redukované květy

michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

redukované květy

14 Máj 2023, 04:14

zdravím vás všetkých,
prispejem svojim tohoročným pozorovaním aj ja:

po minuloročnom extrémnom suchu v mojej oblasti, ktoré trvalo až do začiatku septembra prišlo vlhké počasie a vlahy je ešte aj teraz dostatok, i keď zima bola hlavne v januári veľmi teplá... - ovocné dreviny ale nestihli narašiť a následné chladné počasie v apríli a prakticky doteraz zbrzdilo vývoj všetkých ovocných drevín až na podnormálnu úroveň pre našu oblasť

aktuálne u nás do cca 500 m n. m. odkvitajú už len jablone, vyššie v starých sadoch ešte aj hrušky a v menšej záhrade-sade v cca 860 m n.m. ešte v utorok 9.5. nádherne kvitli čerešne (ktoré doniesli krásnu úrodu aj vlani)

u nás sú vyššie spomínané staré záhrady a sady prakticky bez "údržby", prírodného hnojenia však majú dosť - pasie sa tam najmä hovädzí dobytok (aj trvalo počas niekoľkých mesiacov v roku)... tu na jadrovinách všeobecne badať výraznú alternáciu, aj tento rok je na tom podobne, výnimkou sú iba hrušky v jednom takomto neudržiavanom sade, ktoré kvitnú tento rok pomerne výrazne ako vlani, avšak vlani tam bolo v máji-júni tak sucho (J expozícia), že väčšina plodov opadávala a zostali len lokálne a pomenej..., v ďalšom neudržiavanom sade s priaznivejšou vlahovou bilanciou (cca Z expozícia) plodili vlani jablone aj hrušky, najmä však hrušky (prevažne Parížanky a Pastornice), bohato... práve u hrušiek a vlani bohatšie zaplodených jabloní (najmä Golden delicious) tu pozorujem pauzu, maximálne zopár kvetov...

spomeniem ešte aj kôstkoviny - čerešne a višne kvitli u nás bohato a vyzerá to na bohaté zaplodenie (skúšal som námatkovo aj zopár kvetov a plôdiky boli vyvinuté a zelené, až na pár výnimiek), podobne je to aj u starej odrody slivky "Gemerská", tieto síce kvitli menej husto ako vlani, ale násada plodov vyzerá byť pekná

v našich viac-menej udržiavaných (robím priebežne letný presvetľovací... rez) záhradách (cca 410-420 m n. m.) domáce slivky - veľkoplodá a Jojo - kvitli výrazne redšie ako vlani, násada plodov vyzerá zatiaľ priemerne, na Jojo v spodnej časti urobil prebierku aj mráz koncom apríla (do plného kvitnutia -2 až -3 C)... čo sa týka jadrovín, jablone Ontário, ktoré vlani kvitli extrémne, tento rok zakvitli vôbec alebo pomenej, iba jeden mladší strom lepšie a maličký stromček veľmi bohato (vlani mal však len zopár plodov)... jabloň priesvitné letné po vlaňajšej bohatej úrode celkom odpočíva...

výnimky z vyššie spomínanej alternácie sú len susedova dlhšie neudržiavaná cca 30-40 ročná jabloň Jonathan, ktorá opäť tak cca mierne zakvitla, pričom bohato plodí od r. 2018 bez prestávky... pekne ma prekvapila naša Williamsovka (zasadená v r. 2019), ktorá je vysoká tak okolo 1,5 m, vlani mala prvýkrát úrodu - tak do 20 ks plodov a tento rok nádherne zakvitla a aj napriek vyššie spomenutému mrazu koncom apríla, ktorý udrel práve keď rozkvitala, vyzerá násada plodov veľmi bohatá (ak v júni neopadnú...)... prekvapením, aj keď nemilým, je cca 10 ročný stromček hrušky Clappova (zákrpok cca 1,5 m vysoký), ktorá mala vlani len 1 plod peknej veľkosti a tento rok nezakvitla vôbec... veľmi riedko mi tento rok zakvitla aj cca 20 ročná hruška Dicolor, ktorá vlani zaplodila napriek suchu relatívne slušne (robil som aj prebierku plodov) a plody boli síce menšej veľkosti, ale fajn chuti a aj šťavnaté

