Jadroviny 2023

larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jadroviny 2023

14 Apr 2023, 14:20

Gabriela napísal:
14 Apr 2023, 14:16
Problém Desertu je, že je téměř nesehnatelny
To je pravda, viem o tom svoje. Ale uz som aj ja hrdým majiteľom (aj vďaka vám) :-D
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jadroviny 2023

16 Apr 2023, 06:33

Při svých ovocnářských začátcích jsem rovněž začínal s ranně podzimní odrůdou James Grieve. Vše co bylo napsáno, potvrzuji. Plastická, nenáročná odrůda s dostatečně velkými plody. Odrůda nechyběla na žádné výstavě. Za nedostatek považuji pouze krátkou skladovatelnost. V současnosti tuto odrůdu nepěstuji. Nahradila ji odrůda State Fair. Odrůda podobných vlastností, rovněž krátce skladovatelná, s výraznou kyselinkou, která však neskutečně krásně vybarvuje. Jako lepší náhrady za James Grieve považuji odrůdy Allegro, Zari, Delionka, Tramín. Všechny s pevnější dužninou, chutnější a hlavně tak rychle nepřezrávají.
Hawkeye
Príspevky: 2353
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jadroviny 2023

16 Apr 2023, 07:45

přasličák napísal:
16 Apr 2023, 06:33
Při svých ovocnářských začátcích jsem rovněž začínal s ranně podzimní odrůdou James Grieve. Vše co bylo napsáno, potvrzuji. Plastická, nenáročná odrůda s dostatečně velkými plody. Odrůda nechyběla na žádné výstavě. Za nedostatek považuji pouze krátkou skladovatelnost. V současnosti tuto odrůdu nepěstuji. Nahradila ji odrůda State Fair. Odrůda podobných vlastností, rovněž krátce skladovatelná, s výraznou kyselinkou, která však neskutečně krásně vybarvuje. Jako lepší náhrady za James Grieve považuji odrůdy Allegro, Zari, Delionka, Tramín. Všechny s pevnější dužninou, chutnější a hlavně tak rychle nepřezrávají.
James Grieve patrí medzi 'legendárne' odrody a navždy bude mať významné miesto v histórii pestovania jabloní.
Patrí medzi 6 'základných' odrôd, ktorých gény sa dajú nájsť takmer u každej sorty jablone (viď foto).
James Grieve objavil v Škótsku pán rovnakého mena ako semenáč odrody Pottovo. Registrovaný je od r.1890. V Československu bol zaradený do LRO v r.1954, avšak pestovaný bol už zhruba od r.1940. V druhej polovici 20.storočia sa vyskytoval takmer v každej českej a slovenskej ovocnej záhrade.
Aj legendy majú vymedzený svoj 'hviezdny čas' a J.G. už bývalú slávu nedosiahne, nič to však nemení na tom, že má trvalé miesto v pomyselnom Panteóne odrôd jabloní. H.


Screenshot_20230416-073211_Chrome.jpg
Gabriela

IP:  22.200

Jadroviny 2023

16 Apr 2023, 09:08

larix napísal:
14 Apr 2023, 14:20
Gabriela napísal:
14 Apr 2023, 14:16
Problém Desertu je, že je téměř nesehnatelny
To je pravda, viem o tom svoje. Ale uz som aj ja hrdým majiteľom (aj vďaka vám) :-D
Nemáte zač 😉 Já teď zase sháněla Santanu, nakonec ji mám objednanou ze Slovenska 🤣😅
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Jadroviny 2023

16 Apr 2023, 09:29

Gabriela napísal:
16 Apr 2023, 09:08
larix napísal:
14 Apr 2023, 14:20
Gabriela napísal:
14 Apr 2023, 14:16
Problém Desertu je, že je téměř nesehnatelny
To je pravda, viem o tom svoje. Ale uz som aj ja hrdým majiteľom (aj vďaka vám) :-D
Desert viacerí spomínate ako delikatesu. Ako to ja vnímam, tak môže mať jediné mínus, že je letnou odrodou, takže ho treba hneď zjesť v čase, keď je v záhrade veľa iného ovocia. Ale to samozrejme nie je jeho chyba. Ako riešite túto otázku? Ja som to začal robiť tak, že letné odrody nechávam len na nejakých 1-2 konároch. Mám zo skorých Priesvitné letné na M9, do ktorého som dal Pinovu, a potom mladý stromček Júlie, ktorý ešte nerodil. Časom však asi preštepím horné poschodie aj na ňom. Priesvitného sa však človek obje za deň, takže pár menších konárikov bude na bežný konzum úplne stačiť.
vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jadroviny 2023

