Sandra

PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Sandra

26 Aug 2023, 23:40

Krásny prírastok. Mne podobne rastú štepence na zakorenených silnejšie rastúcich podpníkoch tiež iba občas, v ruke štepené dávajú podobné prírastky iba druhým rokom. Snáď vám bude Sandra robiť radosť. Vyzerá na ozaj podarenú odrodu.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sandra

29 Aug 2023, 07:06

Letos mám první plodnost na stromcích Sandry, vysazených vloni na jaře. Sandra mi roste bujně a plodnost na tak mladém stromku je velmi vysoká. Spoustu plůdků jsem odstranil ale i tak přeplodila. Jeví se mi spíše jako podzimní, než zimní. Vyskytla se mi na některých plodech i pihovitost. Snad to věkem pomine. Fotku připojím, až přestane pršet.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Sandra

29 Aug 2023, 15:58

přasličák napísal:
29 Aug 2023, 07:06
Letos mám první plodnost na stromcích Sandry, vysazených vloni na jaře. Sandra mi roste bujně a plodnost na tak mladém stromku je velmi vysoká. Spoustu plůdků jsem odstranil ale i tak přeplodila. Jeví se mi spíše jako podzimní, než zimní. Vyskytla se mi na některých plodech i pihovitost. Snad to věkem pomine. Fotku připojím, až přestane pršet.
Tieto krížence, nemôžem si pomôcť, sú asi nejaké tie slepé vývojové cesty. Nechápem logiku týchto šľachtení. Jeden rodič je problematický - vyžaduje úplne najlepšie polohy, inak je nejedlý - drobný, kyslý, pehovitý, doslova hnusný....a tak ho skrížim s Rubínom a čakajú v šľachtiteľskej stanici čo? Že to bude super kvalitná odroda? Určite to bude pehovité a ďalšie problémové jablko na trhu. Podľa mňa toto sú úplne bezperspektívne pokusy. Ale možno je cieľom zavaliť trh novošľachtencami, tak to potom hej. Všetko čo trpí pehovitosťou malo byť pre dobro záhradkárov vylúčené z ďalšieho šľachtenia. Je to ako mor. Pomaly nebude z nových odrôd jablko, ktoré by netrpelo pehovitosťou, prenáša sa to na potomstvo a táto vada sa šíri ďalej a ďalej.
reinhold
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 05 Apr 2021, 13:38

Sandra

29 Aug 2023, 16:28

Aku dlhu stopku ma sandra?
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sandra

30 Aug 2023, 06:59

Sandra není produktem šlechtitelské stanice. Je to hybrid soukromníka. Není přihlášen k registraci. Šlechtitel si vysadil pro sebe menší výsadbu. Je v teplé oblasti. Pouze několika přátelům poskytl touby k vyzkoušení. Měl jsem možnost u něj vidět zaplozené stromy Sandry. Neskutečně plodná odrůda a u něj bez známky fyziologické skvrnitosti. / Tato porucha často bývá pouze u mladých, bujně rostoucích stromků. A k volbě rodičovského páru? Ke křížení došlo před více než desíti léty. S odrůdou Topaz křížila skoro celá Evropa s cílem dosažení rezistence ke strupovitosti. S Bohemii či Rubínem obě nejvýznamnější šlechtitelské stanice v ČR. Současné světové úspěchy českých šlechtitelů jabloní jsou z velké míry založeny právě na odrůdě Rubín / Bohemia je pouze jeho červená mutace /. Sám šlechtitel Josef Buzrla o Sandře říká, že je to Bohemia s resistenci vf ke atrupovitosti. Na rozdíl od Topazu se dá pěstovat i v chladnějších polohách, kde nezdrobňuje.
Hawkeye
Príspevky: 2419
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Sandra

30 Aug 2023, 07:37

reinhold napísal:
29 Aug 2023, 16:28
Aku dlhu stopku ma sandra?
Podľa fotografií ju má Sandra kratšiu ('naživo' som ju ale nevidel). Takže stopku zdedila asi skôr po Topaze než po Rubíne.
Inak - Mirek Přasličák Sandru má, takže ak bude taký dobrý, môžeme mať jednoznačnú informáciu. H.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Sandra

