"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

17 Apr 2020, 21:22

Koncom minulého a v tomto miléniu bolo vyšľachtených veľa nových odrôd jabloní. A pribúdajú ďalšie a ďalšie. Niektoré rýchlo zapadnú prachom, iné sa ukážu ako kvalitné a "uchytia sa" - záhradkári ich pestujú v čoraz väčšej miere. Ako príklad úspešných odrôd za posledné dekády možno uviesť Rubín/Bohemiu, Rubinolu, Topaz, Angold, Opál, Sirius, Rozelu, Merkur, Karneval, Admiral, Lucy atď. Popri nich existuje veľké množstvo pôvodom staršich, a aj veľmi starých odrôd, ktoré bojujú o svoje miesto na slnku. Ich často jediným, ale zato silným tromfom je ich chuťová kvalita. Vybral som 3 staré klasiky, ktoré stále mám v záhrade, a nielen z nostalgie (aj keď tak trochu aj z nej, keďže ma sprevádzajú od detstva). Sú to GOLDEN DELICIOUS (foto 1,2), COXOVA RENETA (foto 3,4) a JONATHAN (foto 5,6). Vyčítať by sa im dalo všeličo, každá z týchto odrôd má svoje nezanedbateľné mínusy. Golden má vysokú citlivosť na chrastavitosť a vyššie nároky na podmienky, Coxovka alternuje v rodivosti a pri skladovaní pomerne rýchlo stráca kvalitu, Jonathan je tiež veľmi citlivý na hubové choroby a navyše aj na tzv. jonathanovú škvrnitosť plodov, ktorá sa objavuje pri skladovaní. Ale... Je tu jedno obrovské ALE, ktoré hovorí v prospech týchto jablkových dinosaurov. Jablone pestujeme z rôznych dôvodov, okrem iného aj pre samotnú radosť z tejto činnosti. Konečným 'dňom zúčtovania' je ale moment, kedy sa zahryzneme do výsledného produktu našej celosezónnej snahy - dopestovaných plodov. V tomto aspekte hodnotenia sú uvedené 3 odrody nepriestrelné - stále dokážu dominovať nad drvivou väčšinou "noviniek" (aby sme boli spravodliví, tak aj medzi novými odrodami sa nájdu konzumne vysoko kvalitné sorty, trebárs tie čo som vymenoval v úvode). Hendikep vyšších pestovateľských nárokov, predovšetkým nutnosť chemickej fungicídnej ochrany, pravdepodobne v budúcnosti povedie k tomu, že tieto tri 'starinky' sa budú postupne vytrácať zo záhrad. Zatiaľ ale 'žijú', dokonca sú stále v ponuke-predaji. Otázkou je, ako k nim pristúpia ďalšie generácie záhradkárov, či budú ochotní podstúpiť ich vyššie pestovateľské nároky a tolerovať aj občasné sklamania. U mňa miesto v záhrade majú, vo forme doživotnej permanentky. Pretože keď zahryznete do vlastnoručne dopestovanej Jonatánky, Coxovky či Goldenka, tak im odpustíte úplne všetko. IH
IMG_20190704_190731.png
IMG_20190704_213250.png
IMG_20190704_213250.png (595.04 KiB) 5242 zobrazení
IMG_20190704_190921.png
IMG_20190704_190943.png
IMG_20190704_190943.png (736.42 KiB) 5242 zobrazení
IMG_20190704_190816.png
IMG_20190704_190753.png
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

17 Apr 2020, 22:12

Loni jsem nasadil Jonathan, předloni Coxovu renetu a Golden si občas koupím. Máme na zahradě mix nových i starých odrůd, celkem 13 jabloní.
Naposledy upravil/-a roman v 11 Aug 2020, 10:51, upravené celkom 1 krát.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

18 Apr 2020, 07:33

Ja som posadnuta Jonatankami od kedy som ochutnala prvu:) A dalsia moja srdcovka je Heliodor.

Opravujem prispevok 😀
2023
Kedze Heliodor nakoniec nie je Heliodor ale pravdepodobne Gold Bohemia tak su moje srdcovky Jonathan a G.Bohemia😀
Naposledy upravil/-a ariadna30 v 13 Dec 2023, 10:00, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

18 Apr 2020, 15:22

Ešte pridávam článok dr.Vysloužila (s jeho súhlasom), ktorý publikoval v časopise Zahrádkář a týka sa danej témy. IH
IMG_20200418_151228.png
IMG_20200418_151254.png
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

20 Júl 2020, 16:48

Aby som parafrázoval názov vlákna: FLORINA nie je zasa až taká stará a nie je to ani vyhlásená chuťovka. Na odpis ale asi je. V ponuke predajní ju síce ešte sem-tam nájdete, málokto však po nej cielene túži. Keďže nie všetci čítajú časopis SaV, dovolím si na fotkách prezentovať môj posledný článok v ňom. Tak trochu na obranu tejto francúzskej odrody, ktorá stála na úplnom začiatku triumfálneho maršu jabloňových rezistentov. Hádam to nikoho neurazí. IH
IMG_20200720_163751.png
IMG_20200720_163813.png
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

