Stromky na M7

Neregistrovaný

IP:  229.10

Stromky na M7

18 Nov 2022, 20:28

To Vám tedy ve školce nacpali skvělou odrůdu výborné chuti. Kdybych měl volbu mezi Goldenem a Heliodorem, vyhrál by to Heliodor. Ale jinak Golden je taktéž dobrý.. Je ale fakt, že Heliodor mám nasazený v nížině JM. Jaký je třeba ve středních polohách, nevím.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Stromky na M7

18 Nov 2022, 20:39

Návštěvník napísal:
18 Nov 2022, 20:28
To Vám tedy ve školce nacpali skvělou odrůdu výborné chuti. Kdybych měl volbu mezi Goldenem a Heliodorem, vyhrál by to Heliodor. Ale jinak Golden je taktéž dobrý.. Je ale fakt, že Heliodor mám nasazený v nížině JM. Jaký je třeba ve středních polohách, nevím.
No moje požadavky na plody hlavně jabka v zahradě jsou poměrně jednoduché :D chutově, aby byly sladké nebo aspoň sladší, ne příliš tvrdé, ale ani ne styl průsvitné letní (něco ve stylu Rubín), a stromy bych chtěl tvarovat nějak na tento způsob, co jsem našel na webech a to se snad naučím za běhu časem :)
6.04_OS.jpg
. Docela by mě zajímalo za jak dlouho by mohly, pokud se bude dařit, třeba ty jabloně na M7 docílit takového vzrůstu. Teda počítám, že na té M7 to je reálné.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Stromky na M7

18 Nov 2022, 20:46

Sazenička napísal:
18 Nov 2022, 19:58
Celkově mě ale všichni od hrušek odrazují.
V 320 m s hrušněmi problém nebude - tam to může omezit jen horší půda. Tady jsme historická hrušková oblast v 370 m.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Stromky na M7

18 Nov 2022, 21:09

Mikeš13 napísal:
18 Nov 2022, 20:46
Sazenička napísal:
18 Nov 2022, 19:58
Celkově mě ale všichni od hrušek odrazují.
V 320 m s hrušněmi problém nebude - tam to může omezit jen horší půda. Tady jsme historická hrušková oblast v 370 m.
Po okolí je kolem cest hrušek nespočet, určit odrůdu nejsem ale schopen. Prakticky na pozemku bych ani nemusel žádnou mít, když si mohu nasbírat kolem cest volně plody chutné a kvalitní na konzum. Přesto bych rád nějakou měl, ono i původně mi tu rostly dvě, bohužel už natolik přestárlé, že musely dolů.
1668802053827.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Stromky na M7

19 Nov 2022, 08:36

Tak teď po všech dobře míněných radách musíte mít v hlavě asi zmatek. Berte všechny pouze jako doporučení. Hodnotíme to všichni podle svých podmínek. Pokud již máte nakoupené a dokonce zasazené stromky, já osobně již bych je nevyměňoval. Ze situačního plánku nějaké zásadní chyby nevidím. Nadmořská výška 320 metrů rozhodně není nijak limitující. A dokonce jižní svah je bonus. Průměrné teploty tam bývají vyší, než na rovině. Otázkou bývá možnost doplňkové závlahy u mělce kořenících stromů. Pokud jste zvolil některé odrůdy, které jsme moc nedoporučovali, musíte věnovat větší úsilí agrotechnice. Heliodor u Vás dozraje. Je potřeba u něj dělat důkladné probírky plůdků v červnu. Tím potlačíte sklon ke střídavé plodnosti a možnost zdrobňování plodů. Sklizňová zralost u této odrůdy bude později, tipuji tak ve třetí dekádě října.
Spartan dozraje u Vás rovněž. V pozdějších létech budete muset pravidelně obměňovat staré rodivé dřevo, aby jste zachoval kvalitu. Samozřejmně dělat probírku plůdků a nějakou ochranu proti strupovitosti. Chuťově pěkně narostlý plod Spartanu není vůbec špatný. Má velmi silnou, kamarád říká plechovou, slupku, takže se celkem dobře skladuje. Hruška Dicolor je uváděna jako raně zimní odrůda. U mne nevydržela nikdy ani do Vánoc. Je pěkně zbarvená, zelonočervená, po vyzrání žlutočervená. Mně osobně celkem chutnala, ale MUDr. Hlavatý to trefil, velice zdrobňuje. A to i po probírce. / Každoročně však vidím na výstavě Hortikomplex Olomouc v expozici profesionálních pěstitelů plody odrůdy Dicolor pěkně velké, pravděpodobně je to dasaženo perfektní výživou./ Co se týče hrušní, problémem je rez hrušňová. Pokud jsou v okruhu 300 metrů vysazeny vnímavé druhy jalovce / čínský, prostřední, sabina/, je potřeba chemická ochrana. Hrušně na kdouloni postříkáte, na semených podnožích v pozdějších létech obtížně / Pokud nemáte motorový rosič/.
Uvadíte, že díry jste vykopal velké. Pokud máte pod ornicí kamenitou půdu, je to velice vhodné. Semené podnože by si poradily, horší by to bylo se slabě rostoucími podmožemi. V náčrtku máte uvedenou "Morelu" Althanovou na Myrobalánu. Althanova je renklóda / ryngle /. Slovo morela je polsky meruňka.
A pokud ještě mohu jedno doporučení. Lepší je napřed se radit a pak nakupovat a sadit. Ale podle pečlivosti, jak k výsadbě přistupujete předpokládám, že vše potřebné se brzy naučíte. Praktické zkušenosti se získávají postupně. Je potěšitelné, že se na fóru najde spousta přátel, ochotných poradit.Rád se učím od ostatních, kteří to umí. A těch je tu spoustu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Stromky na M7

