Pravokorenné jablone

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Pravokorenné jablone

15 Máj 2022, 09:46

Celkom bezne sa stava, ze nezozenieme strom na zelanej podnozi. Osobitnym pripadom je ked kupim odrodu na slaborastucej podnozi napr. najcastejsie predavana podnoz jablone M9 a strom sadim do horsej pody, zatravneneho sadu, tam kde M9 urcite nebude dobre prosperovat - lebo ma vysoke naroky na podu, vodu, agrotechniku.
Jednoduchym riesenim je zasadit strom hlbsie, napr. 20cm pod miesto ockovania - tak aby vyhnal svoje vlastne korene. Je zrejme, ze to ma zmysel len pri silnejsie rastucich odrodach. Ma to vsak viacere rizika, lebo uspech je silne zavisly od vlastnosti danej odrody.
Viem, ze sa odporuca radsej vrublovat odrodu na silnejsie rastucu typovu podnoz napr jablon A2,MM111. Toto je super, pre toho kto ma moznost ziskat vruble bez kupy stromceka a ma ochotu zhanat/mnozit podnoz a vrublovat. Suhlasim, ze toto je lepsia moznost, typove podnoze su dlhodobo overene.

Ja som napr. kupil jablon Barby na M9 (a mozem byt rad ze som ju zohnal). Zasadit ju do narocnych podmienok na M9 je podla mna garantovany neuspech. Najlogickejsie sa mi zda zasadit ju napr 20cm pod miesto stepenia aby pustila svoje Barby korene a mala by mat potom silnejsi rast ako na M9.
Otazka je, kto ma prakticke skusenosti s takymto spravokorenenim a ake su dlhodobe skusenosti - samozrejme s konkretnou odrodou. Viem, ze niektori ludia rozmyslali spravokorenit Admiral, ich skusenosti by ma velmi zaujimali.
Pre toho, kto spravokoreni konkretnu odrodu je zajimave vediet, ci je to dlhodobo perspektivne riesenie, alebo ma NAVYSE zasadit aj vhodnu podnoz a navrublovat tu istu odrodu.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pravokorenné jablone

15 Máj 2022, 10:01

Já bych do zpravokořenění nešel. Pamatuji doby, kdy stromky na bujnějších podnožích byly běžně nedostupné. Řešil jsem to jednoduše vlastními semenáči, na něž jsem odrůdu ze stromku koupeného na (jediné tehdy dostupné) M9 naštěpoval. Pokud se mi podařilo vyptat jen rouby, vyšlo to samozřejmě levněji.
Alternativou, byť ne lacinou, by bylo zakoupit mrazuvzdornou jabloň na bujné podnoži a tu přeroubovat v korunce kýženou odrůdou.
S pravokořenými sazenicemi mám jinou zkušenost. Vyrýval jsem je kdysi v jednom starém zanedbaném sadu v prudkém svahu, některé spodní větve se opíraly o zem a zapustily kořínky. Původně jsem si myslel, že jsou to semenáče, až při vyrývání jsem našel matečné větve, místy již uhnívající. Používal jsem tyto stromky jako podnože, ale nemůžu říct, že bych z nich byl nějak nadšený. Přišlo mi, že víc trpí vlnatkou krvavou, štítenkami a ani růst a plodnost nebyly takové jako na opravdových podnožích.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Pravokorenné jablone

15 Máj 2022, 10:34

Ano to rozmyslam, ci ju sadit na finalne miesto, alebo radsej len docasne do co najlepsej polohy s tym ze ju pouzijem cca len na odber vrublov.
Zasadim ju radsej len docasne, s pravokorennou odrodou Barby sotva moze mat niekto dlhodobejsiu skusenost, takze je to vyznamne riziko ako sa bude spravat na svojich korenoch.
Zasadil som aj Rubinolu na A2, rozmyslam ze ju prestepim na Barby, ktora udajne dobre obrasta plodnym drevom. A2 pre Rubinolu asi tiez nie je najvhodnejsia kvoli jej tendencii k vyholovaniu.

