Jakou odrůdu vybrat

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jakou odrůdu vybrat

17 Dec 2022, 09:51

přasličák napísal:
17 Dec 2022, 08:20
Ještě krátce k odrůdě Honey Crisp. Samozřejmně po dvou létech plodnosti si netroufám tuto odrůdu hodnověrně hodnotit. Na komerční hodnocení po letitých zkušenostech moc nedám...
Tiež som mal zatiaľ len 2 úrody. Vzhľadom na bombastickú reklamu som očakával viac - najmä chuťovo. Plody boli veľké a oberal som ich čo najneskôr, takže termínom zberu to určite nebolo.

Honeycrisp je problematická odroda, to už uznávajú aj nezávislé zdroje v USA. V prílohe sú niektoré názory profesionálnych pestovateľov, ktoré nie sú práve lichotivé. Zdrojom je článok, na ktorý je odkaz na obrázku označenom čislom 2 (názov je "Odvrátená tvár Honeycrispu"). Niektoré údaje z neho sú preložené na foto 2. Ešte preložím niektoré komentáre profíkov k Honeycrispu (poznámka pre 'náčelníkov morálnej polície' z tohto aj iných fór: opakujem - nie sú to moje názory, ani nikoho z tohto fóra!) : Text na obrázku označenom č.1: "Je to ďaleko najťažšie pestovateľná odroda, akú som kedy mal". Text na obr. označenom č.3: "Rozmaznanček. Alternuje. Netoleruje horúčavy. Ľahko sa otláča. Problémový pre skladovanie. Ak by sa tieto charakteristiky objavili na konte akejkoľvek novovyšľachtenej odrody, nemala by nikdy opustiť výskumnú stanicu".

Tieto hodnotenia sú možno príliš príkre, ale ICH AUTORMI SÚ PROFESIONÁLNI PESTOVATELIA Z USA. Z mojej zatiaľ len krátkej skúsenosti: u mňa bol nástup rodivosti včasný, pehovitosť na Honeycrispe nebola, ani múčnatka či spálenie slnkom. Plody boli veľké, a keďže ich veľa zatiaľ nebolo, skládkové poruchy neviem signifikantne posúdiť. V podstate pestovateľsky výhrady zatiaľ nemám, ale chuťovo ma Honeycrisp ešte nestihol presvedčiť. Bude mať šancu v ďalších rokoch - u mňa pokračuje. Nikoho od pestovania Honeycrispu neodrádzam.

Každý nech si svoj názor naň vytvorí sám. To je aj môj obľúbený postup 😀. IH


Screenshot_20221217-091945_Chrome.jpg
Screenshot_20221217-092039_Chrome.jpg
Screenshot_20221217-092023_Chrome.jpg
Screenshot_20221217-091955_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu vybrat

17 Dec 2022, 15:14

Abych byl upřímný, úplně nerozumím, proč se kolem některých zahraničních odrůd točí tolik pozornosti a diskuzí. Chápu, že některé kontroverzní odrůdy (Fuji, Grany Smith, Braeburn) mají výjimečné vlastnosti - konzistenci, skladování, chuť... Za sebe mohu říci, že většina těch cizích jablek, co jsem odzkoušel, si trvalé místo na zahradě nenašla. Snad Elise, State Fair, Santana a pár dalších. Zato mezi zkoušenými českými odrůdami se našlo mnoho, bez nichž si dnes zahradu neumím představit (Bohemia, Desert, Rubinola, Angold, Sirius, Dione, Rozela, Vanda, Delor, Rubimeg, Merkur....a taky ten, co se o něm nemluví).
Škoda, že tolik pozornosti, jako Honey Crisp, nepřitahují nová tuzemská jablka jako Artiga, Benet, Antopa, Idapaz a jiné. Tipuji, že se do našich podmínek budou hodit lépe.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jakou odrůdu vybrat

17 Dec 2022, 15:44

vysloužil napísal:
17 Dec 2022, 15:14
...úplně nerozumím, proč se kolem některých zahraničních odrůd točí tolik pozornosti a diskuzí...
...Škoda, že tolik pozornosti, jako Honey Crisp, nepřitahují nová tuzemská jablka jako Artiga, Benet, Antopa, Idapaz a jiné...
Nuž, hovorí sa, že "doma nikto nie je prorokom".