19 Nov 2022, 09:31

Pán 'Začátečník', v tom Vašom plániku máte pri jednom strome napísané "Morela anthonova, Myrobalán".
Nedáva to príliš zmysel: Morela (neskorá) je višňa. Antonovka je jabloň. Existuje ringlota, tá sa ale volá Althanova. Morela po poľsky znamená 'marhuľa'. Takže trochu chaos...

Keďže tam je uvedený myrobalán, je zrejmé, že ide o kôstkovinu. Pozrite sa prosím ešte raz dôkladne na štítok toho stromu, či je to teda višňa (Prunus cerasus), alebo slivka-ringlota (Prunus domestica). IH

Screenshot_20221119-092539_Chrome.jpg
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 19 Nov 2022, 09:38, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Stromky na M7

19 Nov 2022, 09:36

přasličák napísal:
19 Nov 2022, 08:36
Tak teď po všech dobře míněných radách musíte mít v hlavě asi zmatek. Berte všechny pouze jako doporučení. Hodnotíme to všichni podle svých podmínek. Pokud již máte nakoupené a dokonce zasazené stromky, já osobně již bych je nevyměňoval. Ze situačního plánku nějaké zásadní chyby nevidím. Nadmořská výška 320 metrů rozhodně není nijak limitující. A dokonce jižní svah je bonus. Průměrné teploty tam bývají vyší, než na rovině. Otázkou bývá možnost doplňkové závlahy u mělce kořenících stromů. Pokud jste zvolil některé odrůdy, které jsme moc nedoporučovali, musíte věnovat větší úsilí agrotechnice. Heliodor u Vás dozraje. Je potřeba u něj dělat důkladné probírky plůdků v červnu. Tím potlačíte sklon ke střídavé plodnosti a možnost zdrobňování plodů. Sklizňová zralost u této odrůdy bude později, tipuji tak ve třetí dekádě října.
Spartan dozraje u Vás rovněž. V pozdějších létech budete muset pravidelně obměňovat staré rodivé dřevo, aby jste zachoval kvalitu. Samozřejmně dělat probírku plůdků a nějakou ochranu proti strupovitosti. Chuťově pěkně narostlý plod Spartanu není vůbec špatný. Má velmi silnou, kamarád říká plechovou, slupku, takže se celkem dobře skladuje. Hruška Dicolor je uváděna jako raně zimní odrůda. U mne nevydržela nikdy ani do Vánoc. Je pěkně zbarvená, zelonočervená, po vyzrání žlutočervená. Mně osobně celkem chutnala, ale MUDr. Hlavatý to trefil, velice zdrobňuje. A to i po probírce. / Každoročně však vidím na výstavě Hortikomplex Olomouc v expozici profesionálních pěstitelů plody odrůdy Dicolor pěkně velké, pravděpodobně je to dasaženo perfektní výživou./ Co se týče hrušní, problémem je rez hrušňová. Pokud jsou v okruhu 300 metrů vysazeny vnímavé druhy jalovce / čínský, prostřední, sabina/, je potřeba chemická ochrana. Hrušně na kdouloni postříkáte, na semených podnožích v pozdějších létech obtížně / Pokud nemáte motorový rosič/.
Uvadíte, že díry jste vykopal velké. Pokud máte pod ornicí kamenitou půdu, je to velice vhodné. Semené podnože by si poradily, horší by to bylo se slabě rostoucími podmožemi. V náčrtku máte uvedenou "Morelu" Althanovou na Myrobalánu. Althanova je renklóda / ryngle /. Slovo morela je polsky meruňka.
A pokud ještě mohu jedno doporučení. Lepší je napřed se radit a pak nakupovat a sadit. Ale podle pečlivosti, jak k výsadbě přistupujete předpokládám, že vše potřebné se brzy naučíte. Praktické zkušenosti se získávají postupně. Je potěšitelné, že se na fóru najde spousta přátel, ochotných poradit.Rád se učím od ostatních, kteří to umí. A těch je tu spoustu.
No přiznám se Vám, že co jsem postavil domek, je to další pro mě rozhodování co kde nasadit. Jsme stavař a tak vždy chci +- vědět jak bude vypadat finální výsledek, ale to u přírody asi nejde :D Hlavu mám teda zamotanou fest :D Minulý rok jsem prvně navštívil školku a prostě vzal co mi dali, požadavek menší strom a sladké plody. Dostal jsme tedy asijskou hrušku a 3 stromky na M26 (to jsem ještě netušil co to je), během zimy a léta jsem začal přemýšlet o dosazení dalších stromků a najednou jsem zjistil, že ty moje jsou spíš vřetena a budou spíš takové prcky. Takže jsem začal zjišťovat podnože a jel opět do školky s požadavkem na větší stromky a už byl na pozemku Spartan M7. No a zbytek ten už jsme vybral sám podle internetu, diskuzí a doporučení na nich :D Výhodu mám v tom, že závlahu mám zajištěnou bych řekl bez problémovou, u domu 8 m3 podzemní nádrž coby kamenem dohodil od stromků, takže o vodu nouze není a i zalévání mi nečiní žádnou námahu. Co se týče podloží tak v mém případě je podorniční zem jílovatá někde více někde méně, ale už jsem viděl těžší jíl, než co mám já. I v důsledku toho jsem prakticky nepokračoval s výběrem podnože M26. S tou althanovou jsem se překlik je to ryngle samozřejmě, ještě jsme šel na jisto zkontrolovat štítek :D Jsme rád, že jsem trefil zrovna na toto fórum, protože možná kdybych dříve přišel mohl jsme si ušetřit momentální zmatky kolem výsadby :D Každopádně nějak vnitřně jsem přesvědčen na výměnu Spartana, protože bych nerad v budoucnu bojoval s něčím co jsem si ani nevybral :) Teď otázka co přesunout nebo co doplnit ?
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Stromky na M7

