Odolné jablone

Lída
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Odolné jablone

20 Nov 2023, 22:39

rony napísal:
20 Nov 2023, 21:17
mna velmi zaujima bio rezim pestovania. Ale vidim velmi velky rozdiel medzi teoretickymi odporucaniami a realnou praxou. Az mi ten BIO rezim pripada ako ideologia. Tvrdia, ze treba prikrmovat vtaky aby sa udomacnili v sade a budu lovit hmyz a nebude treba striekat.
Realita je u mna presne opacna, pozitivny vplyv vtakov v redukcii hmyzu je nemeratelny, skody hmyzom su velmi velke az totalne, a podobne skody vtakmi su velmi velke. Vtaky v zahrade jasne preferuju ovocie pred lovom hmyzu.
Ale u mne to také není "bio", třeba broskvoně, meruňku stříkám (na houbové choroby)... je ale fakt, že to možná u vás všechno souvisí - postříkáte hmyz = není tam, tak ptáci nemají co lovit a naklovávají ovoce. U sebe jsem ptáka na jabloni v životě neviděla ďobat ovoce ("sklízeli" mi jen muchovník)... A že je tam ptáčků všeho druhu dost, pořád něco štěbetá. Za zimu zkonzumují 15 kg slunečnice :D
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Odolné jablone

20 Nov 2023, 23:06

Lída napísal:
20 Nov 2023, 22:39
rony napísal:
20 Nov 2023, 21:17
mna velmi zaujima bio rezim pestovania. Ale vidim velmi velky rozdiel medzi teoretickymi odporucaniami a realnou praxou. Az mi ten BIO rezim pripada ako ideologia. Tvrdia, ze treba prikrmovat vtaky aby sa udomacnili v sade a budu lovit hmyz a nebude treba striekat.
Realita je u mna presne opacna, pozitivny vplyv vtakov v redukcii hmyzu je nemeratelny, skody hmyzom su velmi velke az totalne, a podobne skody vtakmi su velmi velke. Vtaky v zahrade jasne preferuju ovocie pred lovom hmyzu.
Ale u mne to také není "bio", třeba broskvoně, meruňku stříkám (na houbové choroby)... je ale fakt, že to možná u vás všechno souvisí - postříkáte hmyz = není tam, tak ptáci nemají co lovit a naklovávají ovoce. U sebe jsem ptáka na jabloni v životě neviděla ďobat ovoce ("sklízeli" mi jen muchovník)... A že je tam ptáčků všeho druhu dost, pořád něco štěbetá. Za zimu zkonzumují 15 kg slunečnice :D
Ja striekam vyrazne menej ako je bezne aj tu na fore. Na zaciatku idem uplne bez postrekov a postupne pridavam postreky len vtedy ak bez nich opakovane viac rokov nie je uroda. Takze urcite som tu na fore jeden z najviac BIO praktikantov - len uz odmietam pestovat stromy bez urody a ponechat urodu skodcom a nasledne kupovat vsetko v obchode - to nie je BIO to je NEZMYSEL. Takze som praktik nie BIO ideolog. A urcite nie je pravda, ze postrekmi je redukovany hmyz natolko, ze vtaky hladuju. Presny opak, mnozstvo a aj ataky hmyzu su stale vetsie. Hmyzu je tolko, ze ak by vtaky nezrali ziadne ovocie len hmyz, tak ho nestacia pojest. Ja buducnost vidim, tak ze ludia budu nuteni tiez jest hmyz a stale ho bude nadbytok.... pokial nedokazeme ochranit/dopestovat urodu.

Ja by som urcite vtaky vobec neriesil, keby mi nerobili velke skody. Ja sa tiez pytam, preco u mna toto robia - asi preto, lebo v okolitych zahradach sa ovocie len malo pestuje.
Naposledy upravil/-a rony v 20 Nov 2023, 23:13, upravené celkom 1 krát.
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Odolné jablone

20 Nov 2023, 23:12

Lída napísal:
20 Nov 2023, 22:39
je ale fakt, že to možná u vás všechno souvisí - postříkáte hmyz = není tam, tak ptáci nemají co lovit a naklovávají ovoce.
Tak to určitě není. Soused jabloně nestříká a předčasně všechny jablka otrhával 2. týden v září, protože je měl skoro všechny poklované od ptáků. Ve starém sadu jsem viděl to samé a tam se o stromy nikdo nestará.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Odolné jablone