Faktom ale je, že propagácia nových odrôd zo strany českých šľachtiteľských pracovísk je mizivá, takmer nulová. Keď v zahraničí vyšľachtia nejakú novú odrodu, takmer vždy ju sprevádza masívna reklama. Pritom tá odroda často ani zďaleka nedosahuje kvality tých českých (česť výnimkám).

Ďalším faktorom je "filatelizmus" - nutkavá túžba zohnať najnovšie novinky (aspoň ako štepy), čím exotickejšie - tým lepšie. Túto 'úchylku' máme v sebe asi všetci, aj keď s rôznou 'fenotypovou expresiou'. České odrody sú potom z tohto pohľadu asi o niečo menej atraktívne.

Ja mám v záhrade mix zahraničných a tuzemských odrôd s miernou prevahou tých prvých. Pôvod neriešim, kritériom je najmä kvalita. Priznám sa, že aktuálne mi frekvenciu pulzu oveľa viac zvyšujú nové střížovické a holovouské odrody (väčšinou ešte len s 'kódovým' označením) s polygénovou rezistenciou, než rôzne nové 'klony' alebo krížence Galy, Fuji či Braeburnu.

Nikomu ale neprikazujem, aby to pociťoval rovnako. 😀 IH
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Jakou odrůdu vybrat

17 Dec 2022, 19:21

"Ďalším faktorom je "filatelizmus" - nutkavá túžba zohnať najnovšie novinky (aspoň ako štepy), čím exotickejšie - tým lepšie. "
Tuto diagnozu mam jednoznacne aj ja, akurat v inej, kvetinovej oblasti. Kazdy rok si velmi velmi velakrat poviem ze uz nic neobjednam a ony ma tie prevazne zahranicne weby aj tak vzdy dostanu 😀
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu vybrat

17 Dec 2022, 21:32

Faktom ale je, že propagácia nových odrôd zo strany českých šľachtiteľských pracovísk je mizivá, takmer nulová. Keď v zahraničí vyšľachtia nejakú novú odrodu, takmer vždy ju sprevádza masívna reklama. Pritom tá odroda často ani zďaleka nedosahuje kvality tých českých...

A zdaleka nejde jen o jablka. Reklama na zahraniční zboží je drtivá. Hlavní zprávy v soukromých i veřejnoprávních médiích, veškeré tiskoviny, všude se zmiňuje, že do kin přichází Avatar 2. Takový filmový Honeycrisp. Efekty úžasné, příběh slabý. České Promlčeno je jako Andego. Na ČSFD 73%, ale kdo o něm ví?
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jakou odrůdu vybrat

17 Dec 2022, 23:09

Ten "boj" aké odrody pestovať, ten bol viditeľný už na starom fóre. Na jednej strane propagátori odrôd z ďalekého zahraničia, ktorí budú pestovať jablone kľudne aj v skleníku a proti nim pestovatelia domácich, t.j. českých odrôd, ktorí argumentujú tým, že miestne odrody sú lepšie prispôsobené miestnym podmienkam. Ja len uvažujem, že prečo takýto názorový boj neprebieha napr. pri marhuliach, broskyniach a ďalších iných ovocných druhoch, ale u jabĺk prebieha? Však napr. u marhúľ nikto nemá problém vysadiť odrodu zo zahraničia a pritom tu máme aj vlastné SK/CZ odrody a nikto to tak neprežíva, že sa sadia cudzie odrody, ale u jabĺk to bola na starom fóre doslova názorová bitka. Ja osobne nemám nič proti zahraničným odrodám jabĺk, teda tým z ďalekej cudziny, nijak ma tie odrody svojou prítomnosťou nedráždia 🙂Samozrejme, pod vplyvom starého fóra mám aj ja na záhrade dosť relatívne mladých českých odrôd. Ja k tomu pristupujem tak, že keď bude niečo dobre hodnotené inými, tak to možno vyskúšam aj u seba, bez ohľadu na pôvod. Ale áno, jablko z Nového Zélandu mi asi v ML prosperovať nebude, s tým tak nejak počítam. Z Kanady/ČR možno áno. Ale keď niekto chce pestovať jablko z NZ, tak nech si ho pestuje. Ži a nechaj žiť.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu vybrat

