Druhá letošní (ne)úroda letních jablek

Poseidon
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 13:20

Druhá letošní (ne)úroda letních jablek

08 Nov 2023, 20:17

.
Naposledy upravil/-a Poseidon v 20 Jan 2024, 07:51, upravené celkom 1 krát.
přasličák
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Druhá letošní (ne)úroda letních jablek

09 Nov 2023, 06:55

Napsal jste to dobře. "Sadaři" by druhou sklizeň nepřipustili. Nejen že Vám plody nedozrají, ale u tak malých stromků tyto zbytečně vyčerpáváte a může to mít negativní vliv příští sezónu. Ale pokud Vám to udělá radost, není o čem diskutovat. Mne spíše udělá radost, když ovocný strom dá jednu úrodu, dobře stihne vyzrát dřevo a založí dostatek kvalitních květních pupenů na příští sezónu. Na Julii z druhé sklizně bych si asi nepochutnal, mám li sklizené Admirály, Orange Crispy, Honey Crispy a další. Mimochodem, dávám si každé ráno jablko jako přílohu ke snídani, je to pochoutka. Nezvykle teplý podzim u nás výrazně pozvedl chuťové kvality náročnějších odrůd.
Hawkeye
Príspevky: 2422
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Druhá letošní (ne)úroda letních jablek

09 Nov 2023, 16:47

Poseidon napísal:
08 Nov 2023, 20:17
...řeknu vám - ten pocit, kdy si v listopadu či prosinci utrhnete ze stromu čerstvé LETNÍ jablko „Julia“, „Discovery“ či „Piros“, které jste přitom ze stejných stromků před pár měsíci sklidili je zkrátka sadařským zážitkem... Dát si čerstvě utržená LETNÍ jablka na vánoční stůl by byla docela rarita :thumbup:
Ako rarita je to samozrejme zaujímavé, inak mám ale podobný názor ako Mirek Přasličák. Nevidím nejaký veľký zmysel v ponechaní týchto sekundárnych kvetov a následne plodov na strome. Jednak je to zbytočné vyčerpávanie stromu a hlavne - aj keby tieto plody plnohodnotne dozreli (čo asi sotva), tak rozhodne nemôžu chuťovou kvalitou konkurovať jesenným a zimným odrodám. Prednosťou letných odrôd je hlavne (a asi len...) to, že dozrievajú skoro.

P.S.: v prílohe je odborný názor na tento 'problém'. H.


20231109_165005.jpg
20231109_165014.jpg
Napísať odpoveď