osobitne spomeniem náš mladý (zasadený v r. 2019) stromček jablone Jonathan na stredne bujne rastúcom podpníku (aktuálne má výšku asi 2,5 m)... v r. 2021 priniesol prvú úrodu - 4 ks jabĺk, pričom kvitol len veľmi riedko... vlani zakvitol extrémne, ale kvietky a následne aj lístky boli akoby zakrpatené, vyvinul sa len 1 plod, avšak veľkosti malej čerešne...
ako spomínam vyššie, vlani bolo extrémne sucho, avšak ja som zavlažoval všetky ovocné stromy, aj túto jonatánku... susedovcom vlani mladé stromčeky (jablone) tiež takto "chradli", až úplne vyschli... táto naša to prežila, avšak má len zopár kvietkov, 1 bol asi spálený mrazom... ak aj tento rok budú lístky, prípadne plody, takto zakrpatené, pokúsim sa sem poslať foto, či by niekto vedel poradiť, čo to môže spôsobovať :?
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

redukované květy

14 Máj 2023, 07:36

michal35 napísal:
14 Máj 2023, 04:14
▪︎... prekvapením, aj keď nemilým, je cca 10 ročný stromček hrušky Clappova (zákrpok cca 1,5 m vysoký), ktorá mala vlani len 1 plod peknej veľkosti a tento rok nezakvitla vôbec...
▪︎...osobitne spomeniem náš mladý (zasadený v r. 2019) stromček jablone Jonathan na stredne bujne rastúcom podpníku (aktuálne má výšku asi 2,5 m)... v r. 2021 priniesol prvú úrodu - 4 ks jabĺk, pričom kvitol len veľmi riedko... vlani zakvitol extrémne, ale kvietky a následne aj lístky boli akoby zakrpatené, vyvinul sa len 1 plod, avšak veľkosti malej čerešne...
▪︎Clappova patrí k najbujnejšie rastúcim hruškám, takže je veľmi neobvyklé, aby 10-ročný strom mal výšku 1,5m. Pravdepodobne ju máte na dulovom podpníku, čo zrejme do Vašich podmienok nie je vhodná voľba. Ak je na semenáči, tak tam musí byť nejaký iný 'zádrheľ', Clappova za normálnych okolností jednoducho musí rásť bujnejšie.
▪︎Teoreticky by mohlo ísť o infekčnú chorobu s názvom 'fytoplazmová proliferácia jablone'. Je tu o nej vlákno - odkaz naň máte na foto v prílohe. Ak by ste chceli, môžete si to pozrieť.
Netvrdím samozrejme, že to tak musí byť. Ak by sa ale príznaky tento rok zopakovali a vyhodnotili by ste ich ako jednoznačné, stromček by bolo treba odstrániť. H.


Screenshot_20230514-072551_Chrome.jpg
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

redukované květy

14 Máj 2023, 17:16

Tato větev byla brzo na jaře plná květních pupenů. Nechal jsem ji jen z důvodu předpokladu, že zátěž jablek ji trochu vyhne z toho ostrého úhlu. No.... to listí, co tam je místo květů, to určitě nedokáže :D Tak olistěný Idared, jak letos, jsem snad ještě nikdy neměl.


