Rubín

PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Rubín

24 Sep 2022, 20:26

Dnes jsem prohlížel můj Rubín a Rubín Spur , zda to bude již ke sklizni. Chtěl jsem zde načerpat nějaké informace a zjistil jsem,
že otec mnoha kvalitních potomků Rubín , zde nemá své vlákno. Tak to napravuji a poprosil bych zdejší přispěvatele pány Vysloužila, Hlavatého , Přasličáka a samozřejmě i ostatní o příspěvky do tohoto vlákna.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubín

24 Sep 2022, 20:36

PepaS napísal:
24 Sep 2022, 20:26
Dnes jsem prohlížel můj Rubín a Rubín Spur , zda to bude již ke sklizni. Chtěl jsem zde načerpat nějaké informace a zjistil jsem,
že otec mnoha kvalitních potomků Rubín , zde nemá své vlákno. Tak to napravuji a poprosil bych zdejší přispěvatele pány Vysloužila, Hlavatého , Přasličáka a samozřejmě i ostatní o příspěvky do tohoto vlákna.
O Rubíne už ťažko napísať niečo úplne nového.
Do pozornosti: Je tu vlákno "Bohemia" - tam je dosť údajov aj o Rubíne, a napokon čo sa píše o Bohemii, platí v podstate aj pre Rubín. IH
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Rubín

25 Sep 2022, 04:53

Souhlasím. Ale je to rozstrkané po všech vláknech.
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Rubín

26 Sep 2022, 19:51

Rubín - vyšlechtěn v ÚEB Střížovice panem Otto Loudou křížením odrůd ,,Golden Delicious x Lord Lambourne". Registrován v roce 1983.
Plod větší , zelenožlutý, později překrytý červeným žíháním. Odolnost střední proti strupovitosti. Sklizeň koncem září , konzumace od října, skladování dle podmínek až do února. Mutací Rubínu vznikly další odrůdy Bohemia , Gold Bohemia. Dalším křížením byly vyšlechtěny další odrůdy např. Admirál, Lipno, Merkur, Opál, Rozela, Rubinola, Topaz a další.
Naposledy upravil/-a PepaS v 27 Sep 2022, 17:46, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubín

26 Sep 2022, 20:03

PepaS napísal:
26 Sep 2022, 19:51
Rubín - vyšlechtěn v ÚEB Střížovice panem Otto Loudou křížením odrůd ,,Golden Delicious x Lord Lambourne". Registrován v roce 1983.
Plod větší , zelenožlutý, později překrytý červeným žíháním. Odolnost střední proti strupovitosti. Sklizeň koncem září , konzumace od října, skladování dle podmínek až do února. Mutací Rubínu vznikly další odrůdy Bohemia , Gold Bohemia. Dalším křížením byly vyšlechtěny další odrůdy např. Admirál, Lipno, Merkur, Opál, Rozela, Rubinola, Topaz a další.
Admiral, Rozela, Rubinola a Topaz sú priami potomkovia ("deti") Rubínu/Bohemie.
Merkur (Topaz x Rajka), Opál (Topaz x Golden Del.) a Lipno (Rubinola x Vanda) sú už "vnuci".

Tých potomkov Rubínu je viac - námatkou napríklad Andera (Melrose x Rubín), z rovnakého kríženia pochádza Rosabel a Benet. Nikoleta je krížencom Jonadel x Rubín. Rucla vznikla krížením Rubín x Clivia, rovnako aj Rubinstep. Goldstar je zasa krížencom Rubín x Vanda.

V prílohe 'skazky' o vzniku Rubínu a Bohemie. IH

Screenshot_20220926-195841_Chrome.jpg
Screenshot_20220926-195901_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rubín

26 Sep 2022, 22:14

Zajímavé je, že kříženci Rubínu s Vandou - Goldstar, Topaz, Rozela si nejsou vzhledem ani chutí příliš podobní. Druhou zajímavostí je, že obě rodičovské odrůdy byly vyšlechtěny z odrůdy Lord Lambourne, tedy ve všech případech se pokřížili nevlastní sourozenci. Všechny tyto odrůdy tím pádem v sobě mají plných 50%(!) genů L. Lambourne.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubín

29 Sep 2022, 20:00

Na fotkách názorne vidno rozdiel medzi pásikavou červeňou Rubínu (foto 1) a rozmytou červeňou Bohemie (foto 2). IH

Screenshot_20220929-195735_Chrome.jpg
Screenshot_20220929-195745_Chrome.jpg
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Rubín

29 Sep 2022, 22:16

Myslím, že ta "několikatunová úroda" matečního stromu by stačila několik metráků... ;)
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rubín

30 Sep 2022, 07:05

Troufám si ještě k " mutacím " Rubínu doplnit odrůdu Rubín Spur. Rozhodně to není žádný obchodní trik. Jsou li mé informace správné, přihlašovatelem odrůdy je ing. Otta Louda mladší / i když již penzista /, který dlouhá léta pracoval ve střížovickém kolektivu a snad ještě na zkrácený úvazek tam dochází. Je to jeho soukromé šlechtění. Předpokládám, že se jedná o mutaci, ale zcela jist si nejsem. Delší dobu sleduji výsledky degustací střížovických odrůd z Pačejova, kde se táto odrůda umísťovala často na prvním místě. Pokud odrůda nebyla registrovaná, k roubům se nebylo možno dostat. Ihned, jak ji měla v nabídce firma Spomyšl, zakoupil jsem stromek a vysadil mezi sloupcovky. Tipická sloupcovitá jabloň to není, ale popis odrůdy plně odpovídá popisu na stránkách Fytosu Plzeň, který jej má v nabídce. Roste opravdu slabě, má zkrácená internodia, pěkně obrůstá plodonoši. Charakter růstu je zcela odlišný, oproti Rubínu. Má i větší listy, než Rubín. Plod je obdobný, jako u Rubínu. Vysoký, intenzivně červený ve formě žíhání, s výraznou chutí po medu. Osobně se mi zdá ještě chutnější, než Rubín s chruplavější dužninou. Ale mé zkušenosti jsou pouze ze dvou plodných let. Tuto novou odrůdu chválí i ing. Dušan Nesrsta a ten chválou neplýtvá. Rozhodně to budé velmi přínosná náhrada pro pěstitele, kteří mají problém s pěstováním odrůd jabloní, plodících na dlouhém dřevě. Zatím mám pocit, že Rubín spur bude potřeba vysazovat na trochu bujnější podnoži, než je M9. Asi se opět ozvou hlasy o střížovickém agentovi, ale určitě bych tuto odrůdu, zejména do středních poloh, doporučil.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubín

30 Sep 2022, 08:22

přasličák napísal:
30 Sep 2022, 07:05
Troufám si ještě k " mutacím " Rubínu doplnit odrůdu Rubín Spur. Rozhodně to není žádný obchodní trik. Jsou li mé informace správné, přihlašovatelem odrůdy je ing. Otta Louda mladší...
V popise odrody sa uvádza "vyšlechtil ing. Otto Louda". S veľkou pravdepodobnosťou je však Rubín Spur mutácia (nesprávne 'klon') Rubínu. Mutácia sa nedá vyšľachtiť, dá sa len objaviť (ako spontánna, náhodná, prirodzená prírodná mutácia), alebo aj navodiť (napríklad ožarovaním rádioaktívnymi lúčmi, čo sa občas robí).
Takže zrejme je správnejšia veta "Rubín Spur objavil ing. Otto Louda". IH
Napísať odpoveď