18 Dec 2022, 09:40

IgorML napísal:
17 Dec 2022, 23:09
Ten "boj" aké odrody pestovať, ten bol viditeľný už na starom fóre. Na jednej strane propagátori odrôd z ďalekého zahraničia, ktorí budú pestovať jablone kľudne aj v skleníku a proti nim pestovatelia domácich, t.j. českých odrôd, ktorí argumentujú tým, že miestne odrody sú lepšie prispôsobené miestnym podmienkam. Ja len uvažujem, že prečo takýto názorový boj neprebieha napr. pri marhuliach, broskyniach a ďalších iných ovocných druhoch, ale u jabĺk prebieha? Však napr. u marhúľ nikto nemá problém vysadiť odrodu zo zahraničia a pritom tu máme aj vlastné SK/CZ odrody a nikto to tak neprežíva, že sa sadia cudzie odrody, ale u jabĺk to bola na starom fóre doslova názorová bitka. Ja osobne nemám nič proti zahraničným odrodám jabĺk, teda tým z ďalekej cudziny, nijak ma tie odrody svojou prítomnosťou nedráždia 🙂Samozrejme, pod vplyvom starého fóra mám aj ja na záhrade dosť relatívne mladých českých odrôd. Ja k tomu pristupujem tak, že keď bude niečo dobre hodnotené inými, tak to možno vyskúšam aj u seba, bez ohľadu na pôvod. Ale áno, jablko z Nového Zélandu mi asi v ML prosperovať nebude, s tým tak nejak počítam. Z Kanady/ČR možno áno. Ale keď niekto chce pestovať jablko z NZ, tak nech si ho pestuje. Ži a nechaj žiť.
Jablka jsou přece jen dominantním ovocným druhem, který se pěstuje úplně všude. Troufám si říci, že zahrady na více než polovině území ČR (nevím jak na Slovensku), meruňkami osázené nejsou. Nepočítám blázny a nadšence, kteří sadí i tam kde to nejde (sám se k nim počítám). Mimoto většina úspěšných českých a slovenských meruněk (ty české co začínají na LE a slovenské na VE) ve skutečnosti tuzemské nejsou. Jde o americké hybridy, u nás proběhla jen selekce.
Samozřejmě každý nechť pěstuje co chce. Ovšem nikdo nemá zahradu nafukovací. Když pěstitel podlehne reklamě a vysadí zahraniční novinku, musí jiný stromek vykopat. Není to ani tak o tom, kde má odrůda svůj původ, jako spíš o vhodnosti jejího pěstování v našich podmínkách. Za sebe mohu říci, že mi rukama (zahradou) prošly stovky odrůd. Nějaký patriotizmus v tom nehrál žádnou roli, přesto většina odrůd, co zůstala, jsou ty tuzemské. Jen dodávám, že zdaleka ne všechny se osvědčily. Topaz, Lucy, Bonita, Karneval, Opál, Luna, Doris, Dolores, Resista, Karmína, Meteor a mnoho dalších tu místo nemají. Není to obvykle vina těch odrůd, nýbrž specifikum chladnější lokality.
Určitě nemá smysl torpidně trvat na Boikovu, Strýmce a Baumanově renetě. Ale rady typu "klidně vysaďte, zahraniční weby to chválí" bych bral s rezervou.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jakou odrůdu vybrat

22 Dec 2022, 09:10

Ivan Hlavatý napísal:
17 Dec 2022, 09:51
přasličák napísal:
17 Dec 2022, 08:20
Ještě krátce k odrůdě Honey Crisp. Samozřejmně po dvou létech plodnosti si netroufám tuto odrůdu hodnověrně hodnotit. Na komerční hodnocení po letitých zkušenostech moc nedám...
Tiež som mal zatiaľ len 2 úrody. Vzhľadom na bombastickú reklamu som očakával viac - najmä chuťovo. Plody boli veľké a oberal som ich čo najneskôr, takže termínom zberu to určite nebolo.
Honeycrisp je problematická odroda, to už uznávajú aj nezávislé zdroje v USA. V prílohe sú niektoré názory profesionálnych pestovateľov...

