Stromky na M7

Začatečník

IP:  60.7

Stromky na M7

18 Nov 2022, 16:35

Dobrý den,


v současné době mám v plánu vysadit na zahradě u rodinného domu jabloně ( Rubín, Heliodor, Rozela, Sparťan a Matčino) vše na podnoži M7 rozestupy jsem zvolil mezi kmeny 4,5 m + letní Piros na podnoži M26 tam počítám s odstupem cca 2,5 m od plotu. Má představa je, že se naučím pěčovat o stromky a vše kolem za běhu.

Zajímalo by mě, ale zda už máte někdo něco výše uvedeného na zahradách více let a jaký tvar lze na této podnoži docílit, mým cílem by bylo čtvrtkmen a nějaký tvar pěkné koruny výšky max. do 3,5 - 4 m, tak aby se dalo pod stromy sekat.
Neregistrovaný

IP:  10.132

Stromky na M7

18 Nov 2022, 18:14

Začatečník napísal:
18 Nov 2022, 16:35
.... a jaký tvar lze na této podnoži docílit, mým cílem by bylo čtvrtkmen a nějaký tvar pěkné koruny výšky max. do 3,5 - 4 m, tak aby se dalo pod stromy sekat.
Takový jaký si zapěstujete, tzn. v jaké výšce už chcete mít větve.
čtvrtkmen - kmínek 80 - 120 cm,
polokmen - kmínek 120 - 150 cm,
vysokokmen - kmínek nad 170 cm.
přasličák
Príspevky: 1595
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Stromky na M7

18 Nov 2022, 18:22

Pokud chcete odpověď na zvolené odrůdy, je třeba uvést polohu. / Nadmořskou výšku, svah či údolí, lokaci. Třeba zrovna Heliodor bych rozhodně nevysazoval do vyších poloh. Máte nějaký zvláštní důvod, proč chcete vysadit i odrůdu Spartan ? Nemám nic proti této odrůdě. Ale pro začátečníka není zrovna moc lehká. Kvalitní plody v pozdějších létech má zejména v horších polohách jen na mladém dřevě. Na starém plody zdrobňují. Co se týče sponu výsadby, s podnoží M7 nemám žádné zkušenosti, ale myslím si, že pro Váš zámysl by mohla vyhovovat. Spon 4 a půl metru bude jistě dostačující, celková výška podle odrůd by mohla být kolem čtyřech až pěti metrů. Aby jste pod stromy mohl sekat, zvolíte i výšku založení korunky. Pokud sekáte traktorkem, doporučuji větší výšku kmene, než je 80 cm. Pro sekačku je to dostačující.
Lída
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Stromky na M7

18 Nov 2022, 18:54

Myslím, že to budou Beskydy, 450m n.m., jižní svah a jílovitá půda. Alespoň tak to tazatel uváděl na starém fóru.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Stromky na M7

18 Nov 2022, 18:57

zahrada1.jpg
přasličák napísal:
18 Nov 2022, 18:22
Pokud chcete odpověď na zvolené odrůdy, je třeba uvést polohu. / Nadmořskou výšku, svah či údolí, lokaci. Třeba zrovna Heliodor bych rozhodně nevysazoval do vyších poloh. Máte nějaký zvláštní důvod, proč chcete vysadit i odrůdu Spartan ? Nemám nic proti této odrůdě. Ale pro začátečníka není zrovna moc lehká. Kvalitní plody v pozdějších létech má zejména v horších polohách jen na mladém dřevě. Na starém plody zdrobňují. Co se týče sponu výsadby, s podnoží M7 nemám žádné zkušenosti, ale myslím si, že pro Váš zámysl by mohla vyhovovat. Spon 4 a půl metru bude jistě dostačující, celková výška podle odrůd by mohla být kolem čtyřech až pěti metrů. Aby jste pod stromy mohl sekat, zvolíte i výšku založení korunky. Pokud sekáte traktorkem, doporučuji větší výšku kmene, než je 80 cm. Pro sekačku je to dostačující.

Toho Spartana mi tak nějak jako prvního dali v naši Ovocné školce původně jsem chtěl Rajku, Rozelu a Admirála a ty nebyly. Až jsem ho zasadil, tak jsme se dočetl, že to nemusí být úplně dobrý tah pro mně a vy mi to teď i potvrzujete, pořád ho mohu vyměnit. Mám tak nějak svůj plán sadby s tím, že v zemi už je Spartan a Asijská hruška, ale nic co by se nepřesadilo ještě. Jedná se n.m.v. 320 m, jižní svah, v létě poměrně horko, slunečno a sucho , půda hutná jilovitá, vrchovka cca 20 cm. Pozemek na vrcholku, větrno. Jámy kopu docela velké a snažím se půdu obohatit substrátem. Chtěl bych docílit toho, že ve spodní části zahradě budu mít stromy v zatravněné části zahrady s tím, že by měly být ty vyšší u hranice a směrem k domu nižší. V levo zahrady k cestě tam mužou být stromy už vetší to nevadí. Možná Vás podle mého náčrtku něco napadne co bije do očí a je špatně :) Budu moc rád. Každopádně Dicolor jsem zvolil jako takový pokus a M26 jsem chtěl dát do místa kde by neměl být nějak velký strom, ale spíš letní jablíčka přímo konzumní ze stromu, toto lze ještě upravit případně za letní na něčem na M7 třeba místo toho spartana. Nejde mi ani tak o skladování, jako hlavně o konzum pro rodinu a využití zahrady nejenom na trávu.
Naposledy upravil/-a Sazenička v 18 Nov 2022, 19:02, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Stromky na M7

