James Grieve kvitnutie plodnosť

mato5287

IP:  136.83

James Grieve kvitnutie plodnosť

30 Apr 2022, 12:14

Ďakujem za odpoveď, a ten ako píšete výdatný zmladzovací rez ale až na Jar či?
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

James Grieve kvitnutie plodnosť

30 Apr 2022, 21:30

mato5287 napísal:
30 Apr 2022, 12:14
Ďakujem za odpoveď, a ten ako píšete výdatný zmladzovací rez ale až na Jar či?
Jaro je v plném proudu, můžete klidně i teď. Není to sice ideální termín, ale lepší než čekat další rok.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

James Grieve kvitnutie plodnosť

10 Jún 2023, 16:26

Mohou být jablka na fotce James Grieve? Foto je z minulého víkendu. Jablka začínáme konzumovat na přelomu července a srpna. Jabloň má střídavou plodnost, roste velmi bujně. Jablka bývají velká.
¨
IMG_1465.jpg
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

James Grieve kvitnutie plodnosť

10 Jún 2023, 18:01

Pepina napísal:
10 Jún 2023, 16:26
Mohou být jablka na fotce James Grieve? Foto je z minulého víkendu. Jablka začínáme konzumovat na přelomu července a srpna. Jabloň má střídavou plodnost, roste velmi bujně. Jablka bývají velká.
¨
IMG_1465.jpg
Vyloučit se to nedá. Pro James Grieve je typický sevřený kalich a vztyčené ušty. Koncem července mohou být ke konzumaci snad na Žitném ostrově. Jinak J. Grieve roste slabě a plodnost je pravidelná.
Spíš to bude Grávštýnské.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

James Grieve kvitnutie plodnosť

12 Jún 2023, 00:41

Prohledala jsem archiv a našla nějaké staré fotky. Pro tu odrůdu je typické, že hodně hnije a hodně padá. Vlastně se úplné zralosti na stromě dožije jen pár jablek z celkového množství.
IMG_3517.jpg
IMG_5668.jpg
IMG_5269.JPG
IMG_5274.JPG
IMG_5275.JPG
IMG_5276.JPG
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

James Grieve kvitnutie plodnosť

12 Jún 2023, 07:24

Pepina napísal:
12 Jún 2023, 00:41
Prohledala jsem archiv a našla nějaké staré fotky. Pro tu odrůdu je typické, že hodně hnije a hodně padá. Vlastně se úplné zralosti na stromě dožije jen pár jablek z celkového množství.IMG_3517.jpg
Vyzerá to na Gravštýnske, ako už avizoval dr.Vysloužil.

S tým prelomom 'července a srpna' ste si istá ?
Gravštýn dozrieva trochu neskôr. H.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

James Grieve kvitnutie plodnosť

12 Jún 2023, 12:47

Samozřejmě začínáme těmi spadanými červivými, které jsou urychlené. Letos budu dokumentovat.

S tím stromem se to má takto:
Přibližně v roce 2002 jsem na podzim přinesla stromek J.Grieve a přihrnula jsem ho na okraji hromady stavebního písku ve dvoře. Jsem si jistá, že jsem ho následující jaro vytáhla, protože neobrazil a vypadal mrtvý. Ale vůbec si nejsem jistá, jestli jsem ten špičák zase nezapíchla zpět do písku a nestal se zázrak. Na dvoře byl stavební chaos, hromady se sutí atd. Na tom samém písku si mé děti během stavby hrály. Děda jim přivážel ze své zahrady nejdříve Průsvitná letní a později Soudky (Řehtáče). Košík s ovocem přistál na pískovišti, děti chroupaly a ohryzky jim padaly od rukou. Stromek jsem zaznamenala až když jednou na jaře vykvetl a manžel ho chtěl jako nálet odstranit. Kvalita jablek stromek zachránila. Já v tom ovoci vidím vůní letňáče, Soudky často i tvarem, zralá jablka chrastí.
Když vyhledávám obrázky J.G., část fotek mi přijde podobná (pruhy), druhá část vypadá úplně jinak (rozmývaná červená). Známí porovnávají naše jablka se svými J.G. a tvrdí, že je to jiná odrůda. Svůj strom ale podědili, takže ho nemusí mít přesně určený.
Ještě jsem našla foto s částí loňské úrody.
Prílohy
IMG_0264.JPG
Naposledy upravil/-a Pepina v 12 Jún 2023, 13:05, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

James Grieve kvitnutie plodnosť

12 Jún 2023, 12:57

rehtac-soudkovity.jpg
rehtac-soudkovity.jpg (78.22 KiB) 519 zobrazení
http://www.fotodoma.cz/zahrada/odrudy-j ... oudkovity/
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

James Grieve kvitnutie plodnosť

12 Jún 2023, 13:57

Pepina napísal:
12 Jún 2023, 12:47
Samozřejmě začínáme těmi spadanými červivými, které jsou urychlené. Letos budu dokumentovat.

S tím stromem se to má takto:
Přibližně v roce 2002 jsem na podzim přinesla stromek J.Grieve a přihrnula jsem ho na okraji hromady stavebního písku ve dvoře. Jsem si jistá, že jsem ho následující jaro vytáhla, protože neobrazil a vypadal mrtvý. Ale vůbec si nejsem jistá, jestli jsem ten špičák zase nezapíchla zpět do písku a nestal se zázrak. Na dvoře byl stavební chaos, hromady se sutí atd. Na tom samém písku si mé děti během stavby hrály. Děda jim přivážel ze své zahrady nejdříve Průsvitná letní a později Soudky (Řehtáče). Košík s ovocem přistál na pískovišti, děti chroupaly a ohryzky jim padaly od rukou. Stromek jsem zaznamenala až když jednou na jaře vykvetl a manžel ho chtěl jako nálet odstranit. Kvalita jablek stromek zachránila. Já v tom ovoci vidím vůní letňáče, Soudky často i tvarem, zralá jablka chrastí.
Když vyhledávám obrázky J.G., část fotek mi přijde podobná (pruhy), druhá část vypadá úplně jinak (rozmývaná červená). Známí porovnávají naše jablka se svými J.G. a tvrdí, že je to jiná odrůda. Svůj strom ale podědili, takže ho nemusí mít přesně určený.
Ještě jsem našla foto s částí loňské úrody.
Nech už je to čokoľvek, podľa mňa tie jablká oberáte príliš skoro, ešte nevyfarbené. Dôvod nepoznám (možno ich 'podtrhávate' pre riziko hniloby), ale podľa mňa je to oberanie naozaj 'uponáhľané'. H.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

James Grieve kvitnutie plodnosť

12 Jún 2023, 14:39

Hawkeye napísal:
12 Jún 2023, 13:57
Nech už je to čokoľvek, podľa mňa tie jablká oberáte príliš skoro, ešte nevyfarbené. Dôvod nepoznám (možno ich 'podtrhávate' pre riziko hniloby), ale podľa mňa je to oberanie naozaj 'uponáhľané'. H.
Zralá jablka se neudrží na stromě. Pod stromem je od července nastláno jablky a na přelomu července a září zůstane viset třeba 50 jablek z původních 50kg. Jablka dozrálá na stromě velmi rychle moučnatí. Ta utržená jsou chutná mnohem déle. Je to podobné jako s Průsvitným letním. To když necháte zežloutnout na stromě, je už moučné.

Foto je z 29.7. To už krom nahnilých padají i jablka, která jsou v pořádku a dají se jíst. Já si ještě 14 dní počkám, ale v půli srpna jsou už OK i pro mě.
Prílohy
IMG_5667.jpg
Napísať odpoveď