Opad jabĺk

Mi_Fu

IP:  36.84

Opad jabĺk

19 Aug 2023, 15:11

Dobrý deň, Dá sa nejakým spôsobom odstrániť nadmerné opadávanie jabĺk ? U mňa to najviac postihuje odrody Topaz a Golstar napr. Rozela cca 5-10 kusov aj to iba červivé. Pod Topazom som pred týždňom nazberal celé vedro a včera znovu celé vedro. Ak to takto pôjde ďalej do zberu nič nezostane. Niektoré plody sú úplne nepoškodené. Goldstar zase vo veľkom hnije priamo na strome (nejaký hmyz), väčšinou takmer vždy tie najkrajšie plody. Teraz keď konečne nemá pehavitosť som sa tešil na peknú úrodu.
Hawkeye
Príspevky: 2413
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Opad jabĺk

19 Aug 2023, 16:00

Mi_Fu napísal:
19 Aug 2023, 15:11
Dobrý deň, Dá sa nejakým spôsobom odstrániť nadmerné opadávanie jabĺk ? U mňa to najviac postihuje odrody Topaz a Golstar napr. Rozela cca 5-10 kusov aj to iba červivé. Pod Topazom som pred týždňom nazberal celé vedro a včera znovu celé vedro. Ak to takto pôjde ďalej do zberu nič nezostane. Niektoré plody sú úplne nepoškodené. Goldstar zase vo veľkom hnije priamo na strome (nejaký hmyz), väčšinou takmer vždy tie najkrajšie plody. Teraz keď konečne nemá pehavitosť som sa tešil na peknú úrodu.
Niektoré odrody majú sklon k predčasnému zrelostnému opadu geneticky daný (Rosana, Gravštýnske, Melodie...). Topaz u mňa padá minimálne. Nie je to u Vás tým, ze sa plody vzájomne vytláčajú (Topaz má krátku stopku) ?
Po poškodení hmyzom hnijú prakticky všetky odrody, aj keď niektoré 'ochotnejšie'. Prevenciou predčasnèho opadu je jednak prebierka pri nadmernej násade (plody s krátkou stopkou v zhlukoch), jednak pravidelná zálievka v čase sucha (vyhnúť sa veľkým výkyvom v obsahu vlahy v pôde - samozrejme nadmerným zrážkam sa nedá). To že padajú červivé a hnijúce plody je normálne. H.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Opad jabĺk

19 Aug 2023, 16:20

Záleží kolik % propadu nebo shnitých je zapříčiněno obalečem. U mě je to jasné 90-100% jablek zničí obaleči s hnilobou. Nevím jestli se mi to zdá, ale jabka které odolají a neshnijí hned jsou obalečem napadené opakovaně, takže mají tolik děr až nakonec stejně shnijí, jabka ale nestříkám. Třeba u švestek je propad plodů po obaleči částečný, ale u jablek poslední roky totální, zajímá mě kdy se vytvoří nějaká rovnováha, něco jako u přemnožených hrabošů co se přemnoží jen jeden rok. U obalečů to jaksi nefunguje a to ani ve snaze cíleně pěstovat maximum populace, každý rok populační maximum překoná to loňské. :)
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Opad jabĺk

19 Aug 2023, 23:30

M.H napísal:
19 Aug 2023, 16:20
Třeba u švestek je propad plodů po obaleči částečný, ale u jablek poslední roky totální, zajímá mě kdy se vytvoří nějaká rovnováha, něco jako u přemnožených hrabošů co se přemnoží jen jeden rok. U obalečů to jaksi nefunguje a to ani ve snaze cíleně pěstovat maximum populace, každý rok populační maximum překoná to loňské. :)
Podle mě jsou za tím teplé zimy a úbytek ovocných stromů v dané lokalitě. Já jsem celkem obaleče jablečného postřiky dostal pod kontrolu, ale východního úplně ne. Z toho důvodu si nemůžu dovolit udělat ideální probírku, protože později odstraňuji poškozené jablka, které se nedají uskladnit. Dnes jsem dělal postřik jabloní Lepinoxem.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Opad jabĺk

20 Aug 2023, 10:45

roman napísal:
19 Aug 2023, 23:30
M.H napísal:
19 Aug 2023, 16:20
Třeba u švestek je propad plodů po obaleči částečný, ale u jablek poslední roky totální, zajímá mě kdy se vytvoří nějaká rovnováha, něco jako u přemnožených hrabošů co se přemnoží jen jeden rok. U obalečů to jaksi nefunguje a to ani ve snaze cíleně pěstovat maximum populace, každý rok populační maximum překoná to loňské. :)
Podle mě jsou za tím teplé zimy a úbytek ovocných stromů v dané lokalitě. Já jsem celkem obaleče jablečného postřiky dostal pod kontrolu, ale východního úplně ne. Z toho důvodu si nemůžu dovolit udělat ideální probírku, protože později odstraňuji poškozené jablka, které se nedají uskladnit. Dnes jsem dělal postřik jabloní Lepinoxem.
Na obaleče východního na broskvích postřiky vůbec nefungují, ani na kladení do výhonů ani přímo kontaktní postřik na plody.
Naproti tomu postřik na obaleče na jabkách funguje dobře - to mi tvrdil soused, ale že jeden postřik na 1. generaci nestačí. V zahradách kde jsou ještě vysokokmeny nebo kolem cest tam jabloně plodí, ale menší stromy na kterých je desítky až stovky jablek jsou napadeny komplet a pak podle odrůdy shnije buď všechno nebo takový Idared je proti hnití odolný, tak zůstane ,,jen" děravý, většina jiných odrůd ale shnije.
Jirka61

IP:  34.63

Opad jabĺk

20 Aug 2023, 12:08

Letos mám ovoce bez obalečů. Letní jablka, hrušky Williamsova, Konference, nic.
Jen Rubinola, jako každý rok, vše červivé a napadené monilií. Je krásně vidět, jak je monilioza spřažená s červivostí. Ale ta Rubinola to tak má každý rok. Likviduju poškozená jablka a než dozrají, vše je zničené. Takže až mi to nasrdí, půjde. J.
hugovotr
Príspevky: 666
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Opad jabĺk

20 Aug 2023, 14:45

Jirka61 napísal:
20 Aug 2023, 12:08
Letos mám ovoce bez obalečů. Letní jablka, hrušky Williamsova, Konference, nic.
Jen Rubinola, jako každý rok, vše červivé a napadené monilií. Je krásně vidět, jak je monilioza spřažená s červivostí. Ale ta Rubinola to tak má každý rok. Likviduju poškozená jablka a než dozrají, vše je zničené. Takže až mi to nasrdí, půjde. J.
I u mě je každý rok Rubinola nejvíce zasažena obalečem a hmyzem. Jak začne dozrávat, přidají se sršni a vosy. Je třeba vyvěsit láhve se sirupem nebo pivem.
Napísať odpoveď