Jakou odrůdu vybrat

jejda
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 12 Jan 2021, 12:49

Jakou odrůdu vybrat

11 Dec 2022, 23:33

Dobrý den,
s dovolením se vrátím k původnímu dotazu, jakkoli byla následná diskuze zajímavá:
Jakou z odrůd Honeycrisp, Orange crisp a Ghiva byste vybrali? Hlavní kritérium je chuť, asi co nejvic sladká, zajímavá a vhodnost do vyšší polohy.
Pěstuji HoneyCrisp ve 470 mnm. Vloni byla druhá úroda, i přes probírku stromek trochu přeplodil. Jablíčka byla chutná, ale nebyla moc sladká a nevím, jestli to bylo přeplozením nebo nevhodnou polohou. Vydržela ale v dobré kondici velmi dlouho a zjara (březen - duben) válcovala s přehledem ostatní odrůdy. Letos strom vynechal.
Domnívám se, že v 550 mnm bude tato odrůda dozrávat "s odřenýma ušima", podle roku. Pokud chcete něco spolehlivého, svěřil bych se zkušenostem MUDr. Vysloužila ;).
Jinak, pokud nevíte, co Vám chutná, zkuste se "vsomrovat" k nějakému pěstiteli z vyšší polohy, který bude mít trpělivost a dá Vám ochutnat ze své úrody. Možná si pak budete moct vybrat mezi jablečným peklem nebo nebem.
I ve vyšších polohách se dají vypěstovat chutná jablíčka, jen ty správné odrůdy pro náročnější podmínky většinou nenajdete ve školkách.

PS: Jazykový koutek:
vsomrovat se = slušně se vnutit, "vprosit se" - nenapadá mě český ekvivalent
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu vybrat

13 Dec 2022, 08:01

Barva odrůdy Beni Shogun Jiří ani u mne v 350 ti metrech není celočervená. Rovněž je mramorovaná. Má sklon střídat v plodnosti. Pěstuji ji přes 10 let a co na ni oceňuji je opravdu dřívější dozrávání této mutace oproti Fuji a její výborná chuť. Daní za tuto vlastnost ale je kratší doba skladovatelnosti, než u Fuji. Vloni jsem měl první plody na jiné rannější mutaci, na odrůdě Fuji September Wonder. Byla stejně chutná a pěkněji vybarvená.
Včera jsem ze sklepa vybral odrůdu Honey Crisp. Byl jsem hodně zklamán. Na plodech se již projevovaly skládkové choroby. Plody jsem měl sice přerostlé, ale po zkušenostech s náchylnosti této odrůdy rovněž na pihovitost ji zřejmně vyřadím z pěstovaného sortimentu. Počkám si na snad lepší křížence s touto odrůdou. Cosmic Crisp snad bude opravdu méně problematická, i když komerčním reklamám moc nevěřím.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Jakou odrůdu vybrat

13 Dec 2022, 10:02

přasličák napísal:
13 Dec 2022, 08:01
Barva odrůdy Beni Shogun Jiří ani u mne v 350 ti metrech není celočervená. Rovněž je mramorovaná. Má sklon střídat v plodnosti. Pěstuji ji přes 10 let a co na ni oceňuji je opravdu dřívější dozrávání této mutace oproti Fuji a její výborná chuť. Daní za tuto vlastnost ale je kratší doba skladovatelnosti, než u Fuji. Vloni jsem měl první plody na jiné rannější mutaci, na odrůdě Fuji September Wonder. Byla stejně chutná a pěkněji vybarvená.
Včera jsem ze sklepa vybral odrůdu Honey Crisp. Byl jsem hodně zklamán. Na plodech se již projevovaly skládkové choroby. Plody jsem měl sice přerostlé, ale po zkušenostech s náchylnosti této odrůdy rovněž na pihovitost ji zřejmně vyřadím z pěstovaného sortimentu. Počkám si na snad lepší křížence s touto odrůdou. Cosmic Crisp snad bude opravdu méně problematická, i když komerčním reklamám moc nevěřím.
Nemohu posuzovat z vlastní zkušenosti Mirku, vycházím z jen fotografií zveřenovaných zde a na jiných webech. Proto jsem z opatrnosti napsal, že se mi to vybarvení nějak nezdá. Měl jsem letos první úrodu menších strupatých jablíček Fuji Beni Shogun na roubu, foto zde viewtopic.php?f=13&t=662&start=10 a zrovna včera jedno ochutnal. Chuť tropického ovoce s ananasem byla překvapivá a velice příjemná. Fuji September Wonder mám naroubovanou, ale zatím neplodila. Nyní mám dilema, které odrůdy přeroubuji a které budu rozšiřovat. Vanessa a Briliant jsou na pěstování jisté , obě rané Fuji jsou zatím s otazníkem a Honey Crisp ( z Polska) to má u mne také spočítané.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jakou odrůdu vybrat

13 Dec 2022, 10:09

přasličák napísal:
13 Dec 2022, 08:01
...Včera jsem ze sklepa vybral odrůdu Honey Crisp. Byl jsem hodně zklamán. Na plodech se již projevovaly skládkové choroby. Plody jsem měl sice přerostlé, ale po zkušenostech s náchylnosti této odrůdy rovněž na pihovitost ji zřejmně vyřadím z pěstovaného sortimentu. Počkám si na snad lepší křížence s touto odrůdou...
Tiež nie som Honeycrispom nadšený - buď ho 'Amíci' prechválili, alebo - čo je možné - ten 'Honeycrisp', ktorý mám z Poľska, v skutočnosti nie je Honeycrisp...