21 Nov 2023, 18:28

rony napísal:
20 Nov 2023, 21:17
mna velmi zaujima bio rezim pestovania. Ale vidim velmi velky rozdiel medzi teoretickymi odporucaniami a realnou praxou. Az mi ten BIO rezim pripada ako ideologia. Tvrdia, ze treba prikrmovat vtaky aby sa udomacnili v sade a budu lovit hmyz a nebude treba striekat.
Realita je u mna presne opacna, pozitivny vplyv vtakov v redukcii hmyzu je nemeratelny, skody hmyzom su velmi velke az totalne, a podobne skody vtakmi su velmi velke. Vtaky v zahrade jasne preferuju ovocie pred lovom hmyzu.
Přitáhnout ptáky, aby bylo méně hmyzu, je samozřejmě ideologický mýtus. Ptáci loví hmyz hlavně když hnízdí, protože mláďata k růstu vyžadují bílkoviny. Na podzim ptáci potřebují energii (na zimu nebo na odlet do teplých krajin) a tu jim dá víc sladké ovoce než hmyz, kterého je tou dobou méně a jeho lov vyžaduje naopak energii vydat.
Napadá mě, jestli si na ty problémy s hmyzem a ptáky trochu nezaděláváme sami výběrem odrůd (viz vlákno o degustacích). Letos jsem obdržel od kamaráda hezkých pár (desítek) kilo jaderniček na pálenku a Blenheimské na křížaly (díky Radime). Pro daný účel obě odrůdy těžko hledají konkurenci, nicméně pochutnali jsme si i na čerstvých. Ne že by ptáci, vosy a obaleči ty odrůdy úplně ignorovali, ale ztráty byly když ne zanedbatelné, tak určitě snesitelné. Přitom všichni, včetně mě, jsme letos nad škodami ptactvem a hmyzem hořce bědovali.
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Odolné jablone

21 Nov 2023, 22:33

vysloužil napísal:
21 Nov 2023, 18:28
....
Napadá mě, jestli si na ty problémy s hmyzem a ptáky trochu nezaděláváme sami výběrem odrůd (viz vlákno o degustacích). Letos jsem obdržel od kamaráda hezkých pár (desítek) kilo jaderniček na pálenku a Blenheimské na křížaly (díky Radime). Pro daný účel obě odrůdy těžko hledají konkurenci, nicméně pochutnali jsme si i na čerstvých. Ne že by ptáci, vosy a obaleči ty odrůdy úplně ignorovali, ale ztráty byly když ne zanedbatelné, tak určitě snesitelné. Přitom všichni, včetně mě, jsme letos nad škodami ptactvem a hmyzem hořce bědovali.
Ano vyberam odrody, ktore vyborne chutia nam a zrejme aj skodcom. Tiez pozeram u suseda stare celkom zanedbane jablone, niektore aj maju velku nasadu plodov a tie sa drzia na strome az do mrazov (sused neobera) - vtaky ked maju na vyber idu na lepsie - bohuzial ku mne.
Aj na fore o hrozne sme sme konstatovali, ze skodcovia si vyberaju tie najchutnejsie odrody - aj ked su zasackovane - nejake hlodavce vo velkom rozkusavali sacky a vyzrali hrozno.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Odolné jablone

22 Nov 2023, 10:13

Určitě je to o množství a druhu ptáků v okolí. Tady jsou pohromou některé roky špačkové pro třešně, švestky a později pro hrušky. Na jablka mi nešli, asi kvůli nízkému tvaru, nevím.
peron
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Odolné jablone