18 Nov 2022, 19:00

Lída napísal:
18 Nov 2022, 18:54
Myslím, že to budou Beskydy, 450m n.m., jižní svah a jílovitá půda. Alespoň tak to tazatel uváděl na starém fóru.
Přesně máte pravdu :), akorát tu výšku jsem blbec blbě koukal nakonec jen 320 :D ale stále tápu a ladím. Dnes jsem zjistil, že tu je nové forum, přehlednější a dokonce jsme už zde našel mnoho informací. Nicméně pořád tápu, stromky vzhledem k počasí čekají na mě a tak ještě ladím poslední detaily než se pustím do finální sadby :D
Neregistrovaný

IP:  37.133

Stromky na M7

18 Nov 2022, 19:41

Za mě bych Heliodor nesázel, vhodnější by byla Gold Bohemie, Goldstar. Místo Spartana bych zasadil Bohemii, Angold, Blaník, Rubinolu nebo Florinu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Stromky na M7

18 Nov 2022, 19:44

Tú odrodovú skladbu by som si zvolil inak, ale nebudem Vám zbytočne pliesť hlavu, proti gustu žiaden dišputát.

Len jedna rada: na tú Dicolor sa vykašlite - chuťovo len (slabší) priemer, plody majú tendenciu padať a tiež pri nedostatočnej prebierke výrazne zdrobňuje.
Volil by som buď KONFERENCIU - odroda vhodná aj do nie ideálnych "hruškárskych" oblastí, kvalitná a spoľahlivá.
Alebo GENERAL LeCLERC - chuťovo jedna z najlepších hrušiek. Obe tieto odrody by mali byť vo Vašej lokalite bez problémov pestovateľné. IH
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Stromky na M7

18 Nov 2022, 19:58

Ivan Hlavatý napísal:
18 Nov 2022, 19:44
Tú odrodovú skladbu by som si zvolil inak, ale nebudem Vám zbytočne pliesť hlavu, proti gustu žiaden dišputát.

Len jedna rada: na tú Dicolor sa vykašlite - chuťovo len (slabší) priemer, plody majú tendenciu padať a tiež pri nedostatočnej prebierke výrazne zdrobňuje.
Volil by som buď KONFERENCIU - odroda vhodná aj do nie ideálnych "hruškárskych" oblastí, kvalitná a spoľahlivá.
Alebo GENERAL LeCLERC - chuťovo jedna z najlepších hrušiek. Obe tieto odrody by mali byť vo Vašej lokalite bez problémov pestovateľné. IH
Stromky už mám připravené u zahrady :D, ale rád si poslechnu názor někoho zkušenějšího, vyměnit všechny asi nevyměním, ale určitě bych nerad zasadil něco čeho bych za 5 let litoval. Třeba Rubín vím jistě, že mi chutná, Heliodor se mi líbil celkově, a byl jsme seznámen, že je odolnější než Golden, Rozelu jsme též četl samou chválu. Jediné si nejsem jist Matčiným (to jsem tak nějak zvolil, že to je stará odrůda). V místě kde je Dicolor, je právě místo jen na menší stromek do cca 3.5 m výšky. Sice je prosluněné pěkně, ale sázelo by se na hranu koruny dubu, tímpádem něco vyššího už by bylo přes. Ještě mám Esperenovou máslovku hrušeň podnož Kawkazská , ale přednost dostala ta Wiliamsová, u těchto podnoží si nejsem jist jak moc místa potřebují. Celkově mě ale všichni od hrušek odrazují. Ještě by byla možnost, případně za Spartana umístit třeba hrušku (jak to tak čtu toho spartana vyměním určitě) něco, ale na podnoži do těch 3 - 4 m. Celkově nevím a nejsem si jist zda třeba ryngle dávat do středu zahrady a jablka k plotu nebo to je jedno, zda jsou nějaké doporučení, které odrůdy kde dávat.
Naposledy upravil/-a Sazenička v 18 Nov 2022, 23:54, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Stromky na M7

18 Nov 2022, 20:00

Neregistrovaný napísal:
18 Nov 2022, 19:41
Za mě bych Heliodor nesázel, vhodnější by byla Gold Bohemie, Goldstar. Místo Spartana bych zasadil Bohemii, Angold, Blaník, Rubinolu nebo Florinu.
Zrovna toho Heliodora mi nacpali ve školce, původně jsem chtěl GOLDEN DELICIOUS. Přemýšlím jak to čtu, že za SPARTANA by mohlo jít případně něco jiného než Jablko.
Napísať odpoveď