Krížencov Honeycrispu je už viacero, otázkou je ich dostupnosť. Niektoré sa už ale u nás pestujú (napr. SweeTango či Cosmic Crisp). V dnešnom globalizovanom svete, navyše často nerešpektujúcom licenčné obmedzenia, je objavenie sa aj ďalších krížencov Honeycrispu u nás len otázkou času...
V prílohe uvádzam niektorých 'potomkov' Honeycrispu:

SweeTango: Honeycrisp x Zestar!
Wild Twist: Honeycrisp x Pink Lady
Ever Crisp: Honeycrisp x Fuji
Juici: Honeycrisp x Braeburn
Cosmic Crisp: Honeycrisp x Enterprise
SugarBee: Honeycrisp x neznámy opeľovač
Pazazz: Honeycrisp x neznámy opeľovač
Lucy Glo: Honeycrisp x Hidden Rose
Lucy Rose: Honeycrisp x Hidden Rose
Rave: Honeycrisp x MonArk
Triumph: Honeycrisp x Liberty
Crunch-A-Bunch: Honeycrisp x asi Goldrush
Karma: Honeycrisp x hybrid (Golden Delicious x Fuji)

IH
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu vybrat

13 Dec 2022, 17:54

Díky Ivane za informace. Swee Tango dlouho nevydrží. Ale je slušné, sladké. K některým z těch kříženců se snad dostanu. Na Cosmic Crisp je až bombastická reklama. Doufám, že to není jako s Honeycrispem. Pokud se nic nezmění, na podzim 2023 bych jej měl dostat. Vysazuje se už i v Německu.
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Jakou odrůdu vybrat

13 Dec 2022, 21:47

přasličák napísal:
13 Dec 2022, 17:54
Na Cosmic Crisp je až bombastická reklama. Doufám, že to není jako s Honeycrispem.
Už samotný název je bombastický. Jak to vlastně přeložit, asi vesmírné křupavé :-)
Gabriela

IP:  36.25

Jakou odrůdu vybrat

14 Dec 2022, 08:18

Honeycrisp se zdá, že je hodně tajuplné. Komunikovala jsem s panem, který má této odrůdy rovnou 3 stromky, 5lete, podnoz P60, pěstované v 200mnm a chuť prý výborná. Zdroj stromků Ostroh a Strážnice.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

15 Dec 2022, 16:13

Monsieur Anonymous - Agent du service de moeurs. ⬇️
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 16 Dec 2022, 10:39, upravené celkom 7 krát.
Neregistrovaný

IP:  168.30

Jakou odrůdu vybrat

15 Dec 2022, 17:15

Hlavna vec,ze aj vy ste chodil anonymne podpalovat na totac forum😇
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu vybrat

17 Dec 2022, 08:20

Ještě krátce k odrůdě Honey Crisp. Samozřejmně po dvou létech plodnosti si netroufám tuto odrůdu hodnověrně hodnotit. Na komerční hodnocení po letitých zkušenostech moc nedám. Každá liška si chválí svůj ocas. Vytáhl jsem ze sklepa plod této odrůdy, nafotil a zodpovědně zdegustoval.
Plod je postižen fyziologickou skvrnitosti, což se projevilo až na skladce. Je přerostlý, / 352 g /, možná i později sklizený, než bylo vhodné. Vzhledem rozhodně nezaujme. / Tmavý flek na druhé fotografii je stín z neodborného focení, na plodu nebyl./ Konzistence dužnivy pevná, výrazně chruplavá, velmi šťavnatá. Chuť sladce navinulá, silně aromatická, výborná. Tentokráte jsem necítil jistou kvasnou pachuť. Konzultoval jsem vlastnosti této odrůdy s Josefem Buzrlou, který s ní má podstatně delší zkušenosti. Zcela se shodl s mým pozorováním. Výborná chuť, doba skladovalnosti. Silný sklon k pihovitosti a skládkovým choribám. Případná kvasná příchuť podle něj je spojena s nevhodným termínem sklizně.
Sám již tuto odrůdu nepěstuje. Nechce provádět potřebné vápenaté postřiky. Hodně ji však použil při křížení a brzy se dočká jejich plodnosti.
Takže prozatimně - chuťově velmi zajímavá odrůda s velmi slušnou skladovatelnosti, která v některých podmínkách vykazuje fyziologické poruchy.
/ A to u mne dostala 4 postřiky Stopitem./
Prílohy
30. Honey Crisp..JPG
31. Honey Crisp..JPG
Napísať odpoveď