Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

16 Jún 2023, 10:59

rony napísal:
16 Jún 2023, 09:08
přasličák napísal:
16 Jún 2023, 07:09
Přikládám mé individuální hodnocení. Dost se podivuji, že UEB 5060/1 není v čele. Že by to hodnocení slupky / opačné, oproti jiným degustacím / to až tak moc ovlivnilo, to se mi nějak nezdá./ Do budoucna si svůj hodnoticí list ofotím, nedošlo li k nějaké chybě. Měl jsem dojem, že u UEB 5060/1 jsem dal u chuti celkové nejvyší známku. Podle zaslaných výsledků to ale vypadá, jako bych byl střížovický agent, což nejsem. Snažil jsem se o objektivní hodnocení.
Celkově ale rozhodně degustaci hodnotím positivně. Své hodnocení jsem přečetl teprve dnes po návratu z dovolené. Proto to spoždění.18-Prasličák_Miroslav-degustace Holovousy.pdf
Vidim, ze UEB 5060/1 spoznate po chuti aj naslepo.
UEB 4702/1 ste tu hodnotili slabo. Ale inokedy ho hodnotievate velmi vysoko. Nebolo sice v ULO, ale hlasili ste vynikajucu vydrz a zachovanie top kvality do juna v svojej pivnici. Kazde jablko moze byt ine....
Ochutnal jsem po návratu z degustace doma oba plody - ÚEB 6050/1 a taky ÚEB 4702/1, které nám věnoval Ing Zima ze své zahrady (skladované snad někde na chodbě nebo v běžném sklepě). To první žluté - 5060/1 bylo větší, ale už trochu přezrálé. Naopak 4702/1 červené, drobnější, chutnalo líp, protože mělo stále křupavou konzistenci. To na degustaci bylo patrně podtržené, neboť bylo výrazně kyselejší bez vůně. Tomu odpovídaly i naše body. Soutěžní jablko 5060/1 z ULO skladu bylo v optimální zralosti. Mirek jí ubral body za vůni, ovšem ta byla letos zřejmě ovlivněna kosmetikou místní hostesky.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

16 Jún 2023, 11:33

komentare k 4702/1 mi naznacuju, zeby mohlo maj dlhsiu skladovatelnost ako Topaz. Co myslite? Ci sa az priblizit Admiralu?
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

16 Jún 2023, 12:35

rony napísal:
16 Jún 2023, 11:33
komentare k 4702/1 mi naznacuju, zeby mohlo maj dlhsiu skladovatelnost ako Topaz. Co myslite? Ci sa az priblizit Admiralu?
Na hodnocení je ještě brzy. Každopádně v blízké budoucnosti jistě přibudou odrůdy mající v rodokmenu Miru či Barby. které se admirálovské skladovatelnosti přiblíží (Admirál jako triploid asi dobrým materiálem na šlechtění nebude). U mě Topaz nepatří k extrémně trvanlivým odrůdám. Kvůli přílišné kyselosti ho musím nechat dlouho vyzrávat a tak ho některá jablka překonají (Angold, Delor, Mutsu, Natyra, KuP 218, Elise, Rubimeg,...)
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

17 Jún 2023, 06:30

Vše Ronymu odpověděl Miloš. Vždy záleží na výběru vzorku. A způsobu skladování. Oba střížovické hybridy se mi jeví velmi perspektivní. Rozhodně patří k pozdně zimním odrůdám. A jelikož dozrávají do výborné chuti i ve Střížovicích, měly by být vhodné i do středních poloh. Vedle skladovatelnosti a chuti mne zejména zaujala deklarovaná odolnost proti strupovitosti na polygenním základě. To je to, co zahrádkáři ocení, prokáže li se opravdu táto odolnost a nebude li brzy překonána. Připomínám informaci, že UEB 4702/1 k dosažení slušné velikosti plodů vyžaduje probírku plůdků. / Jako některé další novější střížovické odrůdy, u mne i Topaz./
A ohledně Topazu, mám to podobné jako Miloš. Zdrobňuje mi, vedle nutnosti probírky potřebuje delší vegetaci k plnému dozrání , skladovatelnost do dubna, pak se kvalita zhoršuje.
Ještě si dovolím připomenout , že zatím s oběma střížovickými hybridy nejsou větší zkušenosti s pěstováním v amatérských podmínkách. Jako každá novinka, chce svůj čas. UEB 5060/1 se již v Česku a na Slovensku u amatérů vysazuje, stromky jsou nakupovány v Rakousku. Těším se, že v budoucnu bude k nim probíhat bohatá diskuse a snad Admirál bude mít konkurenci. Mimochodem. Kdo pěstuje Natyru a na jaře ji ochutnal, klidně může srovnávat i s Admirálem. Zejména v teplejších polohách. Ta potřebuje delší vegetaci.
Napísať odpoveď