Šampion

smire
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Šampion

05 Júl 2022, 10:21

šampion.jpg
Mám v záhrade jabloň Šampion na MM106, výsadba jar 2018. Prikladám foto. Končím s výchovným rezom a prechádzam na udržovací rez. Mám otázku, dočítal som sa, že jabloň šampion je v reze špecifická, potrebuje každoročné zakracovanie jednoročných výhonov, ináč dochádza k starnutiu dreva a zdrobňovaniu plodov. Aké máte skúsenosti s rezom voľne založenej koruny šampionu? Každoročne zakracovať jednoročné výhony šampiona a následne vznik metiel na konci konárov, to je presne to, čomu som sa chcel vyhnúť. Vidím v susedných záhradách to každoročné zakracovanie a pestovanie dreva a je to zbytočná robota. Ak je to však pri šampione nutne, tak to budem robiť.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šampion

05 Júl 2022, 11:41

smire napísal:
05 Júl 2022, 10:21
Mám v záhrade jabloň Šampion na MM106, výsadba jar 2018. Prikladám foto. Končím s výchovným rezom a prechádzam na udržovací rez. Mám otázku, dočítal som sa, že jabloň šampion je v reze špecifická, potrebuje každoročné zakracovanie jednoročných výhonov, ináč dochádza k starnutiu dreva a zdrobňovaniu plodov. Aké máte skúsenosti s rezom voľne založenej koruny šampionu? Každoročne zakracovať jednoročné výhony šampiona a následne vznik metiel na konci konárov, to je presne to, čomu som sa chcel vyhnúť. Vidím v susedných záhradách to každoročné zakracovanie a pestovanie dreva a je to zbytočná robota. Ak je to však pri šampione nutne, tak to budem robiť.

Korunku stromčeka máte pekne vybudovanú 👍.
Ja mám Šampion tiež na MM106, strom má 7 rokov. Je na dosť 'stiesnenom' mieste v záhrade, preto ho tvarujem trochu 'užší' (foto 1,2). Na foto 3-5 je aktuálny stav plodov.
K Vašej otázke: je pravdou, že Šampion má sklon k rýchlejšiemu 'starnutiu' a následnému zdrobňovaniu plodov. Týka sa to ale rodivého dreva (obrastu). Sú odrody, ktoré dlhé roky prinášajú na rodivom dreve vysoko kvalitné plody bez akéhokoľvek zásahu. Šampion však medzi ne nepatrí - po čase sa rodivý obrast obrazne povedané 'vyčerpá', zostarne a plody sú postupne menšie a menej kvalitné. Každoročné skracovanie jednoročných výhonkov s tým nemá nič spoločné, tým sa tento problém nevyrieši. Čo sa týka mladých prírastkov, z tohto aspektu režem Šampion ako každú inú odrodu (skracujem podľa potreby - ak je to vhodné). Kardinálnym problémom je pri Šampione obnovovanie staršieho rodivého dreva, určitým spôsobom akoby "odrodeného". Takže pri reze sa treba sústrediť na tieto staršie, 'vyčerpané' konáriky a vetvičky rodivého obrastu a tieto rezom 'zmladzovať'. Na foto 6-8 som sa to snažil naznačiť - dvojitou červenou čiarou je schematicky znázornená časť 'zostarnutej' rodivej vetvičky, ktorá bola rezom odstránená a je nahrádzaná mladším výhonkom, ktorý potom opäť prinesie kvalitné plody. Takže pri reze sa treba zamerať najmä na tento starší rodivý obrast konárov a tam kde je to vhodné, pristúpiť k jeho zmladeniu/obnove (väčšinou sa to dá spraviť rezom "na prevod"). Vy ale pri takomto mladom stromčeku zatiaľ nič také robiť nemusíte - stačí až po pár rokoch rodivosti stromku. Väčšinou to potom ide podľa veku rodivých konárikov - takže začnete od spodnej časti koruny. Pri Šampione je vhodné strom nezaťažovať nadmernou úrodou - to tiež prispieva k rýchlejšiemu starnutiu (takže aplikovať racionálnu prebierku). Optimálne je udržiavať rovnováhu medzi plodením a každoročnými novými prírastkami. Je dobré, že ste pre Šampion zvolili podpník MM106 - podľa mňa je pre túto odrodu najvhodnejší (na M9 je proces starnutia rodivého dreva rýchlejší a životnosť stromu výrazne kratšia).

Na foto 9,10 sú zábery môjho Šampionu z predchádzajúcich sezón pred zberom plodov.

(P.S.: moje názory na Šampion a skúsenosti s ním si môžete pozrieť tu na fóre na vlákne "Kam sa podel ŠAMPION"). IH

20220705_104942.jpg
20220705_105023.jpg
20220705_105029.jpg
20220705_105105.jpg
20220705_105115.jpg
20220705_105220.jpg
20220705_105213.jpg
20220705_105203.jpg
Screenshot_20220705-110555_Chrome.jpg
Screenshot_20220705-115130_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1580
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Šampion

09 Júl 2022, 18:36

Ivan to vyjádřil přesně. Každoroční zakracování nových letorostů je omyl a nic nevyřeší. Šampion potřebuje pouze pravidelnou obměnu staršího plodného dřeva. Rychlé stárnuti plodného dřeva u odrůdy Šampion je kompenzováno jeho plodností již na loňském dřevě a jeho neskutečně vysokou a každoroční plodností. Proto se jmenuje Šampion. Odrůda má několik lépe vybarvených mutací, žel většinou ne všechny barevné mutace jsou stálé. Celkem se mi zatím líbí polská červená mutace Šampionu Reno II. A pozor, Šampion a všechny jeho mutace, trpí strupovitostí a u mne je to jablko do Vánoc. Nejchutnější je přímo ze stromu.
Napísať odpoveď