Obrázok
michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

redukované květy

15 Máj 2023, 02:34

Hawkeye napísal:
14 Máj 2023, 07:36
michal35 napísal:
14 Máj 2023, 04:14
▪︎... prekvapením, aj keď nemilým, je cca 10 ročný stromček hrušky Clappova (zákrpok cca 1,5 m vysoký), ktorá mala vlani len 1 plod peknej veľkosti a tento rok nezakvitla vôbec...
▪︎...osobitne spomeniem náš mladý (zasadený v r. 2019) stromček jablone Jonathan na stredne bujne rastúcom podpníku (aktuálne má výšku asi 2,5 m)... v r. 2021 priniesol prvú úrodu - 4 ks jabĺk, pričom kvitol len veľmi riedko... vlani zakvitol extrémne, ale kvietky a následne aj lístky boli akoby zakrpatené, vyvinul sa len 1 plod, avšak veľkosti malej čerešne...
▪︎Clappova patrí k najbujnejšie rastúcim hruškám, takže je veľmi neobvyklé, aby 10-ročný strom mal výšku 1,5m. Pravdepodobne ju máte na dulovom podpníku, čo zrejme do Vašich podmienok nie je vhodná voľba. Ak je na semenáči, tak tam musí byť nejaký iný 'zádrheľ', Clappova za normálnych okolností jednoducho musí rásť bujnejšie.
▪︎Teoreticky by mohlo ísť o infekčnú chorobu s názvom 'fytoplazmová proliferácia jablone'. Je tu o nej vlákno - odkaz naň máte na foto v prílohe. Ak by ste chceli, môžete si to pozrieť.
Netvrdím samozrejme, že to tak musí byť. Ak by sa ale príznaky tento rok zopakovali a vyhodnotili by ste ich ako jednoznačné, stromček by bolo treba odstrániť. H.



Screenshot_20230514-072551_Chrome.jpg
ďakujem Vám veľmi pekne za radu,
tá Clappova hruška je takto "zakrpatená" v podstate od výsadby (asi na jeseň 2011 alebo jar 2012), pritom som ju v posledných cca 5 rokoch aj prestrihal, no skôr som poodstraňoval suché... konáriky a najmä žiaľ úplne vysušený stredník, čo bolo asi tiež už skôr príčinou zakrpatenia stromčeka... (stredník vyschol čoskoro po výsadbe) treba však povedať, že aj kmienok nehrubne, čiže asi to bude aj nesprávne zvolenou podnožou (neviem, aká je, stromček kupovala a vysadila stará mama, kúpila ho od predajcov u nás na trhu, nebol k tomu žiadny štítok...), tiež je tento stromček vysadený v pomerne nevhodnom stanovišti (strmý svah pri báze na ťažších svahových hlinách)... je mi ho ale ľúto vyrezať, je pekne tvarovaný, toho roku aj aspoň pekne a zdravo olistený, nezaberá miesto a aspoň trochu stabilizuje svah, ktorý sa už v minulosti povedľa masívne zosunul

ku tej jonatánke - pozrel som si informácie ku tej fytoplazme (ešte raz dík), zatiaľ mi to k tomu našťastie nepasuje, metlovitosť som nepozoroval, skôr vôbec neprirastá, v lete som kvitnutie... nepozoroval, ani zväčšené prilístky, 1 plod, ktorý vlani zostal bol nie tretinovej veľkosti, ale ako taká veľká ríbezľa alebo josta... čo si však spomínam, že v r. 2021, keď mal tie 4 pekné a chutné jabĺčka, vyskytlo sa na stromčeku zopár ako pomúčených lístkov (zrejme múčnatka), ktoré som čo najskôr odstránil

pozdravujem, Michal.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

redukované květy

15 Máj 2023, 07:07

Příčin, proč stromek neroste, může být samozřejmně hodně. Těžko takto určit diagnózu. Stromek bez štítku moc nedoporučuji nakupovat. Minimálně znalost odrůdy a podnože je pro mne nepostradatelná. Jednou z možných příčin nerostení zasazeného stromku může být i únava půdy. Pokud vysadíte hrušeň na kdouloni bezprostředně po jádrovinách, babčí. Kdouloňová podnož se rovněž nehodí do vápenatých půd. Stromek z neoficiálního množení může mít i nádorovitost kořenů, způsobenou háďatky v půdě. Častým problémém bývá i vysazení mladého stromku do stínu vzrostlých stromů s tím, že až stromek vyroste, okolní stromy se pokácí. Většinou stromek nevyroste. Své dělají i hryzci, přítomní na pozemku. Starého stromu si nevšimnou. Mladé jádroviny jim chutnají. Ale to se dá snadno diagnostikovat. Jsou ožrané kořeny a stromek se vyvrací. Sucho bývá také velmi častou příčinou živoření stromků po výsadbě. A ve výčtu bych mohl pokračovat. Moc jsem asi neporadil. Dobré bude poslat fotku. Třeba by to k něčemu napomohlo.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