05 Dec 2023, 22:17

Hawkeye napísal:
13 Nov 2023, 18:15
peron napísal:
13 Nov 2023, 18:05
Zdravim.
...Mám kopec odrôd ktoré ešte nerodia, aj novinky aj klubovky ale výsledok je taký že bez chémie je to bieda...
Ale sú výnimky a práve o tie mi ide: u mňa sú to napr. Idared, citrónka a z novších Piros...
Tá prvá veta mi nedáva príliš zmysel: "...ešte nerodia...ale bez chémie je to bieda". (?) V čom je to bieda, keď ešte nerodia ?
V druhej vete spomínate Idared - ten je práve náchylný na hubové choroby (chrastavitosť a múčnatka). Pod "citrónkou" rozumiete Golden Delicious ? Ten je tiež výrazne náchylný na chrastavitosť.
Pokúste sa svoj dotaz viac špecifikovať - čo Vám spôsobuje problémy ? Sú to hubové choroby ? Alebo škodce spôsobujúce červivosť (obaľovače) ? Alebo hmyz poškodzujúci zrejúce jablká (osy, sršne, drozofily) ? H.
Prvá veta: myslel som samozrejme tie čo už rodia- cca 30%
Druhá veta: no u mňa Idared práveže je v pohode ( ak je to teda idared) citrónka - nie Golden D. ale Citrónove zimne- stará odroda.
Problémy sposobuju ako prvé nosaniky ( bez postreku zlikviduju 90% úrody vo veľkosti cca 2 cm) neskôr ten zvyšok dorazia obalovace. Pri novších odrodách a klubovkach kde boli len 1. Signálne plody sa objavila často pehovitost a chrastavitost.
U menovaných 3 odrôd je to ale celkom v pohode... Takže hľadám ďalšie do zbierky... Určite z tých 30 čo ešte nerodili sa niektoré pripoja ale tak tie ostatné by som rád nahradil osvedčenými odrodami a nie ďalší pokus na pár rokov 🙂
peron
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Odolné jablone

05 Dec 2023, 23:17

přasličák napísal:
14 Nov 2023, 07:49
Rovněž mezi novými odrůdami jsou takové, které se hodí pro ekologické pěstování. Většinou jsou šlechtěny k odolnosti proti houbovým chorobám. / Allegro, Natyra, Lyra.../ Je to potřeba před koupí nastudovat. Doporučuji vybírat odrůdy s odolnosti proti strupovitosti na polygenním základě. Je i spousta odrůd s polní odolnosti k této chorobě. / Angold, Julia, Elise, Pinova../. Spousta odrůd netrpí ani padlím. To jsou dvě nejzávažnější houbové choroby jabloní. V produkčních sadech vyžadují i přes deset postřiků. Trochu problematičtější je odolnost proti škůdcům. Vychytat obaleče u hobby pěstitelů není tak jednoduché. O vosách a sršních ani nemluvě. Trochu pomohou odrůdy se silnou a pevnou slupkou nebo ty pozdnější odrůdy, které při dozrávání na stromě nejsou pro hmyz tak atraktivní. / Story Inored, Natyra... /. Tady zatím vidím řešení / ne u vos a sršňů / v použití biopřípravků na základě pečlivého monitoringu s využitím feromonových lapáků. U jiných ovocných druhů lze použít i lepové desky, ale jedna na strom nic nevyřeší. A pouze můj subjektivní názor. Pokud je někdo přesvědčen, že sklidí dostatek kvalitního ovoce jako umí udělat MUDr. Hlavatý bez jakékoliv ochrany v takových klimatických podmínkách, jako panovaly letos, tak je na omylu.
Ja som práve kupoval hlavne rezistentne odrody, potom neskôr som si privrubloval aj klubovky- tam už sú určite aj nerezistentne odrody. Napr. Júlia je u mňa bieda.. rovnako Evelina- klon Pinovy. Natyra zatiaľ čakám na 1. plody rovnako ako Angold, Sirius, Selena a kopec ďalších.
Ja práve nepotrebujem 6-7 debničiek zo stromu ako p. Hlavatý mne stačí 1-2 ale teraz proste nemám čas a ani nechcem riešiť 10 a viac postrekov.
Skúsim ešte pokukat po okolí po starých odrodách ako radi p. Vyslúžil.
peron
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Odolné jablone

05 Dec 2023, 23:36


Ja striekam vyrazne menej ako je bezne aj tu na fore. Na zaciatku idem uplne bez postrekov a postupne pridavam postreky len vtedy ak bez nich opakovane viac rokov nie je uroda. Takze urcite som tu na fore jeden z najviac BIO praktikantov - len uz odmietam pestovat stromy bez urody a ponechat urodu skodcom a nasledne kupovat vsetko v obchode - to nie je BIO to je NEZMYSEL. Takze som praktik nie BIO ideolog.
To sme na Tom podobne... Akurát ja nemám problémy s vtákmi zatiaľ. Ale Tie hole stromy sedia. Preto hľadám riešenie aj v odrodách... Ako som písal tak Piros a Citrónove zimne úrod maju aj bez akéhokoľvek
Postreku a to sú hneď vedľa ostatných. Zrejme škodcom menej chutia, alebo ako kolega písal majú hrubšiu šupku🤷 ten idared má problém keď je veľmi veľký tlak škodcov. Preto hľadám ešte odrody ktoré "nechutia" škodcom aniesú ani moc náchylné na choroby...
R.
Napísať odpoveď