"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 22:36

Ivan Hlavatý napísal:
05 Dec 2021, 21:07
Neregistrovaný napísal:
05 Dec 2021, 20:38
2) Jednou jsem četl, že alternace je i výhodná. Není třeba lézt na dva stromy. Stačí na jeden. Přikláním se k výhodnosti této varianty. JG
Existuje aj ten variant, že máte 2 stromy danej odrody a oba Vám zarodia v ten istý rok (leziete na 2 stromy). A potom tiež vynechajú v ten istý rok (neleziete ani na jeden) 😀. IH
Toto se dá pořešit tak, že se kompletně odstraní květy nebo malé plůdky na jednom stromě, který dalším rokem zakvete v plné síle. Zkoušel jsem to na mladém stromku Ontaria a funguje to. U velkých stromů je to ale velmi pracné a obtížně realizovatelné.
Neregistrovaný

IP:  168.81

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

05 Dec 2021, 22:53

Takže jste „rozhodit“ alternaci u stejných stromků Ontária přímo zkoušel, odstraněním plůdků na jednom stromku a funguje to. Jeden strom plodí v lichý, druhý pak v sudý rok? JG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

06 Dec 2021, 08:44

Alternace - střídavá plodnost- je jeden z důvodů vyřazení odrůdy jabloní z mé výsadby. Neplodný strom hnojím, ošetřuji, stříhám stejně, jako pravidelně plodné. Je to pro mne neefektivní. Mé zkušenosti s alternací jsou takové, že je to většinou genetická záležitost. V minulosti údaj o střídavé plodnosti byl většinou uváděn v popisu odrůdy. Dnes se neprověřují hospodářské vlastnosti a tato informace v popisu často chybí. Naštěstí to neplatí v novějších českých pomologiích ing. Nesrsty.
Určitě neplatí to, že strom alternuje v sudých nebo lichých létech. Je to tak, jak již tady bylo několikrát zmíněno. U některých odrůd pomohou zmíněna pěstitelská opatření. U některých ani tyto ne. Pokud strom již začne alternovat, je podstatně pracnější jej donutit opět k pravidelné plodnosti. Proto se snažím od počátku nedopustit, aby mi i mladý stromek přeplodil. Velmi často stromy začnou alternovat po ročníku s nadměrnou násadou. Tu je třeba redukovat. U vysokých tvarů je to velmi problematické. K nastartování střídavé plodnosti "pomůže" i neúrodný rok./ Zmrznutí květů /. Dochází k masivnímu růstu dřeva, ale současně i k silné diferenciaci květních pupenů pro příští sezónu. Pokud neprovedeme korekci plodného dřeva řezem nebo v následující sezóně probírku plůdků v červnu, strom přeplodí a u mnoha odrůd se alternace stává pravidlem. Ivan vyjmenoval některé odrůdy, výrazně alternující. Já uvedu některé novější odrůdy s každoroční plodnosti: Topaz, Šampion, James Grieve, Idared, Blaník, Rubín, Doris, Gala, Lipno a další. U některých odrůd je uvedena plodnost pravidelná s důkladnou probírkou nebo plodnost pravidelná, v pozdějších létech nepravidelná. Zde opravdu pomůže probírka. / U mne třeba Orion a někdy i Rubinola. / Samostatnou kapitolou jsou sloupcové jabloně. Málo který prodejce v jinak krásných katalozích uvede, že probírka je zde u většiny odrůd nutností.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

06 Dec 2021, 09:40

Návštěvník napísal:
05 Dec 2021, 22:53
Takže jste „rozhodit“ alternaci u stejných stromků Ontária přímo zkoušel, odstraněním plůdků na jednom stromku a funguje to. Jeden strom plodí v lichý, druhý pak v sudý rok? JG
Ano funguje to tak, zkoušel jsem to u mladých stromků, které alternovat ještě nezačaly a plodily by ve stejný rok.
Neregistrovaný

IP:  168.81

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

06 Dec 2021, 10:18

No, proč se takhle ptám? Protože mě vlastně mrzí, že ani nevím kdy, sudý, lichý rok mi konkrétně Boskoopské alternovalo před 40 lety. Jestli to teď bude stejné nebo obráceně. Zatím nealternuje, plodnost narůstá. JG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

06 Dec 2021, 13:02

Neregistrovaný napísal:
06 Dec 2021, 10:18
No, proč se takhle ptám? Protože mě vlastně mrzí, že ani nevím kdy, sudý, lichý rok mi konkrétně Boskoopské alternovalo před 40 lety. Jestli to teď bude stejné nebo obráceně. Zatím nealternuje, plodnost narůstá. JG
Stromy nemajú potuchy o letopočte (či je 'lichý' alebo 'sudý' rok). Ich geneticky podmienená alternácia sa riadi najmä ich vekom. Ale významne do toho zasahujú také faktory, ako je typ podpníka, kvalita pôdy, mikroklíma, výkyvy počasia (neskoré jarné mrazy), pridružené choroby a pod. Preto nie je možné spoľahlivo predpovedať, v akom veku strom začne alternovať. V prípade plánovanej výsadby dvoch stromkov rovnakej odrody (so sklonom k alternácii) na rovnakých podpníkoch a v jednej záhrade je vhodné zasadiť ich v 2 rokoch idúcich po sebe. Zvýši to pravdepodobnosť, že budú alternovať "na striedačku". Ale nezaručí. IH
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

06 Dec 2021, 17:00

Moje zkušenosti se střídavou plodností jsou následující:
Některé odrůdy mají alternaci geneticky zakódovanou (např. Ontario). Přimět k pravidelné plodnosti dospělý strom je buď nemožné nebo jen za cenu pracných agrotechnických zásahů, které v konečném důsledku nevedou k vyšší úrodě ani k lepší kvalitě plodů. Mezi novými odrůdami se geneticky střídající již nevyskytují.
Velká část odrůd, zejména starších, má k alternaci jistý sklon, ale při odpovídající péči plodí pravidelně (Matčino, Grávštýnské, Jadernička, Vilémovo, Průsvitné, aj.) Staré stromy si alternací pomáhají při nedostatku živin, aby v roce bez úrody dosáhly aspoň nějakých přírůstků a odpočaly si. Pokud budeme pěstovat extenzivně a v chudé půdě moderní odrůdy, objeví se u mnoha z nich periodicita taky. U mě např u Rubinoly, Topazu, Lotosu, aj.
Odrůdy, které střídat příliš nedokáží (James Grieve, Oldenburgovo, Lord Lambourne, Šampion) se bez pravidelné výživy a řezu rychle vyčerpají a zababčí. Což je ještě horší než střídání.
Když jsem měl v sadu samé polo- a vysokokmeny, byl jsem radši, když jsem sklidil plný strom a na druhý nemusel lozit. Navíc kvalita jablek z velké úrody po odpočinkovém roce byla vždy lepší než těch pár zapomenutých plodů v prázdné koruně při odpočinkovém roce. Při výrobě jednodruhových moštů a destilátů je lepší, když má strom nadúrodu 1x za 2 roky než 2x po sobě poloviční.
U nízkých tvarů a dobře ošetřovaných stromků střídavá plodnost žádné výhody nemá.
Co se týče snahy přimět dva alternující stromy téže odrůdy, aby se v plodnosti střídaly, je to sisyfovská práce. Párkrát jsem to zkusil, většinou neúspěšně. Když jsem otrhal úplně všechny květy na polokmenu u stromu, který se po odpočinkovém roce chystal plodit (strašná práce), za týden strom kvetl znovu. Kde se ty náhradní pupeny vzaly, sám nevím. Když už se to konečně podařilo, přišel jeden mrazivý duben a jabloně jely zase stejně.
Neregistrovaný

IP:  168.81

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

06 Dec 2021, 18:17

Děkuji všem za odpovědi.
Skutečně není důležité, jestli odrůdu se sklonem k alternaci přivedeme nedostatečnou péčí k „vynechání“ úrody v sudém nebo v lichém roce. Samozřejmě nebudu záměrně „ponoukat“ žádný strom ke střídavé plodnosti.
Ale stejně by mě zajímalo, prostě jen ze zvědavosti, že už to sám nevypátrám, jestli třeba zrovna ty Boskoopy (samozřejmě i jiné odrůdy), když vynechají, vynechají stejný (sudý, lichý) rok jako jejich matka (zdroj roubů) nebo třeba jaká část právě obráceně. JG
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

22 Dec 2021, 20:51

Dnes jsem projížděl rakouské příhraniční a kochal se nádhernou krajinou Podyjí a České Kanady. Tu dokreslovaly jabloně podél silnic, na kterých svítily žluté jablíčka. Bylo jich opravdu hodně, někde i červené, ty ale byly většinou již na zemi. Protože byly na kost zmrzlé, ochutnal jsem je až teď doma. Ty červené mě moc nezaujaly, zato žluté jsou zajímavé. Převažuje kyselinka a zvláštní chuť, jakoby pomela nebo grepu. Fotky jsou pořízeny mezi Šafovem a Vratěnínem.
Prílohy
DSC_1819.JPG
DSC_1813.JPG
DSC_1812.JPG
DSC_1811.JPG
DSC_1810.JPG
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

"Staré" chuťovky - sú na odpis ?

22 Dec 2021, 21:20

Po grepu chutná Boikovo, to druhé bude nejspíš Strýmka.
Napísať odpoveď