redukované květy

15 Máj 2023, 07:55

přasličák napísal:
15 Máj 2023, 07:07
Příčin, proč stromek neroste, může být samozřejmně hodně. Těžko takto určit diagnózu. Stromek bez štítku moc nedoporučuji nakupovat. Minimálně znalost odrůdy a podnože je pro mne nepostradatelná. Jednou z možných příčin nerostení zasazeného stromku může být i únava půdy. Pokud vysadíte hrušeň na kdouloni bezprostředně po jádrovinách, babčí. Kdouloňová podnož se rovněž nehodí do vápenatých půd. Stromek z neoficiálního množení může mít i nádorovitost kořenů, způsobenou háďatky v půdě. Častým problémém bývá i vysazení mladého stromku do stínu vzrostlých stromů s tím, že až stromek vyroste, okolní stromy se pokácí. Většinou stromek nevyroste. Své dělají i hryzci, přítomní na pozemku. Starého stromu si nevšimnou. Mladé jádroviny jim chutnají. Ale to se dá snadno diagnostikovat. Jsou ožrané kořeny a stromek se vyvrací. Sucho bývá také velmi častou příčinou živoření stromků po výsadbě. A ve výčtu bych mohl pokračovat. Moc jsem asi neporadil. Dobré bude poslat fotku. Třeba by to k něčemu napomohlo.
Co vidívám ve svém okolí - stromky které nerostou bývají často jabloně na M9 zasazené do trávníku a k tomu vynechaný řez po výsadbě. Podobně se chovají i hrušně na kdouli, višně na Gisele.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

redukované květy

15 Máj 2023, 14:40

michal35: Neroste Vám tam jenom podnož (po odumření/odstřižení terminálu)?
michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

redukované květy

16 Máj 2023, 02:15

Mikeš13 napísal:
15 Máj 2023, 14:40
michal35: Neroste Vám tam jenom podnož (po odumření/odstřižení terminálu)?
no ten stromček Clappovej hrušky je zakrpatený, ako som písal vyššie, takýto je prakticky od výsadby, samozrejme že trošku narástol - do výšky ani nie, skôr trochu bočné konáriky, sú však vitálne a je zdravo a pomerne husto olistený... a v minulosti síce aj vzhľadom na svoju veľkosť nedoniesol veľa ovocia, ale keď už, tak bolo fajn...
myslím si, že to môže byť aj odumretím terminálu - odstránil som ho asi pred 3 rokmi, pretože bol úplne suchý až čierny, nechcel som, aby sa prípadná infekcia dostala do zvyšku stromčeka, podľa mňa to bolo viditeľné už pri kúpe, zrejme si to stará mama nevšimla, čo je pochopiteľné, keďže pri týchto "kočovných" predajcoch, čo k nám do mestečka prídu raz za rok, máte sotva čas na výber druhu stromčeka, nie to na jeho dokonalé posúdenie... kvalitnejšie trhy máme pomerne ďaleko a ostatné stromčeky z takéhoto predaja sa nám prevažne ako-tak vydarili (najmä slivky a zatiaľ to vyzerá tak, že aj vyššie spomínaná Williamsovka - tá mala štítok :) )

môže tam hrať úlohu aj substrát a podnož, teda súhra viacerých faktorov, ako píšem vyššie... nemám kvalitný foťák, keď si ho obstarám, pošlem foto...
michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

