"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 18:01

To Boskoopske ma tiez zaujalo, z informacii na tomto fore, z pomologie a inych zdrojov na webe. Zo starych odrod sa mi najviac zapacilo prave ono. Rad by som ho vyskusal na podnozi A2. Tam kde som kupoval ine jablone ho zatial nemali.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 18:53

rony napísal:
05 Dec 2021, 18:01
To Boskoopske ma tiez zaujalo, z informacii na tomto fore, z pomologie a inych zdrojov na webe. Zo starych odrod sa mi najviac zapacilo prave ono. Rad by som ho vyskusal na podnozi A2. Tam kde som kupoval ine jablone ho zatial nemali.
Boskoopské červené je stará odrůda, ale na západ on našich hranic se stále pěstuje i prodává. U nás jen prodejci starých odrůd. Na podnoži A2 naroste dost vysoký strom. Odrůdě vyčítám vadnutí ve sklepě.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 19:54

Neberte mě moc vážně, ale první čeho jsem se ze zděděných vzrostlých stromů zbavil byla Strýmka a pak to Boskoopské. Klasické.
Pro mé potřeby nevyhovovaly.

Historické okénko:
Dědeček s babičkou je díky jejich trvanlivosti používali v zimě a na jaře ke zpestření krmiva pro dobytek a do buchet, závinů a koláčů. Anebo je sušili protože úrodné byly ty stromy abnormálně. Teda ve srovnání s tím co mám teď já.
Ale možná si tu úrodnost idealizuji protože už je to fact dávno.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 19:58

vysloužil napísal:
05 Dec 2021, 18:53
rony napísal:
05 Dec 2021, 18:01
To Boskoopske ma tiez zaujalo, z informacii na tomto fore, z pomologie a inych zdrojov na webe. Zo starych odrod sa mi najviac zapacilo prave ono. Rad by som ho vyskusal na podnozi A2. Tam kde som kupoval ine jablone ho zatial nemali.
Boskoopské červené je stará odrůda, ale na západ on našich hranic se stále pěstuje i prodává. U nás jen prodejci starých odrůd. Na podnoži A2 naroste dost vysoký strom. Odrůdě vyčítám vadnutí ve sklepě.
Mínusom je aj vysoký sklon k alternácii (striedavej rodivosti) - vysoké úrody, ale každý druhý rok. IH
Neregistrovaný

IP:  168.81

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 20:38

1) No, a jak je to vlastně s tou alternací (střídavou plodností)? To třeba všechny Boskoopy „přeplozují“ v lichý rok a v sudý „odpočívají“? Nebo si každý strom vybere různě sám, jak chce?
2) Jednou jsem četl, že alternace je i výhodná. Není třeba lézt na dva stromy. Stačí na jeden. Přikláním se k výhodnosti této varianty. JG
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 20:46

Alternacia je pokial viem nasledok nadurody a vycerpania v plodnom roku.
Pri viacerych stromoch by to nemusel byt taky problem, ak by jednotlive stromy alternovali odlisne. To by sa dalo ovplyvnit rezom, prebierkou.
Aku mate skusenost, ci stromy alternuju kazdy po svojom individualne, ci navzajom rovnako?
To by bolo napr. vplyvom mrazov (pocasia). Ale jablone by u mna nemali mat problem s jarnym mrazom.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 21:03

Alternaci u Boskoopského jsem zkoušel řešit letním řezem a fungovalo to.
Jinak po loňské značné úrodě měly stromy Boskoopského a Grávštýnského odpočívat, ale zaplodily stejně vydatně - bez alternace. To jsem tu ještě nezažil.
U Boskoopského nevím, jestli jsou to stromy klasické nebo s červenou formou - dost plodů je celočervených, další pak jen zelené, nějaké tak půl na půl (plus různé ty barevné a chuťové anomálie). Ten lesklý plod Boskoopského v řadě na fotografii uprostřed měl jemnější a světlejší dužninu a citrónové aroma.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 21:07

Neregistrovaný napísal:
05 Dec 2021, 20:38
2) Jednou jsem četl, že alternace je i výhodná. Není třeba lézt na dva stromy. Stačí na jeden. Přikláním se k výhodnosti této varianty. JG
Existuje aj ten variant, že máte 2 stromy danej odrody a oba Vám zarodia v ten istý rok (leziete na 2 stromy). A potom tiež vynechajú v ten istý rok (neleziete ani na jeden) 😀. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 21:19

rony napísal:
05 Dec 2021, 20:46
Alternacia je pokial viem nasledok nadurody a vycerpania v plodnom roku.
To platí len čiastočne. Sú odrody, ktoré majú sklon k alternácii podmienený geneticky. Klasickým príkladom je napríklad Ontario. Takáto alternácia zakódovaná v génoch sa dá agrotechnikou (prebierka kvetnej násady rezom resp. klasická prebierka plodov, letný rez a pod.) ovplyvniť len veľmi málo.
V prípade Boskoopského to je čiastočne ovplyvniteľné, ale ak ho budete mať na A2-ke, tak to bude s veľkou pravdepodobnosťou vysoký strom a tam prípadnú prebierku alebo letný rez sotva zrealizujete v potrebnom rozsahu. Takže s alternaciou by bolo treba rátať.
Z novších odrôd vykazujú u mňa väčší či menší sklon k alternácii napr. Jonagored, Fuji, Red Cap, Red Chief, Merkur, Ligol, Karneval či Heliodor.

Existuje takzvaný 'Index alternácie úrody'. Jeho výpočet je nasledovný:
Index = (úroda v roku 1 mínus úroda v roku 2) lomeno (úroda v roku 1 plus úroda v roku 2).
Hodnoty blížiace sa 0 svedčia pre absenciu alternácie, hodnoty blížiace sa 1 svedčia pre výraznú alternáciu.

Tento výpočet je možné samozrejme použiť len pri
stromoch v rozvinutej plnej rodivosti, pri mladých stromoch vo vývoji by bol ovplyvnený prirodzene sa zvyšujúcimi úrodami. Takýto 'index' ale záhradkár na to, aby posúdil či strom alternuje alebo nie prakticky nepotrebuje. IH
Neregistrovaný

IP:  168.81

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 22:13

Je to trošku s tou alternací i legrácka, ale určitě ne úplně. S alternací nyní nemám problém, nemám tedy čerstvou zkušenost. Protože Boskoopa (na pláňce) je mladá (5-6 bedniček). Před dávnem jsem velkou alternaci neřezané Boskoopy skoro úplně „vyřešil“ řezem jen v plodném roce. První prořezání bylo velké, ta pozdější jen drobná. V plodném roce pak bylo jablek víc a víc menších, v „neplodném“ méně a i abnormálně velké (i puklá). Celkově úrody bych řekl tak 3 : 2 (možná 2 : 1, je to dávno).
Ale stejně nevím, v kterém roce (sudý, lichý) strom alternuje (vynechá) a jestli roky „odpočinku“ třeba, po nějakém zásahu (zmrznutí květů), přehodí. Jestli je to dáno rokem počátku plodnosti, přeplození nebo už štěpem. Jestli štěpovanci z jedné matky nakonec alternují stejně nebo různě. JG
Napísať odpoveď