redukované květy

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

redukované květy

06 Máj 2023, 10:48

Z květního pupene jabloně obvykle vykvete 5 květů. Letos ale řada pupenů má jen jeden nebo dva kvítky. Nevím, čím, to je. Navíc spousta pupenů, které napohled vypadaly jako typicky květní, vyrašily jako vegetativní. Po třech výrazně nadprůměrných letech se jabloně rozhodly houfně odpočívat.
jeden květ
jeden květ
dva květy
dva květy
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

redukované květy

06 Máj 2023, 15:04

Když jsem prořezával v únoru a březnu jabloně tak mi připadalo, že hodně pokvetou. A přesně stejná situace nyní u nás. Buď pár a ještě dost slabých květů, nebo ty květní pupeny vůbec nevykvetly a prorůstají vegetativně.
Tohle se děje hlavně na starších, ale opečovávaných stromech. Mladé většinou kvetou hodně. Kromě tříletého mantetu, který asi vymrzl v květech. Byl po zimě plný květních pupenů, nyní asi ani jeden. Všechno zelené.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Neregistrovaný

IP:  56.182

redukované květy

06 Máj 2023, 21:27

Přesně tohle mi provádí Čistecké. Předloni 5 beden, loni 7, teď to vidím tak na 1 až 2, přitom při řezu se zdálo, že květů bude dost. Samé listí.
Kompostu a cereritu asi nebylo dost.
Loni brutálně přeplozené Idaredy kvetou zase celkem dost.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

redukované květy

06 Máj 2023, 21:45

vysloužil napísal:
06 Máj 2023, 10:48
Navíc spousta pupenů, které napohled vypadaly jako typicky květní, vyrašily jako vegetativní.
Toto sa presne stalo aj mne. Mam mlade stromceky a podla pukov v predjari som ocakaval tento rok prve plody. Ale na vacsine z nich sa mi puky, o ktorych som bol presvedceny, ze su kvetne (boli znacne vacsie, typicky kvetne), zmenili na listove. Chodim okolo nich a rozmyslam, ci som sa nahodou nepomylil pri identifikacii pukov, ale zda sa, ze to nie je len moj pripad.
Neregistrovaný

IP:  168.30

redukované květy

06 Máj 2023, 22:13

Cele je to o vyzive stromu,zivin mohlo bt v zemi aj prebytok,ale v suchu si ich strom nezoberie,odkedy som topaz poriadne pohnojil ma kazdy rok bohate kvetov,predtym striedal vacsiu a mensiu nasadu,akurat,ze ked je teplotne slabsi rok plody su jak orechy(male)
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

redukované květy

07 Máj 2023, 07:54

Myslel jsem si, že spolehlivě poznám květní pupeny od vegetativních. Až když vyrašily, ukázalo se, že u většiny se žádné květy nekonají. Je pravda, že se to tolik netýká mladých stromků do 5 let , spíš těch dospělých. To podporuje teorii o nedostatku živin, na druhé straně starší stromy asi méně trpí nedostatkem vláhy.
Pamatuji roky (a přísně střídající odrůdy jako třeba Ontario), kdy bylo již v zimě patrné, že strom nepokvete, protože na plodonoších chyběly typické baňaté květní pupeny. Ale letos tam ty pupeny byly, akorát nekvetou...
květní pupen bez květu
květní pupen bez květu
Prílohy
pupen2.jpg
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

redukované květy

07 Máj 2023, 09:12

U mě to o výživě hlavně třeba u toho mantetu není. Je tři roky poctivě hnojený, na jaře vždy Yara Mila complex, pak ledek vápenatý, do toho Kristalon květ časně z jara zálivkou, přes sezónu pak 2-3x plod a květ na list.
Stejně tak jsou hnojené i velké stromy vč. listových hnojiv, akorát na jednotku plochy možná trochu menší dávky.
Já to považuji za výsledek těch mrazů do narašených pupenů. Ale může to mít samozřejmě plno jiných příčin. Sucho ale třeba loni u nás rozhodně nebylo.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

redukované květy

07 Máj 2023, 09:49

andre.marek napísal:
07 Máj 2023, 09:12

Já to považuji za výsledek těch mrazů do narašených pupenů.

Myslím si to také, ale jistě to říci nelze. Idared, který každý rok nádherně kvetl, má pár květů. Respektive všechny stromy u mne mají, nezvykle oproti jiným rokům, jen pár květů. Alespoň nebude třeba dělat probírku :) Hruška mi nekvete vůbec.
Bungydom33
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 29 Sep 2022, 15:08

redukované květy

07 Máj 2023, 10:18

Aj u nás na Kysuciach to isté. Vyzeralo že kvetov bude dosť na všetkých stromoch, ale nakoniec poriadne zakvitli iba čerešne. Jablone, hrušky slivky maju iba pár kvetov.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

redukované květy

07 Máj 2023, 10:43

U nás se to týká pouze jabloní a víceméně jen v opečovávaných zahradách. Staré neošetřované stromy (většina z nich plodí střídavě), o které se nikdo nestará, kvetou normálně - pokud zrovna nestřídají. Ostatní druhy - hrušně, slivoně, třešně, broskvoně - kvetly (resp. ještě kvetou) naplno.
Napísať odpoveď