16 Apr 2023, 09:33

Hawkeye napísal:
16 Apr 2023, 07:45
přasličák napísal:
16 Apr 2023, 06:33
Při svých ovocnářských začátcích jsem rovněž začínal s ranně podzimní odrůdou James Grieve. Vše co bylo napsáno, potvrzuji. Plastická, nenáročná odrůda s dostatečně velkými plody. Odrůda nechyběla na žádné výstavě. Za nedostatek považuji pouze krátkou skladovatelnost. V současnosti tuto odrůdu nepěstuji. Nahradila ji odrůda State Fair. Odrůda podobných vlastností, rovněž krátce skladovatelná, s výraznou kyselinkou, která však neskutečně krásně vybarvuje. Jako lepší náhrady za James Grieve považuji odrůdy Allegro, Zari, Delionka, Tramín. Všechny s pevnější dužninou, chutnější a hlavně tak rychle nepřezrávají.
James Grieve patrí medzi 'legendárne' odrody a navždy bude mať významné miesto v histórii pestovania jabloní.
Patrí medzi 6 'základných' odrôd, ktorých gény sa dajú nájsť takmer u každej sorty jablone (viď foto).
James Grieve objavil v Škótsku pán rovnakého mena ako semenáč odrody Pottovo. Registrovaný je od r.1890. V Československu bol zaradený do LRO v r.1954, avšak pestovaný bol už zhruba od r.1940. V druhej polovici 20.storočia sa vyskytoval takmer v každej českej a slovenskej ovocnej záhrade.
Aj legendy majú vymedzený svoj 'hviezdny čas' a J.G. už bývalú slávu nedosiahne, nič to však nemení na tom, že má trvalé miesto v pomyselnom Panteóne odrôd jabloní. H.


Jen doplním, že drtivá většina odrůd vycházejících z genů James Grieve jsou potomky jeho syna Lord Lambourne (J.G x Worcesterská parména).
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jadroviny 2023

16 Apr 2023, 09:47

andrejZA napísal:
16 Apr 2023, 09:29
Desert viacerí spomínate ako delikatesu. Ako to ja vnímam, tak môže mať jediné mínus, že je letnou odrodou, takže ho treba hneď zjesť v čase, keď je v záhrade veľa iného ovocia. Ale to samozrejme nie je jeho chyba. Ako riešite túto otázku?
Neviem to ako riešia ostatní ale ja mám iba jeden strom letnej odrody (Júlia), jeden strom jesennej odrody (Desert) a zvyšné stromy sú zimné odrody. Jablká máme radi a neočakávam extrémne úrody, takže to určite zjeme. V prípade potreby nie je problém nadbytky rozdať rodine a kamarátom. Uvažoval som aj nad muštovaním.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jadroviny 2023

16 Apr 2023, 09:59

larix napísal:
16 Apr 2023, 09:47
andrejZA napísal:
16 Apr 2023, 09:29
Desert viacerí spomínate ako delikatesu. Ako to ja vnímam, tak môže mať jediné mínus, že je letnou odrodou, takže ho treba hneď zjesť v čase, keď je v záhrade veľa iného ovocia. Ale to samozrejme nie je jeho chyba. Ako riešite túto otázku?
V dnešní době, kdy poslední broskve a meruňky dozrávají koncem září, pozdní švestky se sklízejí po prvních mrazících, zimní hrušky někde až začátkem listopadu, není období, kdy by ke sklizni a jídlu byla jen jablka. Konkrétně u Desertu mi nevadí, že je v tu dobu k dispozici i jiné ovoce, on v té konkurenci velmi slušně obstojí.
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Jadroviny 2023

16 Apr 2023, 10:03

To je fajn vedieť, lebo priesvitné (jakubky) po pár dňoch už nikto nechce jesť a len hnijú pod stromom. Je tam ešte možnosť robiť presnedávky a podobné polotovary napríklad na koláče, ale to sa dá aj inokedy z neskorších odrôd.
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jadroviny 2023

16 Apr 2023, 10:32

K letním jablkům. Mantet nám ještě neplodí, chci z něj postupně udělat multi odrůdovou letní jabloň. Pak mám plodící mladý Piros a pozdnější pětiletý Desert. Zatím plodí málo, až se rozplodí, budeme dělat mošt. Ten se vypije vždy.
Taky plánuji postupně omezit množství postřiků insekticididy (kvetopas, obaleči), takže větší část úrody skončí v kompostu. A dělat razantní probírku ve více krocích (poslední po druhé vlně obaleče). Desítky jabloní mám mladých na MM106, až se trochu rozrostou, přestanu udržovat bezplevelný kruh. Sad mám jako koníček, nemám ambici jablka prodávat.
Napísať odpoveď