19 Nov 2022, 09:38

Ivan Hlavatý napísal:
19 Nov 2022, 09:31
Pán 'Začátečník', v tom Vašom plániku máte pri jednom strome napísané "Morela anthonova, Myrobalán".
Nedáva to príliš zmysel: Morela (neskorá) je višňa. Antonovka je jabloň. Existuje ringlota, tá sa ale volá Althanova. Morela po poľsky znamená 'marhuľa'.

Keďže tam je uvedený myrobalán, je zrejmé, že ide o kôstkovinu. Pozrite sa prosím ešte raz dôkladne na štítok toho stromu, či je to teda višňa, alebo slivka-ringlota. IH


Screenshot_20221119-092539_Chrome.jpg
Máte pravdu pojmenování mi tam nějak skočilo z višně a ještě jsem zkomolil odrůdu :D Správně dle štítku ALTHANOVA - Ryngle na Myrobalán, mám info ze školky že doroste max do 4 m, je uvedeno Vřeteno - prostokořenné.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Stromky na M7

19 Nov 2022, 09:46

Sazenička napísal:
19 Nov 2022, 09:38
...Správně dle štítku ALTHANOVA - Ryngle na Myrobalán, mám info ze školky že doroste max do 4 m, je uvedeno Vřeteno - prostokořenné.
V škôlke trochu z výšky ubrali, zrejme aby ste kúpili...
Na myrobaláne bude mať Althanova tendenciu tie 4 metre dosť výrazne presiahnuť. Samozrejme, dá sa výška stromu regulovať (do istej miery) aj rezom. Ak ste ale chceli Althanovu do 4 metrov, tak ten myrobalán nie je práve ideálna voľba.

Ešte posledná "rada": ukončite už 'konzultácie', pretože ďalšie a ďalšie rady a názory Vám ešte viac budú zamotávať hlavu. V istom bode to treba 'uťať' a rozhodnúť sa sám. Ten bod už zrejme nastal. IH
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Stromky na M7

19 Nov 2022, 10:00

Ivan Hlavatý napísal:
19 Nov 2022, 09:46
Sazenička napísal:
19 Nov 2022, 09:38
...Správně dle štítku ALTHANOVA - Ryngle na Myrobalán, mám info ze školky že doroste max do 4 m, je uvedeno Vřeteno - prostokořenné.
V škôlke trochu z výšky ubrali, zrejme aby ste kúpili...
Na myrobaláne bude mať Althanova tendenciu tie 4 metre dosť výrazne presiahnuť. Samozrejme, dá sa výška stromu regulovať (do istej miery) aj rezom. Ak ste ale chceli Althanovu do 4 metrov, tak ten myrobalán nie je práve ideálna voľba.

Ešte posledná "rada": ukončite už 'konzultácie', pretože ďalšie a ďalšie rady a názory Vám ešte viac budú zamotávať hlavu. V istom bode to treba 'uťať' a rozhodnúť sa sám. Ten bod už zrejme nastal. IH
Přesně jak píšete, ono hlavně jsme chtěl mít jistotu, že rozestupy jsou zvoleny ok, abych v budoucnu nenarazil na problém neřešitelný a nemusel nějak razantně řezat ty stromky. Ostatní jsem pochopil, že je individuální věc a 100 lidí 100 .... . Moc děkuji za cenné počáteční informace a na jaře se případně budu ozývat s radou na střih, pokud nenajdu někoho v okolí kdo by mě do toho zasvětil.
Napísať odpoveď