20 Júl 2020, 18:30

První rezistentní odrůdou, co se mi v 80. letech dostala do rukou, byla Prima. Pěstitelsky vděčná, ve své době o prolomení rezistence nemohla být řeč. Jenže šlo o podzimní jablko. Druhým rezistentem na mé zahradě byla o pár roků později právě Florina. Bral jsem ji jako spásu, šlo konečně o zimní jablko. Když teď čtu rok vyšlechtění odrůdy, až se divím, jak rychle se francouzská odrůda dostala mezi československé zahrádkáře (americká Prima pocházela, tuším, z roku 1958). Vlastnosti Floriny přesně popsal dr. Hlavatý, já bych ještě dodal, že plody byly velikostně hodně nevyrovnané, pravda, s probírkou jsem se nenamáhal.
Důvodem, proč jsem Florinu opustil, byly velké nároky na sumu teplot a délku vegetační doby, ale hlavně nástup tuzemských rezistentních odrůd, kterým se u v mé poloze dařilo lépe - konkrétně Karmen, Melodie a Jonalord. Ale světská sláva - polní tráva, i tyto pionýrské odrůdy pomalu upadají v zapomnění.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

14 Feb 2021, 08:53

Na 'starom/mazacom/cenzorskom' fóre sa rozhorel menší osobný spor, čo sa na takýchto fórach z času na čas stáva. Takže nie o tom.
V jednotlivých príspevkoch padali aj také 'argumenty', že staré odrody jabloní sú lepšie, dokonca aj to, že 'načo sú nám nové odrody, zaobišli by sme sa aj bez nich'...
Veľmi sa mi páči reakcia pána bred_ik-a - ako vždy slušná, nad vecou a veľmi rozumná (viď foto). Myslím si, že šľachtenie nových odrôd (a nielen jabloní) je prejavom sily ľudského ducha, prirodzeným dôsledkom schopnosti myslieť a tvoriť, čím sa líšime od zvierat. Našťastie nám Príroda alebo Boh 'namontovali' do génov pocit večnej nespokojnosti. Kde by sme boli bez ľudí ako Edison, Tesla, Pasteur, Einstein, Ciolkovskij atď.
Čo sa týka sporu medzi vyznávačmi 'starých' a 'nových' odrôd, nestojím ani na jednej strane. Vo svojej záhrade mám úžasné 'starinky' Jonathan, Golden Del., Coxovu renetu..., ale aj nemenej úžasné 'novinky' ako Rubinolu, Topaz, Lucy či Admiral. Napokon, mnohé tzv. nové odrody nie sú vôbec až také nové, napr. Honeycrisp.
Šľachtenie nových odrôd je (prevažne) zamerané na ich zvýšenú odolnosť voči chrastavitosti, čo je obrovský benefit voči niektorým starým odrodám. Zároveň treba povedať, že aj viaceré staré odrody majú prirodzene vysokú odolnosť voči Venturii. Prvoradým kritériom ale zostáva kvalita chuti a pestovateľské nároky. Podľa mňa je optimálne mať v záhrade 'mix' starých aj nových odrôd. Výber máme široký a každý sa môže slobodne rozhodnúť. Názor že 'načo sú nám nové odrody' ale považujem za spiatočnícke zápecníctvo. IH

IMG_20210214_081908.png
IMG_20210214_081908.png (246.4 KiB) 4465 zobrazení
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

14 Feb 2021, 16:15

Někdo by řekl, že auta v 60. letech byla hezčí a svezení v nich větší zážitek. A možná by měl i pravdu. Přesto se jejich vývoj nezastavil.
Osobně si myslím, že s rychlostí šlechtění a počtem nových odrůd se to trochu přehání. Ing Zelený na přednášce loni v září v Holovousích uváděl, že v letech 2005 - 2019 bylo jen v ČR registrováno přes 90 nových odrůd jabloní (čímž se naše země zařadila na 2. místo za USA). V celosvětovém měřítku to budou čísla řádově vyšší. Mají takové počty nějaký smysl? Když přihlédneme k průměrnému věku ovocného stromu a faktu, že plodí jen 1x za rok přijdou mi ty počty skutečně nelogické. Je snad prakticky nemožné, aby se všechny nově vyšlechtěné odrůdy vůbec někde vysadily, když pěstitelů ani zahrádkářů geometricky nepřibývá. A to bychom měli zachovat a vysazovat i odrůdy staré.
Jabloňové sady zasáhla globalizace - se vším dobrým i špatným. Před 100 lety tu byl prostor pro tisíce různých odrůd - protože na každém kontinentu, v každé zemi, v každém kraji se pěstovaly jiné, v tom místě osvědčené. Dnes se na Novém Zélandu vyšlechtí jablko, za rok ho pan Fiala ukáže na fóru a za dva polský školkař prodává na českém webu stromky.
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

14 Feb 2021, 21:09

Každý si to musí vyhodnotit sám. Ale některé staré odrůdy nejsou špatné, ale když je nikdo masivně nepropaguje a ani nešíří tak to mají těžké.
Na druhou stranu globalizace je taky dobrá , takový Braeburn patří k mým nejoblíbenějším.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

15 Feb 2021, 18:18

Velice pěkné čtení. Moc jsem se nasmál, jak Miloš píše o novinkách z Nového Zélandu. Na obranu Milana Fialy musím uvést, že novinku nemá za rok. To mu pošlou něco jiného. Až mu to poprvé zarodí, tak zjistí, že to není ono. Ale další rok to opravdu Poláci množí. Doufejme, že na Novém Zélandu nečtou toto fórum. Abychom Milanovi nemuseli nosit jablka do vězení, že porušuje ochranu práv. S dobrým advokátem by to uhrál na podmínku. Vźdyť to má na vědecké účely. M.Přasličák
Napísať odpoveď