10 rokov jabĺk Evelina.

Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

10 rokov jabĺk Evelina.

05 Feb 2024, 16:02

vysloužil napísal:
05 Feb 2024, 15:19
Ve východoněmeckém Pilnitz se šlechtily nové odrůdy jablek už dlouho. Pinova vznikla, tuším, někdy v polovině 80. let, rozšířila se o něco později. Těch odrůd začínajících na Pi- bylo víc (Piros, Pilot,...)
Pinova patřila určitě k těm lepším, ale na velkou díru do světa to nebylo...
Tak s tou 'dierou do sveta' by som možno celkom nesúhlasil...
Podľa mňa Pinova zaznamenala (a stále zaznamenáva) vo svete celkom slušný úspech a rozšírenie. V niektorých krajinách je pestovaná pod inými názvami - Corail, Piñata, Sonata.
Pinova totiž disponuje viacerými vlastnosťami, ktoré z nej robia takmer ideálne 'trhové' jablko: skorý nástup do rodivosti, mimoriadne vysoká plodnosť bez alternácie, absencia bujného rastu, ľahké tvarovanie, vhodnosť pre pestovanie v zahustených intenzívnych výsadbách veľkopestovateľov, dlhá a bezproblémová skladovateľnosť (v ULO-skladoch a chladiarňach) a vhodné vlastnosti pre transport. Navyše je to jablko elegantné tvarom a pekné sfarbením, pričom dopestované plody sú veľkostne a tvarovo vyrovnané. Nie je to síce 'rezistent', ale jej zdravotný stav je veľmi dobrý. Chuť Pinovy podľa mňa nie je špičková, ale bezpochyby je veľmi dobrá. A sú pestovatelia, ktorým chutí mimoriadne. Pinova patrí stále k odrodám široko pestovaným v profi-sadoch (tam ju v posledných rokoch viac nahrádza klubovka Evelina), ale aj v záhradách hobíkov. H.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

10 rokov jabĺk Evelina.

07 Feb 2024, 17:15

Chvalozpěv Hawkeye na Pinovu potvrzuji. U mne sice nikdy nevybarvuje tak pěkně, jako u něj, takže dávám přednost červenější Evelině. Rezistent to sice není, ale u mne nijam při dvou preventivních postřicích netrpí. Budu se opakovat, ale potřebuje trochu bujnější podnož, než je M9, potřebuje probírku plůdků, je to velmi plodná odrůda, mně osobně chutná.
Prílohy
6. Evelina..JPG
Evelina 6..JPG
Evelina 7..JPG
Evelina..JPG
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

10 rokov jabĺk Evelina.

07 Feb 2024, 17:24

U mě, na bujnější podnoži a v horších půdních podmínkách má Pinova drobné plody - asi jako Breuhahnovo, kterému se trochu podobá. Tedy vzhledem, chutí ne, hlavně má tvrdší dužinu než Breuhahn.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

10 rokov jabĺk Evelina.

07 Feb 2024, 17:34

U mě, na bujnější podnoži a v horších půdních podmínkách má Pinova drobné plody - asi jako Breuhahnovo, kterému se trochu podobá. Tedy vzhledem, chutí ne, hlavně má tvrdší dužinu než Breuhahn.
Zajímavou odrůdou je jeden z rodičů Pinovy - Clivia (Coxova x Oldenburgovo). Pěstoval jsem ji kdysi dávno, stromek vůbec nechtěl růst (to má Pinova po ní), plody byly drobné, ale chuť byla ze všech enderáckých jablek asi nejlepší. Díru do světa Clivia neudělala (Hawkey možná nebude souhlasit ;) ), ale její kříženci jsou poměrně zdařilí. Kromě Pinovy jsem ochutnal Rubinstep a Ruclu (obě s Rubínem), chutnaly mi obě.
Napísať odpoveď