Ešte poznámka k odrode Honeycrisp.
Dostupné údaje o nej sú veľmi kontroverzné. Od absolútneho nadšenia po úplné zatracovanie. Už som napísal, že najlepšie je vytvoriť si naň vlastný názor (čo aj priebežne realizujem). V diskusiách padli aj také otázky, či je Honeycrisp z niektorých zdrojov naozaj 'originálny' Honeycrisp. Na to si netrúfam odpovedať. Avšak niektoré poznatky pestovateľov z diskusií sú prinajmenšom zvláštne.
V prílohe uvádzam (na foto 1,2) charakteristiku Honeycrispu od jeho predajcov. Udáva sa dozrievanie koncom septembra. Na foto 3 je konkrétna skúsenosť pestovateľa z 'totáčfóra' (ktorý Honeycrisp mimochodom veľmi chváli) - oberal ho začiatkom augusta (!). Medzi začiatkom augusta a koncom septembra sú takmer 2 mesiace. Iste - niečo ovplyvní aj poloha záhrady. Ale dvojmesačná diferencia je predsa len v rámci jednej odrody dosť neobvyklá...
Automaticky sa vynára (úplne legitímna!) otázka - máme všetci jeden a ten istý Honeycrisp ? IH


Screenshot_20221222-085612_Chrome.jpg
Screenshot_20221222-085641_Chrome.jpg
Screenshot_20221217-104032_Chrome.jpg
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Jakou odrůdu vybrat

22 Jan 2023, 12:32

Pozerám sa že by som ešte našiel jedno miesto na jabloň
Mám rubinolu ,Santana,merkur ,ligol,Admiral..na mm106 a golden na A2..+ nejaké prestepene
Premýšľam nad odrodu Red Jonaprince celkom sa mi páči z rozprávania ..premýšľal som aj nad Desertom ale v predaji nikde nieje ..ten Jonaprince má plantex ale na mm111 píšu o tomto podoniku že je dobrý do ľahšej pôdy ..máte niekto skúsenosť prosím s týmto podpnikom..na mm106 som Jonaprince nenašiel a mm111 v 460 mnm v ilovej pôde ..ako sa mu bude dariť neviem ..
BB kraj 465 mnm
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jakou odrůdu vybrat

22 Jan 2023, 12:47

Peb napísal:
22 Jan 2023, 12:32
Pozerám sa že by som ešte našiel jedno miesto na jabloň
Mám rubinolu ,Santana,merkur ,ligol,Admiral..na mm106 a golden na A2..+ nejaké prestepene
Premýšľam nad odrodu Red Jonaprince celkom sa mi páči z rozprávania ..premýšľal som aj nad Desertom ale v predaji nikde nieje ..ten Jonaprince má plantex ale na mm111 píšu o tomto podoniku že je dobrý do ľahšej pôdy ..máte niekto skúsenosť prosím s týmto podpnikom..na mm106 som Jonaprince nenašiel a mm111 v 460 mnm v ilovej pôde ..ako sa mu bude dariť neviem ..
Red Jonaprince nie je zlá voľba - aj vzhľadom na Vašu zostavu odrôd - odroda "jonagoldového" typu tam chýba. Jonagold a jeho mutácie patria k chuťovo najkvalitnejším odrodám. Red Jonaprince je mimoriadne krásne (foto) a tiež veľmi chutné jablko. Je veľmi podobný Jonagoredu, ale ešte o trošku krajšie vyfarbený, a predovšetkým - dozrieva o niečo skôr, takže do Vašej polohy je vhodnejší než Jonagored, ktorý je náročnejší na dĺžku vegetačnej doby. Nevýhodou - a nie nevýznamnou - je vysoká citlivosť na chrastavitosť jabloní, takže celkom bez fungicídov to možno nepôjde.
Čo sa týka podpníka MM111 - nemusíte mať obavy. Bujnosťou rastu je niekde medzi MM106 a A2, u mňa skôr bližšie k A2. Do Vašej polohy a pôdy je podľa mňa ešte vhodnejší než MM106, tvarovať Red Jonaprince na ňom by bolo vhodné ako štvrťkmeň alebo polokmeň. H.



Screenshot_20230122-131844_Chrome.jpg
Screenshot_20230122-131446_Chrome.jpg
Screenshot_20230122-131927_Chrome.jpg
Napísať odpoveď