Omezení růstu postranních větví

hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Omezení růstu postranních větví

11 Jún 2022, 08:33

Řeším co s velkými přírůstky bočního obrostu u některých mladých jabloní, na fotkách Jonagold. Začínají se křížit a často konkurují kosterním větvím. Něco jsem vyvázal směrem dolů, ale nevím, zda je nezakrátit. Kolmo rostoucí průběžně zaštipuji za listovou růžicí.
Chyba u některých bujně rostoucích odrůd byla nejspíš ponechat čtyři kosterní větve, je to moc husté. Taky jsem u nich letos přerouboval terminály nad druhým patrem, to taky podporuje růst spodního patra. Druhé patro jsem založil až letos.
Jak to řešíte?
Prílohy
Letos zjara
Letos zjara
_20220611_081544.JPG
_20220611_081608.JPG
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Omezení růstu postranních větví

11 Jún 2022, 10:17

Postranní obrost kosterních větví je dobré zaštipovat již v květnu "letním" řezem. Když koncový pupen znovu proraší, zaštípne se znovu. Tím urychlíme přeměnu v plodný obrost.
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Omezení růstu postranních větví

11 Jún 2022, 10:40

vysloužil napísal:
11 Jún 2022, 10:17
Postranní obrost kosterních větví je dobré zaštipovat již v květnu "letním" řezem. Když koncový pupen znovu proraší, zaštípne se znovu. Tím urychlíme přeměnu v plodný obrost.
Předpokládám že nejvíce zkrátit ty na konci postranní větve, méně pak ty, směrem k terminálu? Zaštipujete za listem smeřujícim dolů a směrem od kosterní větve?
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Omezení růstu postranních větví

11 Jún 2022, 14:39

hugovotr napísal:
11 Jún 2022, 10:40
vysloužil napísal:
11 Jún 2022, 10:17
Postranní obrost kosterních větví je dobré zaštipovat již v květnu "letním" řezem. Když koncový pupen znovu proraší, zaštípne se znovu. Tím urychlíme přeměnu v plodný obrost.
Předpokládám že nejvíce zkrátit ty na konci postranní větve, méně pak ty, směrem k terminálu? Zaštipujete za listem smeřujícim dolů a směrem od kosterní větve?
Já nezaštipuju nic, nechávám stromky přirozenému růstu, jen odstraňuju konkurenční výhony. Ale vím, že se to tak dělá. Kam směřuje list, to asi málokdo řeší. Už proto, že z koncového očka po zaštípnutí neporoste dlouhý letorost, nýbrž bude přeměněn v květní pupen. Zaštipuje se obvykle za 4. listem. Pokud bych přece jen něco zohlednil při délce zakrácení, tak asi pravidlo apikální dominance, tedy nejvíc zakrátil výhony umístěné nejvýš.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Omezení růstu postranních větví

11 Jún 2022, 21:45

Tyto postranní zkracuju podobně jako u Šittova řezu peckovin - cca o polovinu, ty kratší, často vzhůru rostoucí pak, jak už bylo uvedeno, za 4. - 5. listem. Dostal jsem se k tomu zrovna dnes.
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Omezení růstu postranních větví

14 Jún 2022, 23:00

Děkuji za reakce. Dnes jsem dlouhý postranní obrost zastříhnul. Zakratím i kosterní větve, strom už je hodně široký.
Prílohy
_20220614_224519.JPG
_20220614_224320.JPG
_20220614_224140.JPG
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Omezení růstu postranních větví

15 Jún 2022, 23:01

Ještě vkládám text o Petra z H ze staršího příspěvku.

DLOUHÝ LETNÍ ŘEZ (GAUCHERŮV)

Při dlouhém letním řezu zakracujeme všechny postranní letorosty na tvarované větvi, nikoliv však vedoucí letorosty, které ponecháváme volnému vývinu a které řežeme až v předjaří.

Zakracováním (zaštipováním) postranních letorostů omezujeme jejich růst do délky, takže asimimáty (zásobní látky) se již nespotřebovávají na prodlužující růst, nýbrž na vývin nejspodnějších oček na letorostů, která se postupně přeměňují v listové až květní pupeny.

Poprvé začínáme zaštipovat v druhé polovině května nebo začátkem června. Jakmile postranní letorosty dorostou délky 20 — 25 cm, zaštipujeme je nebo seřezáváme za 4. až 5. normálním listem. Nejníže postavené listy na letorostu, které tvoří listovou růžici, nepočítáme. S postupem vegetace zakracujeme všechny postranní letorosty tak, jak dorůstají, až do konce srpna.

Letorosty, které po prvním zakracování znovu vyraší a dosáhnou 10 cm, zakracujeme znovu za 2. listem. Vyraší-li některý léto rošt potřetí, zakracujeme jej ihned za 1. listem nebo jej úplně zaštípneme.

Vyraší-li po prvním zakracování více postranních letorostů, seřízneme celé rozvětvení nad nejnižším rozvětvením, tzn., ponecháme jen jeden letorost, který zakrátíme za 2. až 4. listem.
Napísať odpoveď