Fetiš menom 'shelf-life' ?

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Fetiš menom 'shelf-life' ?

27 Apr 2020, 16:16

Jablká patria medzi ovocie, ktoré sa vyznačuje niekedy až neuveriteľne dlhou dobou skladovateľnosti. Hovoríme samozrejme o niektorých zimných odrodách jabloní. Ak si uvedomíme, že máme jablká, ktoré odtrhneme koncom septembra alebo v októbri a koncom mája alebo dokonca v júni ich vyberieme z pivnice a konzumujeme, je to priam fascinujúce. Obzvlášť ak to porovnáme s marhuľami, broskyňami, slivkami, čerešňami, banánmi, pomarančami atď. Samozrejme, mám na mysli bežné pivnice, akými disponuje väčšina z nás, nehovoríme o ELO-skladoch s riadenou atmosférou a chladením. A aj v takýchto bežných pivniciach niektoré odrody jabĺk vydržia skladovanie po dobu až 8-9 mesiacov. Úžasné. Dĺžka skladovateľnosti čoraz viac zaujíma aj amatérskych záhradkárov a hrá dôležitú rolu pri ich rozhodovaní, akú odrodu zasadiť. Parameter shelf-life nie je ale samozrejme jediný, ktorým sa treba riadiť pri výbere odrôd. Optimálne je mať odrodovú skladbu rozvrstvenú tak, aby pokrývala plodmi obdobie od skorého leta do neskorej jari. Určite je ale potešujúce, ak v apríli či máji nájdeme v pivnici jablká v dobrej kondícii - tak vizuálne, ale najmä chuťovo. Dnes som spravil menšiu revíziu v mojej pivnici - niektoré odrody (nie všetky) sú na fotkách. V najlepšom stave sú (podľa očakávania) Admiral, Fuji, Braeburn a Idared, a tiež (trochu prekvapivo) aj Ligol, Lucy a Red Cap.
Údaj o 'shelf-life' by síce nemal byť akýmsi fetišom pre začínajúcich záhradkárov, ale určite je to jeden z významných faktorov pri rozhodovaní sa, ktorú odrodu si do svojej záhrady vybrať. IH
IMG_20200427_151911.png
IMG_20200427_152419.png
IMG_20200427_152145.png
IMG_20200427_151953.png
IMG_20200427_152235.png
IMG_20200427_152110.png
IMG_20200427_152310.png
IMG_20200427_152623.png
IMG_20200427_152711.png
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Fetiš menom 'shelf-life' ?

27 Apr 2020, 17:25

Producenti a prodejci ovoce na ten fetiš jdou právě z toho druhého konce - vylepšují skladovací poměry. V pátek jsem byl na farmářském trhu - konečně se otevřely - a koupil jsem si (ano, až tak hluboko jsem klesl) pár jablek. Mezi jinými Šampion, a byl to opravdu Šampion, ne přejmenovaný Idared. Jablko, které málokdy vydrží přes Vánoce. Klimatizované sklady, řízená atmosféra, to jsou těžké kalibry.
Z mého sklepa mu mohl konkurovat jen Admirál, víc nic.
roman
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Fetiš menom 'shelf-life' ?

27 Apr 2020, 21:21

Ivan Hlavatý napísal:
27 Apr 2020, 16:16
V najlepšom stave sú (podľa očakávania) Admiral, Fuji, Braeburn a Idared, a tiež (trochu prekvapivo) aj Ligol, Lucy a Red Cap.
Škoda, že jste ještě nevyfotil Idared, porovnal bych ho s tím co se prodává v obchodech.
vysloužil napísal:
27 Apr 2020, 17:25
Mezi jinými Šampion, a byl to opravdu Šampion, ne přejmenovaný Idared. Jablko, které málokdy vydrží přes Vánoce. Klimatizované sklady, řízená atmosféra, to jsou těžké kalibry.
Z mého sklepa mu mohl konkurovat jen Admirál, víc nic.
Mám stejnou zkušenost, asi před dvěma týdny jsem koupil ze zvědavosti pár Šampionů v Bille a myslel jsem si, že budou přezrálé. Omyl, chuťově byl vynikající, pak jsem litoval, že jsem jich nekoupit víc.
Sáša

IP:  230.39

Fetiš menom 'shelf-life' ?

