Gala - "obyčejná"

hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Gala - "obyčejná"

27 Sep 2022, 23:28

Je tady hromada témat věnovaných mutacím této odrůdy, ale nenašel jsem žádný pro původní odrůdu.
Pěstujete někdo a kdy sklízíte? Uvádí se v půlce září, no zatím nechávám první úrodu ještě na stromě.
Prílohy
_20220927_223547.JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Gala - "obyčejná"

28 Sep 2022, 07:55

hugovotr napísal:
27 Sep 2022, 23:28
Je tady hromada témat věnovaných mutacím této odrůdy, ale nenašel jsem žádný pro původní odrůdu.
Pěstujete někdo a kdy sklízíte? Uvádí se v půlce září, no zatím nechávám první úrodu ještě na stromě.
Galu som prestal pestovať pred rokmi. Pre mňa príliš sladká chuť a tiež dosť trpela chrastavitosťou. Vyžadovala viac fungicídov, než som bol ochotný akceptovať. Je to ale pekné jablko a mnohým záhradkárom vyhovuje aj jej chuť. Čo sa týka oberania, termín závisí najmä od lokality, a tiež aj od expozície slnečným lúčom každého konkrétneho stromu. Niekde je to začiatok, inde až koniec septembra. Dozreté plody intenzívne voňajú. Pozor na príliš neskorý zber - prezreté plody ešte na strome praskajú v oblasti stopkovej jamky. IH
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Gala - "obyčejná"

28 Sep 2022, 13:03

Díky. Dva plody už takto praskly před dvěma týdny, sváděl jsem to na srážky.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Gala - "obyčejná"

01 Okt 2022, 19:24

Dnes jsem plody otrhal, opravdu dost praskají. Chuť je ale excelentní, vůbec se nedá srovnat s plody z obchodu. Není jenom sladká, i když sladkost převládá. Podrobně popisovat chutě neumím, tak se do toho pouštět nebudu. Jsem příjemně překvapen a nejspíš pořídím ještě jeden stromek, všichni jsou doma nadšení.
Prílohy
Gala
Gala
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Gala - "obyčejná"

01 Okt 2022, 19:37

hugovotr napísal:
01 Okt 2022, 19:24
Dnes jsem plody otrhal, opravdu dost praskají. Chuť je ale excelentní, vůbec se nedá srovnat s plody z obchodu. Není jenom sladká, i když sladkost převládá. Podrobně popisovat chutě neumím, tak se do toho pouštět nebudu. Jsem příjemně překvapen a nejspíš pořídím ještě jeden stromek, všichni jsou doma nadšení.
Ten plod na fotke je silne prezretý. Galu ste mali obrať o dosť skôr. Praskanie v oblasti stopkovej jamky je jej odrodovou vlastnosťou. Vyskytuje sa u prezretých (neskoro oberaných) plodov aj pri suchom počasí. Výdatné dažde môžu problém potencovať. V prípade okamžitej konzumácie to až tak neprekáža, skladovateľnosť to samozrejme radikálne skráti, resp. znemožní. IH
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Gala - "obyčejná"

01 Okt 2022, 19:53

Jde o první úrodu pár plodů, po ochutnání skladovaní není v plánu 😁 Příští úrodu si budu muset pohlídat.
Většinou ale nechávám na stromě většinu jablek déle, než by bylo vzhledem k uskladnění vhodné. Preferuji chuť před shelf life.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Gala - "obyčejná"

01 Okt 2022, 19:58

hugovotr napísal:
01 Okt 2022, 19:53
Většinou ale nechávám na stromě většinu jablek déle, než by bylo vzhledem k uskladnění vhodné. Preferuji chuť před shelf life.
Väčšine odrôd tento postup chuťovo prospeje, ale niektorým nie.
Napríklad Jonathan a Gloster môžu mať pri neskorom zbere sklovitosť dužiny, Coxova reneta zasa dužinu kašovitejšiu, menej šťavnatú. IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Gala - "obyčejná"

15 Nov 2022, 07:38

Gala patří k nejvíce tržně pěstovaným odrůdám ve světě. Potřebuje ochranu proti strupovitosti. Chuť je sladká, skladovatelnost v běžném sklepě krátká. Jinak se bezproblémově tvaruje a je to velmi plodná odrůda. Jeden strom na zahradě mám i když znám podstatně chutnější odrůdy. Ale spoustě konzumentů chuťově Gala vyhovuje.
Prílohy
81. Gala..JPG
81a. Gala..JPG
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Gala - "obyčejná"

04 Nov 2023, 23:12

Tento rok sme na zahrade nemali jablka ( krupy ) preto som núteny nakupovať na trhu, prípadne v supermarkete.

Nič proti Gale, prave naopak, sladsia chuť nám vyhovuje, ale prečo sa až tak vo veľkom pestuje a predáva ?
Gala valcuje. Sem tam je nejaké Fuji, prípade Evelina za 2-3 nasobnu cenu. Golden je na ústupe, a všetko ostatné je sama Gala.

V minulosti som v supermarketoch nachádzal aj Rubín, Pinovu, Jonagored, a kopec iných odrôd.

V čom je taka výhoda Galy, že sa veľkopestovatelia orientuju hlavne na nu ?
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Gala - "obyčejná"

04 Nov 2023, 23:18

Úprimne priznám sa kúpil som si galu na mm106 aj ja teraz na jeseň + iné jablone ..
Ale prestepim ju možno na rozelu alebo inú .. aj keď jablka sú to chutné ..pravda je že tá ochrana ( chrastavitost) a praskanie v kalisnej jamke ma odradzuju trochu
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď