Padlí na roubech

Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Padlí na roubech

10 Aug 2023, 00:09

Po těch několika dnech dešťů, co teď byly, vidím padlí na několika roubech. (Na jaře jsem rouboval kopulací, vyrostly z toho nevelké letorosty a teď mají bílé vrchy.) Hned jsem to stříknul sercadisem, který jsem měl po ruce, ale nevím, jestli to může pomoct. Normálně padlí řeším ulomením a vyhozením celého letorostu, ale ty rouby bych tam rád zachoval, samozřejmě. Nějaké zkušenosti, rady?
Hawkeye
Príspevky: 2413
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Padlí na roubech

10 Aug 2023, 08:22

Aley napísal:
10 Aug 2023, 00:09
Po těch několika dnech dešťů, co teď byly, vidím padlí na několika roubech. (Na jaře jsem rouboval kopulací, vyrostly z toho nevelké letorosty a teď mají bílé vrchy.) Hned jsem to stříknul sercadisem, který jsem měl po ruce, ale nevím, jestli to může pomoct. Normálně padlí řeším ulomením a vyhozením celého letorostu, ale ty rouby bych tam rád zachoval, samozřejmě. Nějaké zkušenosti, rady?
Sercadis ste vybrali dobre. Bežne sa výhonky napadnuté múčnatkou odstraňujú, čo v tomto prípade nie je možné. Hádam by ešte prichádzalo do úvahy jemne zotrieť biely povlak z listov, napríklad vlhkým tampónom. Ale tak aby ste nepoškodili listy. Ťažko spraviť niečo viac, možno len zopakovať postrek fungicídom o 7-10dní. A čakať, ako to zaberie. H.
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Padlí na roubech

10 Aug 2023, 15:46

Mám pochybnosti, že je to řešením postříkat, když už je to jednou napadené padlím, ale zkusit to můžete. V minulosti se mi to také stalo na jednom roubu a napadený výhonek jsem skoro úplně zkrátil, nechal jsem ho jen pár mm a on po určité době znovu vyrašil a už bez padlí. Pro jistotu jsem ho vzal Talentem.
Jinak padlí prospívá sucho, déšť naopak strupovitosti.
Napísať odpoveď