Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

08 Jún 2023, 21:07

Napadlo mne přesně to stejné, jako Ronyho. Pro mne je směrodatnější kolonka chuť celková. Výsledky mi ještě nepřišly. Ani jsem nevěděl, že celkové výsledky jsou již na stránkách ústavu. Ten holovouský hybrid Rasela mne příjemně překvapil. Umístil se vzorek nejen z ULA ale i běžný. Jsem zvědav, jak jsem jej hodnotil já. Předpokládám, že název je pouze prozatimní. Hodně evokuje Rozelu. UEB 5060/1 je jasný, umístěni v popředí jsem tušil. A to i přes kontraverzní hodnocení slupky. Všade jinde by to bylo naopak. Velice dobře se umístil i další polygenní hybrid UEB 4702/1. Jablko červené barvy, menší velikosti / nutná probírka /. Já jsem jej měl uložené v běžném sklepě a ještě počátkem června byla celkem pevná dužnina, chruplavá, velmi šťavnatá, plod nevadl. Doufejme že brzy bude dokončena registrace a stromky se dostanou na trh.
rony
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

08 Jún 2023, 22:15

Odbornici a marketing vidia zltu farbu UEB5060/1 ako nevyhodu, ja presne naopak. Tesim sa jej, hoci cervene jablka sa mi urcite pacia viac. Farba menej atraktivna pre skodcov je vyznamne plus pre zahradkara. Vtaky, srsne, mravce a podobny hmyz mozu byt vyznamna hrozba. Ak japonske octomilky zacnu utocit aj na jablka a hrusky, tak to by bola uz katastrofa. Udajne vedia poskodit aj supku jablk/hrusiek - u mna to zatial asi nerobia, maju dostatok lahsie dostupnej potravy. Octomilky celkom jasne preferuju cervene plody pred zelenymi.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

08 Jún 2023, 23:48

Pro mě je jedním z vítězů degustace odrůda Zuzana. Mnohokrát jsem se chystal ji zrušit, každý, kdo ji pěstoval ji považuje za chuťově podřadnou, taky jo, do Vánoc je nejedlá. Jenže v květnu patří mezi nejlepší. Jablko mimořádně nenáročné, strupovitostí netrpí, ani obalečům nechutná. Takřka nulové ztráty při skladování jsou srovnatelné snad jen s Idaredem.
Hawkeye
Príspevky: 2420
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

09 Jún 2023, 07:30

přasličák napísal:
08 Jún 2023, 21:07
...Pro mne je směrodatnější kolonka chuť celková...
Niektoré 'kolonky' len zbytočne skresľujú celkové poradie, najmä tá 'slupka'...

Zaujímalo by ma, ako sa hodnotí 'vzhled'. Predpokladám, že každý degustátor dostane z každej odrody len plátok, nie celé jablko. Ten 'vzhled' sa potom hodnotí tak, že degustátorom ukážu jablko danej odrody ? To by malo byť potom až na záver hodnotenia každej odrody - po 'nabodovaní' predchádzajúcich koloniek. Aby degustátor nebol ovplyvnený tým, ak by odrodu podľa vzhľadu náhodou spoznal (a bola dodržaná deklarovaná anonymita hodnotenia vzoriek). (?). H.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

09 Jún 2023, 08:51

Hawkeye napísal:
09 Jún 2023, 07:30
přasličák napísal:
08 Jún 2023, 21:07
...Pro mne je směrodatnější kolonka chuť celková...
Niektoré 'kolonky' len zbytočne skresľujú celkové poradie, najmä tá 'slupka'...

Zaujímalo by ma, ako sa hodnotí 'vzhled'. Predpokladám, že každý degustátor dostane z každej odrody len plátok, nie celé jablko. Ten 'vzhled' sa potom hodnotí tak, že degustátorom ukážu jablko danej odrody ? To by malo byť potom až na záver hodnotenia každej odrody - po 'nabodovaní' predchádzajúcich koloniek. Aby degustátor nebol ovplyvnený tým, ak by odrodu podľa vzhľadu náhodou spoznal (a bola dodržaná deklarovaná anonymita hodnotenia vzoriek). (?). H.
Je to přesně tak. Po skončení degustace (anonymní z kousků jablka) se dohlásí k číslům názvy odrůd a jde se prohlédnout výstavku, kde jsou jablka na talířích i s názvy. A doplní se body do kolonky Vzhled.
Hawkeye
Príspevky: 2420
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

09 Jún 2023, 09:02

vysloužil napísal:
09 Jún 2023, 08:51
Hawkeye napísal:
09 Jún 2023, 07:30
přasličák napísal:
08 Jún 2023, 21:07
...Pro mne je směrodatnější kolonka chuť celková...
Niektoré 'kolonky' len zbytočne skresľujú celkové poradie, najmä tá 'slupka'...