28 Apr 2020, 10:31

Zrovna v minulých dnech jsem vybírala nové jablůňky do nové zahrádky, a přiznávám že parametr shelf life jsem zcela opomíjela. Ani ne tak proto že bych nechtěla přebytky uskladnit , ale protože většina těch tahounů co vydrží v děbničkách v pivnici jsou pozdě zrající .. U nás nad 600mnm dozrají říjnová či listopadová jablka jen za opravdu dobrého roku. Většinu z vámi jmenovaných jsem přebírala desetkrát zprava zleva, a s těžkým srdcem vyřadila.. taky proto, že některé z nich jsou vhodné jen do teplých lokalit a/nebo jsou náročné na chemickou ochranu. Na to ale přijde amatér většinou až po tom, co se nejdřív spálí :-)

Ale je fakt, že pár odrůd "to by bylo ono" neměli už skladem, tak si nechávám trochu místa na pár kousků ještě na podzim, a budu tady sledovat tipy ..

Mimochodem, za předpokladu že dodavatel stromky ještě zašle, prostokořenné a odrbané (tady už jsou rané jabloně olistěné a mají poupata) - čím podpořit ujmutí, když už je sakra pozdě? Mimo extra velkou jámu s prokypřenou hlínou, zalévat a zalévat zalévat a samozřejmě povýsadbový zástřih...? Jde m26ky
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Fetiš menom 'shelf-life' ?

28 Apr 2020, 12:54

U nás nad 600mnm dozrají říjnová či listopadová jablka jen za opravdu dobrého roku. Většinu z vámi jmenovaných jsem přebírala desetkrát zprava zleva, a s těžkým srdcem vyřadila..

Paní Sášo, přemýšlíte správným směrem, ale není třeba se bát až tolik. Samozřejmě, na ty nejnáročnější špeky dr. Hlavatého (Golden,. Jonathan, Fuji, Lucy,...) je asi lepší zapomenout, nicméně i pro pěstitele z vysočiny je nabídka dost široká. Vězte, že v Podunajské nížině žádná listopadová jablka nerostou, dokonce i ta říjnová jsou často sklizena již v září.

...taky proto, že některé z nich jsou vhodné jen do teplých lokalit a/nebo jsou náročné na chemickou ochranu. Na to ale přijde amatér většinou až po tom, co se nejdřív spálí :-)

Svatá pravda. Proto si myslím, že jste to neuchopila za nejlepší konec. Když amatér přijdena to, že se spálil (což je nejpozději po několika prvních sklizních), přeroubuje nevhodnou odrůdu nějakou odolnější (zimě i chorobám) a jde se dál. Když vysadíte všechno na m26 a ono to dobře neporoste, moc možností nemáte.
Když jdu náhodou koupit jabloň, moje první otázka zní: "Co máte na ádvojce?"


Mimochodem, za předpokladu že dodavatel stromky ještě zašle, prostokořenné a odrbané (tady už jsou rané jabloně olistěné a mají poupata) - čím podpořit ujmutí, když už je sakra pozdě?

Prodávané stromky v tuto dobu (s výjimkou broskvoní) jsou většinou uskladněné tak, že narašené nejsou, takže se ujímají dobře. Rozhodně není "sakra pozdě". Zálivka je samozřejmostí.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Fetiš menom 'shelf-life' ?

28 Apr 2020, 20:25

"Vězte, že v Podunajské nížině žádná listopadová jablka nerostou, dokonce i ta říjnová jsou často sklizena již v září. "

Nie tak celkom. Nájdu sa odrody, ktoré ignorujú že rastú na teplej a slnečnej Podunajskej nížine a oberám ich až v októbri, prípadne až začiatkom novembra. Veľa ich ale nie je - Fuji, Ligol, Braeburn, Topaz, Karneval, Idared, Granny Smith, Jonalord, Florina, Jonagored...
Niektoré 'skoré zimné' odrody sa ale už u nás stali 'neskoro letnými' - Bohemia, Rubín, Gold Bohemia... Cenné sú tie odrody, ktoré síce oberám relatívne skoro, ale na ich skladovateľnosti sa to neprejaví (Merkur oberám začiatkom sept., vydrží do febr.až marca, Rubinolu v polovici sept.- v pivnici ju mám ešte teraz, o Admirale ani nevravím - koniec sept., vydrží do júna). IH
Sáša

IP:  230.39

Fetiš menom 'shelf-life' ?

