Určenie odrody jablone

Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Určenie odrody jablone

18 Sep 2023, 09:49

Martin Labuda napísal:
17 Sep 2023, 13:59
Dobrý deň,

Pomôže mi niekto s určením odrody jablone? Ide o cca. 60 ročný strom. Plody dozrievajú cca. týždeň až dva pred golden delicious (na južných kysuciach je to cca v polovici septembra). Jablká majú veľmi krátku stopku a krátku dobu skladovateľnosti (po dvoch týždňoch začínajú byť sypké, prezreté). Plody majú výbornú chuť. Sú viac sladké ako kyslé a kyselinky sú jemné. V chuti nachádzam náznaky ananásu a škorice. Dužina je žltá a tuhá (hutná) a šupka je pomerne hrubá.

Foto:
P1080599.JPG
Matčino vylučuji z prostého důvodu, že po dvo týdnech nebývá "sypké, prezreté". Obzvláště z Kysúc by mělo být Matčino v dobré kondici až do Vánoc.
Martin Labuda
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17 Sep 2023, 13:39

Určenie odrody jablone

18 Sep 2023, 10:32

Hawkeye napísal:
17 Sep 2023, 22:16
Martin Labuda napísal:
17 Sep 2023, 21:12
...Snažil som sa nájsť aj nejaké oficiálne zdroje, no o odrode nonetit google nič nevie :D ( tipujem že je to nejaký náš lokálny názov?). Zistil som však že odroda je známa pod názvom "American mother" alebo "queen anne" - podľa fotiek a opisu chuti a vlastností sa veľmi podobá na moju neznámu odrodu, takže ide pravdepodobne o matkino.
Nonetit nie je "náš lokálny názov", ale pôvodný originálny názov tejto americkej odrody. Väčšinou sa ale píše 'Nonnetit'.
Na fotkách v prílohe máte uvedené synonymá, používané pre odrodu Matkino. Taktiež tam máte vyjadrenie k tej stopke.
P.S.: existuje aj odroda 'Nonnetit Bastard', pôvod má v Dánsku a je to niečo úplne iné. H.
Keď som vložil do google názvy nonetit apple alebo nonnetit apple, tak mi zobrazilo len slovenské a české stránky alebo stránky referujúce k dánskej odrode Nonnetit bastard - preto som sa pýtal či Nonetit nie je náš lokálny názov pre Matkino.

To však nie je podstatné. Hlavne že už mám predstavu čo mi to pravdepodobne rastie v záhrade :D
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Určenie odrody jablone

18 Sep 2023, 10:39

Jiří II napísal:
18 Sep 2023, 09:49
Martin Labuda napísal:
17 Sep 2023, 13:59
Dobrý deň,

Pomôže mi niekto s určením odrody jablone? Ide o cca. 60 ročný strom. Plody dozrievajú cca. týždeň až dva pred golden delicious (na južných kysuciach je to cca v polovici septembra). Jablká majú veľmi krátku stopku a krátku dobu skladovateľnosti (po dvoch týždňoch začínajú byť sypké, prezreté). Plody majú výbornú chuť. Sú viac sladké ako kyslé a kyselinky sú jemné. V chuti nachádzam náznaky ananásu a škorice. Dužina je žltá a tuhá (hutná) a šupka je pomerne hrubá.

Foto:
P1080599.JPG
Matčino vylučuji z prostého důvodu, že po dvo týdnech nebývá "sypké, prezreté". Obzvláště z Kysúc by mělo být Matčino v dobré kondici až do Vánoc.
Záleží na tom, v jaké fázi zralosti se Matčino otrhá. Pokud jej sklidíme v plné zralosti, pak skutečně za 2 týdny z něj může být "sáček s cukrem" .
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Určenie odrody jablone

18 Sep 2023, 10:45

Hawkeye napísal:
17 Sep 2023, 22:16
Martin Labuda napísal:
17 Sep 2023, 21:12
...Snažil som sa nájsť aj nejaké oficiálne zdroje, no o odrode nonetit google nič nevie :D ( tipujem že je to nejaký náš lokálny názov?). Zistil som však že odroda je známa pod názvom "American mother" alebo "queen anne" - podľa fotiek a opisu chuti a vlastností sa veľmi podobá na moju neznámu odrodu, takže ide pravdepodobne o matkino.
Nonetit nie je "náš lokálny názov", ale pôvodný originálny názov tejto americkej odrody. Väčšinou sa ale píše 'Nonnetit'.
Na fotkách v prílohe máte uvedené synonymá, používané pre odrodu Matkino. Taktiež tam máte vyjadrenie k tej stopke.
P.S.: existuje aj odroda 'Nonnetit Bastard', pôvod má v Dánsku a je to niečo úplne iné. H.