Ale o pravokorennom Admirale by som aj tak rad vedel viac. Keby tak pravokorenny Admiral nebol tak nachylny na pehovitost .... azda je aj taka moznost.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Pravokorenné jablone

15 Máj 2022, 11:44

Niečo k téme "spravokoreňovania" ovocných stromov (viď foto). Poňaté trochu širšie, nielen ako "zasadiť hlboko" (v texte verzia III). IH
Screenshot_20220515-114020_Drive.jpg
Screenshot_20220515-114026_Drive.jpg
Screenshot_20220515-114033_Drive.jpg
Screenshot_20220515-114042_Drive.jpg
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Pravokorenné jablone

17 Máj 2022, 08:50

Tak som pokusne spravokorenil 2 jablone.
Barby na M9 a Rajka na M26. Obe mali velmi vysoko miesto ockovania - vo vyske cca 40cm, tak som ich dal cca 60cm po zem kolmo. Barby len na docasne miesto - posluzi na odber vrublov. Rajku na trvale - uz som mal davnejsie vykopane jamy a malo casu, tak som siel najjednoduchsou cestou. Rajku som dal na zatial neudrziavany rovinaty pozemok, tam by asi na M26 nerastla.
Teda som pouzil metodu III z kopie clanku vyssie od IH.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Pravokorenné jablone

17 Máj 2022, 13:16

rony napísal:
17 Máj 2022, 08:50
Tak som pokusne spravokorenil 2 jablone.
Barby na M9 a Rajka na M26. Obe mali velmi vysoko miesto ockovania - vo vyske cca 40cm, tak som ich dal cca 60cm po zem kolmo. Barby len na docasne miesto - posluzi na odber vrublov. Rajku na trvale - uz som mal davnejsie vykopane jamy a malo casu, tak som siel najjednoduchsou cestou. Rajku som dal na zatial neudrziavany rovinaty pozemok, tam by asi na M26 nerastla.
Teda som pouzil metodu III z kopie clanku vyssie od IH.
Neviem aku mate podu, ale pri ilovitej je 60 cm dosť hlboko pre M9 a M26. Vo Francúzsku sa pestuju jablone na M9 tak, že sa vrubluju vysoko, a potom pri presadzaní sa sadí vypestok hlbšie a šikmo - avšak miesto vrublovania je stale nad zemou.

K téme: To pravokorenenie neviem či je to prave orechové. Väčšina ušlachtilých odrôd nie su dobre podpníky, nie to ešte pravokorenne stromy. Jednak nemaju taku odolnosť voči mrazu, neukoncuju rast na jesen v správny čas a nesprávne vyzrieva drevo atď. Nie každá odroda ochotne korení.

Práve zahradkari vyhľadavajúce velké stromy sa orientujú na semenne podpnože z dôvodu, že korenový systém je silný a rastie stýlom hlavný kolovitý koren + bočné. Pri spravokorenení je koren ako na vegetatívnej podnoži.

Možno ak chcete mať strom, ktorý ma svoje "vlastné" korene, skúste vypestovať Jaderničku zo semena. Ma veľmi podobne vlastnosti materskeho stromu.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Pravokorenné jablone

11 Jan 2023, 00:24

pred 6 rokmi som skusil spravokorenit slivku Elena na slabsie rastucej podnozi Torinel - miesto stepenia bolo cca 17cm pod zemou. Teraz som ju vykopal a ziadne korene NAD miestom stepenia nevyhnala. Poda bola dost humozna a zrejme mala aj dost vlahy, lebo 120 cm od nej steka voda zo strechy domu.
Teda aj ked sa zamerne strom posadi hlbsie - miesto stepenia pod zemou - nemusia vyhnad korene nad stepenim. Ja som dufal, ze pri slaborastucej podnozi by silnejsie rastuca zastepena odroda sa mohla usilovat pustit korene. Mozno to nie je take jednoduche.
Mate niekto skusenost ako ochotne pustaju stromy korene nad miestom stepenia?
Zaujima ma to asi najviac pre hrusky a jablone.
Stava sa, ze clovek kupi hrusku s podnozou Dula , ci jablon na M9 a ked nema dobre podmienky pre slaborastuce podnoze, tak je lakave vyskusat spravokorenit.