Zaujímalo by ma, ako sa hodnotí 'vzhled'. Predpokladám, že každý degustátor dostane z každej odrody len plátok, nie celé jablko. Ten 'vzhled' sa potom hodnotí tak, že degustátorom ukážu jablko danej odrody ? To by malo byť potom až na záver hodnotenia každej odrody - po 'nabodovaní' predchádzajúcich koloniek. Aby degustátor nebol ovplyvnený tým, ak by odrodu podľa vzhľadu náhodou spoznal (a bola dodržaná deklarovaná anonymita hodnotenia vzoriek). (?). H.
Je to přesně tak. Po skončení degustace (anonymní z kousků jablka) se dohlásí k číslům názvy odrůd a jde se prohlédnout výstavku, kde jsou jablka na talířích i s názvy. A doplní se body do kolonky Vzhled.
Vďaka za vysvetlenie. 😀 H.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

09 Jún 2023, 16:27

Nevím přesně, ale snad se vzhled ani do celkového pořadí nehodnotí. Já jsem bodoval vzhled o přestávce. U jednotlivých vystavených vzorků jablek bylo vždy uvedeno pořadové číslo vzorku. Názvy hodnocených vzorků o přestávce nebyly známy. Od každého vzorku byly vystavena dvě jablka, u hybridu UEB 5060/1 byly dva vzorky z ULA a dva z chalupy ing. Zímy.
Hawkeye
Príspevky: 2420
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

09 Jún 2023, 17:15

přasličák napísal:
09 Jún 2023, 16:27
Nevím přesně, ale snad se vzhled ani do celkového pořadí nehodnotí...
Mirku, body za 'vzhľad' sa do celkového bodového súčtu započítavajú (vid foto). Nezapočítava sa 'kyslosť'. Naopak - body za 'chuť' sa násobia dvoma. H.


Screenshot_20230609-171039_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

09 Jún 2023, 17:28

S tím hodnocením podle vzhledu mám trochu problém. Viděl jste někdo ošklivé jablko? Každopádně pro nás amatéry má vzhled (teď nemyslím drobné, brakovité, zakrpatěné a strupaté plody) význam až podružný, pokud tedy jablka neprodáváme. Naopak, v minulosti jsem měl problém s pěknými jablky, protože mi je někteří místní kradli (na zahradu jsem jezdil jen o víkendech). K plotu jsem proto sázel méně nápadné odrůdy (Beforest, Londýnské, aj.). Ale i ty se mi líbily.
Z těch neorganoleptických parametrů bych asi bodoval velikost. K jídlu to není až tak podstatné, ale když má člověk sbírat jablka na moštování nebo je vykrajovat a loupat na sušení a vaření, tam se větší jablka ocení.
Hawkeye
Príspevky: 2420
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

09 Jún 2023, 17:40

vysloužil napísal:
09 Jún 2023, 17:28
S tím hodnocením podle vzhledu mám trochu problém. Viděl jste někdo ošklivé jablko? Každopádně pro nás amatéry má vzhled (teď nemyslím drobné, brakovité, zakrpatěné a strupaté plody) význam až podružný, pokud tedy jablka neprodáváme. Naopak, v minulosti jsem měl problém s pěknými jablky, protože mi je někteří místní kradli (na zahradu jsem jezdil jen o víkendech). K plotu jsem proto sázel méně nápadné odrůdy (Beforest, Londýnské, aj.). Ale i ty se mi líbily.
Z těch neorganoleptických parametrů bych asi bodoval velikost. K jídlu to není až tak podstatné, ale když má člověk sbírat jablka na moštování nebo je vykrajovat a loupat na sušení a vaření, tam se větší jablka ocení.
Tiež si myslím, že s degustáciou ako takou vzhľad jablka nemá príliš veľa spoločného. Na to sú súťažné výstavy 'o najkrajšie jablko'.
K tej veľkosti - áno Miloš, to už vieme, že vyznávaš tézu 'na veľkosti záleží' 😀. V tejto súvislosti - teda pri jablkách a ich degustácii - by som to ale bral ako istú formu diskriminácie, keďže veľkosť plodov je do značnej miery geneticky podmienená. Inak z konzumného a skladovateľského hľadiska sú (väčšinou - okrem výnimiek) najkvalitnejšie stredne veľké plody tej-ktorej odrody. H.
Napísať odpoveď