28 Apr 2020, 21:55

Tak to jste mě pane Vysloužile uklidnil, je fakt že profíci asi ví co dělají, že budou mít stromky uskladněné dobře. Konec konců během dne, dvou uvidím sama, už je odesílají. Já myslela, že už je sakra pozdě, když jsem viděla na Brněnsku minulý týden všecko v květu..

Ty m26tky kvůli zahrádkářské kolonii. Taky jsem vyrostla tam, kde co není ádvojka, antonovka, ptačka nebo myrobalán, to není strom :-) Ale nové výzvy mě nutí se učit.. No uvidíme jestli na to roubování ještě nedojde..

A k teorii pana Hlavatého, máte pravdu s tím šelflajfem, jen u mě je to naopak, potěší mě to až na konci vybíracího procesu.. Když už jsem našla něco, co tu vydrží mrazy a nebude moc háklich na ochranu, tak zpětně koukám že je to fajn, kdyby něco zbylo tak to vydrží hóódně dlouho. A to je přidaná hodnota, co potěší..

A pro zasmání, ač to nebyl žádný úmysl, tak hlavní rozhodnutí jestli danou odrůdu "nechat nebo vyřadit" padlo po přečtení vlastností jednotlivých odrůd na Databázi odrůd ovocných plodin pana Vysloužila a starší zápisky na staré zahradě od pana Hlavatého :-) došlo mi to až dnes, že jde o vás dva co si tu s vámi o tom píšu.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Fetiš menom 'shelf-life' ?

28 Apr 2020, 22:25

Pokud zahradničíte v kolonii, je asi opravdu lepší se zaměřit na menší tvary stromků. Na druhé straně se můžete poohlédnout, které odrůdy prospívají sousedům.
Sáša

IP:  230.39

Fetiš menom 'shelf-life' ?

29 Apr 2020, 15:13

Ještě se zeptám - zcela mimo základní téma, ale tady si to snad můžu dovolit a nechce se mi přepisovat historii do nového tématu - na přenos nemocí u stromků. Mám základní neznalost jak se nemoci stromků přenášejí. Větrem ze stromu na strom? Spórami?

Důvod je následující. Mezi naobjednanými rezistenty a celkem mrazuodolnými odrůdami, které se do nové zahrádky v kolonii hodí, jsem na poslední chvíli udělala vývrtku a z nostalgie přiobjednala jedno Ontario. Zcela do zimy nevhodné, neodolné a středně náchylné k nemocem. A váhám zda si ho nedat na svoji zahrádku u domu, mezi nerezistentní srdcovky a do sousedství starých stromů napadených vším možným u sousedů. Jako správný Vzpomínač. Anebo zda se zachovat racionálně a dát ho do bezpečí kolonie, kde bude mezi mými rezistenty, kde k nejbližším ovocným stromkům to má tak 40 metrů, a cca 20 metrů od bříz a smrků. A narazila jsem na bazální neznalost, jak se přenáší nemoci stromů (zda je moje úvaha o "bezpečném místě" v kolonii správná). Pokud by riziko bylo v obou místech stejné, tak není o čem přemýšlet a dám si ho k domu...

Druhým důvodem je Jonatán, kterého jsem vyřadila jako nevhodného, ale babička si na něj stále myslí, takže je ve hře pro podzimní várku stromečků do kolonie.. Pokud by byla teorie o relativním bezpečí správná, tak byl byl v příštím kole jasnou volbou.
roman
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Fetiš menom 'shelf-life' ?

29 Apr 2020, 16:15

Ontário i Jonatán jsou silně náchylné k padlí. Mám obě odrůdy a už jsem stromky před květem proti padlí stříkal.

Padlí se může vyskytnout ale i na rezistentu, spíše v malé míře, včera jsem našel jednu větvičku napadenou padlím na Rubinole.
Podhoubí padlí jabloňového přezimuje v listových a květních pupenech. Přibližně od druhé poloviny května až do července dochází k přenosu výtrusů větrem. K rozvoji padlí jabloňového přispívají střídavé teploty v rozmezí 22–25 °C a relativní vlhkost vzduchu. Jsou-li silné deště, šíření spor je značně redukováno. V průběhu léta se někdy také objevuje padlí na spodní straně listů. Nebezpečí infekce trvá od června až do poloviny července.
Napísať odpoveď