Napriklad teraz chcem posadit hrusku Bohemica na duli a rozmyslam ci
1. posadit ju hlbsie na trvale stanovisko s tym ze pusti korene nad miestom stepenia - ak by bola vysoka sanca, ze pusti korene alebo
2. posadit ju len hocikde docasne ciste len za ucelom odberu vrublov, ktore zastepim do silne rastucej podnoze.
.... lebo na duli sa Bohemice na trvalom stanovisku asi nebude darit.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pravokorenné jablone

11 Jan 2023, 11:09

rony napísal:
11 Jan 2023, 00:24
pred 6 rokmi som skusil spravokorenit slivku Elena na slabsie rastucej podnozi Torinel - miesto stepenia bolo cca 17cm pod zemou. Teraz som ju vykopal a ziadne korene NAD miestom stepenia nevyhnala. Poda bola dost humozna a zrejme mala aj dost vlahy, lebo 120 cm od nej steka voda zo strechy domu.
Teda aj ked sa zamerne strom posadi hlbsie - miesto stepenia pod zemou - nemusia vyhnad korene nad stepenim. Ja som dufal, ze pri slaborastucej podnozi by silnejsie rastuca zastepena odroda sa mohla usilovat pustit korene. Mozno to nie je take jednoduche.
Mate niekto skusenost ako ochotne pustaju stromy korene nad miestom stepenia?
Zaujima ma to asi najviac pre hrusky a jablone.
Stava sa, ze clovek kupi hrusku s podnozou Dula , ci jablon na M9 a ked nema dobre podmienky pre slaborastuce podnoze, tak je lakave vyskusat spravokorenit.

Napriklad teraz chcem posadit hrusku Bohemica na duli a rozmyslam ci
1. posadit ju hlbsie na trvale stanovisko s tym ze pusti korene nad miestom stepenia - ak by bola vysoka sanca, ze pusti korene alebo
2. posadit ju len hocikde docasne ciste len za ucelom odberu vrublov, ktore zastepim do silne rastucej podnoze.
.... lebo na duli sa Bohemice na trvalom stanovisku asi nebude darit.

Já mám dlohodobě ke zpravokořeňování neůvěru. Ovocné dřeviny nejsou vrba či rybíz, které vypustí kořeny ihned a odkudkoli. Myslím si, že velké rozdíly jsou i mezi jednotlivými odrůdami. Občas se mi stává, že když v červnu likviduju nespotřebované svazky roubů zapíchnuté v zemi, některé mají na spodních řezných plochách viditelný kalus a sem tam i náznaky drobných kořínků. Jsem přesvědčen, že taková odrůda by zpravokořenila podstatně snadněji než ty, kde na řezných plochách není nic. Asi nejvíc to bylo patrné na roubech jabloně Major z Opavska.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Pravokorenné jablone

11 Jan 2023, 11:46

Propagovanie spravokoreňovanie je práca najmä pána Svobodu. Ten pán si na tom postavil spoločnosť, ktorá nesie znaky sekty. Napr. odmietanie obecne platných ovocinárskych zásad, predostrenie úžasného, všetko riešiaceho riešenia, značné zbožňovanie vodcu jeho stúpencami. Stúpenci sú ochotní sa za spravokoreňovanie hádať a obhajovať to až do krvi. Pri účasti na jeho seminároch mu nechávať značné obnosy peňazí... Už k tomu chýba len detský tábor spravokoreňovania.
S niekoľkými takýmito ľuďmi so sa mal možnosť rozprávať. Už po pár minútach bolo zjavné, že tí ľudia majú v ovocinárstve len malé vedomosti a skúsenosti. Avšak podľa ich slov, "spravokoreňovanie je najlepší spôsob pestovania ovocných stromov a celé ovocinárstvo, ktoré sa vyvíjalo niekoľko storočí, je na prd..." Zároveň to boli ľudia, ktorí veľmi ľahko prepadali aj iným ezoterickým bludom. Vymetali rôzne kurzy, semináre..., ktoré tiež boli niekde na hranici medzi ezoterickým bludom a sektou.
Nepreberali sme tu náhodou nedávno nejaké konšpirácie a hoaxy? Asi by sa na stredných školách mal zaviesť predmet "kritické myslenie".
Napísať odpoveď