Screenshot_20230917-215731_Chrome.jpg
Screenshot_20230917-215842_Chrome.jpg
Screenshot_20230917-215928_Chrome.jpg
Screenshot_20230917-220914_Drive.jpg
Screenshot_20230917-220054_Chrome.jpg
Myslím, že ten Bastard je křížencem právě původního Matčina.
Martin Labuda
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17 Sep 2023, 13:39

Určenie odrody jablone

18 Sep 2023, 10:46

Jiří II napísal:
18 Sep 2023, 09:49
Martin Labuda napísal:
17 Sep 2023, 13:59
Dobrý deň,

Pomôže mi niekto s určením odrody jablone? Ide o cca. 60 ročný strom. Plody dozrievajú cca. týždeň až dva pred golden delicious (na južných kysuciach je to cca v polovici septembra). Jablká majú veľmi krátku stopku a krátku dobu skladovateľnosti (po dvoch týždňoch začínajú byť sypké, prezreté). Plody majú výbornú chuť. Sú viac sladké ako kyslé a kyselinky sú jemné. V chuti nachádzam náznaky ananásu a škorice. Dužina je žltá a tuhá (hutná) a šupka je pomerne hrubá.

Foto:
P1080599.JPG
Matčino vylučuji z prostého důvodu, že po dvo týdnech nebývá "sypké, prezreté". Obzvláště z Kysúc by mělo být Matčino v dobré kondici až do Vánoc.
Je to možno spôsobené nevhodnými skladovacími priestormi (suchá garáž), kde ani iné neskoré zimné odrody nemajú dlhú životnosť.
Pavol B.
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 27 Feb 2022, 21:03

Určenie odrody jablone

08 Okt 2023, 21:34

Pozná niekto odrodu Parména Zlatá Zimná?Môže to byť to jablko na foto?Strom má minimálne 40 rokov.Jablko už prezrieva no u nás celkovo jablká dozrievajú skôr oproti vyšším polohám.Chuť je taká ako u väčšiny starých odrôd,aromatická?skôr kyslejšia?(inak ju neviem opísať).
Prílohy
20230930_114632.jpg
20230930_114551.jpg
20230930_114540.jpg
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Určenie odrody jablone

09 Okt 2023, 20:37

Pavol B. napísal:
08 Okt 2023, 21:34
Pozná niekto odrodu Parména Zlatá Zimná?Môže to byť to jablko na foto?Strom má minimálne 40 rokov.Jablko už prezrieva no u nás celkovo jablká dozrievajú skôr oproti vyšším polohám.Chuť je taká ako u väčšiny starých odrôd,aromatická?skôr kyslejšia?(inak ju neviem opísať).
Parména zlatá to může být, stejně tak to může být i Coxova. Oproti Coxově má Parména hlubší kališní jamku a otevřenější kalich. Coxova je širší než vyšší, parména spíš naopak.V tuto dobu ještě nebývá parména přezrálá.
Pavol B.
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 27 Feb 2022, 21:03

Určenie odrody jablone

09 Okt 2023, 21:22

Z Coxovej mám jedno dochované jablko.To budem koštovať onedlho a tvar má skôr sploštený.Táto "Parména" má tvar kuželovitý.
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Určenie odrody jablone

10 Okt 2023, 11:25

Ahojte,
mohli by ste mi prosim urcit, ci na fotkach su nasledovne odrody? Je to vsetko prva uroda na stromcekoch, zial sojkyma predbehli. malo by ist o odrody: Rubinola, Bohemia a Dark Idol.


Odroda A - toto by mal byt Dark Idol - je uz vhodna doba na zber? mozem ho ochutnat?
odroda-A-1.jpg
odroda-A-2.jpg

Odroda B - toto by mala byt Bohemia ale dost sa podoba na Rubinolu (schvalne som si nechal jedno jablko zo vzorky C na porovnanie chuti). - opat, je uz vhodna doba na zber? mozem ho ochutnat?
odroda-B-1.jpg
odroda-B-2.jpg
odroda-B-3.jpg

Odroda C - toto by mala byt Rubinola, resp. to co z nej zostalo. Jedno jablko som uz ziedol, chutne ale par dni na strome by mu este zrejme prospelo. Zvysne si nechavam na porovnanie s A a B.
odroda-C.jpg
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Určenie odrody jablone

10 Okt 2023, 11:29

kvas napísal:
10 Okt 2023, 11:25
Ahojte,
mohli by ste mi prosim urcit, ci na fotkach su nasledovne odrody? Je to vsetko prva uroda na stromcekoch, zial sojkyma predbehli. malo by ist o odrody: Rubinola, Bohemia a Dark Idol.


Odroda A - toto by mal byt Dark Idol - je uz vhodna doba na zber? mozem ho ochutnat?
odroda-A-1.jpg
odroda-A-2.jpg


Odroda B - toto by mala byt Bohemia ale dost sa podoba na Rubinolu (schvalne som si nechal jedno jablko zo vzorky C na porovnanie chuti). - opat, je uz vhodna doba na zber? mozem ho ochutnat?
odroda-B-1.jpg
odroda-B-2.jpg
odroda-B-3.jpg


Odroda C - toto by mala byt Rubinola, resp. to co z nej zostalo. Jedno jablko som uz ziedol, chutne ale par dni na strome by mu este zrejme prospelo. Zvysne si nechavam na porovnanie s A a B.
odroda-C.jpg
Myslím, že to máte správně. Rubinola bývá o něco menší než Bohemia, má placatější tvar a výraznější rzivost stopečné jamky. Správná doba sběru je ovlivněná lokalitou. Každopádně, pokud je sklidíte nyní, nebude to předčasné.
Napísať odpoveď