Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

09 Jún 2023, 20:48

Větší/velké plody - "nadmíráky" - v některých sadech ani nesklízejí a často je nechávají pro dodatečný samosběr.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

09 Jún 2023, 23:39

Hawkeye napísal:
09 Jún 2023, 17:40
vysloužil napísal:
09 Jún 2023, 17:28
S tím hodnocením podle vzhledu mám trochu problém. Viděl jste někdo ošklivé jablko? Každopádně pro nás amatéry má vzhled (teď nemyslím drobné, brakovité, zakrpatěné a strupaté plody) význam až podružný, pokud tedy jablka neprodáváme. Naopak, v minulosti jsem měl problém s pěknými jablky, protože mi je někteří místní kradli (na zahradu jsem jezdil jen o víkendech). K plotu jsem proto sázel méně nápadné odrůdy (Beforest, Londýnské, aj.). Ale i ty se mi líbily.
Z těch neorganoleptických parametrů bych asi bodoval velikost. K jídlu to není až tak podstatné, ale když má člověk sbírat jablka na moštování nebo je vykrajovat a loupat na sušení a vaření, tam se větší jablka ocení.
Tiež si myslím, že s degustáciou ako takou vzhľad jablka nemá príliš veľa spoločného. Na to sú súťažné výstavy 'o najkrajšie jablko'.
K tej veľkosti - áno Miloš, to už vieme, že vyznávaš tézu 'na veľkosti záleží' 😀. V tejto súvislosti - teda pri jablkách a ich degustácii - by som to ale bral ako istú formu diskriminácie, keďže veľkosť plodov je do značnej miery geneticky podmienená. Inak z konzumného a skladovateľského hľadiska sú (väčšinou - okrem výnimiek) najkvalitnejšie stredne veľké plody tej-ktorej odrody. H.
Proč diskriminace? Ona geneticky podmíněna je nejen velikost, ale i slupka, barva a nakonec i chuť. A přesto se porovnávají. Samozřejmě nefavorizuji přerostlé plody, nýbrž odrůdy, jejichž průměrné plody jsou větší než obvyklé. Koneckonců jednou z nich je ta odrůda o níž se nemluví. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

13 Jún 2023, 14:26

Mé individuální hodnocení holovouské degustace se bude od celkového možná trochu lišit, ale vítěze máme společného. Možná se schyluje k další odrůdě, o které se nemluví... :o
Prílohy
Holovousy Vys.pdf
(502.98 KiB) 109 stiahnutí
Neregistrovaný

IP:  168.30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

13 Jún 2023, 16:35

Hm,benet posledny?dostal u mna pravo na cely stromcek(mm106)
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

13 Jún 2023, 17:01

Návštěvník napísal:
13 Jún 2023, 16:35
Hm,benet posledny?dostal u mna pravo na cely stromcek(mm106)
Poslední místa neobsadily odrůdy s nedobrou chutí, nýbrž jablka, která svou zralostí byla již výrazněji za zenitem.
Jednoduše - přezrálé jablko nemá šanci na umístění, i kdyby původně chutnalo sebelíp. Ostatně při běžné konzumaci je to stejné. Jablku odpustíme nedostatek aromatu či nerovnováhu kyselin a cukrů, kdežto moučnatou konzistenci nikdy.
Odrůda, která mi na degustaci citelně chyběla, byl Angold. Tu považuju - alespoň v mé poloze - za vlajkovou loď holovouského šlechtění.
Lucas

IP:  210.165

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

13 Jún 2023, 18:31

Když jsme u toho Angoldu, pořídil jsem si zde chválené Andego.
Myslíte, že je to lepší volba?
Lucas
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

13 Jún 2023, 22:59

Lucas napísal:
13 Jún 2023, 18:31
Když jsme u toho Angoldu, pořídil jsem si zde chválené Andego.
Myslíte, že je to lepší volba?
Lucas
Andego je možná chutnější, sladší, ale nevydrží tak dlouho jako Angold. Porovnat odolnost mrazu a strupovitosti nedovedu, Andego tak dlouho nemám. Dobrá volba je, myslím, obojí.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

16 Jún 2023, 07:09

Přikládám mé individuální hodnocení. Dost se podivuji, že UEB 5060/1 není v čele. Že by to hodnocení slupky / opačné, oproti jiným degustacím / to až tak moc ovlivnilo, to se mi nějak nezdá./ Do budoucna si svůj hodnoticí list ofotím, nedošlo li k nějaké chybě. Měl jsem dojem, že u UEB 5060/1 jsem dal u chuti celkové nejvyší známku. Podle zaslaných výsledků to ale vypadá, jako bych byl střížovický agent, což nejsem. Snažil jsem se o objektivní hodnocení.
Celkově ale rozhodně degustaci hodnotím positivně. Své hodnocení jsem přečetl teprve dnes po návratu z dovolené. Proto to spoždění.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

16 Jún 2023, 07:27

přasličák napísal:
16 Jún 2023, 07:09
Přikládám mé individuální hodnocení...
Vďaka za poskytnutie Tvojho hodnotenia, Mirku.

Odrode UEB 5060/1 si v chuti naozaj dal najviac bodov (8). Takéto hodnotenie si dal ešte 7-im ďalším odrodám.
Si dosť prísny degustátor - žiadna deviatka, nebodaj desiatka. 😀
K tomu "agentovi": odrodu, ktorej meno sa nevyslovuje, si zaradil na čelo hodnotenia tak v chuti, ako aj v šťavnatosti. A to bol (ako tu už bolo uvedené) dosť podradný 'exemplár'. Takže neviem, neviem...😉😉😀😀

Vážnejšie: Ešte by som rád vedel, či k tej odrode 'Topaz mutace' bolo na degustácii povedané niečo viac. (?). Ďakujem. H.

Screenshot_20230616-072223_Drive.jpg
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Holovousy 25.5. aneb Admirál to nevyhrá

16 Jún 2023, 09:08

přasličák napísal:
16 Jún 2023, 07:09
Přikládám mé individuální hodnocení. Dost se podivuji, že UEB 5060/1 není v čele. Že by to hodnocení slupky / opačné, oproti jiným degustacím / to až tak moc ovlivnilo, to se mi nějak nezdá./ Do budoucna si svůj hodnoticí list ofotím, nedošlo li k nějaké chybě. Měl jsem dojem, že u UEB 5060/1 jsem dal u chuti celkové nejvyší známku. Podle zaslaných výsledků to ale vypadá, jako bych byl střížovický agent, což nejsem. Snažil jsem se o objektivní hodnocení.
Celkově ale rozhodně degustaci hodnotím positivně. Své hodnocení jsem přečetl teprve dnes po návratu z dovolené. Proto to spoždění.18-Prasličák_Miroslav-degustace Holovousy.pdf
Vidim, ze UEB 5060/1 spoznate po chuti aj naslepo.
UEB 4702/1 ste tu hodnotili slabo. Ale inokedy ho hodnotievate velmi vysoko. Nebolo sice v ULO, ale hlasili ste vynikajucu vydrz a zachovanie top kvality do juna v svojej pivnici. Kazde jablko moze byt ine....
Napísať odpoveď