"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

24 Dec 2021, 12:57

kdo by měl zájem zjistit popis starých odrůd jablek, dá se stáhnout na Uložto, v sekci dokumenty, Vaňkova předválečná Lidová pomologie, mimo dalšího, jako sto švestek nebo bobulového ovoce, jeho první, druhá a třetí stovka jablek. Tedy tehdejší známé tři stovky odrůd jablek včetně jejich synonym, s barevným vyobrazením. Walter
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

24 Dec 2021, 13:00

Presne z tohto dôvodu pestujem staré odrody hrušiek. Chutných hrušiek s originálnou chuťou je v mojich podmienkach veľmi veľa. Tento rok prekvapila napríklad Esperenova bergamotka, ktorá bola o triedu lepšia ako Parížanka a Madamme Verté (budúci rok to môže byť inak).
Mám pocit, že pri jabloniach to tak ale nie je. Žiadna zo stariniek ktoré mám (a mám ich celkom dosť) nedosahuje ani zďaleka kvalitu napríklad Fuji... Aj keď originalita chuti im rozhodne nechýba.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

26 Dec 2021, 16:06

Porovnávat staré odrůdy s novými není vždy objektivní. Málokdo ochutnává - staré odrůdy z 5 letých stromků na M9 pěstovaných na obdělávaném úhoru. Většinou jde o staré stromy s nepříliš intenzivní výživou. Jestli by plody Fuji z takových stromů byly taky o hodně lepší, je otázkou.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

27 Dec 2021, 23:07

peter_z_tt napísal:
24 Dec 2021, 13:00
Mám pocit, že pri jabloniach to tak ale nie je. Žiadna zo stariniek ktoré mám (a mám ich celkom dosť) nedosahuje ani zďaleka kvalitu napríklad Fuji... Aj keď originalita chuti im rozhodne nechýba.
Zrovna Fuji starinka je, byla vyšlechtěna v roce 1939. Porovnávat chuť odrůd je vždy subjektivní. Já si místo extra sladkého Fuji dám raději třeba Blenheimskou renetu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

28 Dec 2021, 10:34

roman napísal:
27 Dec 2021, 23:07
peter_z_tt napísal:
24 Dec 2021, 13:00
Mám pocit, že pri jabloniach to tak ale nie je. Žiadna zo stariniek ktoré mám (a mám ich celkom dosť) nedosahuje ani zďaleka kvalitu napríklad Fuji... Aj keď originalita chuti im rozhodne nechýba.
Zrovna Fuji starinka je, byla vyšlechtěna v roce 1939. Porovnávat chuť odrůd je vždy subjektivní. Já si místo extra sladkého Fuji dám raději třeba Blenheimskou renetu.
Podľa niektorých zdrojov bola odroda Fuji vyšľachtená už v r.1930 (foto 1).
Zaujímavý je údaj, že na trh (do predaja) bola uvedená až v r.1962 (foto 2). IH

Screenshot_20211228-102607_Chrome.jpg
Screenshot_20211228-102637_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

28 Dec 2021, 16:55

Nejde ani tak o rok vyšlechtění, jako o věk a způsob pěstování a ošetřování stromu. Nebožtík tchán míval na zahradě 4 staré polokmenné jabloně - Matčino, Parménu, Berlepschovu r. a Jonathan. Plody Jonathanu byly velikosti sousedových Panenských, chuťově dobré, ale nic extra. Parmény i Berlepsche jsme si cenili víc. Chuťovým suverénem byla nonetitka (což mě docela překvapilo). Podotýkám, že lokalita v Uherském Hradišti patří k nejteplejším v ČR. Troufám si předpokládat, že kdyby jedním z těch starších polomenů v sadu byla Fuji, málokoho by ohromila.
Neregistrovaný

IP:  168.30

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

29 Dec 2021, 16:43

Ja mam parmenu na semenaci podotzkam zdedenu a plody su skor mensie,neviem jak na tom strome robit prebierku je dost velky takze parmenu by som dal na iny podpnik ale chuti mi velmi
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

29 Dec 2021, 17:56

Návštěvník napísal:
29 Dec 2021, 16:43
Ja mam parmenu na semenaci podotzkam zdedenu a plody su skor mensie,neviem jak na tom strome robit prebierku je dost velky takze parmenu by som dal na iny podpnik ale chuti mi velmi
Částečně lze probírku nahradit udržováním velmi řídké koruny a odstraňováním starého dřeva. Parména ráda zastavuje růst, což vede k drobným plodům a střídavé plodnosti. Dosáhnout u ní kvalitních jablek na semenáči v zatravněném sadu je prakticky nemožné. Já jsem se jí proto už dávno zbavil, třebaže mošt z ní byl excelentní.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

08 Jan 2022, 17:55

COXOVA RENETA - táto odroda je už veľmi dlho považovaná za jednu z najchutnejších odrôd spomedzi jabloní. Mám ju v záhrade už roky a môžem potvrdiť jej výnimočné chuťové kvality. Jablko to nie je príliš pekné, skôr také 'škaredé káčatko', avšak jeho chuť je vynikajúca - typicky 'renetovitá', s "řízom", ktorý tak zúfalo chýba mnohým 'komerčným' sladkáčom. Na fotkách sú aktuálne zábery Coxovky. Degustácia v januári ukazuje, že ani "kráľovná" nie je imúnna voči času. Dužina je už sypkejšia, málo šťavnatá, z hľadiska jej konzistencie by Coxovka na degustačnej súťaži úplne pohorela. Jej originálna chuť je síce ešte sčasti zachovaná, ale je už dosť výrazne "zriedená". Konzumne to stále nie je zlé jablko, ale je už jednoznačne za svojím kvalitatívnym vrcholom. Túto odrodu treba skonzumovať najneskôr do Vianoc, ideálne ešte skôr. Vtedy poskytne konzumentovi hlboký degustačný zážitok. Ak dáme na misku váh na jednej strane prednosti Coxovej renety (výnimočná chuť) a na strane druhej mínusy (menšia veľkosť, menej atraktívny vzhľad, slabá odolnosť chorobám, sklon k alternácii, kratšia skladovateľnosť), nevyhnutne vyvstáva otázka, či mať v záhrade túto odrodu, alebo ju radšej nahradiť nejakou novšou, "modernou" odrodou. Takou, ktorá sa vyznačuje vyššou kvalitou dužiny (v zmysle jej tuhosti, chruplavosti a šťavnatosti), výrazne lepším shelf-life, pričom príliš nezaostáva ani chuťovo. Napríklad Lucy, Ghiva, Admiral, Sirius, Orion... U mňa Coxovka vďaka 'návykovej' chuti svoje miesto má a bude mať, ale záhradkárom, ktorí si len začínajú budovať svoje jabloňové 'portfólio', by som odporúčal radšej obrátiť svoju pozornosť k tým novším, rezistentným odrodám. IH

20220106_141846.jpg
20220106_141848.jpg
20220106_141813.jpg
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

01 Mar 2022, 12:43

Dnes ochutnávka koženého jablka. Osobný tip je, že by to mohlo byť Parkerovo. Jablká krásne voňajú, 2 jablká prevoňali celú kanceláriu. Inak jablko kyslo sladké s výraznou príchuťou, veľmi odlišné od moderných odrôd.
Prílohy
IMG_20220301_091901.jpg
IMG_20220301_091850.jpg
Napísať odpoveď