len šupka a dužina je úplne vyžratá. Nechávam im preto radšej nakusnuté jablká visieť na strome. Ak by som ich dal preč, možno by nakusli ďalšie jablko?!? Nemal som veľké škody od sršňov na záhrade, urobili si aj hniezdo vo vtáčej búdke, ale veľké škody mi nespravili. Max. pár ks jabĺk z celého stromu.
Lída
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Odolné jablone

20 Nov 2023, 20:16

rony napísal:
20 Nov 2023, 08:12
Ja sadim jedine 'rezistenty' k chrastavitosti a tolerantne ci malo citlive na mucnatku. Ale dopestovat urodu bez postrekov sa u mna neda. Najvetsim problemom je velke mnozstvo skodcov, ktori urodu celkom zdecimuju ... Takze musim nevyhnutne striekat proti kvetopasu, bez toho je uroda cca ziadna. Ale velke skody robi aj vrtivka, zobonosky, obalovace - tak pridavam dalsie 3 postreky.
Bohuzial ani to nestaci a velmi velke skody robia vtaky dalej srsne, osi. Octomilky zatial nie. Realne riesenie na vtaky a srsne nemam.
K vtakom je nutne sa spravat nepriatelsky a odhanat ich z pozemku ako sa len da, co ma sice mrzi, ale inak to neviem. Macka je velky pomocnik voci vtakom. Tesi ma, ze nas maly kocurik uz ma uspechy v love, vidavam chumace pierok na zemi. Ale aj tak skody su velmi velke - dufam ze sa kocur zdokonali v love.
Najhorsie je, ze tie skody sposobuje len zopar miestnych vlakov, ZIADNE krdle. Odporucam neprikrmovat ani sykorky v zime, aj tie sposobuju velke skody. A pritom v okoli su divoko rastuce jablone.
Tak u mne to je přesně obráceně... Jabloně nestříkám, ptáky přikrmuji - ti mi pak ty breberky likvidují. Pokud nějaké jablko naďobne vosa, utrhnu ho, aby se od něj nekazila vedlejší, ale nějaký čas ho nechám pod stromkem - vosy na něm hodují dál a těm na stromku dají nějaký čas pokoj. Kočky mám tři, likvidují hraboše ap., peříčka najdu tak dvakrát za rok a to jim ještě nadávám ;)
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Odolné jablone

20 Nov 2023, 21:07

IgorML napísal:
20 Nov 2023, 14:36
rony napísal:
20 Nov 2023, 08:12
Bohuzial ani to nestaci a velmi velke skody robia vtaky dalej srsne, osi. Octomilky zatial nie. Realne riesenie na vtaky a srsne nemam.
Čo som tak pozeral, sršne zdá sa, keď môžu, vyžierajú jablká čo to dá, niekedy zostane len šupka a dužina je úplne vyžratá. Nechávam im preto radšej nakusnuté jablká visieť na strome. Ak by som ich dal preč, možno by nakusli ďalšie jablko?!? Nemal som veľké škody od sršňov na záhrade, urobili si aj hniezdo vo vtáčej búdke, ale veľké škody mi nespravili. Max. pár ks jabĺk z celého stromu.
Ano toto je velky rozdiel v skodach od vtakova a hmyzu. Omnoho nicivejsie su vtaky, lebo tie si lahko nadobnu nove jablko. Preto sa nenamahaju pokracovat v nacatom. Pre hmyz je omnoho narocnejsie prekonat supku preto omnoho radsej pokracuju v nacatom - menovite osi, mravce a pod. ALe specialne srsne asi nemaju problem nacnut nove jablko.
Vtaky su velmi krute k pestovatelom, mam pocit ze si dobu aj zo zabavy - v duchu skoro nic nezjedia ale vsetko znicia.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Odolné jablone

20 Nov 2023, 21:17

mna velmi zaujima bio rezim pestovania. Ale vidim velmi velky rozdiel medzi teoretickymi odporucaniami a realnou praxou. Az mi ten BIO rezim pripada ako ideologia. Tvrdia, ze treba prikrmovat vtaky aby sa udomacnili v sade a budu lovit hmyz a nebude treba striekat.
Realita je u mna presne opacna, pozitivny vplyv vtakov v redukcii hmyzu je nemeratelny, skody hmyzom su velmi velke az totalne, a podobne skody vtakmi su velmi velke. Vtaky v zahrade jasne preferuju ovocie pred lovom hmyzu.
Napísať odpoveď