Určenie odrody jablone

Hawkeye
Príspevky: 2422
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Určenie odrody jablone

10 Okt 2023, 13:07

Kvas:
Áno, sedí to (Dark Idol - Bohemia - Rubinola). Na obratie je najvyšší čas. Ten Dark Idol by bolo vhodné nechať 'odležať', ale keďže je poškodený, tak to asi nebude možné... H.
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Určenie odrody jablone

10 Okt 2023, 14:34

Dakujem vam za pomoc. Kedze som spominane odrody nikdy nejedol, urobil som mini ochutnavku s tymto zaverom:
Naozaj su vsetky 3 odrody velmi chutne, chrumkave, stavnate. Podla chuti je odroda B urcite ina ako odroda C. Dark Idol je ale podla mna malinko menej stavnaty ako spominane dve odrody. Rubinola ma trosku viac kyseliniek ako tie 2 odrody, alebo je taka viac vyvazena, Bohemia a Dark Idol su vyslovenie sladke. Neviem, ci to je typicka chut Rubinoly, alebo by este potrebovala nejaku dobu na dozretie.
Detom najviac chutil Dark Idol, Bohemia im pripominala bazovy sirup ale aj Robinola chutila, zhodli sa ze vsetky 3 odrody mozu byt.

Vobec si netrufam urcit nejake poradie, ja som hlavne rad, ze sa mi nieco podarilo dopestovat a ze to stihlo aj dozriet. Tym padom mam jablka za tuto sezonu skoro vsetky obrate :) - este ma caka prva uroda Fuji (chut uz poznam), zatial je zopar jablcok este na strome, uvidim, ci stihnu vobec dozriet.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2230
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Určenie odrody jablone

10 Okt 2023, 20:11

kvas: Po několikatýdenním/měsíčním uskladnění se jejich chuť "doladí". Teď, přímo ze stromu, je ještě taková syrová.
Hawkeye
Príspevky: 2422
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Určenie odrody jablone

10 Okt 2023, 20:27

Mikeš13 napísal:
10 Okt 2023, 20:11
kvas: Po několikatýdenním/měsíčním uskladnění se jejich chuť "doladí". Teď, přímo ze stromu, je ještě taková syrová.
Marek/Kvas: Na fotkách v prílohe je taká 'typická' Rubinola v čase oberačkovej zrelosti. Tvar plodu je plocho guľovitý, krycia farba má tmavší intenzívny odtieň červenej, ktorá je rozmytá, ale presvitajú v nej tmavšie nenápadné pásiky, niekedy až takmer čierne. Lenticely sú bledé a riedke, nie príliš nápadné. Typická pre Rubinolu je hrdzovitá plôška v stopkovej jamke a jej okolí, ktorá má nepravidelný hviezdicovitý tvar (akoby sa po páde rozprskla obrovská kvapka). Rubinola má dlhšiu stopku - nie síce extrémne dlhú, ale dostatočne dlhú na to, aby väčšina plodov visela na konároch kolmo nadol. Pri Rubinole býva niekedy ťažšie určiť presne termín oberania. Jedným zo znakov 'prenášania' (teda oneskoreného zberu) sú drobné trhlinky v okolí stopkovej jamky, ktoré majú väčšinou cirkulárne-koncentrický priebeh vo vzťahu k úponu stopky. Ich náznak môžete vidieť na foto 4. Tomuto treba predísť, pretože takéto trhlinky skracujú skladovateľnosť. Pomerne spoľahlivým znakom zrelosti plodu je červené sfarbenie v oblasti kališnej jamky. Celočervené - tak ako na foto - bývajú plody, ktoré sú dostatočne oslnené. Plody z menej oslnených partií koruny môžu mať časť povrchu sfarbený žltozeleno až bledožlto (základná farba). H.

20231010_152645.jpg
20231010_152723.jpg
20231010_152718.jpg
20231010_152701.jpg
Napísať odpoveď