Jadroviny 2023

Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jadroviny 2023

15 Okt 2023, 15:43

vysloužil napísal:
15 Okt 2023, 14:52
Sezóna je blbá na celkovou úrodu. Těch pár jablek, co dozrálo...
Pár jablek...😀😀😀
Keby som nevidel na vlastné oči, tak Ti aj uverím. 😀
Iste - táto sezóna je horšia než iné asi u každého, ale jabĺk na uskladnenie tam máš dosť. A mnohé vyslovene výstavné. 👍 H.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jadroviny 2023

15 Okt 2023, 22:40

Hawkeye napísal:
13 Okt 2023, 06:48
zumi napísal:
12 Okt 2023, 21:48
Ja mám ešte na strome Angold, Admiral, Blaník, Bohemia gold, Bohemia, Rubin, Sirius, Rubinola, Lucy, Romance, Red Topaz, Šampion, Reluga, Rozela, Merkur,Telse. Takže skoro všetky zimné odrody. :) Cez víkend pôjde niečo dole.
Kysuce 600 m.n.m
U mňa Gold Bohemiu zvyknem oberať koncom augusta až začiatkom septembra - to je teda parádny posun v dozrievaní na Kysuciach...😀
Takisto Rubín, Bohemia, Telse, Merkur - to sú všetko u mňa jesenné odrody, ktoré vo väčšine sezón už 'neprežijú' na stromoch prvú dekádu septembra. Podobne Rubinola - obratá väčšinou do konca septembra, niekedy aj skôr. Zemepisná vzdialenosť medzi Podunajskou nížinou a Kysucami nie je veľká, ale ten rozdiel v nadmorskej výške robí veľké veci...😀 H.
U nás sme Bohemiu oberali tento rok koncom septembra a bolo to už po funuse, dosť jej opadlo. Ideálne by bolo asi niekedy po 20.9. Minulý rok sme ju oberali v polke septembra. Aj tento rok je krásne vyfarbená a dá sa už v pohode jesť. Je to chutné jablko. Blaník sme obrali koncom septembra tiež, lebo ho naďobávali silno vtáci. Chcel som ho nechať dlhšie, ale bohužiaľ. Vyfarbený je ale tiež pekne. Topaz mi v našej polohe dal iba podradné drobné kyslé pehovité jablká, vykopal som ho. Rubinola skoro kvitla a mrzla v kvete, praskala v stopkovej jamke a následne plody hnili ešte na strome - tiež som ju vykopal. Netrúfol som si sadiť odrody ako Sirius, Orion a ďalšie neskoré zimné žltoplodé. Tieto odrody vysadené do 600 m nad morom, Kysuce, neverím, pochybujem, že to dozreje do dobrej kvality, ale ako sa vraví, nevyskúšaš - nevieš.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jadroviny 2023

16 Okt 2023, 08:16

Velmi se mi osvědčilo sklízet Bohemii a Rubín postupně - nadvakrát až natřikrát v odstupu 2 - 3 týdnů. První sklizeň v půli září - ty největší, poslední sklizeň spolu z pozdními odrůdami. Je obdivuhodné, jak menší plody dokáží dorůst.
Paradoxně u těchto Rubínů neplatí, že dřív sklizené plody déle vydrží. Ale je to možná dáno tím, že ve sklepě je tou dobou ještě teplo a tak ta sklizená jablka dozrají ve sklepě dřív než ponechaná na stromě.
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Jadroviny 2023

17 Okt 2023, 07:39

vysloužil napísal:
13 Okt 2023, 08:45

Myslím, že informace šlechtitelů, že Merkur je podzimní odrůda, asi nejsou přesné. U mě vydržel až do pozdního jara, déle už jen Admirál. Je pravda, že sladký Merkur se dá jíst záhy po sklizni. Na rozdíl třeba od méně trvanlivé Bohemie, která je při sklizni dost kyselá a svou lahodnou chuť dostane nejdřív za 2 týdny po uskladnění.
Pán Vysloužil, má u Vás Merkur takú dobrú výdrž každoročne, alebo to bola výnimka?
Zatiaľ sú moje skúsenosti také, že vydrží v dobrej kvalite do konca roka. Potom už vädne. Skúšal som ho aj podtrhnúť, ale nepomohlo to.
Skladujem ho spolu z ostatnými jablkami.
Vydrží najmenej zo zimných odrôd. :(
Ešte ma napadla aj zámena odrody, ale myslím, že mám skutočne Merkur.
Foto z piatka, keď som ho oberal.
Prílohy
IMG_20231013_162402.jpg
IMG_20231013_162455.jpg
IMG_20231014_090410.jpg
Kysuce 600 m.n.m
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jadroviny 2023

17 Okt 2023, 08:30

zumi napísal:
17 Okt 2023, 07:39
vysloužil napísal:
13 Okt 2023, 08:45

Myslím, že informace šlechtitelů, že Merkur je podzimní odrůda, asi nejsou přesné. U mě vydržel až do pozdního jara, déle už jen Admirál. Je pravda, že sladký Merkur se dá jíst záhy po sklizni. Na rozdíl třeba od méně trvanlivé Bohemie, která je při sklizni dost kyselá a svou lahodnou chuť dostane nejdřív za 2 týdny po uskladnění.
Pán Vysloužil, má u Vás Merkur takú dobrú výdrž každoročne, alebo to bola výnimka?
Zatiaľ sú moje skúsenosti také, že vydrží v dobrej kvalite do konca roka. Potom už vädne. Skúšal som ho aj podtrhnúť, ale nepomohlo to.
Skladujem ho spolu z ostatnými jablkami.
Vydrží najmenej zo zimných odrôd. :(
Ešte ma napadla aj zámena odrody, ale myslím, že mám skutočne Merkur.
Foto z piatka, keď som ho oberal.
Zumi: nie je to zámena, máte Merkur. Ja som ho pestoval viac rokov (musel som ho vykopať pred rokom pre fytoftóru krčka). U mňa plody tiež vydržali pomerne dlho - v dobrej kvalite zhruba do konca marca. Neskôr už dužina strácala kvalitu. Po Novom roku mal Merkur pomerne mastnú šupku, ktorá bránila vädnutiu. H.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jadroviny 2023

17 Okt 2023, 10:07

vysloužil napísal:
16 Okt 2023, 08:16
Velmi se mi osvědčilo sklízet Bohemii a Rubín postupně - nadvakrát až natřikrát v odstupu 2 - 3 týdnů. První sklizeň v půli září - ty největší, poslední sklizeň spolu z pozdními odrůdami...
Vyskúšame 🙂. Ďakujem za tip! 👍
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jadroviny 2023

17 Okt 2023, 18:36

zumi napísal:
17 Okt 2023, 07:39
vysloužil napísal:
13 Okt 2023, 08:45

Myslím, že informace šlechtitelů, že Merkur je podzimní odrůda, asi nejsou přesné. U mě vydržel až do pozdního jara, déle už jen Admirál. Je pravda, že sladký Merkur se dá jíst záhy po sklizni. Na rozdíl třeba od méně trvanlivé Bohemie, která je při sklizni dost kyselá a svou lahodnou chuť dostane nejdřív za 2 týdny po uskladnění.
Pán Vysloužil, má u Vás Merkur takú dobrú výdrž každoročne, alebo to bola výnimka?
Zatiaľ sú moje skúsenosti také, že vydrží v dobrej kvalite do konca roka. Potom už vädne. Skúšal som ho aj podtrhnúť, ale nepomohlo to.
Skladujem ho spolu z ostatnými jablkami.
Vydrží najmenej zo zimných odrôd. :(
Ešte ma napadla aj zámena odrody, ale myslím, že mám skutočne Merkur.
Foto z piatka, keď som ho oberal.
V minulých letech jsem Merkur - coby deklarovanou podzimní odrůdu - poslušně skonzumoval do Vánoc. Takže nevím. Až loni jsem je nechal déle a s překvapením zjistil, jak dlouho vydrží. Jablka na semenné podnoži byla ale poměrně drobná, což obojí (velikost i podnož) se patrně na skladovatelnosti podepsalo.
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Jadroviny 2023

18 Okt 2023, 22:18

vysloužil napísal:
17 Okt 2023, 18:36

V minulých letech jsem Merkur - coby deklarovanou podzimní odrůdu - poslušně skonzumoval do Vánoc. Takže nevím. Až loni jsem je nechal déle a s překvapením zjistil, jak dlouho vydrží. Jablka na semenné podnoži byla ale poměrně drobná, což obojí (velikost i podnož) se patrně na skladovatelnosti podepsalo.
Veľkosť je aj u mňa menšia a to mám Merkur na M26 a M106.
Uvidím, ak sa výdrž v ďalších rokoch nezlepší, jeden strom bude úplne stačiť.
Ďakujem za odpoveď.
Kysuce 600 m.n.m
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Jadroviny 2023

18 Okt 2023, 22:25

Hawkeye napísal:
17 Okt 2023, 08:30

Zumi: nie je to zámena, máte Merkur. Ja som ho pestoval viac rokov (musel som ho vykopať pred rokom pre fytoftóru krčka). U mňa plody tiež vydržali pomerne dlho - v dobrej kvalite zhruba do konca marca. Neskôr už dužina strácala kvalitu. Po Novom roku mal Merkur pomerne mastnú šupku, ktorá bránila vädnutiu. H.
Vďaka za uistenie.
Váš Merkur som poznal, tu z fóra :)
Bola ho škoda! Aká odroda ho nahradila?
Kysuce 600 m.n.m
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jadroviny 2023

19 Okt 2023, 08:20

zumi napísal:
18 Okt 2023, 22:25
Hawkeye napísal:
17 Okt 2023, 08:30

Zumi: nie je to zámena, máte Merkur. Ja som ho pestoval viac rokov (musel som ho vykopať pred rokom pre fytoftóru krčka). U mňa plody tiež vydržali pomerne dlho - v dobrej kvalite zhruba do konca marca. Neskôr už dužina strácala kvalitu. Po Novom roku mal Merkur pomerne mastnú šupku, ktorá bránila vädnutiu. H.
Vďaka za uistenie.
Váš Merkur som poznal, tu z fóra :)
Bola ho škoda! Aká odroda ho nahradila?
Namiesto Merkuru mám Orion. Ale k Merkuru sa plánujem v budúcnosti vrátiť. H.
Napísať odpoveď