redukované květy

16 Máj 2023, 02:26

přasličák napísal:
15 Máj 2023, 07:07
Příčin, proč stromek neroste, může být samozřejmně hodně. Těžko takto určit diagnózu. Stromek bez štítku moc nedoporučuji nakupovat. Minimálně znalost odrůdy a podnože je pro mne nepostradatelná. Jednou z možných příčin nerostení zasazeného stromku může být i únava půdy. Pokud vysadíte hrušeň na kdouloni bezprostředně po jádrovinách, babčí. Kdouloňová podnož se rovněž nehodí do vápenatých půd. Stromek z neoficiálního množení může mít i nádorovitost kořenů, způsobenou háďatky v půdě. Častým problémém bývá i vysazení mladého stromku do stínu vzrostlých stromů s tím, že až stromek vyroste, okolní stromy se pokácí. Většinou stromek nevyroste. Své dělají i hryzci, přítomní na pozemku. Starého stromu si nevšimnou. Mladé jádroviny jim chutnají. Ale to se dá snadno diagnostikovat. Jsou ožrané kořeny a stromek se vyvrací. Sucho bývá také velmi častou příčinou živoření stromků po výsadbě. A ve výčtu bych mohl pokračovat. Moc jsem asi neporadil. Dobré bude poslat fotku. Třeba by to k něčemu napomohlo.
ďakujem Vám za reakciu,
odrodu síce viem, podnož nie a zrejme bol už pri kúpe poškodený terminál... neviem to isto, keďže som ho nekupoval ja... ten substrát môže byť problémom, je na báze strmého svahu, na pomerne ťažkých svahových hlinách, ktoré majú po výdatných dažďoch sklon k zosúvaniu, pôda nie je zásaditá, skôr nasýtená kambizem... hraboše na pozemku sú, ale stromček nevysychá ani sa nevyvracia, inak je nezatienený a nebol vysadený po jadrovinách, na tom mieste nebolo nič, v blízkosti čerešňa vypílená v r. 2005...
musím si obstarať dobrý foťák, aby som mohol poslať kvalitnejšie foto...
michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

redukované květy

16 Máj 2023, 02:39

vysloužil napísal:
15 Máj 2023, 07:55
přasličák napísal:
15 Máj 2023, 07:07
Příčin, proč stromek neroste, může být samozřejmně hodně. Těžko takto určit diagnózu. Stromek bez štítku moc nedoporučuji nakupovat. Minimálně znalost odrůdy a podnože je pro mne nepostradatelná. Jednou z možných příčin nerostení zasazeného stromku může být i únava půdy. Pokud vysadíte hrušeň na kdouloni bezprostředně po jádrovinách, babčí. Kdouloňová podnož se rovněž nehodí do vápenatých půd. Stromek z neoficiálního množení může mít i nádorovitost kořenů, způsobenou háďatky v půdě. Častým problémém bývá i vysazení mladého stromku do stínu vzrostlých stromů s tím, že až stromek vyroste, okolní stromy se pokácí. Většinou stromek nevyroste. Své dělají i hryzci, přítomní na pozemku. Starého stromu si nevšimnou. Mladé jádroviny jim chutnají. Ale to se dá snadno diagnostikovat. Jsou ožrané kořeny a stromek se vyvrací. Sucho bývá také velmi častou příčinou živoření stromků po výsadbě. A ve výčtu bych mohl pokračovat. Moc jsem asi neporadil. Dobré bude poslat fotku. Třeba by to k něčemu napomohlo.
Co vidívám ve svém okolí - stromky které nerostou bývají často jabloně na M9 zasazené do trávníku a k tomu vynechaný řez po výsadbě. Podobně se chovají i hrušně na kdouli, višně na Gisele.
vyššie spomínaná jabloň Jonathan, na ktorej sa vlani objavili zakrpatené listy a len 1 "miniplod" bola ako jediný z našich stromčekov kúpená môžem povedať že v renomovanom záhradníctve, mala aj štítok, podnož je (ak sa teraz nemýlim) MM106, zasadená (r. 2019) je do predtým desaťročia využívanej ornej pôdy (nie intenzívne), momentálne je v tom páse udržiavaná zatrávnená plocha, ktorú kosíme a ešte tam pestujeme bylinky... rez som po výsadbe urobil, nehovorím, že dokonalý, nie som vyučený odborník, skôr samouk, prvú úrodu doniesla až v r. 2021, teda nemala by byť vysilená... uvidím, ako sa zachová tento rok, zatiaľ žije a ako som spomínal vyššie, susedovcom v okolí mladé stromčeky jabloní odumreli (možno kvôli suchu?), staršie jablone prežili v pohode a nemali takéto zakrpatenie listov ani plodov
Napísať odpoveď