Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

26 Máj 2023, 17:13

Včera jsme se s Mirkem P. zúčastnili v Holovousích degustace pozdních zimních odrůd ze sklizně 2022. Ochutnali jsme celkem 37 většinou tuzemských vzorků, část z běžného skladu, část z ULO. Rozdíl ve svěžesti v závislosti na způsobu uložení byl, ale čekal bych větší. Jen u několika jablek se dalo říct, že byly za zenitem optimální zralosti, jinak šlo o čerstvá a velmi chutná jablka.
Akce byla dobře zorganizovaná, bez zbytečných zdržení. Vyslechli jsme krátké referáty Ing. Zeleného ohledně poslední sezóny a situace v českém ovocnářství a Ing. Zimy na téma nové střížovické odrůdy. Prostor byl i na dotazy z pléna.
Co se dalo jinak podařené akci vytknout? Degustujících bylo 39, ale míst v sále byl dvojnásobek. Rovněž vzorků jablek i hodnotících formulářů bylo nachystáno víc než se spotřebovalo. Organizátoři se tentokrát nebáli zařadit do degustace vyhlášený etalon pozdních odrůd - Admirála. Musím uznat, že mezi ostatními vzorky nijak výrazně chutí nevyčníval a tipuji, že se na čelním místě tentokrát nejspíš neumístí. Ale nechme se překvapit, na výsledky teprve čekáme.
Nechci nikoho podezírat, ale Admirály, které byly vystavené (a stejné zřejmě i degustované), mě překvapily svými drobnými rozměry - a to jak ve srovnání s ostatními vystavenými odrůdami, tak s Admirály, co znám z vlastní sklizně..
Ať je to jak chce, akce to byla podařená jak po odborné, tak po společenské stránce.
Admirály byly oproti těm, co mi vyrostly na stromě, sotva poloviční
Admirály byly oproti těm, co mi vyrostly na stromě, sotva poloviční
Ostatním vystaveným odrůdám se ty mé velikostí ani nepřiblížily
Ostatním vystaveným odrůdám se ty mé velikostí ani nepřiblížily
Neregistrovaný

IP:  168.30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

26 Máj 2023, 19:24

Okrem admirala,ten je asi vas jasny favorit,ktore odrody vam chutili najviac?
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

26 Máj 2023, 20:05

vysloužil napísal:
26 Máj 2023, 17:13
Včera jsme se s Mirkem P. zúčastnili v Holovousích degustace pozdních zimních odrůd ze sklizně 2022. ...Organizátoři se tentokrát nebáli zařadit do degustace vyhlášený etalon pozdních odrůd - Admirála. Musím uznat, že mezi ostatními vzorky nijak výrazně chutí nevyčníval...Admirály, které byly vystavené (a stejné zřejmě i degustované), mě překvapily svými drobnými rozměry - a to jak ve srovnání s ostatními vystavenými odrůdami, tak s Admirály, co znám z vlastní sklizně..
Také Admiraly, ako sú na fotografii, by som ani nedal po zbere do pivnice...
Trochu mi to pripomenulo scénu z tuším 1.dielu Winnetoua: pred súbojom s Inčučunom spravia 'férovo' Old Shatterhandovi dieru do kanoe. Asi v duchu hesla "rovnosť šancí musí byť".
Ale OK, veď Admiral nemusí a nemôže vyhrávať každú degustáciu. Nás, čo ho už dobre poznáme, to aj tak neovplyvní...😀. H.
Neregistrovaný

IP:  108.36

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

26 Máj 2023, 22:02

Myslel jsem, že Admirál nepotřebuje být skladovaný v ULO ...
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

27 Máj 2023, 09:30

Návštěvník napísal:
26 Máj 2023, 19:24
Okrem admirala,ten je asi vas jasny favorit,ktore odrody vam chutili najviac?
To budu moci říct, až nám pošlou výsledky včetně konkrétního hodnocení účastníkem. Degustovalo se samozřejmě anonymně, po zveřejnění odrůd se formuláře posbíraly, takže už si to nepamatuju.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

27 Máj 2023, 14:34

Návštěvník napísal:
26 Máj 2023, 22:02
Myslel jsem, že Admirál nepotřebuje být skladovaný v ULO ...
Taky mi přijde, že Admirály z běžného sklepa jsou s jablky z ULO plně srovnatelné. Ale skladování metodou Ultra low oxygen nejenže prodlužuje skladovatelnost, ale taky snižuje výskyt skládkových chorob, dokonce včetně hořké pihovitosti - viz např. tu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9194684/ a obecně snižuje ztráty během skladování.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

30 Máj 2023, 08:26

Degustaci v Holovousích hodnotím shodně, jako Miloš. Ing. zelený prostě umí. Profesionální, měla spád, spousta zajímavých informací na závěr. Pokračují v započatém trendu a pozvou konkurenční firmu. Drobné vzorky Admirála mne rovněž překvapily, ani chuťově to u mne nebude asi Top. Zda byly vzorky Admirálu ze Střížovic či z Holovous nevím. Letos jsem byl příjemně překvapen značným množstvím velmi chutných odrůd a hybridů. Zejména ve druhé polovině startovního pole. Takže s tipováním letos budu opatrnější. Hodně mne zaujal chutí vzorek č. 17. Odhadoval jsem jej na UEB 5060/1 a nemýlil jsem se. Na výstavce byly u tohoto hybridu čtryři jablka. Dvě nádherně žluté, dvě nezajímavě žlutozelené. Ty druhé byly z ULA, ty žluté z předsíně ing. Zimy. Jedná se o odrůdu, polygenně rezistentní ke strupovitosti. Navíc nezdrobňuje. Potěšila mne informace, že hybrid po registraci bude v ČR k prodeji i pro drobné pěstitelé. V Rakousku se již prodává. Chuťově zajímavě vyšly i odrůdy a hybridy z Holovous a některé zahraniční odrůdy.
Snad jediný, možná pouze můj dojem, že při hodnocení vůně u několika vzorků byla vůně kontaminovaná nějakým snad parfémem, vždy totožným, takže tyto vzorky měly vůni intenzivní, ne jablkovou. Snad použitou kosmetikou některé z dam při krájení. Těším se na výsledkovou listinu.Pořadatelům patří poděkování.
Neregistrovaný

IP:  168.30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

30 Máj 2023, 17:19

Dosahuje 5060 skladovacie parametre admiralu?
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

30 Máj 2023, 20:14

Nemám vlastní zkušenosti. Ale nevěřím, že by to byl takový držák, jako Admirál. Uvidíme po čase.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

30 Máj 2023, 22:22

přasličák napísal:
30 Máj 2023, 08:26
.... Odhadoval jsem jej na UEB 5060/1 a nemýlil jsem se. Na výstavce byly u tohoto hybridu čtryři jablka. Dvě nádherně žluté, dvě nezajímavě žlutozelené. Ty druhé byly z ULA, ty žluté z předsíně ing. Zimy.
Mate info, ci Ing. Zima skladoval UEB5060 cely cas po domacky alebo len kratsi cas na zaver po vybrati z profi skladu?
Napísať odpoveď