Letní roubování?

Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Letní roubování?

03 Aug 2023, 01:47

Můžu teď roubovat jabloň kopulací? Abych nemusel čekat do dalšího roku na zimní rouby, chtěl bych to udělat teď ze stromu na strom anglickou kopulací s jazýčkem.

(Jde o starou jabloň roubovanou v koruně a chci naroubovat novou větvičku, která se mi tam hodí, ale vyrostla těsně pod místem štěpení, tedy je planá. Očkování se tam udělat nedá.)
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Letní roubování?

03 Aug 2023, 09:03

Ano roubovat se dá. Někdy ještě stačí roub vyrašit a dát přírustek, v takovém případě se může páska do zimy odvázat, jinak se nechává přes zimu. U pásky která zůstala přes zimu u roubu meruňky jsem si na jaře všiml, že kůra pod páskou povrchově odumřela, změnila odstín, ale dřevo bylo živé, PVC páska dlouhodobě nedělá dobře - nedýchá, rouby jádrovin by mohly být ale odolnější.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Letní roubování?

03 Aug 2023, 09:29

Nevím, jestli je roubování v tuto dobu výhodnější. Pokud očka na roubu vyraší, je otázkou, jestli do zimy stihnou pletiva vyzrát. V tuto dobu mívají stromy mízu, takže se dá roubovat i za kůru. Velkou výhodu oproti jarnímu roubování ale nevidím.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Letní roubování?

03 Aug 2023, 11:49

U letního roubování červenec/srpen když očka ještě stačí vyrašit, jednalo se jen o vrchní 1-2 očka, spodní zůstaly nenarašené a přezimovaly. Ty nové přírustky samozřejmě nemusí přežít zimu (peckoviny), ale jabloně většinou přežívají, kolikrát jde vidět přírustky na jabloních ještě na podzim a zimu přežijí.

Někdo roubuje až v září/septembru, tam už vyrašení roubu nehrozí, ale zase se může stát, že strom který už nemá přírustky a končí vegetaci tak nepříjme roub a ten se scvrkne. Opět takový neúspěch je většinou u peckovin, možná za to může i sucho nebo teplé větrné počasí a nechránený roub uschne. Letní roubování je taky vhodné když je zrovna v tu chvíli k dispozici roub odrůdy. Jinak souhlasím, po zimě je roubování lepší možná i s vyšší procentem úspěchu.
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Letní roubování?

03 Aug 2023, 21:52

Díky za rady. A abych to dovysvětlil: Já jsem totiž několik větviček rouboval kopulací ze stromu na strom již v květnu. Rouby jsem si vzal z dlouhých prutů, kde se běžně stává, že první půlka pupenů nevyraší, stačí pozorně prohlídnout strom a něco se najde. No a chytly se mi všechny rouby až na jeden. Ten nejprve taky začal rašit, ale pak to odešlo. No a teď mě napadlo, jelikož tam vidím, že ten pahýlek zatím stále neuschl celý, že by to šlo zkrátit a znovu kopulací naroubovat. Do jara to v živém stavu asi nevydrží, možná už i teď tam bude nekróza dřeva taková, že to nepůjde použit. To uvidím, až do toho říznu. Pro očkování to není dost dlouhé a nemá to list na konci, který by očkování asi chtělo.
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Letní roubování?

11 Aug 2023, 11:42

Zkouším naroubovat samici moruše na samce, který má velmi špatnou afinitu. Roub nebo očko přiroste, ale nevyraší. Narouboval jsem proto jeden roub 8.7. při poměrně teplém počasí. Věřil jsem, že by mohl hned vyrašit, ale pokouší se o to jen horní pupen. Přidal jsem tam tento týden ještě několik oček, ale ty by mohly vyrašit až na jaře nebo už nikdy. Štěpování narašené moruše v květináči v interiéru je poměrně snadné. I venku se mi to většinou chytalo. Ale tenhle stromek je neobvyklý případ.
Prílohy
Moruše - roub.jpg
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Letní roubování?

25 Aug 2023, 20:59

Moruše, která nechtěla (v 530m) přijmout štěp ani na konci léta ani v předjaří se kupodivu chytla v nejteplejším létě. A horní očko hned vyrašilo. Pokud přírůstek v zimě vymrzne, jsou tam ještě tři očka, která asi letos nevyraší. Uvidíme.

K dalším podivnostem bych přidal foto meruňky naštěpované na slivoni. Tak, jak dříve předpověděl pan Přasličák, roub uschl. Nemluvil jsem s autorem tohoto pokusu, ale kdyby pořádně zaléval, možná by to přežilo.

Ještě jedna podivnost: v loňském roce jsem odvezl a přesadil starší ibišek syrský a on úplně uschl. Odstřihl jsem ho nízko nad zemí a chtěl jsem ho po čase vyrýt a vyhodit. Kupodivu obrašil. Vypadá jak roubovanec na pařízek, ale je to namodrale kvetoucí semenáč. Snad se tedy opět dočkám jeho krásných květů.
Prílohy
Uschlý meruňkový štěp
Uschlý meruňkový štěp
Rašící morušový roub (letní roubování)
Rašící morušový roub (letní roubování)
Ibišek obrazil po ustřižení
Ibišek obrazil po ustřižení
Napísať odpoveď