31 Aug 2023, 09:49

IgorML napísal:
29 Aug 2023, 15:58
Tieto krížence, nemôžem si pomôcť, sú asi nejaké tie slepé vývojové cesty. Nechápem logiku týchto šľachtení. Jeden rodič je problematický - vyžaduje úplne najlepšie polohy, inak je nejedlý - drobný, kyslý, pehovitý, doslova hnusný....a tak ho skrížim s Rubínom a čakajú v šľachtiteľskej stanici čo? Že to bude super kvalitná odroda? Určite to bude pehovité a ďalšie problémové jablko na trhu. Podľa mňa toto sú úplne bezperspektívne pokusy. Ale možno je cieľom zavaliť trh novošľachtencami, tak to potom hej. Všetko čo trpí pehovitosťou malo byť pre dobro záhradkárov vylúčené z ďalšieho šľachtenia. Je to ako mor. Pomaly nebude z nových odrôd jablko, ktoré by netrpelo pehovitosťou, prenáša sa to na potomstvo a táto vada sa šíri ďalej a ďalej.
Šľachtenie nie je tak jednoduché, ako opisujete. A vôbec nefunguje tak, že niekto chce zlé vlastnosti odrôd skombinovať, aby boli nové odrody ešte horšie. Pán Přasličák to stručne vysvetlil. Pri šľachtení ide šľachtiteľ pri výbere rodičovského páru do istých kompromisov a chce preniesť na novú odrodu isté vlastnosti. Veľa sa do kultúrnych odrôd posledné roky primiešavajú gény rôznych divokých foriem, ktoré sú odolnejšie, majú voči niektorým chorobám rezistencie a pod., aby nové odrody boli menej náročné na chemické ošetrovanie. Stále je cieľ posilniť dobré alebo žiadané vlastnosti. Nie vždy sa to podarí, niekedy ani zo 100 semenáčikov nemá ideálny mix vlastností ani jeden, ale občas sa pritrafí podarená odroda (nie vždy práve so všetkými požadovanými vlastnosťami, nejde o genetické inžinierstvo, kde si nasekám dna ako potrebujem). Je to náročná práca, ktorá vyžaduje čas a väčšina semenáčikov je neperspektívna a vyradzuje sa. Preto u tých, čo sa do toho dajú bez silného pozadia s laboratóriom a financií, je to ešte ťažšie. O to je Sandra pre mňa väčší úspech. Vlastne to pekne bolo opísané, je to akoby rezistentná forma rubínu, čo je určite pokrok. A čo sa týka pehovitosti, stačí sa prísť pozrieť napríklad do sadu pri Slovensko-Maďarských hraniciach pred obcou Szemere, kde chodí jablká nakupovať väčšina okolia Košíc. Pre pôdne podmienky sú pehovité jablká aj tých odrôd, ktoré sú inde bezproblémové. Preto cca 50% úrody končí ako džús, mušt a základ pre cider. Ale stále ostane dosť pekných plodov na predaj. Neviem, čo by sa muselo krížiť, aby sme tento "mor" vykynožili.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Sandra

31 Aug 2023, 12:16

PeterS napísal:
31 Aug 2023, 09:49

Preto u tých, čo sa do toho dajú bez silného pozadia s laboratóriom a financií, je to ešte ťažšie. O to je Sandra pre mňa väčší úspech. Vlastne to pekne bolo opísané, je to akoby rezistentná forma rubínu, čo je určite pokrok. A čo sa týka pehovitosti, stačí sa prísť pozrieť napríklad do sadu pri Slovensko-Maďarských hraniciach pred obcou Szemere, kde chodí jablká nakupovať väčšina okolia Košíc. Pre pôdne podmienky sú pehovité jablká aj tých odrôd, ktoré sú inde bezproblémové. Preto cca 50% úrody končí ako džús, mušt a základ pre cider. Ale stále ostane dosť pekných plodov na predaj. Neviem, čo by sa muselo krížiť, aby sme tento "mor" vykynožili.
Zo slov p. Přasličáka vyplynulo, že je to neregistrovaná odroda, skôr taký pokus o niečo, (rezistentný Rubín), rozdané priateľom, na otestovanie v ich podmienkach. Odkiaľ beriete presvedčenie, že Sandra je úspech? Je to úspech len preto, že sa pokúsil drobný šľachtiteľ niečo vyšľachtiť bez veľkej podpory? Ak je to tak, tak o kvalitách jablka to nevypovedá nijak. Viac sa k samotnej Sandre vyjadrovať nebudem, nemám k tomu viac čo povedať. A lamentovať nad tým kam smeruje šľachtenie ako celok, to by bolo na inú tému.
Hawkeye
Príspevky: 2419
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Sandra

31 Aug 2023, 12:32

IgorML napísal:
31 Aug 2023, 12:16
PeterS napísal:
31 Aug 2023, 09:49

Preto u tých, čo sa do toho dajú bez silného pozadia s laboratóriom a financií, je to ešte ťažšie. O to je Sandra pre mňa väčší úspech. Vlastne to pekne bolo opísané, je to akoby rezistentná forma rubínu, čo je určite pokrok. A čo sa týka pehovitosti, stačí sa prísť pozrieť napríklad do sadu pri Slovensko-Maďarských hraniciach pred obcou Szemere, kde chodí jablká nakupovať väčšina okolia Košíc. Pre pôdne podmienky sú pehovité jablká aj tých odrôd, ktoré sú inde bezproblémové. Preto cca 50% úrody končí ako džús, mušt a základ pre cider. Ale stále ostane dosť pekných plodov na predaj. Neviem, čo by sa muselo krížiť, aby sme tento "mor" vykynožili.
Zo slov p. Přasličáka vyplynulo, že je to neregistrovaná odroda, skôr taký pokus o niečo, (rezistentný Rubín), rozdané priateľom, na otestovanie v ich podmienkach. Odkiaľ beriete presvedčenie, že Sandra je úspech? Je to úspech len preto, že sa pokúsil drobný šľachtiteľ niečo vyšľachtiť bez veľkej podpory? Ak je to tak, tak o kvalitách jablka to nevypovedá nijak...
Odrodu Sandra vyšľachtil súkromný šľachtiteľ pán Josef Buzrla.
Možno je to "drobný šľachtiteľ" podmienkami - to neviem.
Určite je to však "veľký šľachtiteľ" svojimi výsledkami. Sandra nie je ani zďaleka jediným jeho 'produktom'. Vysoká kvalita celého radu ďalších jeho odrôd bola bez akýchkoľvek pochybností preverená nielen pestovateľmi, ale aj poprednými umiestneniami na početných degustáciách.
Pán Buzrla si zaslúži nepochybne rešpekt, a podľa mňa aj úctu. 👍 H.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sandra

31 Aug 2023, 13:54

Já bych pana Buzrlu přestěhoval z Moravského Žižkova do Moravského Berouna. To aby jeho odrůdy prospívaly i v našich studených polohách :idea:
Napísať odpoveď