redukované květy

Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

redukované květy

07 Máj 2023, 12:49

Mě takto mate pravidelně Delor, na jaře se zdá, že ty krásně baňaté puky na koncích výhonů budou určitě květní a ono ne. Zase jsem letos jásala marně. Nedaří se mi u něj prolomit alternaci. Loni jsem se snažila o důkladnou probírku, hned na jaře jsem i odstřihávala celé trsy květů třeba i na půlce výhonu. Úroda byla i tak bohatá a letos bude zas jen pár kusů.
Olomoucko 220 m n. m.
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

redukované květy

07 Máj 2023, 13:39

Štěpánka.3 napísal:
07 Máj 2023, 12:49
Mě takto mate pravidelně Delor.......
Na jaké podnoži a v jaké půdě ?
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

redukované květy

07 Máj 2023, 14:16

p.n. napísal:
07 Máj 2023, 13:39
Štěpánka.3 napísal:
07 Máj 2023, 12:49
Mě takto mate pravidelně Delor.......
Na jaké podnoži a v jaké půdě ?
To bohužel přesně nevím, ale budete to nějaká slabě rostoucí podnož. Stromek je spíš malý a nějak rychle neroste, má víc než 10 let a cca 2 metry. Zahradu máme ve svahu, podloží je jílovité, svrchní vrstva vypadá úrodně, ale bývá u nás dlouhodobě sucho.
Olomoucko 220 m n. m.
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

redukované květy

10 Máj 2023, 10:03

andre.marek napísal:
06 Máj 2023, 15:04
Buď pár a ještě dost slabých květů, nebo ty květní pupeny vůbec nevykvetly a prorůstají vegetativně.
Tohle se děje hlavně na starších, ale opečovávaných stromech. Mladé většinou kvetou hodně.
To mne docela zaujalo a udělal jsem obhlídku po širokém okolí. Výsledek je takový, že stromy neopečováváné, jedno na věku, kvetou jako vždy. Prostě vypadají jak cukrová vata z pouti. Ty co jsou upravovány řezem, opět jedno jak jsou staré, jsou rády, že mají vůbec nějaké květy. Jsou pravda výjimky ale těch moc není.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

redukované květy

10 Máj 2023, 11:22

Mám na to svou teorii, ale nevím, jestli je všeobecně platná. Stromy rostou v zatravněném sadu. Posledních několik let (vlastně od totální mrazové kalamity r. 2012) ) byly úrody vždy nadprůměrné a většinu stromů jsem přiměl k pravidelné plodnosti. Každoročně jsem prováděl poměrně důkladný zmlazovací průklest. Stromy jsem tak nutil k výrazné obměně mladého dřeva. I když se snažím stromy přihnojovat (do drenážních trubic, vpichovaných děr i zářezů rýčem do drnů), myslím, že to úplně nestačilo. Obzvlášť, když procházky za sekačkou, hrabání listí a sběr popadaného ovoce patří k oblíbeným kratochvílím mé ženy. Výsledkem pak byla menší nabídka živin a tedy letošní slabá násada květů. Možná ten nedostatek byl relativní, v době sucha při loňské diferenciaci pupenů.
Opuštěné stromy za vsí, které roky nikdo neřeže (a většinou ani nesklízí a už vůbec nehrabe listí) se nevyčerpávají novými přírůstky. Tak se naučily živinami šetřit, využít zetlelých plodů, trávy a listí. Jejich výhodou je i střídavá plodnost, pokud loni odpočívaly, mají letos dost sil k plnému květu.
Teorie má jednu chybu. Malá násada by podle ní měla platit i pro hrušně, slivoně, třešně višně. Jenže ty kvetou jak o závod. :?
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

redukované květy

10 Máj 2023, 17:34

Hrušeň mi nekvete vůbec. Na jaře jsem u ní udělal větší průřez, tak to asi vzdala a místo květů mám listy.
U nás je stav takový: jabloně, tak u těch starších, kde se neprovádí řez (nebo snad jen minimální), je jedno jestli rostou někde bezúdržbově na mezi nebo v udržované zahradě,kvetou. A i když je zahrada udržovaná (sekaní trávy, hrabání listí atd.) tak pokud je tam nějaká jabloň/ě bez řezu, tak ty letos kvetou nádherně. Ty na kterých je prováděn řez, jsou rády, že mají nějaký ten květ.

Takže se přikláním k názoru, že neudržované jabloně s živinami hospodaří jinak. A na těch udržovaných se asi letos podepsalo studené počasí.
Naposledy upravil/-a p.n. v 10 Máj 2023, 19:35, upravené celkom 1 krát.
Neregistrovaný

IP:  42.129

redukované květy

10 Máj 2023, 19:30

p.n., Vysloužil:
ta teorie by dávala smysl, jenže tady se chová každý strom jinak. Cosi mezi zákrskem a čtvrtkmenem s korunou o průměru asi 4-5 m bez terminálu, něco přes 40 let:
Idared má květů docela dost, Spartan taky, přestože oba stromy loni přeplodily. Jonathan 2 roky za sebou 4 bedny, což by byla úroda přiměřená, letos nebude skoro nic. Čistecké lahůdkové 5 a 7 beden, květy abych hledal jak jehlu v kupce sena.
Stromy mají stejnou péči. Co se teda děje? Pupeny přitom vypadaly jako květní.
Nechtěla by se tam přestěhovat část květů z malých stromků? Skoro špičák NM (OKMSN) na M26 vypadá jak sloupcová jabloň, květy po kmeni a terminálu všude.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

redukované květy

11 Máj 2023, 10:40

Pětimetrový polokmen Admirálu bude mít plodů (jestli vůbec)spočítatelné na prstech
IMG_0093[1].JPG
Rubínů bude taky sotva pár desítek
IMG_0096[1].JPG
Mladá Rubinola květy nepřekypuje, ale u malého stromku je to tak akorát
IMG_0097[1].JPG
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

redukované květy

11 Máj 2023, 21:37

Jak to vypadalo, že jablek by na některých stromech mohlo být jakž takž (loni bylo přeplozeno), tak teď to vypadá bídně. Nakonec ani všechno nerozkvetlo a suché trsy květů opadávají. Asi mráz? A velkou část dorazil květopas. Přemýšlím, jestli se mi chce pouštět se do nerovného boje se škůdci (pilatky, zobonosky a obaleči) a investovat do těch pár jablek spoustu mého času a financí za postřiky. Ale některé jabloně ještě vypadají nadějně.
Nejjistější úroda bude letos z broskvoní.
Prílohy
Rubín
Rubín
IMG_20230511_200149.jpg
IMG_20230511_200242.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

redukované květy

11 Máj 2023, 22:22

Paradoxne ma asi väčšina z nás zamrznuté broskyňove kvety ..čím sú zimy teplejšie tým horší dopad to má na ovocné stromy..či už ochorenia alebo škodcovia ..
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď