Rozdílné chování Rubinol

Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Rozdílné chování Rubinol

28 Apr 2020, 15:48

Mám zasazené 2 Rubinoly. Jsou kopované a sázené současně, z jednoho zdroje. Obě jsou tutově Rubinoly, na obou jsem nechal jeden dva plody dozrát.
Přesto mají zcela rozdílné chování.
Ta v zahradě roste velmi bujně, přírůstky až 1.5 m. Téměř celé jsem je musel v předjaří odstranit. Květy pouze na koncích 3 větví, jinak vůbec nic (na starším dřevě). Zahrada je v údolí, chladnější, vlhčí, lepší zemina.
Ta v sadu roste pomaleji, přírůstky tak 50 cm, zastřihávané mnohem míň. Ale květy jsou po celé dělce větví, i na starém dřevě. Sad je mnohem teplejší, na kopci, hodně sucho, mizerná zemina, ale obsahuje více fosforu.
Vím, že Rubinola plodí na dlouhém dřevě. Ale přestože jsem nechal i kratší výhony, je jejich chování zcela odlišné. Co je příčinou, že jedna kvete všude, a jedna pouze na koncích nových letorostů? Může být příčinou lepšího kvetení více tepla? Více fosforu?
Jde tu méně kvetoucí nějak pořešit, abych získal více květů? Říkal jsem si, že bych to napravil letním řezem, což jsem zkusil vloni. Ale když jsem v létě zkrátil výhony na polovinu, stalo se pouze to, že na každém takto zastřiženém se vytvořily pouze 2 nové výhony na konci a do podzimu udělaly další 1 m prodloužení, navíc obě velmi souběžně. Takže jsem nezískal žádné rozvětvení, ale pouze nové prodloužení a druhé jsem stejně musel odstranit. A to první v předjaří zkrátit na polovinu. :?

Rubinola v sadu.
Rubinola v sadu.
Rubinola_sad.jpg (115.87 KiB) 4210 zobrazení
Rubinola v zahradě.
Rubinola v zahradě.
Rubinola_zahrada.jpg (147.13 KiB) 4210 zobrazení
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozdílné chování Rubinol

28 Apr 2020, 16:27

Je to pěkně názorné. Na většinu otázek jste sám odpověděl.

Zahrada je v údolí, chladnější, vlhčí, lepší zemina....Sad je mnohem teplejší, na kopci, hodně sucho, mizerná zemina, ale obsahuje více fosforu.

V zahradě je lepší půda, asi i bohatší dusíkem, ke všemu obdělávaná, zelenina se zalévá, logicky jsou větší přírůstky. Podle zákona reciprocity růstu a plodnosti mívá méně rostoucí stromek bohatší násadu. Hlubší předjarní řez ten rozdíl ještě zvýraznil (Ta v zahradě roste velmi bujně, přírůstky až 1.5 m. Téměř celé jsem je musel v předjaří odstranit.). To byla trochu chyba, následkem nebude nic jiného než další přírůstky.

Jistým řešenímm je letní řez: ...když jsem v létě zkrátil výhony na polovinu, stalo se pouze to, že na každém takto zastřiženém se vytvořily pouze 2 nové výhony na konci a do podzimu udělaly další 1 m prodloužení.
To jste neměl dopustit, spíš nové prodloužení zaštípnout.

Přiznám se, že osobně bych se s tím tolik nepiplal. Rubinola v sobě nezapře růst Rubínu. Když se jí umožní, aby vytvořila pro ni přirozený tvar, tedy s květy na koncích, lze pak v budoucnu tento tvar ošetřovat jen s minimem námahy - průklestem ponechávajícím kratší, lépe umístěné a méně vyholené větévky.

Jinak na obou stromcích je patrné předčasně založené a příliš převyšující druhé patro.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Rozdílné chování Rubinol

28 Apr 2020, 16:42

Tak to druhé patro bylo založené až v následném roce. Dám ještě celkový pohled:

Rubinola_zahrada2.jpg
Rubinola_zahrada2.jpg (149.97 KiB) 4198 zobrazení

Tak nevím - když to zastřihnu ještě hlouběji, bude růst ještě bujnější. Mohl bych to provést ještě teď - razantně zastřihnout druhé patro i terminál? A pak si to přes léto pohlídat a zaštipovat? Nebo to nechat být, a pouze od léta do podzimu zaštipovat příliš dlouhé výhony? Pokud nebudu dělat vůbec nic, tak by ta jabloň za chvíli snad převýšila i starý ořešák ...
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozdílné chování Rubinol

28 Apr 2020, 17:10

Když nebudete dělat nic, růst se nepochybně zpomalí. Je tu ale právě to zmíněné druhé patro. Když ho nezkrátíte, tak to první patro neporoste vůbec a zakrní. Jednou z možností je úplně odstranit celé to druhé patro a nechat jen jeho nejspodnější větvičku a tu vyvázat k čípku do kolmé polohy jako nový tenký terminál. Ten nezakracovat, ale jen zaštipovat nově rostoucí obrost na něm. Tím podpoříte růst ramen 1. patra i obrostu na nich.

Možná by se našel i názor zrušit celé první patro a novou korunku zapěstovat z výhonů druhého.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozdílné chování Rubinol

28 Apr 2020, 19:01

Petr z H.: U nás máme príslovie "Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko. Keď ja budem Jano, neohneš ma mamo". Rubinola je 'prevít' náročný na rez. Píšem o tom v príspevku na tomto fóre z 22.3. pod názvom Rubinola, sú tam aj fotky dokladujúce ako Rubinolu priviesť k rodeniu aj na krátkom dreve a vyformovať kompaktnú korunu. To podstatné sa odohráva v prvých 3-4 rokoch - vtedy treba zvládnuť jej rast, chyby sa potom ťažšie naprávajú... Ale naspäť k Vášmu problému. Predpokladám, že oba stromčeky sú na rovnakom podpníku. Ten slabšie rastúci (v sade) má príliš veľkú medzeru medzi 1. a 2.poschodím, medzi nimi je holý stredník bez obrastu. Tu naozaj ťažko radiť - jednou možnosťou je odstrániť celé to horné poschodie výrazným skrátením stredníka a zapestovať 2.poschodie úplne nanovo. Ťažko ale predpokladať, ako by na to strom zareagoval. Druhou - menej radikálnou - možnosťou je to horné poschodie ponechať, iba odstrániť jeden, prípadne 2 najvyššie výhonky (terminál a prípadne aj ten najvyšší konárik pod ním), a k tomu pridať poloblúkovité zárezy do kôry nad pukmi na stredníku, v úseku medzi 1. a 2. poschodím. Tie by mali napomôcť, aby v tomto holom úseku nejaký obrast vyrašil. Ak tam pravda vôbec nejaké puky sú...
Ten druhý - bujnejší - stromček v záhrade Vám príliš rastom 'uletel'. Bolo treba zaštipovať predlžujúce výhonky oveľa skôr, ešte keď boli nezdrevnatelé, nenechať ich narásť príliš do dĺžky. Inak to vedie k vyhoľovaniu a rodivosti len na koncoch konárov. Čo ale teraz ? Určite teraz nič nerežte a neskracujte. Jednoznačne by som vyviazal všetky konáre (malo by sa to ešte dať bez rizika ich zlomenia) do až takmer horizontálnej polohy. V priebehu ďalších týždňov resp.mesiacov potom všetky výhonky ktoré vyrašia zaštipnite v čase keď budú mať 10-12 listov za 5-6 listom - nenechajte ich narásť dlhšie, teda zaštipovať ešte predtým ako zdrevnatia. Nevhodné výhonky vylamujte úplne. Pri predlžovaní hlavných konárikov môžete použiť aj dvojstupňový sektorový rez (DSR) a rez na prevod. Snažiť sa korunu rozložiť do šírky, čo bude brzdiť nadmerný rast, sekundárny obrast tiež nenechať narásť dlhý, ale zaštipovať ako je uvedené vyššie.
Malo by to oslabiť celkový nadmerný rast konárov do dĺžky a výšky a viesť k rozvetveniu letorastov (a tvorbe plodonosného obrastu). Terminál treba už teraz výrazne skrátiť - až o 2/3 jeho dĺžky. Niekedy sa robí aj to, že terminál sa neskráti, ale odkloní sa do horizontálnej roviny (ak je dostatočne ohybný). Bude to náročnejšie, rez Rubinoly patrí k tým najťažším spomedzi jabloní. Dôraz musíte klásť najmä na to, aby nové letorasty nenarástli dlhé - všetky zaštipovať v tom štádiu ako bolo uvedené. Tie ktoré by rašili kolmo nahor, alebo nevhodne korunu zahusťovali či rástli nežiadúcim smerom vylomte čo najskôr - ešte za zelena. Veľa šťastia s zápase s Rubinolou. IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Rozdílné chování Rubinol

28 Apr 2020, 20:24

Děkuji za navedení. Terminál jsem zastřihl na 1/3 délky (takové škody, měl průměr nějakých 12 mm :) ), větve jsem ohnul téměř do vodorovna, budu pečlivě zaštipovat.
S tou v sadu jsem celkem spokojený, i když tam je velká mezera. Ono to spodní patro je totiž velmi nízko, takže pokud by byl utlumen jeho růst v důsledku růstu horního patra, nic se nestane, a odstraním ho. Přeci jen je to sad a není nutno držet nízké tvary stromů ...

Rubinola_zahrada3.jpg
Rubinola_zahrada3.jpg (98.96 KiB) 4165 zobrazení
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Rozdílné chování Rubinol

29 Apr 2020, 08:16

Takto bojujem s Rubinolou ja.Je na MM106 a zasadená na jeseň 2017.Snažím sa skracovať v tom júni podľa rád na fóre.Trochu sa strom spomalí a taktiež aj viac rozvetví.Tento rok Rubinola rozkvitla aj na krátkom dreve, ale je tam vačšina takých výhonkov, kde sa kvety nevytvorili.Možno treba skrátiť ešte skôr.Uvidím čo budúci rok.Inak mám skracovať všetky nové letorasty, dlhé aj krátke?No a ďalší boj je, že rastie dosť prudko hore prakticky kolmo, takže musím používať DSR + vyviazanie.
Screenshot_20200429-081405.png
Screenshot_20200429-081400.png
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozdílné chování Rubinol

29 Apr 2020, 11:36

Paraji: ten stromček vyzerá dobre. Je ešte mladý, takže zatiaľ ťažko čakať nejaké bohaté zakvitnutie. Myslím si že sa Vám ho darí zvládať celkom pekne.
Zaštipovanie výhonkov, DSR a vyväzovanie sú úkony, ktoré v prípade potreby pri Rubinole môžete použiť. Teóriu ovládate a vidno to aj v praxi na tom stromčeku. IH
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Rozdílné chování Rubinol

01 Jún 2020, 22:18

Myslíte, že už je čas na rez Rubinoly?"Hlavné" letorasty má dlhé asi 25-30 cm.Strom je celkovo dosť prehustený.+ - princípu tohto rezu rozumiem, ale pre ujasnenie...
Mám skrátiť teraz všetky nové výhony alebo iba od nejakej ich dĺžky?Odstrániť teraz konkurenčné a do koruny rastúce letorasty alebo až v lete?Alebo ich neodstraňovať a odstrihnúť neskôr na pár očiek na vytvorenie rodivého obrastu.Viem, že je lepšie byť pri tom konkrétnom strome ako radiť z fotky, ale skúste.
Prílohy
Screenshot_20200601-215904.png
Screenshot_20200601-215908.png
Screenshot_20200601-215915.png
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozdílné chování Rubinol

02 Jún 2020, 05:39

Podľa fotky tam nevidno nejakú tendenciu k vyhoľovaniu, aj vďaka predchádzajúcemu rezu. Tiež sa to celkom dobre vetví. Nejaký veľký zásah nie je potrebný. Zaštipol resp. skrátil by som len najdlhšie letorasty. Čo sa týka prieklestu (redukcie prehustenia), úplne neperspektívne výhonky (príliš zahusťujúce, zdvojené, križujúce sa, rastúce nežiadúcim smerom) môžete vylomiť už teraz, ešte 'za zelena'. Druhou možnosťou je spraviť o 1-2 mesiace neskôr letný presvetľovací rez. Vylomenie je účinnejšie z hľadiska eliminácie následného vyrašenia vlkov z adventívnych púčikov. IH
Napísať odpoveď